Pomoc w ustawieniu latarni

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Pomoc w ustawieniu latarni

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 12:24

Witam,

Od paru dni mam Roombę 581 z trzema latarniami.
Mieszkanie trochę ponad 80m2:
Obrazek

Na niebiesko zaznaczyłem ustawione latarnie z "promieniami". "L" to latarnia pracująca jako latarnia, "W" latarnia w trybie ściany - kuchni nie chciałem sprzątać.
Robota zostawiłem w pokoju 4, ustawiłem na automatyczne włączenie i wyszedłem z domu.
Po powrocie okazało się, że się zaplątał w kabel w pokoju 2. Odplątałem i włączyłem go ponownie.
Posprzątał pokoje 2, korytarzyk koło ubikacji, do pokoju 4 już nie wjeżdżał, pojechał do pokoju 3, dokładnie go wysprzątał i uznał że już sprzątnął. Do pokoju 1 i łazienki podczas mojej obecności wogóle nie wjechał - chyba że zrobił to przed zaplątaniem się w kabelek (wątpię, bo raczej nie wyglądało tam jak po sprzątnięciu). Pokój 4 i miejsce obok drzwi wejściowych też raczej można by odkurzyć dokładniej...
Pytanie - dlaczego?
Czy coś mu się pokręciło w programie po zaplątaniu w pokoju 2? Nie przenosiłem go nigdzie indziej, uruchomiłem go tam gdzie się zatrzymał.

Czy latarnie ustawiłem sensownie, czy też Roomba nie radzi sobie jeśli zaczyna pracę w obszarze ograniczonym z dwóch stron latarniami (jak pokoje 4, 2 i korytarz koło ubikacji) - czy z takim ustawieniem też się "odnajdzie" w przestrzeni czy też latarnie powinny być ustawione tak, aby za każdym razem robot zostawiał za sobą obszar już sprzątnięty a przed sobą obszar do sprzątnięcia i ew. dalej kolejny taki obszar? Czy lepiej aby zaczynała pracę w pokoju 1 lub 3 czy nie ma to znaczenia?

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 16 kwie 2012, 14:57

a jaką pow. mają poszczególne pom. ?
Roomba 780

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 15:35

Orientacyjnie:
Pokój 1: 14m2
Pokój 2: 16m2
Pokój 3: 20m2
Pokój 4: 6m2
Łazienka: 9m2

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w ustawieniu latarni

Post autor: glanz989 » 16 kwie 2012, 17:22

Na moją logikę...
pixel70 pisze:Pytanie - dlaczego?
Czy coś mu się pokręciło w programie po zaplątaniu w pokoju 2? Nie przenosiłem go nigdzie indziej, uruchomiłem go tam gdzie się zatrzymał.
...myślę że nie powinno mu się nic "pokręcić" bo nawet jeśli się zablokował to włączyła się "pauza" - jak po naciśnięciu przycisku "clean" w trakcie czyszczenia - i jeśli go odblokowałeś, to po ponownym naciśnięciu przycisku "clean" powinien wznowić pracę z wcześniej zapisanymi ustawieniami (pokoje wyczyszczone i nie, czas pracy w bieżącym obszarze, itp.)...
Czy latarnie ustawiłem sensownie, czy też Roomba nie radzi sobie jeśli zaczyna pracę w obszarze ograniczonym z dwóch stron latarniami (jak pokoje 4, 2 i korytarz koło ubikacji) - czy z takim ustawieniem też się "odnajdzie" w przestrzeni czy też latarnie powinny być ustawione tak, aby za każdym razem robot zostawiał za sobą obszar już sprzątnięty a przed sobą obszar do sprzątnięcia i ew. dalej kolejny taki obszar? Czy lepiej aby zaczynała pracę w pokoju 1 lub 3 czy nie ma to znaczenia?
...nie wiem jak jest przypadku serii 500, ale dla mojej 780 nie ma to znaczenia gdzie zaczyna - może nawet w pomieszczeniu pośrodku domu. Zauważyłem że nie musi być przy tym zachowana żadna kolejność. Oczywiście możesz spróbować ustawić kolejność wg podanego przez Ciebie scenariusza (1->2->3 lub 3->2->1), choć osobiście wydaje mi się że problem tkwi tu w zawiłości/kształcie strefy z pokojami 2, 4 i przedpokojem oraz ich wielkości. Pokoje 1 i 3 powinny zostać odkurzone, jednak "problematyczna" w tym przypadku strefa "pokój 2 + pokój 4 + przedpokój" wprowadza zapewne zamieszanie i ogólny chaos w "głowie" Roomby :-) Ja osobiście dodał bym jeszcze jedną latarnię na wejsciu do pokoju 2. Nie podałeś pow. przedpokoju ale zgaduję że wraz z pokojem nr. 4 ich pow. nie przekroczy 20m2 - tyle jest przewidziane dla jednej z maksymalnie 4 możliwych stref w odkurzaniu najwyższym modelem z serii 500 (581) - w sumie daje to 80m2 na jednym ładowaniu (wg specyfikacji producenta). Oczywiście Roomba może pracować z więcej jak 4 latarniami, choć jak wiadomo ogranicza ją pojemność akumulatora. Ostatecznie można by zastosować czwartą latarnię jeszcze przed pokojem nr 4, ale moim zdaniem powinna wystarczyć trzecia przed "2" ;-)
Roomba 780

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomoc w ustawieniu latarni

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 17:36

glanz989 pisze:Nie podałeś pow. przedpokoju ale zgaduję że wraz z pokojem nr. 4 ich pow. nie przekroczy 20m2 - tyle jest przewidziane dla jednej z maksymalnie 4 możliwych stref w odkurzaniu najwyższym modelem z serii 500 (581) - w sumie daje to 80m2 na jednym ładowaniu (wg specyfikacji producenta).
Jest takie ograniczenie co do ilości i wielkości stref sprzątania? Można gdzieś o tym poczytać?

