Roomba 780 - latarnie - jaka częstotliwość?

Roomba 760, 770, 780, 790, 776p, 786p
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
bigesdiges
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2012, 12:54
Lokalizacja: Bytom

Roomba 780 - latarnie - jaka częstotliwość?

Post autor: bigesdiges » 16 lis 2012, 13:45

Witam,

mam problem z uruchamianiem się automatycznych latarni po odpaleniu roomby. Roomba startuje, i czasami załączy się jedna latarnia będąca dalej od robota, latarnia w kuchni gdzie startuje roomba praktycznie nigdy się nie uruchamia samoczynnie. Dioda oświeca się dopiero gdy wezmę latarnie w ręce i chyba zadziałam jak antena. Problem występuje w 2 pokojach, natomiast w 3 pokoju latarnie działają bez problemu.

Stąd moje pytanie: na jakiej częstotliwości komunikują sie latarnie i stacja dokująca z roombą? Bo może coś zakłóca mi prace latarni. Dodam, że wpadłem już na pomysł, wyłączenia wszystkich bezpieczników prądowych w domu, więc sprzęty IT były wyłączone.

PS. mówimy o odległościach kilku metrów robota od latarni. Mieszkanie to 3 pokoje po 25m2. Latarnie stoją w 2 progach, mieszkanie w kształcie litery L. Kuchnia ze stacją dokującą to pomieszczenie po środku.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 16 lis 2012, 19:10

a może spróbuj jeszcze raz sparować tą konkretną latarnię z Roombą, jak nie pomoże to spróbuj wymienić baterie
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

drrrl
Posty: 7
Rejestracja: 01 sie 2013, 17:16
Lokalizacja: Polska

Post autor: drrrl » 18 sie 2013, 14:24

Ja z kolei ostatnio trafiłem na nieco inny problem - po uruchomieniu robota (780) zapalają się wszystkie 4 latarnie, robot ruszył ze stacji, sprzątnął pierwsze pomieszczenie w ok. 25 minut, przejechał przez pierwszą latarnię, wjechał do przedpokoju, sparował się z latarnią prowadzącą do kuchni i pojechał w stronę latarni do dużego pokoju. Wtedy zauważyłem, że ta latarnia jest zgaszona - robot zignorował ją zupełnie, co więcej, wjechał na nią, nieco ją przesunął i wjechał do dużego pokoju. Po kilku minutach wyjechał z powrotem do przedpokoju, skorzystałem z okazji i zresetowałem tę latarnię przez wyjęcie baterii. Po jakimś czasie robot do niej podjechał, sparował się, i potem sprzątanie już przebiegło normalnie, tzn. ta "trefna latarnia" w odpowiednim czasie wpuściła robota do dużego pokoju, przytrzymała na 29 minut i wypuściła z powrotem do przedpokoju.
Co więcej, kiedy resetowałem latarnię do dużego pokoju, sprawdziłem pozostałe - pierwsza i ta do kuchni się świeciły, a ostatnia (sypialnia) też zgasła, też ją zresetowałem i zaczęła działać normalnie.

Latarnie są używane mniej niż miesiąc, mają nowe baterie, i wszystkie się zapalają przy włączeniu robota - nie jest więc tak, że w ogóle nie reagują jak w poprzednim poście. Bardziej wyglądało to tak, jakby latarnia się uruchomiła, ale po jakimś czasie (gdy robot sprzątał pierwszy pokój) się "znudziły" brakiem kontaktu i się wyłączyły.
W poprzednim tygodniu puszczałem robota trzy razy i nie było najmniejszego problemu, wszystkie latarnie działały jak należy - ale mogło być tak, że się wyłączyły na chwilę i włączyły z powrotem, czego ja nie zauważyłem.

Czy ktoś z Was się spotkał z samowyłączaniem się latarni między uruchomieniem robota a pierwszym kontaktem podczas sprzątania?

