jaki odkurzacz wybrać???

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
topikpl
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2010, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: topikpl » 08 cze 2010, 12:21

Mystic pisze:dramat.... kiepska podróba roomby. [...]
Ojoj, aż tak źle? :-) Kupiłem navibota jakiś tydzień temu z programu z którego pojawiają się na allegro - cenę przełknąłem. Rodzina ma Roombę 625 i co jakiś czas też sobie pożyczam do sprzątania, więc gwoli porównania:

- navibot fatalnie radzi sobie z przeszkodami, nie umie się wycofywać z kryzysowej sytuacji, z czym dobrze radzi sobie roomba (plącze się w kable, zawisa na fotelach "Ikea")
- navibot nie umie wjeżdżać na stację dokującą (tzn radzi sobie z tym na dwóję na szynach)
- po tym jak się zawiesi, brak funkcji wznowienia - sprząta od początku
+ duży plus w stosunku do roomby to orientacja w przestrzeni; rzeczywiście "widzi", jeździ wzdłuż ścian nawet kiedy jeszcze żadnej nie dotknie; potrafi skończyć sprzątać jeden pokój, przejechać wiele metrów do miejsca gdzie wjechał do pokoju i sprzątać pozostałe pomieszczenia
+ roomba bezsensownie przejeżdża po kilkanaście razy to samo miejsce, a inne całkiem ominie i nie posprząta, tu navibot ją bije
+ roomba wymaga rozstawienia latarni, żeby sprzątanie nie trwało godzinami, do navibota też jest latarnia, ale nawet jej nie rozpakowałem - bez niej spokojnie sprząta 3 pomieszczenia 60m2 w ~30-40 min (dokładnie nie mierzyłem)

Aha - funkcja auto (podstawowa funkcja sprzątanie navibota) jest pomyłką - dopiero funkcja edge sprząta tak jak roomba, tzn. dokładnie. Auto objeżdża mieszkanie nie sprzątając krawędzi - po co taka funkcja nie mogę zrozumieć.

To oczywiście moje subiektywne spostrzeżenia, a nie badania naukowe. Sam bym chciał mieć "navi-roombę" - odkurzacz który inteligentnie radzi sobie w ciasnych zakamarkach, a jednocześnie duże przestrzenie sprząta "liniowo", nie plącząc się po mieszkaniu bez sensu.

BTW. witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 cze 2010, 12:37

witaj topikpl :)

dziekujemy za cenne uwagi i spostrzezenia.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kalmar666
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2010, 11:20
Lokalizacja: Janów Lubelski

Post autor: kalmar666 » 08 cze 2010, 13:53

topikpl pisze:- navibot nie umie wjeżdżać na stację dokującą (tzn radzi sobie z tym na dwóję na szynach)
Czy to jest w praktyce duży problem? Nie mam doświadczenia z takimi odkurzaczami.



Zastanawiam sie nad Navibootem ale na parterze mam salon polaczony z jadania czyli łacznie ok 70-80mkw w ksztalcie lietery L... Czy dla tego typu odkurzaczy to nie jest zbyt duza przestrzen?

Cena Navibotta z allegro i roomby na ebayu sa porównywalne. Co radziciekupić.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 cze 2010, 13:55

stacji dokujacej bym nie uzywal wogole (bateria) wiec chyba nie jest to duzy problem.
ja bym kupil roombe.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

topikpl
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2010, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: topikpl » 08 cze 2010, 14:30

kalmar666 pisze:
topikpl pisze:- navibot nie umie wjeżdżać na stację dokującą (tzn radzi sobie z tym na dwóję na szynach)
Czy to jest w praktyce duży problem? Nie mam doświadczenia z takimi odkurzaczami.
Tzn. jeśli stacja stoi w łatwo dostępnym miejscu, to nie powinno być problemu. Navibot jakoś dziwnie "bokiem" wjeżdża na ładowarkę (to trzeba zobaczyć). Mniej więcej wygląda to tak, że wjeżdża jednym kołem, a potem próbuje wykonać półobrót żeby drugim też się znaleźć w bazie. Roomba centruje się względem stacji, a potem powoli wjeżdża na wprost, co chyba jest o niebo lepszym sposobem.

