roomba - szczotki stoją, rumba stuka

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
KrystianP
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2013, 21:13
Lokalizacja: szczecin

roomba - szczotki stoją, rumba stuka

Post autor: KrystianP » 18 lut 2013, 21:19

Witam.
Przeszukałem wątki na forum..... porozkręcałem moją roombę .... i niestety... dalej bez rezultatu.

Stąd mój post.
Roomba 580 dziś przestała działać normalnie - tzn. zaczęło w niej coś rytmicznie stukać (co koło 1,5 - 2 s.). Zajrzałem pod nią i okazało się, że szczotki się nie kręcą.

Zrobiłem chyba wszystko, co było na forum. wyjąłem "koty", następnie rozkręciłem roombę....
wyjąłem moduł od szczotek, wyczyściłem bo była masakra, zajrzałem przez tą małą dziurkę do silnika.... tam jest czysto.
rozkręciłem nawet "biegi" - tam czysto i nasmarowane.

pomóżcie - co mogę jeszcze zrobić, jak sprawdzić, czy metodą domową można jeszcze ruszyć moje zwierzątko? roomba bo wyczyszczeniu wszystkiego działa... ale szczotki dalej nie chodzą... i cyklicznie stuka co jakieś 2 sekundy. wydaje mi się, że to stuka silnik od szczotek wraz z tą ruchomą obudową.

[ Dodano: 2013-02-18, 22:11 ]
I jeszcze jedno....
Odkręciłem silnik od roomby (silnik od szczotek) i dokręciłem jeszcze raz. tym razem nie stuka tak głośno.... ale wciąż stuka.... (przy okazji zmieniłem lekko układ położenia linki łączącej silnik z obudową). Jak właściwie powinien być ułożony ten drucik względem wałka przy silniku?

zajrzałem jej w tyłek :-D i okazało się, że szczotki się nie kręcą... a każdy taki pojedynczy stuk to jeden delikatny obrót szczotek.....

czyli nie kręcą się szybko (tak jak zawsze), tylko kręcą się co jakieś dwie sekundy o jakieś pół/trzy-czwarte obrotu.

Czy coś mogę jeszcze zrobić? Skoro coś się jednak kręci, czy to oznacza, że silnik działa?

[ Dodano: 2013-02-18, 22:14 ]
a teraz zaczęła się drzeć :!:
"please remove and clean the robot brushes"

ja już oczyściłem szczotki ;(

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 18 lut 2013, 22:44

Ma ciężko to się drze, daj fotki, czy jest miejsce gdzie nie zajrzałeś (przekładnia i szczotki), żółte łożyska czyste?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

KrystianP
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2013, 21:13
Lokalizacja: szczecin

Post autor: KrystianP » 18 lut 2013, 22:50

sondejm pisze:Ma ciężko to się drze, daj fotki, czy jest miejsce gdzie nie zajrzałeś (przekładnia i szczotki), żółte łożyska czyste?
zółte łożyska - czy chodzi o te zewnętrzne na szczotkach? Jeśli tak, to wyczyściłem.
Co do silnika - zajrzałem do niego tylko przez te otwory wentylacyjne - wydaje się, że jest tam czysto. Udało mi się z niego wyciągnąć jednego "kota".

Czy jeśli coś tam jednak działa, to oznacza, że silnik działa, ale trzeba go wyczyścić? Jeśli tak, jak to zrobić?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 18 lut 2013, 23:46

Zdarza się tak "coniekiedy", że koty zagnieżdżone w silniku blokują dostęp napięcia przekazywanego ze szczotek na komutator i wtedy okresowo silnik się uruchamia, proponuję wyjąć silnik z przekładnią i pokręcić tą metalową ośką (za przekładnią silnika, do przekładni silnika zajrzeć też można) w jedną i drugą stronę jeśli idzie lekko w każdą stronę (powoli jak i szybko) zaświecić latareczką w silnik i jeśli jest niepewność co do czystości to podczas obrotów wirnika wyciągać za pomocą odkurzacza drobinki i kotki z wnętrza silnika. POMAGA.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

KrystianP
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2013, 21:13
Lokalizacja: szczecin

Post autor: KrystianP » 19 lut 2013, 7:49

Dzięki za poradę.
W takim razie dziś jeszcze raz rozkręcę ją na części pierwsze.

Przy okazji mam jeszcze pytania:
1) jak powinien być właściwie ustawiony silniczek.
Gdy go pierwszy raz rozkręcałem - obracał się prawie o 360 stopni. Po wyjęciu i dokręceniu ponownym - już się nie obraca.

