kłopoty w 650: kółko i progi

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
nuts
Posty: 3
Rejestracja: 05 sie 2015, 14:39

kłopoty w 650: kółko i progi

Post autor: nuts » 05 sie 2015, 14:55

Dzień dobry:) Po kilku miesiącach użytkowania roomby 650 nadal głowię się nad dwoma felerami, które uniemożliwiają jej spokojne sprzątanie:

1. kółko przednie zacina się, często ustawia się bokiem lub skosem do kierunku jazdy, przez co robot jeździ po kwadracie bez ładu i składu i okrutnie się męczy, na dodatek rysuje podłogę i gubi swój plan sprzątania, (wymieniłam niedawno już mocno starte kółko - nic się nie poprawiło) - nie widziałam jeszcze, żeby ktoś o tym pisał,
2. roomba często zawiesza się na krawędzi (np. schodów) i przerwa pracę (wytłumaczenie, że TTTM mnie nie uspokaja - cóż, że czujniki wysokości chronią ja przed upadkiem, skoro i tak nie jest w stanie ukończyć pracy, jeśli nie obstawię takich miejsc ścianami wirtualnymi lub... meblami - nie o to przecież chodzi posiadaczom tego "niezwykle komfortowego" sprzętu do sprzątania :) Wydaje mi się, że nie od razu tak było, z czasem problem się nasilił. Pani na infolinii poradziła, żeby zresetować - nie pomogło. Może ktoś odkrył lepszy sposób?

Czyszczę tę moją wymarzoną wcześniej roombę, nad kółkiem, pod kółkiem, wydłubuję kłaczki, włosy, ale ona współpracuje średnio...

pozdrawiam

mobzd
Raczkujący z Robotami
Posty: 97
Rejestracja: 22 paź 2014, 10:45

Re: kłopoty w 650: kółko i progi

Post autor: mobzd » 05 sie 2015, 15:13

nuts pisze: 2. roomba często zawiesza się na krawędzi (np. schodów) i przerwa pracę
Obawiam się, że … ten typ tak ma … Miałem ten sam problem z 620. Wygląda na to, że jeśli Roomba wyjedzie tylko jednym czujnikiem poza krawędź schodów to potrafi wycofać. Jednak jeśli wyjedzie oboma jednocześnie to nie wie jak bezpiecznie wycofać i poddaje się. U mnie tak to właśnie wyglądało - jeśli podjechała z ukosa do schodów było OK. Jeśli mniej więcej prostopadle to się zatrzymywała. Czasem co drugie sprzątanie na piętrze czasem 2-3 razy podczas tego samego sprzątania.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: kłopoty w 650: kółko i progi

Post autor: barbapuppa » 05 sie 2015, 17:42

Co do kółka z przodu, to może za mocno jest wciśnięte, spróbuj je zamocować nieco luźniej. Może to nie problem kółka, a obudowy od kółka.
Jeśli chodzi o zawieszanie się, to dużo prawdy jest w tym co pisze mobzd, może zmiana softu mogłaby pomóc.
Każda wersja ma nieco inny algorytm sprzątania. Być może inna wersja mogłaby rozwiązać Twój problem.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

nuts
Posty: 3
Rejestracja: 05 sie 2015, 14:39

Re: kłopoty w 650: kółko i progi

Post autor: nuts » 06 sie 2015, 13:43

Heh, czyli bez odsyłania do serwisu za góry i lasy i aktualizacji tego softu się nie obędzie... Co do kółka, to nie mam raczej wpływu na jego osadzenie - klik i siedzi. Wymieniłam je zresztą z tą ruchomą obudową. Może jakaś forma naoliwienia tego bolca by pomogła? Tylko czym? Z jakichś powodów czasem się on zaciera i nie chce płynnie skręcać.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: kłopoty w 650: kółko i progi

Post autor: sondejm » 08 sie 2015, 12:13

Wymieniłaś 3 elementy czy tylko 2? Gniazdo w które wchodzi metalowy bolec wkręcone jest na 2 śrubki i jest tam na obwodzie metalowa blaszka trzymająca ten trzpień(całe przednie kółko i "trzymadełko" to razem 7 elementów w tym 2 śrubki), może rdza tam jest? Tak bywa jak Roomba jeździ po wodzie. Daj zdjęcia wymienionych elementów.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

nuts
Posty: 3
Rejestracja: 05 sie 2015, 14:39

Re: kłopoty w 650: kółko i progi

Post autor: nuts » 10 sie 2015, 22:07

Wymieniłam: kółko i ten obrotowy "kołnierzyk" - taki zestaw był do kupienia. Po Twoim poście próbowałam zajrzeć głębiej w poszukiwaniu rdzy, odkręciłam te dwie śrubki, ale nie udało mi się wydłubać tego trzeciego elementu. Inna sprawa, że po wodzie robot nie jeździ, bo staram się tego pilnować.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: kłopoty w 650: kółko i progi

Post autor: sondejm » 10 sie 2015, 22:17

Ten element wychodzi bardzo łatwo jeśli jest tam czysto. Musisz to wyjąć. Gdy nie ma śrubek włóż metalowy trzpień bez kółka i musi wyjść, wyczyść, inaczej będzie się zacinało.

======================
Tapatalkiem z Ace4 przez LTE :)
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