Problem może być, jeśli postawisz stację w rogu pokoju, albo koło mebla (dotyczy to też roomby, ale raczej w mniejszym stopniu).
kalmar666 pisze:Zastanawiam sie nad Navibootem ale na parterze mam salon polaczony z jadania czyli łacznie ok 70-80mkw w ksztalcie lietery L... Czy dla tego typu odkurzaczy to nie jest zbyt duza przestrzen?
imho navibot spokojnie da radę, roomba też
kalmar666 pisze:Co radzicie kupić.
Szczerze mówiąc nie wiem - jeśli spodziewasz się, że będą sprzątały zupełnie bez nadzoru, to żaden nie spełni oczekiwań. Navibot może się blokować np. na kablach. Roomba niby jest lepsza w tym względzie, ale pamiętam raz jak puściłem ją na przestrzeni ok 80m2 rozdzielonej latarniami i pojechałem na zakupy. Kiedy wróciłem, roomba ładowała się w stacji, a jedno z pomieszczeń wyglądało na nieodkurzone (walały się "koty"). Czy roomba z jakiegoś powodu tam nie wjechała (od razu mówię że latarnia nie była ustawiona jako ściana), czy wjechała ale niedokładnie odkurzyła, tego już nie wiem. Puściłem ją jeszcze raz w tym pokoju i było ok. Ale jak widać jak na razie człowiek jednak musi ingerować w proces sprzątania przez roboty.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 cze 2010, 14:34

to moze jeszcze raz: nie uzywaj stacji dokujacej i powtorz experyment ;)

i wtedy polecisz roombe.

a kable trzeba podnosic - tak jest napisane w manualu, zreszta to nic dziwnego-zwyklym tez bys nie odkurzyl pod nimi dopoki bys ich nie podniosl ;)
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

topikpl
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2010, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: topikpl » 08 cze 2010, 15:10

Mystic pisze:to moze jeszcze raz: nie uzywaj stacji dokujacej i powtorz experyment ;)
Ale myślisz, że stacja mogła jakoś "przyciągnąć" roombę? Tą powierzchnię 80m2 w tej samej konfiguracji latarń i stacji sprzątałem kilka razy, ale kiedy byłem w domu wszystko szło zgodnie z oczekiwaniami. Tylko ten jeden raz kiedy wyjechałem coś musiało pójść nie tak 8-) (sam jestem ciekawy co).

Gdyby nowa roomba z gwarancją kosztowała <2000pln, to... jeszcze chwilkę bym się zastanowił - to losowe jeżdżenie jakoś mnie trochę wkurza. Navibota kupiłem za <1200 i tyle jeszcze byłem w stanie zapłacić (psychicznie :-) )

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 cze 2010, 15:13

ja roomby kupuje po 600-800 pln za oceanem.
a co do "losowosci" tutaj bym polemizowal. jest algorytm ktory to oblicza. smiem twierdzic ze roomba jest bardziej zaawansowana niz navibot.

upierac sie nie bede, nie mialem navibota w rece. TomeC kupil miesiac temu.
Mysle ze on powinien sie wypowiedziec :)
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kalmar666
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2010, 11:20
Lokalizacja: Janów Lubelski

Post autor: kalmar666 » 08 cze 2010, 15:14

Mystic pisze:to moze jeszcze raz: nie uzywaj stacji dokujacej i powtorz experyment ;)
a to dlaczego nie używać stacji dokującej?

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 cze 2010, 15:19

kalmar666 pisze:a to dlaczego nie używać stacji dokującej?
jesli chcesz zadbac dobrze o baterie to zalecam uzywanie robota az padnie bateria.
jesli uzywasz stacji robot wraca nie w pelni wyladowany na stacje i doladowywuje baterie.
sa rozne teorie, baterie sa juz nowoczesne bez efektu pamieci ale jadnak cos w tym jest. mialem kilka roomb od kiedy stosowalem ta technike baterie wytrzymuja dluzej, zreszta inni tez to potwierdzali (przeszukaj forum).
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

topikpl
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2010, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: topikpl » 08 cze 2010, 16:12

Roombę za 600-800 zł brałbym w ciemno, niestety nie mam kanału do USA.

Na allegro widziałem navibota pochodzącego z eRobota, jeśli to ten sam to chyba nie spodobał się użytkownikowi :-)

Zarówno roomba jak navibot mają akumulator NiMH.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 cze 2010, 17:07

hehe... faktycznie TomeC sprzedaje dziada. znaczy wszystko jasne ;)

co do kanalu z USA - zobacz sobie na ebay. mozna kupic nawet z UK po ok 1k pln. od czasu do czasu pojawiaja sie takie okazje.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Buszman
Posty: 4
Rejestracja: 11 wrz 2010, 15:16
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Buszman » 13 wrz 2010, 10:41

Hmm, a co powiecie za 610 za 1200 zł od ręki?:).
Roombeczka 560-eczka :)

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 13 wrz 2010, 12:25

buszman: prosze o konkretne wypowiedzi. jesli kupiles to gdzie i jak.
cena jest ok.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kalmar666
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2010, 11:20
Lokalizacja: Janów Lubelski

Post autor: kalmar666 » 13 wrz 2010, 20:58

No cena jest ok... Dawaj namiary to moze ktos skorzysta...

ODPOWIEDZ