modyfikacje filtra roomba 5XX

usprawnienia, modyfikacje, hacking

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
easyrider
Posty: 15
Rejestracja: 14 wrz 2009, 20:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: easyrider » 21 paź 2009, 19:47

Przyszedł czas na filtr...

Skuteczność fabrycznego filtra jest żenująco niska - 2/3 brudu po prostu przepuszcza :!:
I to tego najdrobniejszego kurzu :evil:

Jest na to prosta rada...
Obrazek

Dodatkowe wkładki filtrujące zostały wycięte z włókniny stosowanej w filtrach przemysłowych i przyklejone na całym obwodzie do żółtej ramki oryginalnego filtra.

Jak to działa można zobaczyć
Obrazek

Tak wygląda filtr po standardowym czyszczeniu mojego pokoju :shock:
Fabryczny w takich samych warunkach jest lekko przykurzony, nawet miejscami pozostaje biały... Tak na oko 2/3 syfu przez niego przelatuje i wraca do powietrza, osiadając powoli na dywanie :-(

Mój filtr rozwiązuje sprawę, ale tylko częściowo - niestety daje o sobie znać tandetna konstrukcja Roomby - czyli brak szczelności między ramką w której mocuje się filtr a częścią korpusu z wentylatorem.

Kolejna rzecz do poprawki...
Roomba 560 + Scooba 330

MarciN

Post autor: MarciN » 21 paź 2009, 23:06

Wprawdzie nigdy nie testowałem swojej roomby z lampą pod katem pozostawianego przez nią kurzu, ale jesli daje to takie efekty to sam sie zastanawiam czy by nie przerobić.

A filterek i korpus to wiadomo, klika zatrzasków na krzyż, powietrze napewno tamtędy śmiga w szczelinach.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 14 lis 2009, 19:34

Easyrider. Coz, szacun. Zdjecie po odkurzaniu z nowym filtrem mnie zmiazdzylo.

Masakra. Daj namiar gdzie mozna kupic ta okladzine.

dzieki!

Buszman
Posty: 4
Rejestracja: 11 wrz 2010, 15:16
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Buszman » 14 wrz 2010, 12:47

Easyrider zrobił filtr HEPA. :) Opatentuj i zrób duuuużą kasę:)
Roombeczka 560-eczka :)

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 14 wrz 2010, 16:20


Awatar użytkownika
Darkman
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2012, 23:16
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Post autor: Darkman » 21 sty 2012, 0:49

myślę że filtr jakiego użył easyrider to taki sam filtr jak jest dodawany w komplecie do worków do zwykłych odkurzaczy

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 21 sty 2012, 1:11

Przyglądałem się temu i mam wątpliwość, czy turbinka w koszu Roomby będzie w stanie skutecznie ssać przez materiał filtra standardowego odkurzacza - materiał grubszy, wielowarstwowy.
Obrazek

stapoz
Posty: 30
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: stapoz » 15 maja 2012, 12:06

Pewnie można dać ten filtr jaki dołączają do worków. Inna sprawa, że ssanie będzie niższe ale zdjęcie mnie przekonuje co do sensu jego stosowania...

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 22 cze 2012, 10:51

Jako że nabyłem R580 bez AeroVac'a postanowiłem zmodyfikować filtr używając filtra włókninowego do okapów kuchennych.

Pierwsze sprzątanie było bez zmodyfikowanego filtra i nie mam fotek, lecz na pierwszy rzut oka drobnych śmieci było więcej po modyfikacji niż przed (wcześniej sprzątały u mnie5-6 razy na tydzień Roomby serii 4xx i ilość śmieci na filtrze była podobna w obydwu seriach przed modyfikacją, po modyfikacji śmieci na filtrze jest 30-40% więcej).

R580 jeździ o 15 minut dłużej niż r5210(1h10m) a dywanów mam ok 8m² na 60m² mieszkaniu, czas na pewno ma wpływ na ilość lecz jest nieproporcjonalnie dłuższy do większej ilości śmieci i mam porównanie z przejazdu bez dodatkowej włókniny.

Więc do czasu zakupu AeroVac'a będę używał dodatkowej włókniny, nie powinna znacząco ograniczać mocy wentylatora bo włóknina jest rzadka.


Koszt to ok 12zł za włókninę 50/60cm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