Zamach na baterię w Roombie.

opis parametrów baterii do iRobot roomba i scooba

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Zamach na baterię w Roombie.

Post autor: sondejm » 26 lis 2013, 21:26

Rozpatrzymy tutaj sposoby rozładowywania AKU w Roombie.
Wielu użytkowników preferuje stacje dokującą ciągle aktywną podczas sprzątania, niejednokrotnie dokowanie a więc ładowanie wtedy ma miejsce na częściowo rozładowanym AKU (zazwyczaj na poziomie 80% wyładowania), ja osobiście wybrałem uruchomienie cyklu sprzątania przyciskiem DOCK i brak stacji dokującej, co w efekcie prowadzi do całkowitego rozładowania (pewnie około 0-5% pozostaje). Następnie ładowanie przez wtyczkę.

Sprawdźcie jak chcecie jak to Roomba decyduje że już wysprzątane: włącz normalnie Clean gdy Roomba na stacji dokującej, umożliw sprzątanie tak jak zwykle nie odłączając stacji dokującej, jak wróci po "wysprzątaniu" zdejmij ją z DOCKA (nie pozwól na ładowanie najlepiej) i wysyp śmieci oczyść szczotki (nie wyrzucaj śmieci).
Teraz wyłącz stację dokującą i wciśnij DOCK na Roombie, pozostałą energię Roomba wykorzysta i przywiezie pewnie jeszcze połowę tego co za pierwszym razem gdy wróciła na dokującą. Opróżnij pojemnik i oczyść szczotki. Rób tak kilka dni z rzędu i zobaczysz że różnica w ilościach śmieci między tymi wyjazdami się nie zmieni. Rozumowanie moje jest następujące: jeśli sprząta 1h30min i chce się ładować to znaczy że kończy pracę bo Roomba stwierdziła że już czysto. Ja twierdzę że jeszcze pozostała energia w AKU na 1h sprzątania nie pójdzie na marne i przywiezie duużo śmieci.
lukpcn pisze: jak często powinno się dać roombie sprzątać w trybie DOCK czyli do wyładowania
Ja nie używam innego trybu niż DOCK. To nie jest głębokie rozładowanie baterii, NIMH tak lubią, LIxx za to nie znoszą i to dla nich śmierć.
pawel2m pisze:Czy będziesz puszczał z dokiem, bez doka, do padu aku czy nie do padu to i tak za 2 lata akumulator będzie do wymiany. I nic nie pomoże, ilość cykli jest ograniczona technologicznie.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2013, 20:39 przez sondejm, łącznie zmieniany 2 razy.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 26 lis 2013, 21:29

A czy w związku z tym trybem Sondejm możesz pochwalić się baterią trzymającą dłużej (chodzi o czas pracy w stosunku do jej wieku) niż standardowo?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 26 lis 2013, 21:33

Używam 6 i nierzadko 7 razy w tygodniu i po prawie roku gdy mialem nówkę AKU spadek po ponad 300 cyklach ładowania był z 2h50min do 2h15min. Teraz nie mam tego aku, poszło z R581 a ja mam oryginał z R630 odświeżony i dziś jeździ równo 2h.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 26 lis 2013, 21:51

Rok, to w sumie nieco krótki okres, żeby móc porównać skuteczność Twojej metody Sondejm.
Myślę, że okres dwuletni mógłby pokazać różnicę, jeśli ona występuje.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 26 lis 2013, 23:16

Stosując swoją metodę sondejm nieświadomie przyspiesza śmierć swojego ogniwa dobijając go pełnymi cyklami wyładowania. O ile w przypadku NiCd jest to właściwe to przy NiMH już nie bardzo.

Nie chce mi się już nikogo przekonywać i tłumaczyć, niech każdy robi tak jak chce, wkleje tylko jeszcze linka kto chce to przeczyta .

może cytat jeszcze :

"w każdym razie Ni-Cd mogą być rozładowywane do końca za każdym razem, a Ni-MH wytrzymują do 200 pełnych wyładowań, i efekt pamięci niewiele pogarsza ich działanie (obniża napięcie o 0.1V), więc nie należy ich rozładowywać do końca za każdym razem, bo szybciej się zniszcza. "

NiMh nie powinno się wyładowywać więcej niż do 80%.


http://www.fuw.edu.pl/~jt/akumulatorki.html


Na koniec dodam że mam akumulator który kupiłem razem ze swoją 560 w 2009 roku ( normalnie używany ze stacją dokującą, bez codziennego rzeźbienia do padu) dziś wytrzymuje 1h30 po 4 latach i używam go w pracy.

