Zostawianie włosów przy dywanach

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Zostawianie włosów przy dywanach

Post autor: pixel70 » 22 maja 2012, 12:48

Witam,

Czasami (trudno powiedzieć kiedy, może jak pojemnik jest bardziej zapełniony?) Roomba pozostawia przy dywanach nieco włosów - wygląda jakby się z niej wysypywały przy zjeżdżaniu z dywanu (zwykły, niewysoki).
Też macie coś takiego?

Mam 581 z pojemnikiem AeroVac

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 22 maja 2012, 13:50

Ja mam czasem tak, że gdy kurz zatka już filtry (2/3 pojemnika), a jest przy okazji dużo włosów to nawija je wokół szczotkę, bo słabe ssanie. Ostatnio byłem jednak mile zaskoczony, bo po odkurzeniu jednego z pokoi, w którym było więcej średniej długości włosów niż kurzu, większość z nich wylądowała w pojemniku. Ale żeby kurz wygarnywała z powrotem na podłogę to mi się nie zdarzyło. Prędzej by chyba przestała cokolwiek z niej zbierać lub nawijać wokół szczotkę. Może masz bardzo wysoki dywan i gdy z niego zjeżdża wszystko wylatuje na szczotkę?
Roomba 780

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 22 maja 2012, 17:47

ja nic takiego nie zaobserwowałam u siebie do tej pory, a dywanów różnych mam trochę
raczej nie stawiałabym na kosz, tylko jeśli już to wylatuje może ze szczotek jak pełny pojemnik i nie ma gdzie się zmieścić
ja mam czasem na full wypchany kosz i mi nie wylatuje przy zjazdach czy wjazdach na dywan

a to jednorazowy wybryk? czy ciągle tak?

może spróbuj na początek częściej opróżniać kosz przez jakiś czas i zobacz czy będzie zmiana zachowania
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pixel70 » 22 maja 2012, 19:27

barbapuppa pisze: a to jednorazowy wybryk? czy ciągle tak?
Czasami.
Zwykle sprząta dobrze. A właściwie, to raczej podczas sprzątania pokoju widać włosy koło dywanu, ale po sprzątnięciu już ich nie ma - czyli za którymś przejazdem zbierze je.
Dywan chyba zwykły - ok. 1cm grubości.

Tak przy okazji - nie wiem czy rozpocząć nowy wątek, czy w tym kontynuować - zauważyłem, że jeśli sprzątam mieszkanie (ponad 80m2) wykorzystując latarnie, to robot zwykle nie rozładuje się do zakończenia sprzątania, natomiast jeśli (żona tak czasami go ustawia) sprzątamy tak, że najpierw go zostawiamy w jednym zamkniętym pokoju, po skończeniu przenosimy go do innego, ew. zagrodzonego wirtualną ścianą i tak dalej całe mieszkanie to zwykle nie zdarza się żeby je całe sprzątnął na jednym ładowaniu. Zamknięty w pokoju lub odgrodzony ścianą sprząta taki pokój znacznie dłużej niż gdyby był on odgrodzony latarnią...
Coś chyba nie tak z algorytmem, ew. jest to zamierzone działanie.

A jeśli już sprzątam w ten sposób, sądzę że wszystkie nieużywane ściany/latarnie trzeba wyłączyć (wyjąć baterie), prawda? Robot komunikuje się z nimi przez wifi i jeśli gdzieś je "wyczuje" może to chyba mieć wpływ na sposób/jakość sprzątania w miejscu gdzie jest.
Czy stację dokującą też powinienem w tym przypadku wyłączyć? Robot ją "czuje" przez wifi czy tylko podczerwienią?

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 22 maja 2012, 20:48

przy korzystaniu z latarni Roomba ma ograniczenie czasowe na dane pomieszczenie zamknięte latarnią, gdybyś wyłączył wszystkie latarnie (ewentualnie zostawił tylko ściany), to będzie pracować znacznie dłużej i pewnie do wyczerpania baterii, jednak z moich doświadczeń wynika, że dzielenie dużych powierzchni jednak jest korzystne, bo lepiej sprząta
aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś przetestował bez i zobaczył jaki będzie efekt

jeśli chodzi o latarnie, to jeśli zamkniesz je w 1 pomieszczeniu i zagrodzisz drogę ścianą, to moim zdaniem nie wpłynie to na jakość sprzątania, a stacja podczas pracy traktowana jest jako wirtualna ściana i dopóki Roomba nie skończy odkurzać, to nie pozwoli zadokować odkurzaczowi
jeśli chcesz mieć pewność, że nie wjedzie na stację dokującą bo chcesz popracować do wyładowania baterii, to wystarczy jak położysz bazę nieco wyżej (np. na krześle czy szafce)
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 22 maja 2012, 22:09

barbapuppa pisze:jeśli chodzi o latarnie, to jeśli zamkniesz je w 1 pomieszczeniu i zagrodzisz drogę ścianą, to moim zdaniem nie wpłynie to na jakość sprzątania,
Nie wiem czy to wystarczy skoro Roomba komunikuje się z nimi przez radio? U mnie przez ściany je uruchamia, nawet gdy pracuje na dole, a one są u góry. Gdy będą ustawione na tryb "latarnia" może to jej dodatkowo namieszać pod "deklem" (on w końcu przez to wie ile ich jest włączonych, tzn. ile stref-pokoi ma do odkurzenia). Nie lepiej ustawić nie używane na tryb "ściana" i położyć powyżej poziomu działania Roomby np. na stole? Wtedy nie będzie sobie zaprzątała "myśli" że coś gdzieś jest "do odkurzenia", a tryb ściany powyżej poziomu jej pracy nie zakłóci działania. Ja tak robię i jest git ;-)
Roomba 780

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 23 maja 2012, 5:11

ok Glanz idąc Twoim trybem rozumowania:
czy jeśli masz włączone latarnie na górze, a Roomba sprząta na dole, to sprząta krócej czy dłużej w pomieszczeniach na dole?
moim zdaniem pomimo komunikacji nie będzie to miało wpływu na te kwestie, gdyż Roomba nie przejeżdża przez nie w żadnym momencie
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 23 maja 2012, 13:49

barbapuppa pisze:ok Glanz idąc Twoim trybem rozumowania:
czy jeśli masz włączone latarnie na górze, a Roomba sprząta na dole, to sprząta krócej czy dłużej w pomieszczeniach na dole?
moim zdaniem pomimo komunikacji nie będzie to miało wpływu na te kwestie, gdyż Roomba nie przejeżdża przez nie w żadnym momencie
Nie wiem bo nie próbowałem tak robić. Fakt, że nie przejeżdża obok nich bo są na górze...ale czy nie "wie" że gdzieś tam są one włączone i czekają na przejechanie obok nich? bo chyba przy odkurzaniu z latarniami jakoś sobie oznacza pokoje które już odkurzyła i te które ma jeszcze do odkurzenia? A tu jak będzie wiedziała, skoro obok nich nie przejeżdża? Zgłupieje chyba...
Roomba 780

edgar5
Raczkujący z Robotami
Posty: 70
Rejestracja: 08 sty 2011, 19:32
Lokalizacja: brzózka

Post autor: edgar5 » 27 maja 2012, 22:33

tak roomba zostawia długie (7 cm ) włosy na skraju dywanu, jest to problem, który trochę rozwiazuje pojemnik aero vac

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 27 maja 2012, 22:52

to może dlatego ja tego nie widzę, bo od początku zrobiłam "tuning" na AeroVac

czy ktoś bez AeroVac może potwierdzić jeszcze te włosy przy dywanach?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

ODPOWIEDZ