Prawidłowe użytkowanie akumulatorów

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Prawidłowe użytkowanie akumulatorów

Post autor: GRZECH » 04 mar 2012, 17:06

Posiadając akumulatory w naszych odkurzaczach akumulatory NiMH czy prawidłowe jest, zalecane poniekąd przez producenta, ciągłe podtrzymywanie ładowania w czasie postoju w bazach, dock'ach?
Pytam pod kątem trwałości, żywotności naszych akumulatorów.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 04 mar 2012, 22:15

a jak zaleca producent - co pisze o tym w instrukcji obsługi?

w przypadku Roomby, ma ona stać w stacji (lub być podłączona bezpośrednio do zasilacza) choćby nie była używana przez kilka tygodni...jeśli nie będzie używana przez kilka miesięcy to powinno się wyciągnąć akumulator

z tego co wiem to jeśli neato nie będzie podłączony do ładowarki, akumulatory szybko ulegną rozładowaniu (tj. w przypadku roomby), gdyż prąd na "postoju" pobierają czujniki podczerwieni, układ sterowania/kontroli, procesor, a także zegar - nawet gdy wyłączysz neato przytrzymując przycisk "start" aż do wygaśnięcia ekranu, to zegar i elektronika (płyta, czujniki) wciąż będą zużywać energię. Jedynie "shut down" całkowicie wyłącza dopływ prądu, ale zeruje zegar oraz pamięć naładowania akumulatorów, przez co za każdym razem po ponownym włączeniu trzeba będzie ładować akumulator od zera, a nie wiem czy lepsze jest ładowanie akumulatora, który przed wyłączeniem był naładowany lub nie do końca rozładowany od ciągłego "podtrzymywania" w trakcie przechowywania robota w stacji
Roomba 780

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 04 mar 2012, 22:34

glanz989 pisze:a jak zaleca producent - co pisze w instrukcji obsługi?
W Neato jest podobnie:
For optimal performance, we recommend that you charge your Neato Vacuum on the charging base whenever it is not cleaning.
Zastanawiam się czy takie podtrzymywanie ładowania jest dla naszych aku dobre i nie wpływa na skrócenie ich żywotności lub obniżeniu pojemności.

[ Dodano: 2012-03-04, 22:39 ]
glanz989 pisze:z tego co wiem to jeśli neato nie będzie podłączony do ładowarki, akumulatory szybko ulegną rozładowaniu
Zgadza się. Zajmuje to jeden dzień lub dwa. Nie pamiętam teraz dokładnie.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

ODPOWIEDZ