Robomow RM 510 - test i wrażenia z użytkowania

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Krystian
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2012, 8:32
Lokalizacja: Tychy

Robomow RM 510 - test i wrażenia z użytkowania

Post autor: Krystian » 23 kwie 2012, 7:20

Cześć
Wczoraj uruchomilem nowego robota. Chciałbym w tym miejscu podzielić się wrażeniami, opisać zalety, wady, jeśli takie znajdę i oczywiście przetestować jak najwięcej elementów.

Ogród:
430m2, powierzchnia koszenia 340m2.
Po zewnętrznej stronie opaska z kostki granitowej łupanej, ostatni stopień schodów w dwóch miejscach tarasu, jak i miejsce na ognisko także z kostki.
Dodatkowo w każdym rogu wynurzalne zraszacze.

Instalacja:
Prócz niedoróbek, które miałem w ogrodzie (brak wymurowanej opaski, którą odkładalem od prawie dwóch lat, braku gniazdka w miejscu stacji dokującej) - kilkanaście minut, banalnie prostej instalacji jednak i tak wykonanej przez firmę sprzedającą.
Instalacja polega na przeciągnięciu kabla podłączonego do stacji dokującej wokół ogrodu, zeby Robomow wiedział dokąd ma kosić jak również ograniczeniu w taki sam sposób miejsc w środku ogrodu, które mają nie być koszone (ognisko).
Pózniej ustawienie godziny, daty, rozmiaru ogrodu i ... Ruszamy.

Działanie:
W pierwszej kolejności kosiarka wyjeżdża ze stacji i robi rundkę na około ogrodu (zawsze zaczynając jechać od lewej strony stacji, czyli prawym kołem po granicy) ścinając wszystko, co wyrasta obok kamiennego obrzeża.
Szczerze mówiąc - pierwsze słowa mojej żony, jak wyjechała - "Ona już kości, czy tylko jedzie i robi jakiś test?"
Już kosiła. Jest naprawdę cicha.
Podczas dwóch godzin, bo tyle jej zajęło skoszenie całego trawnika - siedzielismy na tarasie i ani razu nie musieliśmy podnosić głosu. Nawet, kiedy przyjeżdżała zaraz obok. Co więcej, kiedy wyjechała z drugiej strony domu - kilka razy wstawalem i sprawdzalem, czy jeszcze pracuje.
To zdecydowany plus.
Wracając do etapów pracy - po przejechaniu obrzeża wraca do bazy i wyjeżdża do koszenia całej reszty. Tutaj jej praca jest podobna do Roomby - nieregularna.
Za tym pierwszym razem nie widzę jeszcze czy są ominięte miejsca - jest kwiecień, trawa jeszcze nie jest bujna i jest niska.
Dla pierwszego koszenia ustalilem wysokość na 5cm, pózniej zmniejszylem do 4cm (regulacja takze super prosta i bardzo precyzyjna).

Jeszcze co do glośności / cichości pracy - pierwszy raz mogę powiedziec, że dźwięk kosztownej trawy jest miły. Dlaczego? Bo pierwszy raz tez go słyszałem.
Kiedy do tej pory kościołem trawę - słyszałem silnik kosiarki. Teraz - silnik pracuje tak cicho, że słyszymy dźwięk styku noży z źdźbłami trawy. Fajny;)

Na razie tyle.
W najbliższych dniach postaram się dodać jej kilka przeszkód, nakręcić filmik i puścić za nią Roombę, zeby pokazać w jaki sposób jest mielona trawa.
Roomba 581, Robomow RM 510, whee Me

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 23 kwie 2012, 13:17

Dzięki za recenzję! :-)
Roomba 780

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 23 kwie 2012, 13:25

I czekamy na ciąg dalszy :-)

Krystian
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2012, 8:32
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Krystian » 23 kwie 2012, 18:50

Więc polecam zakup...
Ja też trochę czekałem zanim się zdecydowałem ale już po jednym dniu widzę, ze to było tego warte.
Ale prawdziwa radość będzie pewnie dopiero w lecie, jak trawa będzie rosnąć w oczach, a ja, kiedy sąsiedzi będą się pocić z kosiarkami będę pił zimne piwko na tarasie ;)
Roomba 581, Robomow RM 510, whee Me

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 25 kwie 2012, 9:35

Wstaw jakiś filmik :-)

Krystian
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2012, 8:32
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Krystian » 25 kwie 2012, 11:26

Wstawię. Miałem to zrobić wczoraj ale niestety pogoda (deszcz) pokrzyżowała mi plany.

