Kilka pytań nowego usera Roomba 650

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
damiano
Posty: 33
Rejestracja: 02 lut 2013, 14:17
Lokalizacja: S-c

Kilka pytań nowego usera Roomba 650

Post autor: damiano » 02 lut 2013, 15:26

Witajcie,

Jestem tutaj nowy i chciałbym się na wstępie przywitać :mrgreen:
Mam na imię Damian i stałem się użytkownikiem (wraz z moją narzeczoną) modelu Roomba 650 - mam kota który zostawia mnóstwo sierści stąd Aerovac 1 generacji, chciałem również mieć możliwość uruchomienia wg zaprogramowanego harmonogramu.

Mam kilka pytań odnośnie użytkowania i zachowań Roomby, teraz fakty

1. Plan mieszkania jak poniżej:
- kolor zielony - stoły, stołki, łóżka pod które może wjechać odkurzacz
- kolor beżowy - kanapy, meble tylko można je omijać
- kolor biały - powierzchnia pracy
- WC i łazienka - acces denied :) (brak dostępu)
- metraż na poziomie 49 m2 (bez mebli razem z WC i łazienką
- stacja dokująca pod stołem w pokoju dużym, naprzeciw kanapy
- meble kolor wenge (niestety)

2. Mieszkanie raczej "zagracone", wąskie przejścia, kwiatki dodatkowo na ziemi i małe taborety (pominąłem na planie) ;-)



A teraz pytania :

Czy to normalne że :

1. Sprzęcik zaczyna sprzątać i czasami zrobi 5-10 min w pokoju dużym, pojedzie korytarzem do kuchni (po prawej - ma problemy ze znalezieniem wyjazdu z pokoju czasami) dalsze 5 min sprząta i zaczyna migać DOCK i próbuje wrócić do bazy :shock:
Czy to normalne że nawet nie próbuje sprzątać górnej części korytarza i małego pokoju ??

[ROZWIĄZANIE PROBLEMU]
W takim przypadku wystarczy wcisnąć i przytrzymać przyciski SPOT i DOCK przez co najmniej 10 sekund, następnie po zwolnieniu przycisków usłyszymy "melodyjkę" informującą o prawidłowym resecie (znika harmonogram pracy i kasuje się zegar)

2. Sprzęt lubi jeździć dookoła nóg od stołów i stołków - można rzec że robi to pasjami :roll: Rzadko robi przejazdy po centralnej części pokoju w linii prostej, szuka ścian lub nóg i kręci kółka :-/

[ROZWIĄZANIE PROBLEMU]
Jak w punkcie 1.

3. Jeżeli trafi do małego pokoju potrafi jeździć pod łóżkami w nieskończoność plus dookoła po obrzeżach ścian i czasami nie potrafi z niego wyjechać już nigdzie indziej :shock:
Nawet wrócić do stacji dokującej....

[ROZWIĄZANIE PROBLEMU]
Jak w punkcie 1.

4. Mam wrażenie że powrót do stacji dokującej odbywa się bardziej w sposób przypadkowy niż zamierzony , sprzątanie pokoi również... Czy ktoś może mi powiedzieć na jakiej zasadzie działa obrazowanie pomieszczeń przez robota ??

[ROZWIĄZANIE PROBLEMU]
Jak w punkcie 1.


Nie wiem co robię źle i jak zmusić nowy nabytek do dłuższej pracy i mądrzejszej pracy :cry: Jak czytam że robot potrafi sprzątać 1h to wydaje mi się możliwe tylko jak błądzi i nie może znaleźć stacji dokującej...


Proszę pomóżcie użytkownicy również innych modeli, nie tylko serii 6xx :!:
Ewentualnie doradźcie na jaki sprzęt zmienić ten model - koniecznie z Aerovac ale bez HEPA :-)
Trochę teraz żałuję że nie zapytałem przed kupnem co polecacie....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2013, 2:48 przez damiano, łącznie zmieniany 1 raz.
Roomba 650

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kilka pytań nowego usera Roomba 650

Post autor: pawel2m » 02 lut 2013, 15:52

damiano pisze:Witajcie,

Jestem tutaj nowy i chciałbym się na wstępie przywitać :mrgreen:
Mam na imię Damian i stałem się użytkownikiem (wraz z moją narzeczoną) modelu Roomba 650 - mam kota który zostawia mnóstwo sierści stąd Aerovac 1 generacji, chciałem również mieć możliwość uruchomienia wg zaprogramowanego harmonogramu.

Mam kilka pytań odnośnie użytkowania i zachowań Roomby, teraz fakty

\
1.
Odłącz stacje dokującą zobacz ile czasu bedzie jeździł.
2.Zrob reset robota 10sek spot +dock
3. Jak chcesz zamienic to na 581 nic innego nie ma latarni, w twoim przypadku 1 by się przydała.
4. Trzeba by wbudowany test uruchomić by sprawdzić czujniki.


Robot powinien jezdzic z co najmniej godzinę a nie 15 minut. Błądzić to sobie może, ale w koncu posprząta.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 02 lut 2013, 22:31

Na pewno stację dokującą wyrzuciłabym w miejsce, które jest centrum całego mieszkania. Spróbuj dla próby umieścić ją na ścianie gdzie WC i łazienka lub gdzieś na ścianie po przeciwnej stronie. To powinno rozwiązać problem powrotu do bazy.
Niestety przy braku latarni robot jeździ dosyć chaotycznie i nie ma określonego czasu na posprzątanie jednego pomieszczenia, może z niego wyjeżdżać i ponownie wjeżdżać wiele razy.

Jeśli przestawienie bazy nie pomoże, to tak jak kolega wyżej radzi odłącz ją całkowicie i niech pracuje do upadłego.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

damiano
Posty: 33
Rejestracja: 02 lut 2013, 14:17
Lokalizacja: S-c

Post autor: damiano » 03 lut 2013, 2:55

Kolego pawel2m
Dzięki za podpowiedź w sprawie resetu :mrgreen:

Koleżanko barbapuppa
Spróbuję przestawić stację dokującą na ścianę pokoju małego w okolicach drzwi (niestety na ścanie WC oraz na przeciwnej nie mam gniazda zasilającego) :-|

Maszynka od razu inaczej jeździ - jakby ktoś wstawił nowe algorytmy zachowań.
Wszystkie dolegliwości ustąpiły - teraz przejeżdża między pomieszczeniami, jeździ raz zygzakiem ,raz przy ścianie a raz prosto przez cały pokój.
Podczas powrotu do stacji dokującej robot używa mocno skróconych algorytmów i trafia do stacji po około 8 minutach wcześniej pracując równo 60 minut :-D

Kolejny szczęśliwy posiadać dołączył do grona Roombouserów :mrgreen:
Roomba 650

ODPOWIEDZ