Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 23 sty 2014, 19:13

Dziś wieczorem przyjechał do mnie na testy Navibot SR8980. Na razie się ogrzewa, ładuje. Jutro pierwsze testy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2014, 0:53 przez piokrza, łącznie zmieniany 1 raz.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: barbapuppa » 23 sty 2014, 19:47

Tylko obiektywne i rzetelne.
Bardzo proszę o sprawdzenie:
- twardych podłóg i dywanów/chodników - interesuje mnie efektywność sprzątania
- piasku w fugach, drobnych kamyczków czy koralików, paproszków/kłaczków z dywanów
- kwestii całkowitego opróżniania kosza przez stację opróżniającą
- zachowania w przypadku napotkania przeszkód (czy blisko objeżdża czy ze sporym zapasem)
- czy przejeżdża pomimo zasłon/kap
- przejazd przez kable i frędzle dywanowe (jeśli masz) czy się zaplątuje
- rogi - jak bardzo dojeżdża
- krawędzie czy dokładnie sprząta
- sprzątanie w okolicach dywanów (czy zamiata jak Roomba pod dywan)
.....
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 24 sty 2014, 0:55

Będzie wszystko o co poprosicie i wedle moich możliwości zastosowań w warunkach domowych. Filmy, zdjęcia, opisy. Pytania do testów macie czas składać najpóźniej do 4 lutego, bo na tyle mi użyczono tego sprzętu.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 24 sty 2014, 13:08

Test 1. - "góra"

Powierzchnia sprzątania ok. 50 mkw. 4 pokoje + przedpokój. Dwa małe dywaniki wys. ok. 10mm, dywan wys. ok. 5mm + wykładzina wys. ok. 7mm. Brak zwierząt.

Do testu wykorzystałem program "Auto" (automatyczne, jednokrotne odkurzanie całej powierzchni) i dodatkowo tryb "Dust Sensor", czyli czujnik wykrywania brudu (poruszanie podobnie jak w Roomba 500/600 na kształt koła, z tym że Navibot S zwiększa wtedy moc na "Turbo").

Na poczatku euforia. Robot porusza się duuużo szybciej niż model SR8895 z poprzedniej serii, jest zwrotny i na zakrętach nie zatrzymuje się by "pomyśleć", ale płynnie skręca i jedzie dalej. Jeździ bardzo blisko ścian, bliżej niż SR8895, nie ma funkcji "edge", a samemu zdarza się częściej dopychać do ścian. Nie wydaje się cichszy niż SR8895 (60dB vs. 62dB), ale ton i barwa dźwięku trochu inne. Jakby przyjemniejsze dla ucha. Ogólnie bardziej słychać napęd kół, niż mechanizmów czyszczących. Co ciekawe robot posiada ogumowany zderzak jak w poprzedniej serii, ale widać oszczędność na materiale w postaci gumy tylko z przodu (po bokach i z tyłu już brak). Zderzak nie jest ruchomy jak w Navibot SR8855/SR8895, ale stale przymocowany do obudowy. Robot wykrywa przeszkody tylko czujnikami na podczerwień. Mimo że ma ich podobno 12 (w przeciwieństwie do 8-9 w poprzednich modelach), to szybko można zauważyć wadę braku zderzaka mechanicznego. Czasem natrafi na coś ciemnego, co pochłania promienie podczerwieni i przyklei się, będzie walił i walił w to nie wiedząc że to przeszkoda i zderzak mechaniczny w takim przypadku by się przydał.

