Nawigacja odkurzaczy

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Nawigacja odkurzaczy

Post autor: sondejm » 30 sie 2012, 20:25

Marcin2000 pisze: i oprogramowanie podpowiada po "wymierzeniu" sufitu bo tak chyba Roomba sprawdza wielkość pomieszczenia w trybie CLEAN?.
Roomba nie skanuje sufitów ani ścian, oblicza wielkość pomieszczenia na podstawie drogi przebytej (enkodery optyczne), uderzeń w zderzak i zadziałania DD, tak "tworzy" obraz pomieszczenia i stopień zabrudzenia i to tylko dla celów wyznaczenia czasu sprzątania a nie topografii, choć "tworzy" to gruba przesada.

Nie podejrzewam Roomby o możliwość nauki, więc jeśli ja czegoś nie wykombinuje Latarnie będą na sprzedaż. Puszczona samopas bez latarni na całe mieszkanie nigdy nie przyniosła tak małego "żniwa" jak to ma miejsce w przypadku pracy z ograniczeniem strefy sprzątania. Może lepiej i systematyczniej sprząta z latarniami, nijak jej jednak nie przekonam aby pozostawała dłużej w pomieszczeniu, czas sprzątania 3 stref w 1h30minut to mało, z godzinnym zapasem mocy wraca na ładowarkę, o tę godzinę w "samopasie" mam więcej śmieci w koszu.

JEŚLI NIE WIDAĆ RÓŻNICY, LUB JEST ONA NA NIEKORZYŚĆ TO PO CO PRZEPŁACAĆ?
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2012, 11:59 przez sondejm, łącznie zmieniany 1 raz.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 30 sie 2012, 20:46

Cyt. z irobot.pl:

System, na bieżąco monitoruje sprzątaną przestrzeń, wybierając najwłaściwsze z ponad 40 dostępnych zachowań. System iAdapt zapewnia trzykrotne pokrycie każdego punktu powierzchni pod różnym kątem, co daje najlepszy efekt sprzątania. W początkowej fazie sprzątania Roomba rozpoznaje otoczenie budując jego obraz, który aktualizowany jest na bieżąco. Jej ruchy mogą wydawać się chaotyczne. Nic bardziej mylnego, gdyż opierają się one na ściśle ustalonym algorytmie. Na efekt końcowy nie wpływają zmiany położenia obiektów (mebli), ponieważ obraz pomieszczenia aktualizowany jest 64 razy na sekundę.
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 30 sie 2012, 20:54

Zgadzam się z tym i to właśnie przełożyłem z naukowo/marketingowego na ludzki, i nie ma wzmianki o suficie.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 30 sie 2012, 21:03

Kurcze może konfabuluję z tym sufitem w Roombie, poszukam który "obmierzał sufit" i gdzie to wyczytałem... :oops:

Dobra nic więcej w tym temacie nie piszę bo mnie za ten "sufit" sondejm oskalpuje a pisałem "...bo tak chyba...." pewnym nie będąc ale nic wątek latarni zmienił się w wątek sufitowy... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 31 sie 2012, 10:02 przez Marcin2000, łącznie zmieniany 2 razy.
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 30 sie 2012, 21:05

Ja często mierzę sufit wzrokiem, wodzę w tę i z powrotem, zasypiam. :roll:
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 31 sie 2012, 10:10

8895 Samsunga a nie Roomba robi scan sufitu, moja autokorekta :mrgreen: :

http://superrobot.pl/pl/samsung-robot-n ... owosc.html

"...Przypomnijmy zatem, czym w ogóle jest Navibot. A więc jest to, jak już na wstępie zaznaczyłem, inteligentny robot-odkurzacz, który dzięki wbudowanej kamerze orientuje się w przestrzeni, wykorzystując do tego celu skan sufitu..."
Ostatnio zmieniony 31 sie 2012, 10:30 przez Marcin2000, łącznie zmieniany 2 razy.
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 31 sie 2012, 10:12

Marcin2000 pisze:Cyt. z irobot.pl:

System, na bieżąco monitoruje sprzątaną przestrzeń, wybierając najwłaściwsze z ponad 40 dostępnych zachowań. System iAdapt zapewnia trzykrotne pokrycie każdego punktu powierzchni pod różnym kątem, co daje najlepszy efekt sprzątania. W początkowej fazie sprzątania Roomba rozpoznaje otoczenie budując jego obraz, który aktualizowany jest na bieżąco.
To tak jakby powiedzieć, że niewidomy w pełni podziwia Panoramę Racławicką :lol:
Marcin2000 pisze:Cyt. z irobot.pl:
Jej ruchy mogą wydawać się chaotyczne. Nic bardziej mylnego, gdyż opierają się one na ściśle ustalonym algorytmie. Na efekt końcowy nie wpływają zmiany położenia obiektów (mebli), ponieważ obraz pomieszczenia aktualizowany jest 64 razy na sekundę.[/i]
Jak na moje oko, mnie wystarczyłoby, gdyby R aktualizowała "obraz pomieszczenia" raz na sekundę ale umiała z tego korzystać. :-?

To co piszą to jest bełkot - nie ma mowy, żeby to tak działało. Mówienie o działaniu systemu iAdapt to bajki na dobranoc. R nie ma bladego pojęcia w jakim pomieszczeniu się porusza, gdzie drzwi, gdzie przeszkody. Gdyby wiedziała, nie waliłaby w nie po kilka razy i nie opuszczała pomieszczenia przed zakończeniem jego sprzątania. Mityczny algorytm to też trochę pic na wodę - jeśli poświęci się trochę czasu na obserwację zachowań R, to widać, że jest on daleki od ideału (choć i tak bije na głowę większość konkurentów - tylko Neato może może buty czyścić). Widać to zwłaszcza na małych przestrzeniach - np. we wnękach, np w kształcie U - łomocze się tam obracając tak, że wielokrotnie odbija się od ścian. Gdyby algortym działał obrót robota byłby wyliczony tak, by przezygzakować obszar czyszczony i wyjechać, a ona jest jak ślepy we mgle. Gdyby R "obrazowała otoczenie albo przynajmniej zliczała przejechane odległości i zestawiała z uderzeniami zderzaka bez kłopotu wydostawałaby się spomiędzy nóg krzesła, czy suszaka na pranie - uprzednio oczyściwszy przestrzeń. Zamiast tego czasem wyjedzie zaraz - nie sprzątnąwszy a kiedy indziej tłucze się pod nim bez sensu :-|
Nie zmienia to faktu, że sposób poruszania się R - po iOmacku, jest skuteczną metodą sprzątania dzięki wielokrotnemu odwiedzaniu każdej powierzchni.
Wydaje się, że jedyne czujniki aktywnie wykorzystywane to czujniki spadku, czujnik, ściany, w niektórych przypadkach czujniki zbliżeniowe w zderzaku (ale to w ograniczonym zakresie i odległości) oraz czujnik naprowadzania na wiązkę podczerwieni.
To już jest jakiś zaawansowany system, który daje sobie radę i przewyższa większość konkurentów i to tyle.
Po kiego wuja ludziom robić wodę z mózgu wciskając kit o jakiejś sztucznej inteligencji? :roll: Ale jak wiadomo marketing rządzi. Problem tylko w tym, że marketingowcy zapominają, że nie mają do czynienia z idiotami (przynajmniej w niektórych przypadkach), a klient który poczuje się oszukany potrafi mocno zaszkodzić ich wysiłkom. Tego uczą na studiach Stopnie reakcji klienta spowodowane niezadowoleniem z usług - zapomnieli?
Nieeee... sprzedaż, sprzedaż za wszelką cenę - liczy się dziś a jutro - a olać.