Co nakręcić?
Chcę wstawić:
Koszenie z dźwiękiem przy porównaniu z normalną rozmową,
Reakcję na przeszkody,
Zachowanie na zakrętach przy koszeniu obrzeża.
Coś jeszcze?
Roomba 581, Robomow RM 510, whee Me

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 25 kwie 2012, 20:08

Sfilmuj, jak wyjeżdża z ładowarki, i jak dokuje, no i jak kosi, bardziej chyba ineresuje nas jakość koszenia niż ile decybeli wydaje.

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 25 kwie 2012, 21:21

a mnie interesuje właśnie głośność pracy ;-)
Roomba 780

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 25 kwie 2012, 22:43

No to wszystko razem :mrgreen:

Krystian
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2012, 8:32
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Krystian » 26 kwie 2012, 5:08

Ok. Dziś wrzucę filmiki

[ Dodano: 2012-04-26, 15:06 ]

Wyjazd ze stacji:

http://youtu.be/R88gpwVNYEc
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 5:05 przez Krystian, łącznie zmieniany 4 razy.
Roomba 581, Robomow RM 510, whee Me

Gość

Post autor: Gość » 26 kwie 2012, 14:36

Co do jakości koszenia - musimy zaczekać na trochę trawy. Myśle, że po weekendzie majowym będzie już na tyle wysoka, ze będę w stanie sfilmować efekty pracy

Krystian
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2012, 8:32
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Krystian » 26 kwie 2012, 20:33

Ok, więc zmieniłem linki.

[ Dodano: 2012-04-27, 06:17 ]
Przepraszam, w poprzednim poście dałem dwa razy link do wyjazdu kosiarki.
Prawidłowy pokaz dokowania:

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/DVC3cUMS-18" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

[ Dodano: 2012-04-27, 06:46 ]
[quote="Krystian"]Ok. Dziś wrzucę filmiki

[ Dodano: 2012-04-26, 15:06 ]

Wyjazd ze stacji:

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/qWAmOtINkdM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

[ Dodano: 2012-04-27, 09:27 ]
Dzieki Tomek.
Jak miło zobaczyć swojego żuczka na forum ;)

[ Dodano: 2012-06-26, 20:29 ]
Po dopracowaniu ogrodu, nawiezieniu trawy i wielu zarówno deszczowych jak i słonecznych dniach, przesyłam filmik pokazujący jak w praktyce wygląda trawa koszona przez Robomowa.
Plusy : muszę przyznać, że jest bujna, zielona, trawa zmielona jest niewidoczna i na pewno nijak nie przeszkadza to, ze nie zbieramy jej po koszeniu.
350m2 jest koszone dokładnie ale dopiero po trzech cyklach koszenia.
Minus : jak na razie jeden.
Po długim okresie deszczowym, kiedy maszynka nie ma jak wyjechać bo ciągle leje - trawa jest na tyle długa, ze trzeba ciąć ją na raty, czyli podnieść noże o kilka cm - wykosic całość i pózniej obniżyć znów do wcześniej ustalonego poziomu i czynność powtórzyć.

A trawa wyglada tak:
<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/pj_AcEsuuTk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Ostatnio zmieniony 29 cze 2012, 19:31 przez Krystian, łącznie zmieniany 5 razy.
Roomba 581, Robomow RM 510, whee Me

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 29 cze 2012, 19:41

hmm... fajnie, ale nie denerwuje Cię trochę, że to nie wygląda zbyt estetycznie, tzn. maszynka jeździ we wszystkie możliwe strony i robi wzorki na tej trawie, co widać na filmie
a jak to wygląda z poziomu użytkownika, też widać?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 29 cze 2012, 20:29

Powiem szczerze, że dziwnie to wygląda i mało estetycznie, czemu robomow zostawia tak widoczne slady kółek? Przecież jak się kosi zwykłą kosiarką to takie ślady nie zostają. O kurcze, ja mam rl1000, tylko muszę go naprawić. Hmm, jak też będzie taki efekt, to mi się do niego zabierać nie chce. A jak często kosiara wyjeżdża, codziennie?

Krystian
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2012, 8:32
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Krystian » 30 cze 2012, 9:12

Specjalnie nakręcilem film podczas samego koszenia i z wysokosci I piętra, bo wtedy właśnie widać jej drogę.
Ale jest widoczna tylko podczas koszenia, kiedy źbła są zgięte pod ciężarem urządzenia.
Po skoszeniu trawa się podnosi i trawnik jest śliczny. Nie widać śladów.
I nie zgodzę się, ze normalna kosiarka nie zostawia śladów. Oczywiście, że zostawia, tylko kosząc regularnie - są bardziej estetyczne, ale to kwestia 2-3h i ślady znikają.

Żeby miała cały czas podobną wysokość koszę co 2-3 dni.
Ale nie ma to większego znaczenia, czy co 3, czy codziennie, bo ma zaprogramowane dni i godziny, kiedy wyjeżdża i sam proces jest bezobslugowy.
Roomba 581, Robomow RM 510, whee Me

ODPOWIEDZ