Dotykam pola "Play/Pause" na wyświetlaczu (nie ma faktycznej pauzy z pamięcią jak w Roombie/Neato czy nowym LG 3.0! "play" to "Stop"). Wyjeżdża z bazy dość ostro, porywczo. Początkowo jeździ zgrabnie, wzdłuż prostych linii. Po odkurzaniu małego pokoju z niebieskimi płytkami i przedpokoju w którym stała baza, przeniósł się do pokoju-sypialni z dużym łóżkiem. Tam nie wiedzieć czemu zmienił trasę, poruszając się odtąd jakby po skosie. Można zauważyć że wjeżdża za cienką tiulową firankę, ale za ciemniejszą i grubszą zasłonę już nie. W przedpokoju dywan z frędzlami ok. 5cm - odkurza bez wplątywania, swobodnie przejeżdża. Podwija tylko cienkie brzegi czerwonego dywanu w pokoju. Dywany odkurza raczej słabo. Zauważyłem że w tym modelu jest szczotka z brązowym-miękkim włosiem. Moje SR8855 i SR8895 miały szczotkę w wersji z czarnym-twardym włosiem. Różnicę w efektywności widać właśnie na dywanach. Z tego co się zorientowałem to do SR87XX/SR88XX był tylko jeden rodzaj szczotki pod względem włosia: twarde-czarne włosie + gumowe listki. Do SR89XX i "CornerClean" są już 3 rodzaje szczotek (miękkie-brązowe włosie + gumowe listki; twarde-czarne włosie + gumowe listki; miękkie-brązowe włosie + sztywna ale cienka niebieska szczotka). Nie wiem też na jakiej zasadzie Samsung dodaje poszczególne rodzaje szczotek do konkretnych modeli, bo model SR8980 widziałem ze szczotką z czarnym jak i brązowym włosiem. Do dywanów na pewno lepsze czarne. Brązowe jest bardzo miękkie. W tym teście większość to podłogi twarde, więc jakość odkurzania jeszcze "ok". Teraz ładuje się akumulator, zobaczymy co będzie na "dole" (Test.2), bo tam w większości podłogę pokrywają dywany/chodniki...

Podoba mi się bardzo jego niski profil Navibota S (7.9cm vs. 9.3cm), dzięki któremu nie powoduje blokowania się pod grzejnikami. Dotąd wszystkie inne odkurzacze blokowały się i rysowały swoje obudowy właśnie w tych miejscach u mnie.

Odkurzył w pełni pokój z ciemnymi meblami. Ten z czerwonym dywanem odkurzył prawie cały, ale najwięcej się w nim motał (najwięcej światła, słońca?). Pokój z niebieskimi płytkami nie wiedzieć czemu - odkurzył dwa razy. Z jasną, beżową wykładziną - tylko wjechał do komody i wyjechał, w ogóle nie zagłębiając się dalej. Przedpokój odkurzył prawie cały. Zakończył słowem "End" i dwoma spośród trzech kresek naładowania akumulatora na wyświetlaczu.

Ogólnie pokrycie:

1. Pokój z czerwonym dywanem 90%
2. Duży pokój-sypialnia 90%
3. Przedpokój 90%
4. Pokój z niebieskiemi płytkami 150%
5. Pokój z beżową wykłądziną 5%

Stację szukał chyba ze 20-30 minut, tracąc po drodze jedną kreskę akumulatora na wyświetlaczu. Co ciekawe, stacja była oddalona zaledwie 3 metry od niego. Unikał jej, choć była ustawiona po zewnętrznej stronie drzwi do pokoju w którym utknął - jakby wysyłała odstraszające pole. W końcu zdecydowałem się przesunąć bazę, chowając ja trochę za ścianę. Wyjechał z pokoju, ale z dokowaniem zeszło jeszcze 10 minut.

Pozbierał kurz, włosy, okruchy, znalazł trochę piasku i jakiś koralik. Po zadokowaniu uruchomił się tryb opróżniania robota/ czyszczenia szczotki. Najpierw uruchamia się napęd szczotki w robocie, potem ssanie w bazie. Szczotka wiruje raz w jednym, raz w drugim kierunku. Silnik bazy głośny jak zwykły odkurzacz. Cykl trwa ok. 5 minut.

Baza nie wyssała części piasku i koralika z pojemnika robota. Szczotka też nie została oczyszczona z włosów i włókien z dywanów w 100%. Zostało na niej jakieś 30-40%. Myślę że ta funkcja opróżniania pojemnika/czyszczenia szczotki działa tylko w ramach "podtrzymania" wydajności i opóźnienia okresów między obsługą/czyszczeniem robota.

Na bocznej obudowie bazy jest wyłącznik jej zasilania, a od góry - dioda zasilania ("Power" - czerwona), ładowania robota ("Recharging" - zielona), włączonej funkcji opróżniania ("Dust Empty" - czerwona), zapełnienia pojemnika w bazie ("Dust Full" - czerwona). Klawisz wł/wył funkcji automatycznego opróżniania i klawisz wyjmowania pojemnika głównego z bazy. W pojemniku robota jest filtr z siatki i mały filtr HEPA. W bazie - w pojemniku cyklon, filtr gąbkowy o dużej powierzchni ze zintegrowanym filtrem HEPA. Za silnikiem filtr HEPA. Wg instrukcji wszystkie filtry są zmywalne. Od spodu bazy jest odkręcana pokrywa dość długiego kanału powietrznego - do usunięcia ew. blokady.