2) Jak powinna być ustawiona linka? iść w dół wałka?
W razie czego zrobię foto i zaznaczę o co mi chodzi.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 19 lut 2013, 10:15

KrystianP pisze:Dzięki za poradę.
W takim razie dziś jeszcze raz rozkręcę ją na części pierwsze.

Przy okazji mam jeszcze pytania:
1) jak powinien być właściwie ustawiony silniczek.
Gdy go pierwszy raz rozkręcałem - obracał się prawie o 360 stopni. Po wyjęciu i dokręceniu ponownym - już się nie obraca.

2) Jak powinna być ustawiona linka? iść w dół wałka?
W razie czego zrobię foto i zaznaczę o co mi chodzi.
Witam, podałeś model 580.

1. Jeśli model na czarnym wózku to pewnie zapiekły się łożyska, bo nie są uszczelnione, wyjąć przepłukać WD40, aż będą sie luźno obracać, wsadzić na chwilę będzie. W międzyczasie kupić nowe na necie i zmienić. Kup modele ZZ nie RS bo RS nie są przystosowane do wysokich obrotów.

2. Sprawdź czy szczotka duza przy ruchu ręką kreci się lekko czy z dużym oporem, i będziesz wiedział.

3.silniczek ma stopę swoją. Linka ma wychodzić do góry plombą, jeśli wypadła naklejka blokująca wypadanie plomby, zaklej ponownie.

Na necie mozesz poszukac lub youtube jak to zrobić ze zdjeciami.

KrystianP
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2013, 21:13
Lokalizacja: szczecin

Post autor: KrystianP » 19 lut 2013, 12:08

Dzięki za wszystkie dotychczasowe porady.

Załączam krótki film - słychać w nim, jak roomba stuka

http://www.e-web.pl/roomba/roomba.mp4


--- Jeśli model na czarnym wózku to pewnie zapiekły się łożyska, bo nie są uszczelnione --- czy chodzi o łożyska wewnątrz silnika?

--- Sprawdź czy szczotka duża przy ruchu ręką kreci się lekko czy z dużym oporem ---
chodzi wg mnie normalnie...

--- silniczek ma stopę swoją. Linka ma wychodzić do góry plombą, jeśli wypadła naklejka blokująca wypadanie plomby, zaklej ponownie ---
no i właśnie - tu też problem - załączam dwa zdjęcia

http://www.e-web.pl/roomba/1.jpg -
na tym widać silnik. w takim ustawieniu można go obracać o niemal 360*, czy tak ma być. Próbowałem jeszcze inaczej zamocować silnik - element biały silnika (zaznaczony na rysunku czerwoną obwódką założyłem za blokadą (zaznaczoną na zielono) wówczas silnik się nie "kręci" - a po uruchomieniu roomba stuka miarowo, ale zdecydowanie ciszej.

http://www.e-web.pl/roomba/2.jpg -
na tym rysunku pytanie o właściwe zamocowanie linki - czy ma wychodzić od dołu (czerwona linia) czy od góry (żółta linia).

pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcony czas.

czy możecie mi podesłać linki ("Na necie mozesz poszukac lub youtube jak to zrobić ze zdjeciami.") - bo tak na prawdę nie wiem czego szukać. :oops:

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 19 lut 2013, 14:29

Linka wychodzi dołem i do góry przez obudowę koncówka, wylot zaklejasz.

Stuka bo źle zamocowany silnik jest.

Jak chcesz zobaczyć co sie dzieje pod roomba wykonaj magiczną sekwencję :

Wyłączona roomba - wcisnij DOCK+CLEAN, trzymają je wcisnij 6 razy spot

Wejdzie w tryb testowy. potem wcisnij ok 11 razy DOCK, przejdzie do testów elementów jezdnych. Kolejne wciskanie DOCK spowoduje przejscie do nastepnego testu.

Wózek na 16 jest chyba, coś koło tego.

Spot wraca do testowania poprzedniego elementu.By wyjść DOCK + SPOT 10 sekund.

Na youtube "CHM roomba cleaning". "CHM roomba diassembly" lub google.


Chodzi o łozyska metalowe w które wkladasz szczotki. KOła żebate duzej i małej szczotki są na nich osadzone, tylko w czarnym module.


Tutaj masz

http://www.domesro.com/2010/05/tip-of-m ... rt-in.html

[ Dodano: 2013-02-20, 09:58 ]
Napisz chociaż czy udało Ci się naprawić.

ODPOWIEDZ