Jak czyścicie Roombę?

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Jak czyścicie Roombę?

Post autor: glanz989 » 11 lut 2012, 19:17

Myjecie ją "na mokro" jak gość w filmiku poniżej, czy tylko przecieracie suchą szmatką?

<object width="560" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/xSQSDalv7FE?ve ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/xSQSDalv7FE?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
Roomba 780

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 11 lut 2012, 20:44

hmm, no czekałam kiedy wrzuci całą Roombę pod kran
nie jestem aż tak odważna, poza myciem filtra i gumowej szczotki przecieram na sucho, ciekawe ile mu ona pochodzi jak ją tak będzie "kąpał"
a przy okazji zastanawiam się ile czasu musi poświęcić na odtykanie zlewu do którego wrzuca cały syf z odkurzacza :shock:
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 11 lut 2012, 20:55

też mnie zszokował tym "sposobem" czyszczenia, a raczej mycia, ale już pomijając to...zauważyłem że na powierzchni modułu szczotek mojej Roomby osadza się taka ciemna warstwa, którą trudno usunąć suchą szmatką, więc wycieram to wilgotną (mokrą, dobrze wyciśniętą). U was też powstaje taki czarny nalot? Przecieram też czasem szczotkę gumową i raz przecierałem pojemnik - chyba nie zepsuję?
Roomba 780

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 11 lut 2012, 20:59

u mnie jakoś nie zauważyłam
myślę, że nic jej nie będzie, skoro po "kąpieli" na filmie przeżyła, to Twoja kosmetyka jej nie zaszkodzi
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 11 lut 2012, 21:04

myślę że gość przesadza :)
Elektronika nie lubi wilgoci.
A skoro już trzeba to z 'wyczuciem'.
Jak widziałem krople wody na obudowie i te kilkukrotne wycieranie to mnie ciary przeszły :)
Nie wiem czy czujnik brudu też długo wytrzyma te kąpiele.
A tan osad, który widzimy na filmie i o którym wspomina glanz989, zbiera się wam wszystkim? To osad ze szczotek? Tłusty?
barbapuppa pisze:myślę, że nic jej nie będzie, skoro po "kąpieli" na filmie przeżyła
... a tego już się nie dowiemy :D

A powiedzcie mi czy to normalne. Po wystartowaniu nie odbiła się i sama zawróciła?
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 11 lut 2012, 21:15

to normalne zachowanie przy wyjeździe z bazy ładującej
nie musi uderzyć, żeby się odwrócić
często zmienia sama kierunek podczas sprzątania
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 11 lut 2012, 21:32

GRZECH pisze:To osad ze szczotek? Tłusty?
najprawdopodobniej jest ze szczotek, bo ta czarna linia jest akurat pomiędzy nimi, ale nie zauważyłem by był tłusty. Jest suchy i dość mocno wtarty w powierzchnię, także na sucho nie da się go delikatnie usunąć, a trzeć na siłę nie chcę, więc wolę wilgotną szmatką.
A powiedzcie mi czy to normalne. Po wystartowaniu nie odbiła się i sama zawróciła?
U mnie też tak robi, także podczas sprzątania.
Roomba 780

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 11 lut 2012, 23:46

Nie przesadzajcie z tym rozczulaniem się nad Roombami, one stworzone są do ciężkiej pracy.

Na mokro to rzadziej niż raz na pół roku, ale co 2-3 tygodnie czyszczę tak zgrubnie odkurzaczem analogowym przez ok 2-3 minuty, seria 4XX dość mocno kurzy do środka Roomby.

[ Dodano: 2012-02-11, 23:49 ]
GRZECH pisze:A powiedzcie mi czy to normalne. Po wystartowaniu nie odbiła się i sama zawróciła?
Ma takie chwile "niezdecydowania, moja córka wtedy woła tato Roomba tańczy, tańczy, tańczy tańczy....
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 12 lut 2012, 14:24

u mnie tak "myśli" gdy napotka wirtualną ścinę :mrgreen:
Roomba 780

Awatar użytkownika
lekwp
Robo Znawca
Posty: 398
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:08
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: lekwp » 12 lut 2012, 17:16