Pilot posiada przycisk:
"Power" - zasilanie robota, tryb stand-by;
"Recharging" - szukanie bazy w celu dokowania/ładowania;
"Auto" - program automatyczny, jednokrotne odkurzanie całej powierzchni mieszkania;
"Spot" - program miejscowego odkurzania 1,5m x 1,5m;
"Max" - program odkurzania aż do rozładowania akumulatora (w praktyce to jakby uruchomić 2x program "Auto");
"Manual" - odkurzanie ręczne z wykorzystaniem sterowania joystickiem/strzałkami na pilocie ("na przód"/"obrót prawo"/"obrót lewo");
"Turbo" - wł/wył zwiększania obrotów/mocy wszystkich mechanizmów czyszczących (szczotek, ssania);
"Dust Sensor" - wł/wył czujnika wykrywania brudu (po wykryciu zwiększonego zabrudzenia robot włącza w tym miejscu tryb "Turbo" i kreci się po tej powierzchni);
"Timer/Weekly" - ustawianie jednorazowego opóźnienia startu oraz programowania harmonogramu na każdy dzień tygodnia z OSOBNA (w SR8855/SR8895 było "Daily Clean" - ta sama godzina sprzątania na każdy dzień tygodnia);
"Clock" - ustawianie zegara;
"Sound" - wł/wył dźwięków ustawień wyświetlacza;

W zestawie:
*1x robot Samsung NaviBot S SR8980,
*1x stacja ładująco-opróżniająca,
*1x pilot (baterie w zestwie),
*1x zapasowy filtr HEPA,
*1x narzędzie do czyszczenia szczotki/filtra,
*2x Virtual Guard (brak funkcji latarnii - tylko funkcja ściany; brak baterii),
*1x ochraniacz transportowy na szczotki boczne,

w zestawie nie było:

*dodatkowego podestu do wjeżdżania na stację przy dywanie (bez niego ma problem z wjechaniem na stację gdy znajduje się ona na dywanie),
*nakładki mopa do twardych podłóg z jej uchwytem (na spodzie obudowy NaviBota są na nią zaczepy),

[filmiki z tego testu dodam później]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2014, 13:16 przez piokrza, łącznie zmieniany 2 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 24 sty 2014, 14:43

Test 2. - "dół" [resztę sprawozdania z tego testu dodam wieczorem + filmiki i zdjęcia z obu testów]

Odkurzacz po poprzednim teście naładował się od 0 do "Full" w 2 godziny i 30 minut. Poprzednia generacja, modele SR8855 i SR8895 - to samo w 2 godziny. Wg specyfikacji SR8980 powinien pozwolić na odkurzanie do 100 minut (vs 90 minut w przypadku SR8855/SR8895).

Powierzchnia ok. 50 m kw, wszędzie progi w drzwiach. Do odkurzenia 3 pokoje, przedpokój, kuchnia. Problematyczne dla robotów-odkurzaczy dywany i chodniki pokrywają większą część podłóg pokoi i przedpokoju.

Na pierwszy rzut poszedł przedpokój. Robot nie przejedzie jednak przez progi o wys. 1.5-2cm na których się wiesza i wyświetla kod błędu. Odkurzam więc każdy pokój z osobna. Średnio wychodzi po 8 minut. W pokoju ze stołem odkurzacz ku mojemu zdziwieniu wjeżdża za zasłonę. W jednym z pokoi blokuje się, wciągając frędzle małego wełnianego dywanika, potem plącze się w kable z przedłużaczem. W innym pokoju wiesza się na nodze od choinki. Za każdym razem wyświetla błąd i trzeba restartować od początku, bo nie ma funkcji wznawiania-pauzy jak w Neato.

