Roomba (651) kontra krzesła na płozach

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
BartMan
Posty: 22
Rejestracja: 16 gru 2015, 18:09

Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: BartMan » 12 wrz 2016, 9:51

Witam

Mam Roombę 651 i pewien kłopot...

Środowisko pracy Roomby to spory salon z kuchnią - salon to deski podłogowe, kuchnia - płytki. Na środku salonu stoi stól, przy stole 6 krzeseł stojących na płozach (dokładnie, to są to krzesła Bernhard z IKEA] - można na stronie IKEI zobaczyć jak wyglądają).

Roomba gdy tylko wjedzie pod stół (pod krzesła) zaczyna okrutnie walczyć - nieustannie stara się przejechać przez płozy, na każdej płozie spędza po parę minut kombinując na wszelkie sposoby, zazwyczaj finalnie się wydostając i 2 sekundach ładując się na następną płozę, potem na następna, i tak da capo al fine. Efekt jest taki, że większość czasu (i mocy w baterii) w salonie Roomba próbując kopulować z płozami, zamiast robić swoją robotę - czyli sprzątąć. a dość reguralnie się zdarza że utknie tam na amen. Ostatnio tak intensywnie walczyła w jakiejś pozycji na płozach, że udało jej się jedno z dwóch głównych gumowych kół zetrzeć prawie do "łysego". Nie muszę dodawać, że hałasuje przy tym niemożebnie. Sensowność takiego Roombowego sprzątania spada prawie do zera.

Ze względu na położenie stołu - centralnie na środku salonu, zastosowanie wirtualnej ściany po prostu nie ma sensu. Zastanawiam się nad nabyciem (i ustawieniem pod stołem) wirtualnej ściany typu HALO - ale z opisu wynika, że ta wygeneruje bezpieczną strefę o średnicy circa 60cm - co wydaje się bez sensu w kontekście tego że stół ma około 1,80x0,90m.

Z waszego doświadczenia - ta ściana HALO ma jakiś sens w tym kontekście? Da się jakoś regulować jej moc (zasięg "bezpiecznej strefy")? A może jakieś inne pomysły jak podejść do tematu?

Za porady typu "przed odpaleniem Roomby połóż krzesła na stole" serdecznie z góry podziękuję ;-)

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: sondejm » 12 wrz 2016, 14:35

2x Halo może pomóc. Jeśli nie chcesz kłaść na stół to rozumiem, a może dasz się namówić aby pochylić na stół? Tak aby oparcie pochyliło się na blat.

Obrazek
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

BartMan
Posty: 22
Rejestracja: 16 gru 2015, 18:09

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: BartMan » 12 wrz 2016, 20:44

Dwa razy HALO to już jest cenowy overkill. Jedno w zasadzie też nie jest tanie, w kontekście skromnej funkcjonalności. Chyba wypróbuję z tym lekkim pochylaniem krzeseł - to jest jakiś pomysł, choć i tak wycina opcję uruchamiania z harmonogramu. Dam znać jak poszło.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: sondejm » 12 wrz 2016, 21:20

Albo podklej filc pod te rurki, jeśli wystarczy 3mm to nie będzie tego widać a Roomba może nie wjedzie.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

BartMan
Posty: 22
Rejestracja: 16 gru 2015, 18:09

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: BartMan » 13 wrz 2016, 7:33

Na pomysł aby te płozy trochę podwyższyć też nie wpadłem, a to istotnie może rozwiązać temat - jak rozumiem - muszą zacząć być dla Roomba widoczne jak przeszkoda na którą nie warto się rzucać. Sprawdzę, dzięki za radę.

BartMan
Posty: 22
Rejestracja: 16 gru 2015, 18:09

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: BartMan » 15 wrz 2016, 10:50

Pomysł z pochylaniem krzeseł (de facto do pozycji pod kątem 45st, inaczej nie chcą stać) de facto wypalił. Sądziłem że Roomba będzie te krzesła przewracać, ale jakoś sobie radzi. Tak więc dzięki za ten pomysł :-)

Anyway, to rozwiązanie oczywiście nie jest user-friendly kiedy chcę aby Roomba sama startowała harmonogramowo. Zatem spróbuję z tym podklejaniem. Pytanie tylko - czy wystarczy podkleić "nóżki" pod płozami (łatwe), czy by trzeba podkleić całe płozy (problematyczne, płozy są metalowymi rurkami o przekroju koła). Innymi słowy, pytanie jest czy Roomba zauważy podwyższoną rurkę płozy (i da sobie spokój z atakowanie jej jako przeszkody do pokonania), jeżeli ta rurka będzie "wisieć w powietrzu" wyżej niż zazwyczaj, czy też musi być to solidny obiekt od podłogi do pewnej wysokości.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: sondejm » 15 wrz 2016, 10:57

Może wisieć w powietrzu, ważne żeby zderzak Roomby się ugiął a nie przeszedł góra i jak zderzak zadziała wtedy zmienia kierunek lub jedzie wzdłuż przeszkody. Wystarczy 4 sztuki filcu na każde krzesło.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

BartMan
Posty: 22
Rejestracja: 16 gru 2015, 18:09

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: BartMan » 16 wrz 2016, 11:15

Racja, nie pomyślałem, że Roomba się głównie orientuje mechanicznie, po zderzaku, nie optycznie. Potestuję jakoś weekend, dam znać o efektach.

Marx2
Raczkujący z Robotami
Posty: 54
Rejestracja: 17 cze 2015, 22:47

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: Marx2 » 23 lis 2016, 9:25

Tak sobie myślę że mógłbyś domontowac nad plozami poprzeczki z np gumy lub jak nie zadziała to z czegoś sztywnego. Tak aby zablokować wjazd. Tyle że wtedy krzesła będą wyglądać inaczej

choco
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2016, 6:03

Re: Roomba (651) kontra krzesła na płozach

Post autor: choco » 24 lis 2016, 19:31

A masz możliwość jakoś te krzesła wyłożyć na stół do góry na czas sprzątania? Ja tak robię. Zawsze to mniej przeszkód i szybsze sprzątanie przy okazji.

ODPOWIEDZ