Mieszkanie ma 75m2, odległości między 3 latarniami to kilka metrów, czwarta jest może z 10m dalej, nie więcej.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 18 sie 2013, 14:49

Sprawdź zegarowo jak długo trwa zanim Roomba osiągnie tą ostatnią latarnię.
Jeśli około 135 minut, to jest to normalne, że przy takiej bezczynności traci łączność.

Proponuję na próbę rozpocząć sprzątanie od miejsca z najdalej oddaloną latarnią, wrzuć do tego pokoju bazę i zobacz czy coś pomogło.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

drrrl
Posty: 7
Rejestracja: 01 sie 2013, 17:16
Lokalizacja: Polska

Post autor: drrrl » 18 sie 2013, 15:38

Dużo krócej. Zobacz, mieszkanie wygląda mniej więcej jak w załączniku. Na zielono zaznaczyłem stałe przeszkody typu meble i łazienkę, która jest zawsze zamknięta.


Sprzątanie wyglądało tak (akurat mierzyłem sobie czasy, więc mam dokładne wyniki :) ):
  • - robot ruszył ze stacji dokującej w Gabinecie (G), w tym momencie zapaliły się wszystkie latarnie
    - sprzątanie G zajęło mu 25,5 minuty, po czym minął latarnię 1 i wyjechał do Przedpokoju (P)
    - podczas sprzątania robot pojechał w stronę lat. 3. Wtedy zauważyłem, że jest wyłączona. Robot wjechał na chwilę do Dużego Pokoju (DP), jak z niego po chwili wyjechał, zresetowałem latarnię 3
    - dalej robot podjechał do latarni 2 (Kuchnia), sparował się i pojechał dalej.
    - w międzyczasie zauważyłem, że latarnia 4 (Sypialnia) również się nie świeci, więc ją zresetowałem, zanim robot do niej podjechał. Kiedy podjechał, już się świeciła, więc się z nią sparował i wrócił do sprzątania P
    - kiedy skończył sprzątać P, latarnia 3 wpuściła do do DP.
    - po posprzątaniu DP wjechał do P, a następnie latarnia 2 wpuściła go do K
    - po posprzątaniu K wjechal do P, a następnie latarnia 4 wpuściła go do S
    - po posprzątaniu S wrócił do P, pokręcił się chwilę, latarnia 1 ściągnęła go do G, gdzie się elegancko zadokował.
I teraz tak:
  • - od uruchomienia do wyjechania do P minęło 25,5 minuty
    - od tego czasu do momentu kiedy posprzątał przedpokój i wjechał do DP minęło 30 minut, a więc w sumie 55 minut sprzątania
    - problemy ze zgaszonymi latarniami 3 i 4 odkryłem więc, i rozwiązałem przez wyjęcie baterii, między 26 a 50 minutą sprzątania
    - całość sprzątania zajęła w sumie 2:07h, a więc mniej niż 135 minut.
Wydaje mi się, że te 25-30 minut to trochę za krótko, żeby latarnia się wyłączała.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 18 sie 2013, 18:13

Jaka odległość od Roomby do latarni 3 i 4?
Wiem z autopsji że 10m w linii prostej (+ściany i meble) dla akumulatorków (1,2V) to odległość dość duża i nie zawsze się zameldować mogły.
Na bateriach nie próbowałem (1,5V)
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

drrrl
Posty: 7
Rejestracja: 01 sie 2013, 17:16
Lokalizacja: Polska

Post autor: drrrl » 18 sie 2013, 22:49

Odległość
- od stacji dokującej do latarni 1 - 4,6m
- od stacji dokującej do latarni 2 szacuję na 4,9m (w linii prostej, przez ścianę)
- od stacji dokującej do latarni 3 szacuję na 6,6m
- od stacji dokującej do latarni 4 szacuję na 7-7,5m
Tyle jeśli chodzi o uruchomienie robota - ale tu nie powinno być problemu, bo po uruchomieniu zapalają się wszystkie latarnie.