Ale i tu zbiera pół pojemnika kurzu, włosów, okruchów i igieł z choinki. Odkurzam często, więc nie jest jakoś widocznie brudno, a mimo to w pojemniku są śmieci.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: barbapuppa » 24 sty 2014, 17:55

Z tym opróżnianiem kosza przez bazę i czyszczeniem szczotek to byłam ciekawa czy potwierdzą się moje obserwacje z wizji i testowania w sklepie. I widać, że ten typ tak ma.
Szkoda, myślałam, że jednak szczotką lepiej się zajmie automat, niż wychodzi z ręcznych robótek.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 25 sty 2014, 12:21

Dziś testowałem tryb "turbo". Efektywność odkurzania wyraźnie wyższa (więcej kurzu i paprochów z wykładziny dywanowej w pojemniku), hałas też wyższy ale wydajność akumulatora zmniejsza się, przez co czas pracy spada o 50%. Skuteczność pokrycia i zbierania zwiększa też program "Max". W następnych dniach będę testował działanie funkcji wznawiania odkurzania po doładowaniu akumulatora (full wypas: prędożercze funkcje zwiększające efektywność odkurzania: program "Max" + funkcja "Dust Sensor" + tryb "Turbo").

Czujnik brudu - test: rozsypanie łyżeczki stołowej cukru tuż przed Navibotem i włączenie go w programie "Auto" + funkcja "Dust Sensor" (czujnik brudu). Czujnik nie zadziałał. Spróbuję jeszcze z ryżem...

Pomiary zużycia energii:

baza w trybie stand-by (bez zadokowanego Navibota) = 2-3W
baza w trybie ładowania Navibota = 26W
baza w trybie podtrzymywania naładowanego Navibota = 8W
baza w trybie opróżniania = 550W

moc samego Navibota wg etykiety na pokrywie akumulatora = 40W

Dziś po kolejnym "auto-opróżnianiu" w pojemniku robota zostały cięższe okruchy, część zebranego cukru. Ilość wydaje się być ta sama.

Odkryłem też, że w opróżnianiu pojemnika w robocie główną rolę spełnia nie ciąg/ssanie stacji, ale skierowany do pojemnika na obu krańcach kanału silny prąd powietrza wdmuchiwanego do pojemnika Navibota. W podstawie, tuż przy wlocie kanału ssącego są dwie małe dysze. Powietrze to pochodzi z silnika stacji. Jest ono tak silne i skoncentrowane, że spycha zawartość pojemnika do wlotu kanału w podstawie. Zauważyłem pełną szczelność pokrywy szczotki z portem ssącym w podstawie. Lekki nalot kurzu skoncentrowany na linii wlotu do komory z gąbkowym filtrem w pojemniku bazy.

SR8980 ładuje się ok. godzinę dłużej od SR8855/SR8895. Średnio schodzi mu na tym 2.5 godziny. Mam wrażenie że litowa (vs. NiMH w SR88XX) bateria pozwala mu też na odrobinę dłuższą pracę (15-20 minut).

Zaprogramowałem Navobota na cały tydzień (pn. - sb. oprócz niedzieli). Program "Max" + funkcja "Dust Sensor" + tryb "Turbo" tak żeby w sprzątaniu było maksymalnie wydajnie. Zobaczymy jak będzie wyglądała szczotka i pojemniki po tygodniu pozostawienia ich samym sobie, oraz zużycie energii przez ten czas. No i przede wszystkim czy mieszkanie będzie czyste.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 28 sty 2014, 14:05

Kolejny dzień testów i nowe spostrzeżenia:

* optyczny czujnik brudu (działa na tej zasadzie jak w Roombie serii 700/800) jest mniej czuły niż akustyczny w mojej Roombie 620. Działa dopiero w chwili wykrycia dużego skupiska kłaków/"kotów" kurzu, co w praktyce jest przecież niemożliwe, chyba że przy bardzo zapuszczonym mieszkaniu...u mnie nie wykrywa piasku ani rozsypanego cukru. W chwili wykrycia mocno skumulowanych (będzie filmik) ilości kurzu uruchamia tryb "turbo" połączony z ruchami dookolnymi (jak w Roombach serii 500/600) w miejscu wykrycia.

* pomimo pełnego pojemnika w bazie i zatkanego przez igły od choinki kanału ssącego co znacznie obniżyło wydajność funkcji automatycznego opróżniania, nie zapaliła się dioda sygnalizująca zapełnienie tego pojemnika,

* robot nie przejeżdża przez progi 1.5-2cm (Roomba 620 przejeżdża), tylko się na nich zawiesza z kodem błędu na wyświetlaczu,

* w czasie pracy szybko się brudzą, a w konsekwencji śmierdzą filtry w robocie i bazie. Wg instrukcji wszystkie można myć. W pojemniku robota i na wylocie z bazy są kartridże HEPA, ale same filtry jakby papierowe (jak u Roomba serii 700/800). Myślę że mało trwałe do mycia. Osobiście wolę filtr HEPA w SR8855/SR8895 który jest jakby z tkaniny/włókniny - łatwiej i dokładniej można go umyć/wpłukać i na pewno jest trwalszy. W pojemniku bazy SR8980 jest gąbka.