O etyce nie wspomnę, bo to coraz bardziej niezrozumiałe określenie.
Marcin2000 pisze:Kurcze może konfabuluję z tym sufitem w Roombie, poszukam który "obmierzał sufit" i gdzie to wyczytałem... :oops:
Samsungi skanują sufit i też g... z tego wychodzi :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 31 sie 2012, 10:34

obserwując sobie rynek robotów doszłam do wniosku, że można stworzyć idealnego robota, tylko trzeba chcieć
kształt Neato, funkcje Roomby (czyli czujnik brudu, zapełnienie koszta), szczotka (włosiana i gumowa) na całej długości z boczną wymiatającą (mimo wszystko) i ruchy jak w urządzeniu Mint w trybie mopowania, żadnych ścian czy pasków odgradzających, bo mapowanie pomieszczenia z Navibota czy Neato
ktoś jest chętny na stworzenie?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 31 sie 2012, 10:42

Napiszmy z propozycją kreatywnego doradztwa i wizualizacji do Colina Angle z IRobot :mrgreen:
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 31 sie 2012, 14:02

Co prawda kilka lat temu powstał nawet patent na "Roombę" kształtu Neato z mapowaniem podobnym do Minta (z tą kostką nawigacyjną) i stacją dokująco-opróżniającą, jednak jak do tej pory go nie zrealizowano :roll: Moim zdaniem iRobot nie zmieni kierunku i dalej będzie tworzył roboty z chaotycznym systemem poruszania. Taki sposób jest wg nich najbardziej efektywny z uwagi na małą moc tych urządzeń i dlatego by skutecznie wczyścić daną powierzchnię nie wystarcza jedno przejście - trzeba kilku. I mają rację - ani Neato ani Navibot nie są w stanie uprzątnąć tak dokładnie podłogi w jednym przejściu jak Roomba, choć robią to 2 razy szybciej. Ale znowu przy częstszym ich uruchamianiu (wzrasta ilość przejść), skuteczność sprzątania się zrównuje. Więc ja osobiście różnicy nie widzę - czy Neato czy Navibot czy Roomba. Wszystkie moga sprzątać identycznie, byle umiało się z nich odpowiednio korzystać (Roomba - raz, Neato/Navibot - częściej). I nie zapomniałem tu o braku szczotki bocznej w Neato - przecież ma ją jego kopia Vorwerk Kobold VR-100 ;-)
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 23:04 przez piokrza, łącznie zmieniany 3 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 01 wrz 2012, 22:46

Kobold i owszem szczotkę ma, ale cenę też nie małą, jak na polskiego konsumenta jednak zbyt wygórowaną.
Jeśli zaś chodzi o skuteczność Neato czy Navibota o której piszesz, to mogłabym się zgodzić z tym, gdyby miały w sobie możliwość zaprogramowania kilkukrotnych sprzątań jednego dnia (bez konieczności ingerencji ręcznej), wtedy faktyczny efekt byłby tożsamy z Roombą.

Koncepcja... niestety sporo z nich umiera śmiercią naturalną, a szkoda, bo mogłaby to być ciekawa konkurencja i baza wyjściowa dla "podglądaczy".
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 02 wrz 2012, 14:35

piokrza pisze:...ani Neato ani Navibot nie są w stanie uprzątnąć tak dokładnie podłogi w jednym przejściu jak Roomba, choć robią to 2 razy szybciej. Ale znowu przy częstszym ich uruchamianiu (wzrasta ilość przejść), skuteczność sprzątania się zrównuje.
Gdyby projektanci Neato czy Navibota ruszyli trochę bańką, to wprowadziliby tryb podwójnego przejazdu - pierwszy przejazd "od lewej do prawej" a drugi w przeciwnym kierunku i skuteczność sprzątania by wzrosła, o opcjonalnej szczotce do dywanów i powierzchni gładkich nie wspomnę. Przecież to proste jak drut - dlaczego tego nie robią? :shock:

iRobot szczyci się latami doświadczeń i rozbudowanym działem badań - czy też nie wpadli na to jak wyeliminować niedoskonałości? Wątpię - oni wszyscy mają to po prostu w...
Sprzedaje się? Sprzedaje! No i dobra. :roll:
Obrazek

ODPOWIEDZ