Niedoskonalosci roomby serii 6

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Niedoskonalosci roomby serii 6

Post autor: tejot » 03 gru 2013, 19:30

witam,
mam pytanie o Wasze wrazenia z uzytkowania roomby 630 (lub podobnych), konkretnie - te najbardziej "mieszane" uczucia.
Oczywiscie ogolnie jestem b.zadowolony (nie bede sie jednak w tym watku rozwodzil o tym), czasem jednak moja roomba robi mi niespodzianki - chce zapytac czy macie podobnie, czy to normalne czy raczej myslec o serwisie. A moze (i na to licze najbardziej) sa jakies proste, domorosle sposoby na udoskonalenie pracy roomby.

Glownie chodzi mi o 2 przypadki.
1. dosc czesto zdarza sie mojej roobie zawiesic na czarnych (ciemnobrazowych dokladniej) drewnianych schodach (foto 1). Nie jest to jakos mocno uciazliwie, bo ta czesc domu gdzie sa te schody sprzatam w miare rzadko, jedank to prawie, ze jak zaczne sprzatac to roomba sie zawiesi i zostanie tak jak na rysunku. Poza tym tu moge sie wspierac jeszcze wirtualna sciana, no i generalnie ten ciemny kolor - moge zrozumiec, ze gorzej dziala na czujniki (czy to bledne zalozenie?).
2. drugi przypadek (foto 2) tez dot. schodow, jest dla mnie juz jednak znacznie bardziej uciazliwy, bo dot. parteru i schodow do garazu - gdzie puszczam roombe znacznie czesciej. Co bardzo ciekawe - tu zawieszenie znacznie rzadziej wystepuje, raz na killa-kilkanascie sprzatan. Nawet jak postawie sciane wirutalna tak, zeby roomba testowo sprzatala tylko w okolicy schodow, zeby to zjawisko wywolac to czasem musze troch poczekac a czasem sie nawet nie zawiesi. Jedak generalnie dokladnie w tym miejscu co przedstawia zdjecie roomba zawiesza sie i konczy prace. Co tez ciekawe - zdawalo mi sie, ze te zawieszenie wynika z tego, ze srodkowym koleczkiem roomba zjezdza w rog schodka i jakby spada te kolko i zostaje wisiec, ale obserwujac kiedys jak to dokladnie wyglada zauwazylem, ze roombie zdarza sie w trakcie sprzatania ze te kolko podobnie spada, ale jednak roomba od razu cofa i wcale tak nie zostaje. Jednak generalnie co kilka sprzatan zdarza sie jej tam skonczyc i przerwac czyszczenie. Czy to normalne? czy powinienem serwisowac roombe czy moze moge zrobic cos szczegolnego co pomoze (np. cos sprawdzic, przeczyscic albo moze np. puszczac roobme przy swietle bo wtedy lepiej dzialaja czujniki - taki przyklad - zgaduje)? czy tez po prostu TTTM (ten typ tak ma) i nic z tym nie zrobie.

W obu powyzszych przypadkach roomba po prostu wylacza sie i sygnalizuje blad mowiac "blad nr 6, przeloz roomba do nowego miejsca..." czy cos w tym stylu.

Z gory dziekuje za jakiekolwiek podpowiedzi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 03 gru 2013, 21:16

TTTM, ale może być też niedokładna kalibracja czujników wysokości. Puść na stole testowo, nie powinna zjeżdżać ani się zawieszać.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: tejot » 03 gru 2013, 21:53

Dziękuję za odpowiedź
Na stole tesowalem wcześniej, nie bylo żadnych trudności, tj. robocik nie spadl ani się nie zawieszal.
Te czarne schody to cos z czym moge się pogodzić (coś tam kojarzę, ze czujniki nie lubia czerni), ale te jasne to cos co mnie bardziej denerwuje - wydaje mi się, że tu roomba powinna ewidentnie działac prawidłowo (i w sumie dziala w zdecydowanej większości przypadków), czy w jakis sposób mogę "pomoc roombie" żeby było lepiej? Jak skalibrowac te czujniki?

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 03 gru 2013, 22:57

Czujniki kalibrowane są do konkretnej płyty na produkcji. Nie da się tego samemu zrobić.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

ODPOWIEDZ