* bardzo szybko zapycha się filtr w pojemniku robota, myślę że jest to spowodowane jego małymi rozmiarami, a skutkuje to wyczuwalnie unoszącym się zapachem kurzu w pomieszczeniu podczas odkurzania,

*w programach "Auto" i "Max" robot często gubi ścieżkę, zmienia kąt poruszania się z prostej na po krzywej przez co omija miejsca, czasem odkurza jeden pokój w którym stoi baza kilka razy poruszajac się w sposób podobny do Roomby, ale dużo bardziej ograniczony przestrzennie. Podobne cyrki miałem z SR8855 w którym od nowości był błąd w postaci "wieszania się" oprogramowania (zresztą Naviboty działają podobno na Windowsie :P) w trakcie wykonywania programu. Nie zawsze, ale dosyć często. Ogólnie zauważyłem że jak mu "zawieje" - raz odkurza jak w reklamie, całość powierzchni piętra domu na której jest, po liniach prostych, szybko, dokładnie i ładnie. Innym razem głupieje i jeździ bezwiednie, pokrywając może z 10m2 z 50m2 w ciągu godziny.

* ogólnie robot zużywa dużo więcej energii elektrycznej niż odpowiednik bez bazy opróżniającej. Sam robot według deklaracji zużywa 40 Wat, podczas gdy Roomba zużywa 33 Waty. Efektywność odkurzania względem czasu pracy są na korzyść Roomby. Navibot SR8980 ok. 1 godz. 15-20 minut, Roomba 620 ok. 2 godziny 20 minut. Samsungiem na jednym ładowaniu odkurzę "z grubsza" 1 piętro, natomiast Roombą bardzo dokładnie 1.5 piętra.

W ciągu doby (wliczając w to automatyczne opróżnienie) robot zużywa ~ 0.17 kWh, podczas gdy Navibot bez opróżniacza/Roomba ~ 0.08 kWh. Obliczyłem że tygodniowo Navibot S zużyje mniej więcej tyle energii co cotygodniowe odkurzanie tej samej powierzchni standardowym odkurzaczem o mocy 1400 Wat. Różnica jest jednak w efektywności (na korzyść standardowego odkurzacza) i wygodzie (na korzyść w pełni samodzielnego Navibota).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 28 sty 2014, 15:20

barbapuppa pisze:Tylko obiektywne i rzetelne.
Bardzo proszę o sprawdzenie:
- twardych podłóg i dywanów/chodników - interesuje mnie efektywność sprzątania
Na twardych podłogach jest całkiem średnio, na dywanach słabo. Przeprowadziłem test z wykorzystaniem funkcji "Manual" (ręczne sterowanie strzałkami na pilocie) + tryb "Turbo". Rozsypałem łyżeczkę cukru na parkiecie i Navibot nie zebrał jej całej zawartości w jednym przejściu (program "Auto"), ale dopiero po 4-5 razach tam i z powrotem (tryb ręczny "Manual"). Na dywanach zbiera "z grubsza", ale do Roomby 620 z szarym wózkiem i AV1 się nie umywa.
- piasku w fugach, drobnych kamyczków czy koralików, paproszków/kłaczków z dywanów
Piasek, koraliki z twardych podłóg zbiera. Sprawdziłem. Ma problem ze zebraniem dużych ilości igieł pod choinką w jednym przejściu. Potrzebuje do tego 4-5 przejść.

Dywanów nie wyczesuje tak jak Roomba, ale jeszcze jadąc na nich się kołysze na wszystkie boki, trzepie. Efekt jest taki że coś tak kurzy, włosów zbierze ale więcej widać śladów po kołach jak po szczotkowaniu.
- kwestii całkowitego opróżniania kosza przez stację opróżniającą
Pojemnik w robocie nie jest w pełni opróżniany. Zostają najcięższe cząstki: piasek, koraliki, ciężkie okruchy. Ogólnie nie jest tego więcej jak pół łyżeczki od herbaty. Wczoraj czytałem instrukcję i Samsung nawet zastrzega że pojemnik robota może nie być do końca opróżniany.