W domu mam 2 letni akumulator używam tak samo i jeździ 2h 15 minut.

O tym jaki wpływ na aku ma pełne rozładowanie wiedzą najlepiej posiadacze PRO którzy używają funkcji MAX. W takim przypadku żywot ogniwa = 1 rok. Zresztą pisał o tym na RR ex pracownik iRobota third_leg ( MAX function on PRO version was hell for the battery)

Mój klient rekordzista z 625 pro wymienia akumulator co 8-9 miesięcy - ma duży dom.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 lis 2013, 2:25

pawel2m pisze:NiMh nie powinno się wyładowywać więcej niż do 80%.
Pytanie wtedy brzmi: w ilu procentach roomba eksploatuje aku, czyli ile procent zostaje, nie wierzę że wyładowuje do zera. 1,1V na ogniwo to bezpieczna wartość wg tego linka. 12x1,1V daje 13,2V, gdyby było do zera to 12x0,9V dało by 10,8V i za każdym razem ładowanie odświeżające, tak jednak nie jest.jest.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 27 lis 2013, 9:12

"Roomba będzie sprzątać do czasu, aż akumulator osiągnie napięcie 12 V pod wpływem obciążenia. Jeżeli Roomba nie zdoła w tym czasie dotrzeć do stacji dokującej – zatrzyma się."

Podziel 12/12 i zobacz ile zostaje V na ogniwo. I pomyśl co się stanie jeśli jedno ogniwo będzie słabsze od pozostałych.

Ja mówię o pełnych cyklach a ty znowu piszesz o głębokim rozładowywaniu, wydaje mi się że nie przeczytałeś tego tekstu lub nie do końca zrozumiałeś.

Głęboko rozładowany jest poniżej 10,8V wtedy włączy się REGEN.

Ładowanie z głębokiego rozładowania to m/w 3 bez pogorszenia jakości (podaje za producentem ogniw).

Teraz już wiadomo dlaczego klawisz MAX nie jest dostępny.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 lis 2013, 9:53

pawel2m pisze:Ja mówię o pełnych cyklach a ty znowu piszesz o głębokim rozładowywaniu, wydaje mi się że nie przeczytałeś tego tekstu lub nie do końca zrozumiałeś.


Zrozumiałem że rozładowanie NIMH do zera procent to wtedy gdy 0,9V na ogniwo a Roomba nigdy podczas sprzątania do tego poziomu nie rozładuje AKU, bo gdy kończy pracę i melduje "proszę naładować Roomba" w AKU pozostaje średnio 1V na ogniwo(12V/12szt) czyli lekko poniżej 20% ładunku gdy 100% to 1,44V czyli jest tak jak zaleca się dla NIMH.

Ciekawa literatura Energizer NIMH 6 pozycja od dołu.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 27 lis 2013, 10:31

Sam napisałeś ze bezpiecznie 1.1v, a 1.0 już gorzej, 0,9 to już praktycznie głębokie rozładowanie.

Nie o to chodzi, chodzi tylko i wyłącznie o to ze NiCd lubi pełne cykle bo nie tworzy się efekt pamięci, w NiMh efektu pamięci nie ma, więc nie ma potrzeby rzeźbienia ogniw do padu, bo pełne cykle wyładowania to nie jest to co NiMh lubi, o ile cykli ladowania moze byc 300-400 to wyładowania bezpiecznego 1.1. pełnego (nie głebokiego) tylko 200.

Jeżeli ktoś ma wielki dom, na jednej kondygnacji to wtedy oczywiste jest że żywotność akumulatora ma drugorzędne znaczenie. Ma być posprzątane.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 lis 2013, 11:35

pawel2m pisze:Sam napisałeś ze bezpiecznie 1.1v, a 1.0 już gorzej, 0,9 to już praktycznie głębokie rozładowanie.


