
Zaczekaj na opinie o 770.
Już Ci powiem, że 770 ma "niestety" filtry HEPA - jest przez to trochę droższa w eksploatacji.
Moderatorzy: barbapuppa, sondejm, GRZECH, Tester
Juz odpowiadam na twoje pytanie, to proste.ZibiD pisze:Krzywy, czy Ty czasem nie jesteś jakimś znajomym prezesa Jarosława Wielkiego? Retoryka i przekaz podobny, a przy tym i Tobie zdarza się pleść bzdury podparte własnymi teoriami - np. wielkiego ciągu![]()
Skoro już o tym. Niezwykle zainteresowało mnie Twoje stwierdzenie dotyczące baterii:Czy zechciałbyś wyjaśnić na czym opierasz tę PEWNOŚĆ? Jakieś nowe odkrycia w dziedzinie fizyki? Przeliczyłeś obciążenia prądowe Neato, zbadałeś jakość baterii, prądy ładowania układu zasilania? Ogniwa w bateriach Neato wytrzymują więcej cykli? Kę?krzywy1 pisze: 5.BATERIA NA PEWNO WYTRZYMA DŁUŻEJ, bo neato sprzata 100 m w godzine a roomba w 3 godziny
Ja tam wyprałem i dziś je zakładam .glanz989 pisze:yhym, i do tego papierowe których nie da się umyćZibiD pisze:Już Ci powiem, że 770 ma "niestety" filtry HEPA - jest przez to trochę droższa w eksploatacji.
Zlobbowali Cię.xeone pisze:Bardzo Wam dziękuje za wszystkie cenne opinie i komentarze. Postanowiłam kupić Roombe. 80% brudu na naszych podłogach to piasek wnoszony bezpośrednio z ogrodu albo podjazdu. Boję się, że Neato nie da rady. Poza tym serwis oraz części zamienne w Polsce są dużo bardziej dostępne dla Roomby.
Jak już odkurzacz do mnie dotrze, podzielę się swoimi odczuciami. Mam nadzieję, że będę równie zadowolona
Eeeeaaaa... to interesującekrzywy1 pisze: Juz odpowiadam na twoje pytanie, to proste.
Neato sprząta szybciej niż romba, wiec jego bateria jest mniej wyladowywana, załóżmy, że zostaje w niej jescze 30% pojemności, odkurzacz zakończył prace i jedzie sie ładować. W przypadku romby bateria została rozlładowana w 95% czyli zostało jej 5% pojemnosci. Ilość cykli w przypadku romby i neato będzie taka sama, ale procent codziennego rozładowania w przypadku neato będzie mniejszy. I to jest kolejny parametr, który decyduje o żywotnosci baterii. W przypadku akumulatorow rozładowanie do 20% a do 5% powoduje, że w tym pierwszym przypadku ilość cykli zwiekszy się nawet dwukrotnie. To wszystko.
Żywotnośc ogniwa liczona jest w liczbie cykli ładowanie/rozładowanie do momentu, kiedy jego pojemnosć spada do 60% pojemności nominalnej i dalsze ładowanie/rozładowanie nie powoduje przywrócenia pojemności. (Tu chodzi o stan stały a nie chwilowy poziom naładowania baterii)
Na żywotnosć ogniwa zasadniczy wpływ mają warunki w jakich ono pracuje, głebokość ładowania i rozładowania, wartość prądu i temperatury pracy. Powszechnym zjawiskiem wśród akumulatorków NiMH jest wzrost oporu wewnętrznego ogniwa wraz z wiekiem ogniwa. Spowodowane jet to stopniowym wysychaniem elektrolitu. Proces ten jest bardziej odczuwalny pod koniec życia akumulatorka.
W przypadku niewałściwego użytkowania ogniwa tj. kiedy rozładowywane jest prądem większym niż zalecany lub przekraczany jest cyklicznie przy rozładowaniu punkt odwrócenia biegunów lub użytkowane jest poza przedziałem zalecanych temperatur, żywotnośc ogniwa zostanie zredukowana w znaczący sposób. Obecnie standardem wśród ogniw jest żywoność rzędu 500-1000 cykli, w warunkach 0.1C ładowanie / 0.2C rozładowanie według standardów IEC (International Electrotechnical Commision).
Czynniki wpływające na żywotność akumulatorka:
Zmiany w separatorze - w tracie użytkowania starzenie się akumulatora w głównej mierze spowodowane jest wysychaniem sepratora utrzymującego płyn elektorlitu. Objawia się to przez wzrost rezystancji wewnętrznej ogniwa. Wysychanie spowodowane jest przez zmiany chemiczne zachodzące w materiałach znajdujących się w samym ogniwie i otwieranie wentyla bezpieczeństwa. Zjawisko to jest przyspieszone w warunkach przekraczających zalecane przez producenta parametry ładowania, rozładowania i temeratury przechowywania.
Temperatura ogniwa - najlepszymi warunkami pod względem temperatury dla pracy ogniwa jest temperatura pokojowa. W praktyce można za bezpieczny przedział uznać temperaturę między 0 a 40 st. C. W temperaturach powyżej tego zakresu zarówno elektrody jaki i materiał spearatora znacznie szybciej tracą swoje właściwości co skraca żywotność akumulatorka. Ładowanie w temperaturach poniżej zera powoduje spowolnienie rekombinacji atomów tlenu na elektrodzie dodatniej, co skutkuje wzrostem ciśnienia wewnątrz celi, a to z kolei może wywołać otwarcie wentylu bezpieczeństwa, powodując tym samym szybsze wysychanie elektorlitu i zmiany w materiale speatatora.
Ładowanie - po przejściu kilkuset cylki ładowanie/rozładowanie napięcie na ogniwie narasta szybciej podczas ładowania. Spowodowane jest to wzrostem rezystancji wewnętrznej ogniwa. Ponieważ napięcie szybiej osiąga poziom w pełni naładowanego ogniwa, ilośc pradu dostarczona do ogniwa nie jest wystarczająca, aby to osiągnęło założoną pojemność. Maksymalny prąd ładowania został ustawiony dla każdego ogniwa w celu nie wprowadzania ogniwa w stan przeładowania. Przeładowanie skutkuje wzrostem temperatury i ciśnienia w celi. Oba czynniki wpływają na pogarszenie charakterystyki pracy elektrody ujemnej, co skraca żywotność akumulatorka.
Rozładowanie - wzrost rezystancji wewnętrzej ogniwa po przejścu kilkuset cykli powoduje gwałtowniejszy spadek napięcia podczas rozładownia ogniwa. Skrócenie zywotności widoczne będzie również jeśli ogniwo będzie często roładowywane poniżej progu 1.0V lub do poziomu odwrócenia biegunowości.
EFEKT PAMIĘCIOWY akumulatorków NiMH
Jeśli akumulator jest wielokrotnie płytko rozładowywany, a następnie poddany głębokiemu rozładowaniu (napięcie końcowe 1.0V lub mniejsze), w charakterystyce napięciowej rozładowania pojawi się obniżny poziom napięcia i w efekcie spadnie pojemność akumulatora, bo szybciej osiągać będzie poziom napięcia odcięcia. Zjawisko to nazywane jest efektem pamięciowym i znane jest z ogniw NiCD.
W akumulatorka NiMH efekt pamięciowy jest zjawiskiem odwracalnym. Poejmność ogniwa zostanie przywrócona po przejściu przez ogniwo jednego lub dwóch cykli głebokiego rozładowania.