No i zatkał mi się kanał powietrzno-kurzowy od spodu bazy przez igły z choinki. Wydajność auto-opróżniania drastycznie spadła. Na szczęście wystarczyła moneta, by pozbyć się blokad i oczyścić wnętrze.
- zachowania w przypadku napotkania przeszkód (czy blisko objeżdża czy ze sporym zapasem)
Dojeżdża i objeżdża bardzo blisko ściany, przeszkody. Bliżej niż poprzednia seria, model SR8895 który już miał poprawioną wersję softu (~1-2cm) od pierwszego wydania SR8855 (~5-10cm). Teraz jest to nie więcej jak ~0-1cm (filmiki).
- czy przejeżdża pomimo zasłon/kap
Cienkie białe firanki nie stanowią problemu we "wbiciu" się poza nie (filmik). Natomiast za narzuty, kapy, grube zasłony nie przejedzie.
- przejazd przez kable i frędzle dywanowe (jeśli masz) czy się zaplątuje
Frędle o długości ~5cm nie wciąga. Zdarzyło mi się natomiast na dywaniku wełnianym, gdzie najpierw wciągnął ~10cm frędzle, po czym próbował je "wypluć" (przez tryb obracanie szczotki w przeciwnym kierunku jak w Roombach), ale ostatecznie utknął, wciągnął i zablokował się wyświetlając kod błędu.
- rogi - jak bardzo dojeżdża
Bliżej jak poprzednia seria (SR8855/SR8895), ale ze względu na wystającą długość tych szczotek bocznych dalej pozostaje 2-3cm nieodkurzonej przestrzeni od samych rogów.
- krawędzie czy dokładnie sprząta
Jak już pisałem wyżej, dojeżdża na 0-1cm do krawędzi, podąża wzdłuż nich tak samo jak Roomba, czyści bardzo dokładnie.
- sprzątanie w okolicach dywanów (czy zamiata jak Roomba pod dywan)
.....
Tu jest ciekawostka. W nowej serii zrezygnowano nie tylko z ruchomego zderzaka, ale i ruchomego modułu turboszczotki. W poprzedniej generacji (modele SR8855/SR8895) ten moduł był ruchomy, tzn. wychylał się w górę i w dół, podobnie jak w Roombach 500/600/700. Teraz jest on stały, tzn. nieruchomy tak jak np. w Neato. Myślę że też przez to bardzo niedokładnie odkurza na krawędziach dywanów o wys. ~ 1cm.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: pawel2m » 28 sty 2014, 15:22

Katastrofa bo oczekiwałbym czegoś więcej od produktu Samsunga, rozumiem że ciągle się uczą ale pomysł ze stacją wyciągająca kurz muszą przemyśleć bo jak widzę słabo się sprawdza. Progi 2cm to myślałem że już standard jest a tu nic..
Ostatnio zmieniony 28 sty 2014, 19:06 przez pawel2m, łącznie zmieniany 1 raz.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 29 sty 2014, 13:31

Zasada działania czujnika brudu "Dust Sensor" (optyczny; uruchamia tryb "Turbo").

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6LpFcdRakDA[/youtube]

Porównanie trybu "Turbo" do "Normalnego".

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OWGBbU3hrLY[/youtube]

Test "hardcore" - odkurzanie w trybie "Manual" (zdalne sterowanie pilotem) dużych cząstek kurzu/kłaków/"kotów" z wykładziny dywanowej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=n8A1o-tVF8E[/youtube]
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: sondejm » 29 sty 2014, 14:31

Patyczek higieniczny hackował obecność kosza?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 29 sty 2014, 15:17

Dokładnie. Bez kosza i filtra Navibot nie ruszy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: barbapuppa » 29 sty 2014, 19:24

Chwilka, bo może czegoś nie załapałam...
Czy trzeba specjalny program do wykrywania brudu włączać, żeby była dostępna ta opcja?
Myślałam, że tak jak w Roombie włącza się automatycznie jak go wykryje, hmm...
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Samsung Navibot S SR8980 [recenzja]

Post autor: piokrza » 29 sty 2014, 23:33

Czujnik brudu jest włączony dla każdego programu, jednak można go wyłączyć pilotem.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

ODPOWIEDZ