OK poniżej charakterystyka rozładowania AA NiMH wg ENERGIZERa z której wynika że pawel2m jak i wydział fizyki UW macie częściowo rację. 1,1V dla ogniwa to 90% rozładowania.

Ja jednak mam swoje racje bo chcę mieć czysto. To że Roomba wraca po 1h15min na DOCKA jest dla mnie niedopuszczalne, skoro może sprzątać jeszcze 45 minut zbierając paproszki to czemu nie.

Bateria co 2 lata to ~600 wyjazdów za 150zł, TAK, to tanio, 25gr/wyjazd a brak paproszków - bezcenny.


Ten klient od PRO625 robi coś nie tak (może puszcza 3 razy na dobę) co nie czyni go złym userem, po prostu tak potrzebuje i tak robi, lub ma stary soft.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 27 lis 2013, 11:46

Energizer kiedyś był ok jak robiło go Sanyo, potem zmienił dostawcę i zeszli na psy ( pamiętna seria AA 2500 które nic nie trzymały), dziś liczy się tylko Sanyo Eneloop.

Ten gość od 625 puszcza ok dwa razy dziennie, bo ma duży dom. Z ta czystością to też nie ma co przesadzać :) Nie było Roomby i żyliśmy :)
Łatwo popaść w natręctwa. Gorzej z nerwicy natręctw się wyciągnąć.

Faktem jest że brakuje w Roombie wyboru wielkości pokoju a automatyka nie zawsze się sprawdza.

[ Dodano: 2013-11-27, 11:48 ]
sondejm pisze:skoro może sprzątać jeszcze 45 minut zbierając paproszki to czemu nie.
Pamietaj że wydajność spada ze wzrostem zapchania kosza :(
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 lis 2013, 12:00

Poproszę Barb aby się wypowiedziała w tym temacie odnośnie użytkowania swojej R581, wiem że niedawno bateria "trzymała" poniżej 1h, napisz proszę od kiedy posiadasz, czy bateria była nówka i jaki profil sprzątania preferujesz?

[ Dodano: 2013-11-27, 12:56 ]
Barb zakupiła swoją R581 pomiędzy 14 a 28 Lutego 2011 więc prawie 3 lata. Oficjalnego "przyjechała, mam" nie znalazłem ale tutaj z historii to wynika. Poczekajmy na specyfikę pracy i źródło zakupu.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 27 lis 2013, 18:59

Tak, tak w lutym 581 stukną 3 latka i gwarancja się skończy :-(
Bateria po tzw. "reanimacji" trzyma niestety około 40minut (wciąż nie mogę się zdecydować na wrzucenie tej nowej).
Bateria i robot w dniu zakupu były nowe.
Początkowo robot jako jedyny robo-pomocnik był zapuszczany dosyć często bo co 2 dzień, a i zdarzało się nawet 2 razy jednego dnia.
Po zachwycie, testach i odgruzowaniu jeździł 2-3 razy w tygodniu + w razie potrzeby. Teraz jako iż bateria wysłużona, to startuje raz w tygodniu przymusowo, a drugi raz okazjonalnie jako pomocnik do 780.

Na samym początku po starcie z bazy zgodnie z sugestiami ładowarka stawała się niedostępna dla Roomby (nie odłączałam jej, ale lądowała wyżej na krzesło czy szafkę) i Roomba pracowała do wyładowania baterii.
Po jakimś czasie (trudnym do określenia) odechciało mi się tych manewrów i postanowiłam, że obojętnie czy będę musiała kupić szybciej baterię czy nie to stawiam na wygodę i baza powróciła na swoje miejsce.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 lis 2013, 19:04

Skoro wybrałaś już metodę ładowania to przed włożeniem nowego AKU napisz datę na nim. Za 2 lata sprawdzimy czas pracy.
Dziękuję.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 27 lis 2013, 23:14

Hmmm.... Z dzika przyjemnością przeczytałem wasze posty. I wiecie co? Mam w rodzinie trzy roomby które sa katowane do zera i bateria wytrzymuje z 2-3 lata. Odpalane sa kilka razy w tygodniu. Zatem przychylam sie do teorii Sondejm'a.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

ODPOWIEDZ