Ustawienie latarni - R581

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
kaya86
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2012, 14:46
Lokalizacja: Lublin

Ustawienie latarni - R581

Post autor: kaya86 » 25 paź 2012, 15:01

Witajcie,

Proszę o radę w związku z ustawieniem latarni dla modelu Roomba 581. Mam małe mieszkanie - 33 m2, ale przy mojej wersji ustawienia Roomba pomija albo pokój albo kuchnię, odkurzając całość w ok. 2h w trybie CLEAN.

Jako że jest to świeży nabytek, na razie nadzoruję odkurzanie, ale planowo chciałam ją programować, by sprzątała, gdy w domu urzędują tylko koty (nomen omen ich bieganie w te i nazad i rozsiewanie sierści w trakcie odkurzania pewnie wydłuża sprzątanie :-P ).

Może macie jakieś propozycje co do innego ustawienia stacji dokującej albo latarni (dysponuję 3szt.), żeby przyspieszyć sprzątanie no i żeby Roomba nie ignorowała pomieszczeń? Zauważyłam, że często też ma problem z powrotem do stacji dokującej.

Co do warunków mieszkaniowych - jak pisałam 33 m2, 2 pokoje, kuchnia, łazienka z wysokim progiem, który Roomba przekracza tylko w jedną stronę, choć z problemami, wyjechać już nie potrafi. W mieszkaniu głównie mieszkają dwa nadaktywne koty :-P oraz wieczorami i wczesnym rankiem przewijają się dwa osobniki z długim włosem. Na podłogach panele, większych przeszkód brak (muszę tylko podnieść o 2 cm łóżko w I pokoju, bo Roomba wjeżdża tylko do połowy).

Wybaczcie jakość rysunku, ale jestem nietechniczna ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 25 paź 2012, 16:26

wg mnie powinnaś na początek pozbyć się latarni oddzielającej kuchnię od przedpokoju, wg mnie ta i druga w pokoju II są zbyt blisko siebie ustawione
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 25 paź 2012, 17:19

33 metry spróbuj bez latarni, kilka sprzątań uśredni wynik, myślę że w 2h objedzie każdy zakamarek. Najlepiej w trybie DOCK lub z harmonogramu na wyłączanej stacji dokującej.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

kaya86
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2012, 14:46
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kaya86 » 26 paź 2012, 12:35

Dzięki serdecznie za podpowiedzi. Sprawdziłam na razie propozycję barbapuppy i Roomba trochę marudziła po okolicy, ale zajechała w końcu i do pierwszego pokoju. Co do pozbycia się wszystkich latarni - muszę dać Roombie drugą szansę, bo strasznie drażniła mnie wtedy jej chaotyczność. Ale podobno w tym szaleństwie jest metoda ;-) W trybie DOCK nie wiedzieć czemu (bo próbowałam już wcześniej) nie chce mi wyjeżdżać poza pierwszą latarnię. Pokombinuję jeszcze z trybami.

To mam z kolei pytanie z innej beczki: tuż po zakupie Roomba sunęła tak cicho i dostojnie, że aż siedzieliśmy oboje z chłopem i patrzyliśmy na nią maślanym wzrokiem ;-) Niestety po mniej więcej 2-3 tygodniach i włączaniu jej co 2 dzień chodzi głośno jak traktor. Nie rozkręcałam jej, macie jakiejś pomysły, która część może tak hałasować? Oczywiście nie ma nic wkręconego w szczotki itp., brzmi to bardziej, jakby któraś z części była niedopasowana/rozregulowała się. Być może nie ma potrzeby jej reklamować, wystarczy tylko coś naoliwić? ;-)

Pozdrawiam
kaya

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 26 paź 2012, 14:03

Ad 1. Dock i latarnie nie działa u mnie też. Tylko z harmonogramu jak sama zjedzie ze stacji dokującej przejeżdża przez latarnie.