Z kolei w momencie, gdy Roomba wyjeżdża z Gabinetu do Przedpokoju, odległości już są mniejsze:
- od latarni 1 do latarni 2 - 2,6m (w linii prostej)
- od latarni 1 do latarni 3 - 3,6m
- od latarni 1 do latarni 4 - 2,9m

W tej chwili we wszystkich latarniach mam wsadzone normalne baterie 1,5V.

Jak nic innego nie wymyślę, przy następnym sprzątaniu wyzeruję wszystkie latarnie i Roombę, zobaczymy.

[ Dodano: 2013-08-20, 10:17 ]
Obserwacji ciąg dalszy... wyjąłem baterie z wszystkich latarni i zresetowałem Roombę - mam więc pewność, że żadne urządzenie niczego nie zapamiętało. Dodatkowo, żeby wyeliminować ew. uszkodzoną latarnię lub wadliwe baterie, zamieniłem miejscami latarnie 3 i 1 oraz 2 i 4. Dzisiaj było tak:
- uruchamiam robota ze stacji dokującej
- wszystkie latarnie się zapalają
- Roomba jeździ po Gabinecie, w międzyczasie się paruje z latarnią 1 (tzn. poprzednią 3, stojącą teraz na miejscu 1)
- i teraz UWAGA: w trakcie gdy robot sprząta gabinet, latarnia 3 gaśnie i zapala się po jakiś 10s. z lekkim opóźnieniem to samo robi latarnia 4
- Roomba wyjeżdża z Gabinetu do Przedpokoju i zaczyna tam sprzątać, wszystkie latarnie się palą
- nagle zauważam, że latarnia 2 zgasła, a Roomba jedzie prosto w jej kierunku i ją mija wjeżdżając do Kuchni
- po chwili latarnia 2 się zapala, a robot jest w Kuchni. Ponieważ chciałbym, żeby sprzątanie zakończyło się prawidłowo, zasłaniam latarnię 2, tak żeby robot nie zauważył jej będąc po "złej" stronie i czekam aż wyjedzie z Kuchni. Jak tylko wyjechał i pomknął na środek przedpokoju, odsłaniam latarnię 2
- w międzyczasie robot podjeżdża do latarni 4 i paruje się z nią
- po paru minutach robot wraca w okolice latarni 1-3, zauważa latarnię 3 (która się pali), paruje się z nią, po chwili zauważa latarnię 2 (która też się pali) i też się z nią paruje
- sprzątanie przebiega dalej prawidłowo - robot sprząta Przedpokój i respektuje wszystkie 4 latarnie, które na razie nie wpuszczają go do pokoi

Przypuszczam, że teraz już pójdzie z górki - robot skończy Przepokój, pojedzie do Sypialni, Kuchni i Dużego Pokoju, po czym wróci do Gabinetu i się zadokuje.

Moje wnioski na razie są takie, że:
- latarnie gasną tylko do momentu, kiedy robot się z nimi nie sparuje
- latarnie gasną w różnej kolejności, ale tylko na ok. 10s, potem się zapalają
- brak dowodu na to, żeby znaczenie miała odległość Roomby od latarni, nie jest to (raczej) problem tego, że coś znalazło się pomiędzy Roombą a latarnią, albo że odjechała ona na 20m
- po sparowaniu latarnia zachowuje się stabilnie - świeci cały czas, od czasu do czasu mrugając kiedy komunikuje się z Roombą

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 20 sie 2013, 10:57

Parowanie następuje w momencie wkładania baterii, podjeżdżanie i przystanięcie przy latarni to "rozmowa" w stylu "nie przepuszczę jedź sprzątać dalej" ewentualnie dodatkowo nadawanie jakiegoś znacznika -numerka strefy w kolejce do sprzątania. Jeśli Roomba melduje że wysprzątała to zostaje przepuszczona do następnej strefy, tak przynajmniej ja to z obserwacji wywnioskowałem.

Te 2 problematyczne latarnie to takie same czy z innej serii?

Daj jeszcze raz rysunek z kierunkami promieni latarni, bo coś chyba pomieszałeś troszkę z tymi strzałkami, promień(zasięg) jednej nie powinien się spotykać z promieniem innej.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