Żywotność baterii w Roombach.

opis parametrów baterii do iRobot roomba i scooba

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ

W jaki sposób ładujesz Swoją Roombę?

Na stacji dokującej, zawsze bezpośrednio po sprzątaniu ładuje się do kolejnego sprzątania.
16
80%
Na stacji dokującej, zawsze bezpośrednio po sprzątaniu, ładuję do pełnej baterii i odłączam.
0
Brak głosów
Bez stacji dokującej, zawsze bezpośrednio po sprzątaniu ładuje się do kolejnego sprzątania.
2
10%
Bez stacji dokującej, zawsze bezpośrednio po sprzątaniu, ładuję do pełnej baterii i odłączam.
2
10%
Podłączam ładowanie na kilka godzin przed sprzątaniem.
0
Brak głosów
Inaczej, posiadam szybką ładowarkę zewnętrzną.
0
Brak głosów
Inaczej, nie używam oryginalnej ładowarki.
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 20

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Żywotność baterii w Roombach.

Post autor: sondejm » 18 sty 2012, 12:00

Proszę o wypełnienie powyższej Ankiety - dziękuję.

W chwilach wolnych będę tutaj przedstawiał spostrzeżenia na temat baterii, posiadam 2 modele serii 4XXX, jedna Roomba 5210SE sprawna, druga 4210 Discovery czeka na płytę główną. Do tych modeli posiadam 2 baterie oryginalne, i 1 zamiennik.

Powierzchnia testowa 60m²:
-20m² kafelki
-22m² panele (pod kanapę, szafyi fotele nie wjeżdża ok 5m²)
-12m² dywany z krótkim włosiem

Ładowanie 5210SE odbywa się na stacji dokującej, zawsze bezpośrednio po sprzątaniu (2,3,4,5 razy na tydzień) ładuje się do kolejnego sprzątania. Roomba sprząta na MAX do rozładowania baterii w 99,9% wyjazdów, sporadycznie biorę na posprzątanie SPOT i odkładam na stację, czasem córka zrobi jej tor przeszkód i steruje z pilota.
Bateria do 5210 oryginalna z datą produkcji 060906, nie do końca wiem jaki format daty, amerykański czy europejski/chiński - niewiele to zmienia różnica była by 3 miesiące gdyż na pewno z roku 2006.
Historii postępowania z tą baterią nie znam, jak nabyłem 2011-10 pracowała 42÷45 minut.
Po tygodniu eksploatacji czas pracy oscylował w okolicach 55÷59 minut, nigdy nie przekroczyło 1h, tak jest do dziś.

Druga oryginalna bateria miała ciężki żywot, dotarła do mnie kompletnie zużyta, po 3 dniach ładowania bez przerwy, zjeżdżała ze stacji dokującej i po 3 sekundach bateria była martwa. Nie pomagał restet układu ładowania robiony przez kilka cykli.
Zakupiłem nowy zamiennik za ok 160zł, który od samego początku wystarczał na 1h20m pracy deklarowana pojemność 3,5Ah.
Stara bateria była użytkowana niewłaściwie: sprzątała tam "gdzie brudno" (5,10,30minut, często za pomocą pilota) i zjeżdżała kiedy chciała na stację dokującą, po naładowaniu była wyjmowana wtyczka sieciowa (z tego co pamiętam). Sprzątanie odbywało się na żądanie a nie systematycznie.

Martwą baterię otworzyłem i oddałem znajomemu do regeneracji, wymienił 4 ogniwa SUB-C na używane podobnej pojemności i ożywiał ją przez kilka cykli, dziś jeździ ok 20 minut.

Zamierzam rozebrać najsłabszą baterię i sprawdzić każde ogniwo z osobna i skompletować te o podobnej pojemności. Mam kilka nowych i kilka dość żywych SUB-C. Szkoda mi nowych dokładać do używanych. Chyba że kupie tanio 12szt za grosze.

CDN
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2012, 12:12 przez sondejm, łącznie zmieniany 1 raz.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