zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
dioryt
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwie 2016, 8:53

zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: dioryt » 29 kwie 2016, 8:48

Po rozmowie z konsultantem z irobot.pl mam wątpliwość ("powinien działać"), czy Roomba (np. 651) będzie działać na dość ciemnej podłodze (mahoń/ciemna wiśnia).
Konsultant dodał jeszcze, że może być problem w nocy.

Czy rzeczywiście czujniki odczytują ciemną podłogą jak "początek schodów" i Roomba może nie działać?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: sondejm » 29 kwie 2016, 14:47

Tak, może być. Tylko empirycznie można to sprawdzić, Roomba prawdę Ci powie.
Mam "pomysła".
Po zmroku weź pilota od tv i smartfona z aparatem, wyłącz w domu światła , usiądź na tej podlodze włącz tryb foto i "strzel" pilotem w podłogę (kąt padania równa się kątowi odbicia). Powinieneś na wyświetlaczu smartfona złapać refleks iRdy z pilota. To taki luźny pomysł, nigdy nie sprawdzałem.

Masz lakierowaną podłogę czy olej?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Dreptak
Posty: 37
Rejestracja: 30 gru 2015, 17:45

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: Dreptak » 29 kwie 2016, 17:54

Ciemna podłoga musi być wykonana tak, że będzie absorbowała podczerwień emitowaną przez czujniki. To nie tak, że każda ciemna powierzchnia ogłupi robota. Znam osoby które z powodzeniem stosują Roombę na całkiem ciemnych powierzchniach z drewna czy płytek. Kluczowy jest stopień odbicia podczerwieni.

Sondejm dobrze Ci podpowiada. Jeśli dotąd nie bawiłeś się w fotografowanie podczerwieni z pilota, to najpierw zrób kilka prób fotografując po prostu pilota żeby zobaczyć jak świeci, potem zobacz jak to wygląda na podłodze.
Dodam jeszcze że moja 870-tka miała problem z powrotem do bazy po sprzątaniu. Po krótkiej obserwacji okazało się, że biały cokół szafki z Ikei (regał na książki "Billy") ładnie odbija sygnał nadawany z bazy i Roomba kierowała się na tą szafkę zamiast na bazę stojącą pod przeciwległą ścianą. Ale mój "problem" to faktycznie banał w porównaniu z Twoją podłogą - przestawiłem bazę, podłogi raczej nie zmienisz.
Gdyby test z pilotem wyszedł niejednoznacznie, to dogadaj się na wypożyczenie robota w ramach testów przed zakupem.

W ostateczności można zakleić czujniki białym papierem "oślepiając" robota który nie zatrzyma się przed upadkiem na przykład ze schodów czy z innego podwyższenia. Pozostałe funkcje będą działały normalnie (nie wiem czy każda Roomba da się tak oszukać).

dioryt
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwie 2016, 8:53

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: dioryt » 29 kwie 2016, 20:03

Jestem pod wrażaniem i wielkie podziękowania składam.

Pilota od tv nie użyje bo nie mam tv :D
Ale na innym pilocie zrobię test. Będzie zabawa.
Podłoga na szczęście nielakierowana bo to panele.
Tylko nie wiem co ma świadczyć o tym, że będzie ok - to że będzie błysk odbicia czy też nie?
Dorozumowuję że powinien być jak najmniejszy, skoro podłoga ma chłonąć podczerwień.

Bardzo podoba mi się pomysł z oślepieniem robota. Kojarzy mi się z "Dr Who" :D
Pewnie kolejnego posta założę pt "Czy każdą Roombe można oślepić?"

Najprościej byłoby znaleźć sprzedawcę, który w przypadku niedziałania przyjmie po 24h robota z powrotem bez fochów, bo o wypożyczalni Roomby nie słyszałem.

Dreptak
Posty: 37
Rejestracja: 30 gru 2015, 17:45

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: Dreptak » 29 kwie 2016, 20:20

Teoretycznie rzecz kupioną online powinni przyjąć ale nigdy nie sprawdziłem tego przepisu w praktyce. Być może dotyczy tylko czegoś rozpakowanego ale nie używanego nawet przez chwilę. Nie wiem jak to jest.

Teraz dopiero zauważyłem że źle się wyraziłem w poprzednim wpisie, nie będę tam poprawiał, tylko tu wyprostuję. Światełko od pilota powinno się odbić i być widoczne na zdjęciu. Podłoga która nie pozwoli na odbicie jest właśnie tą złą.

W robotach działa to tak, że obok siebie są nadajnik i odbiornik podczerwieni. Gdy promień wyjdzie, ale nie dotrze do odbiornika robot uznaje że jest na krawędzi i wycofuje się. Zaklejając okienka trzeba to zrobić tak aby biały kartonik pozwolił na dotarcie promienia z nadajnika do odbiornika. W praktyce podkłada się zapałkę czy coś podobnego aby był prześwit między połówkami czujnika i mroczne, czarne podłogi przestają być straszne ;)

Pierwsza z brzegu usługa wypożyczenia, pewnie nie jedyna: http://roboexpert.pl/pl/p/iRobot-Roomba ... -Serwis/95

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: sondejm » 29 kwie 2016, 20:27

@dioryt
Skąd jesteś? Może ktoś pożyczy Tobie na godzinę.
Promień oczywiście musi wrócić, jak napisał przedmówca, jak go brak to Roomba odczyta jako przepaść.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

dioryt
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwie 2016, 8:53

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: dioryt » 30 kwie 2016, 16:24

Oby na każdym forum były takie odpowiedzi.
Bardzo dziękuję i za porady i za propozycje.

Zrobię tak
- test ze smartfonem
- jak ok - kupuję, jak nie ok - pożyczam do testów
- jak po kupieniu nie ok - bawię się w zasłanianie nadajnika

Muszę się s tym pośpieszyć bo niedługo urodziny a irobot ma być jedną z niespodzianek :D

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: sondejm » 30 kwie 2016, 22:40

Test z przechwyceniem promienia iR z pilota na jasnej szwedzkiej l kaflach zrobiłem, odbija i widać poświatę. Jakbyś chciał/a pożyczyć to pisz (Kościerzyna).
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

dioryt
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwie 2016, 8:53

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: dioryt » 03 maja 2016, 23:20

Test zrobiony i to świetna zabawa jest :)
Generalnie - odbija światło i bez problemu je widać, choć oczywiście w porównaniu z bezpośrednim zdjęciem jest powiedzmy 7krotna różnica w wielkości, jasności i poświacie. Zatem powinno działać :D

sondejm - wielkie dzięki za ofertę. Ja z Łodzi jestem i jednak zaryzykuję kupno (u rozsądnego zwrotowo sprzedawcy oczywiście)

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: zbyt ciemna podłoga do działania Roomby?

Post autor: piokrza » 04 maja 2016, 14:32

puścisz na środku czystej podłogi to i się nie ubrudzi i nie obije, a sprawdzisz przynajmniej czy nie cofa się przed "uskokiem", bo tak z tego co wiem to zawsze można zwrócić
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

ODPOWIEDZ