Ad2. Nic nie smarować ani nie oliwić, naprawdę głośno? sprawdź u kogoś kto ma teki odkurzacz czy hałas podobny, na początku jest bardzo cicho później się normuje a po paru latach klekocze :-/
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 26 paź 2012, 14:03

w trybie dock, jak jest ustawiona baza, a nie odłączona, to odkurzacz będzie ciągle chciał zaparkować i niewiele posprząta
możesz też popróbować z ustawienie bazy dokującej w innym miejscu
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

przemi
Posty: 31
Rejestracja: 10 paź 2012, 12:26
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post autor: przemi » 28 paź 2012, 8:12

Może spróbuj jeszcze tak, żeby latarnie zamykające pokoje pozostawić, a tą co jest w kuchni przenieść do przedpokoju w połowie odległości pomiędzy drzwiami od I i II pokoju. Wówczas II pokój pójdzie na pierwszy ogień sprzątania, potem kuchnia z częścią przedpokoju, po minięciu drugiej latarni reszta przedpokoju + łazienka i na końcu I pokój. Latarnie ustaw na minimum mocy. wówczas kolejne części domu będą oddzielone latarniami jakby liniowo, po kolei.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 28 paź 2012, 22:49

przemi pisze:j. Latarnie ustaw na minimum mocy. wówczas kolejne części domu będą oddzielone latarniami jakby liniowo, po kolei.
A regulacja w latarniach nie działa czasem tylko na zasięg wiązki w trybie ściany? No bo jak i po co w trybie latarni?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 28 paź 2012, 23:25

hmm... ja bym się nie zgodziła z Twoją teorią sondejm w trybie latarni one też przecież działają jak ściany, zamykają drogę (jak dużą zależy od przełącznika)przez pewien określony czas
myślę, że obie funkcje są nierozerwalnie ze sobą związane, więc w uproszczeniu można powiedzieć o regulacji długości promienia latarni
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

przemi
Posty: 31
Rejestracja: 10 paź 2012, 12:26
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post autor: przemi » 28 paź 2012, 23:45

Z moich, aczkolwiek krótkich obserwacji wynika, że regulacja działa również w przypadku latarni i to nie wiem czy nie tylko siły wiązki co przekłada się na jej zasięg, ale również na jej szerokość.
Latarnie ustawione w tym samym miejscu z max mocą powodowały że roomba wcześniej zawracała, czyli promień był szerszy niż przy ustawieniu na minimum kiedy to pozostawiała przynajmniej wg mnie węższy teren jako strefę buforową pomiędzy jednym a drugim pomieszczeniem.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 29 paź 2012, 15:38

kaya86 a próbowałaś odkurzyć BEZ LATARNI? Na włączonym trybie DOCK ale z odłączoną od sieci stacją dokującą?

Roomba powinna poradzić sobie podczas +2h sprzątania z stosunkowo niewielkim mieszkaniem bez latarni a pewnie nawet dokładniej posprząta (więcej przejazdów) :-P

Pozostaje pierwszy czy drugi raz w tym trybie ją poobserwować podczas pracy czy wszędzie dojeżdża a potem uruchamiać ją np. wychodząc z domu :mrgreen:
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 29 paź 2012, 18:31

chłopaki rozumiem Wasz zapał dotyczący pozbycia się bazy, ale nie każdy chce obsługiwać odkurzacz, który powinien obsłużyć się sam (mam na myśli poszukiwania po powrocie gdzie się schował z padniętą baterią) w końcu po to została wymyślona, aby pomagać, a nie utrudniać
nie powiem, bo na początku sama odłączałam (raczej z powodu dłuższego zachowania żywotności baterii), ale po długim czasie zrezygnowałam, bo przestało mi się chcieć wczołgiwać np. pod łóżko i odpuściłam
nie widzę wielkiej różnicy z baterią, mam zdrowszy kręgosłup i przestałam się przejmować jak sprząta, bo przy regularnym zapuszczaniu i tak jest super, a zawsze pięknie parkuje we właściwym miejscu
czy widzę różnicę w sprzątaniu w trybie DOCK, czyli zapuszczania do rozładowania baterii bez bazy i teraz? NIE!
nie dajmy się zwariować, toż to tylko odkurzacze :mrgreen:
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

ODPOWIEDZ