Inaczej kapie dziecko Ojciec pierworodnej/go , inaczej akuszerka lub jak kto woli położna z dużym doświadczeniem. Ja jak już myję roombę robię to prawie jak facet z filmu.
2 różnice obie szczotki suszę na kaloryferze a w to miejsce zakładam zapas i tak na zmianę. Denko głośniczka też wycierałem do sucha , dokładnie , bo myslałem że to czujnik brudu. Strach przed kroplą czy dwoma wody na obudowie mi przeszedł co nie znaczy że zalewam roombę wodą. Rodziłem 5 razy mam wprawę w myciu robodzieciaczków. :mrgreen:
PS : Moim zdaniem facet w żadnym momencie nie zagroził elektronice.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2012, 23:14 przez lekwp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 12 lut 2012, 21:42

bez sensu to czyscic ale jezeli ktos lubi jest prostsza i bezpieczniejsza metoda.

husteczki do przeciearnia d..y niemowletom... koszt ok 4PLN.
dzialaja wysimienicie.

a czujnik brudy - to co jest dostepne golym okiem to zwykly glosniczek piezo a dokladnie jego tyl wiec tez mu nic nie bedzie.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
lekwp
Robo Znawca
Posty: 398
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:08
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: lekwp » 12 lut 2012, 22:38

"czujnik brudy - to co jest dostepne golym okiem to zwykly glosniczek piezo a dokladnie jego tyl wiec tez mu nic nie bedzie."

Jeśli ta żółta metalowa blaszka to głośniczek to dzięki za wyjaśnienie i przepraszam za mylną informację ;-)


"bez sensu to czyscic ale jezeli ktos lubi jest prostsza i bezpieczniejsza metoda. "

Z tym się nie zgadzam. Po pierwsze metoda nie jest niebezpieczna po drugie jeśli u mnie np.ktoś z domowników coś rozleje na podłogę a ja tego nie zauważę przed odkurzaniem to się na koszu osadza maź złożona z kurzu i wody czy innego płynu. Wtedy trzeba umyć "na mokro" ;-)

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 12 lut 2012, 22:46

Uważam że czyszczenie Roomby jest ważne. To w końcu odkurzacz, w którym gromadzi się brud, bakterie i alergeny. I co z tego że może odkurzać podczas naszej nieobecności? Powietrze cyrkuluje. Brud na podłodze również. Brudne szczotki wcierają osadzony na nich brud z bardziej zabrudzonych przestrzeni w domu (wejście, kuchnia = najwięcej brudu, zarazków), do tych "najczystszych" (sypialnie). Ten czarny nalot/osad w module szczotek to brud z podłogi i/lub brudnych dywanów :oops: - myślicie że w nim nie ma bakterii? Wiadomo że trzeba organizm uodparniać, a "laboratoryjna czystość" nie popłaca, ale życie w "syfie" też raczej nie.

Ps. właśnie uświadomiłem sobie że muszę częściej prać dywany :-| ...a może ma ktoś namiary na roombo-pracza? :-D
Roomba 780

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 13 lut 2012, 0:14

lekwp pisze:Denko głośniczka też wycierałem do sucha , dokładnie , bo myslałem że to czujnik brudu
Jest to faktycznie przetwornik piezoelektryczny który w większości zastosowań służy jako miniaturowy głośniczek . W tym zastosowaniu służy jaki mikrofon pracujący jako czujnik brudu . Odbiera uderzenia twardych okruchów , np. piasek cukier. Dlatego też roomba bardzo dobrze wykrywa rozsypany cukier natomiast zupełnie nie zauważy kiedy wiedzie w mąkę

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 13 lut 2012, 10:27

Mystic pisze: husteczki do przeciearnia d..y niemowletom... koszt ok 4PLN.
dzialaja wysimienicie.
Są niezłe to fakt, ale są też nasączane jakimiś aloesami i innymi mazidłami, które nawilżają skórę małych bąków a "skórze" roomby są na plaster :lol:
Ja polecam chusteczki antybakteryjne do zastosowań domowych i w elektronice.
Na przykład takie Obrazek
Opakowanie niecałe 10 zł.
W marketach też można kupić podobne chusteczki do czyszczenia kuchni czy łazienki.
Obrazek

ODPOWIEDZ