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 16 kwie 2012, 17:38

Nie ma co do ilości stref. Jest tylko co do sumarycznej wielkości wszystkich pomieszczeń razem wziętych. Po prostu nie odkurzy Ci dokładnie jeśli będą większe. Zresztą, u mnie jest tak że dokładniej odkurza gdy ręcznie przestawiam ją z pokoju do pokoju, bo wtedy kalkuluje czas do każdego z osobna. W trybie z latarniami, jeden z pokoi odkurza 20-25 minut, a bez nich - 45 minut.

Napisałem "maksymalnie 4", mając na myśli że każde pom. będzie miało ok. 20m2. Jeśli masz mniejsze pokoje i jest ich więcej jak 4 to możesz zastosować więcej latarni i też odkurzy (widziałem gdzieś testy na YT).
Roomba 780

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 17:42

OK.
Ale sumaryczna wielkość może być większa - w razie czego robot wróci do stacji dokującej a potem dokończy sprzątanie - tak przynajmniej twierdzi producent...

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 16 kwie 2012, 17:48

pixel70 pisze:OK.
Ale sumaryczna wielkość może być większa - w razie czego robot wróci do stacji dokującej a potem dokończy sprzątanie - tak przynajmniej twierdzi producent...
a gdzie to jest napisane?? :shock:

bo wg oficjalnej strony irobot.com mogą sprzątać 4 pom. po ok. 20m2 = 80m2, a i Roomba nie ma zdolności wznawiania czyszczenia po naładowaniu aku. Może sprzątać też więcej pom. ale w sumie ich pow. nie może przekroczyć 80m2 - na tyle pozwoli bateria. A , i jeszcze jedno - dużo zależy też od podłoża (dywan/twarda podłoga). Podawane wartości są opisane jako "dla mało zagraconych pom. z niewielką ilością mebli, i ew. małym dywanem na środku"). Wg moich obserwacji, dywanów odkurzy maks. 40m2. Na podłodze może i zwiedzi z 80...nie wiem, bo mam dwa poziomy po 40m2 i zawsze odkurzam na dwie tury (muszę ładować). A mam sporo dywanów (każdy z 4 pokoi + przedpokój na każdym z 2 pięter) - bateria jest rozładowana całkowicie lub wskaźnik żółty (pozostało 20-30 minut).
Roomba 780

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 18:00

glanz989 pisze:a gdzie to jest napisane?? :shock:
http://www.irobot.pl/roboty-sprzatajace.php
i potem trzeba kliknąć na dole na Wirtualnej Latarni

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 16 kwie 2012, 18:09

No właśnie :-) Piszą zatem:

"Dzięki wirtualnej latarni Roomba nie gubi się nawet w najbardziej skomplikowanym układzie pomieszczeń."

Układzie pomieszczeń, a nie pojedynczej strefy.

"Wirtualna latarnia ogranicza pracę Roomby do jednego pokoju, aż robot dokładnie go wysprząta."

Ty masz jakby "3w1", stąd problemy.

"Gdy bateria jest na wyczerpaniu, latarnia wyśle Roombę do stacji dokującej, by mogła się naładować, następnie poprowadzi do miejsca w którym skończyła pracę."

Tu mają błąd merytoryczny i trzeba to zgłosić!
Roomba 780

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 18:25

glanz989 pisze:No właśnie :-) Piszą zatem:

"Dzięki wirtualnej latarni Roomba nie gubi się nawet w najbardziej skomplikowanym układzie pomieszczeń."

Układzie pomieszczeń, a nie pojedynczej strefy.

"Wirtualna latarnia ogranicza pracę Roomby do jednego pokoju, aż robot dokładnie go wysprząta."

Ty masz jakby "3w1", stąd problemy.
Nie rozumiem. Co "3w1"?
Latarnia nie ogranicza do jednego pokoju. Jest taki filmik, gdzie sprząta dwa pokoje obok siebie: http://www.youtube.com/watch?v=NUu3m8CAM44
glanz989 pisze:"Gdy bateria jest na wyczerpaniu, latarnia wyśle Roombę do stacji dokującej, by mogła się naładować, następnie poprowadzi do miejsca w którym skończyła pracę."

Tu mają błąd merytoryczny i trzeba to zgłosić!
Jesteś pewien, że tak nie jest? Jeśli byłaby to nieprawda, to moim zdaniem nie byłby to błąd merytoryczny tylko poważne wprowadzanie klienta w błąd... Jednym z powodów dla których zdecydowałem się na tę firmę była właśnie ta informacja...
Na oryginalnej stronie producenta jakoś nie mogę nic znaleźć o tej sprawie; tam bardzo szybko wszystkie linki prowadzą do sklepu :-D

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 16 kwie 2012, 21:46

pixel70 pisze:Nie rozumiem. Co "3w1"?
No bo Ty chcesz odkurzać 3 pokoje na jednej latarni.
Jesteś pewien, że tak nie jest? Jeśli byłaby to nieprawda, to moim zdaniem nie byłby to błąd merytoryczny tylko poważne wprowadzanie klienta w błąd... Jednym z powodów dla których zdecydowałem się na tę firmę była właśnie ta informacja...
Na oryginalnej stronie producenta jakoś nie mogę nic znaleźć o tej sprawie; tam bardzo szybko wszystkie linki prowadzą do sklepu
Na innym forum piszą, że nie wznawia pracy. Pytałem też kiedyś w obsłudze konsumenta i powiedzieli to samo.
Roomba 780

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 21:48

Spróbuję przy najbliższym sprzątaniu zmodyfikować położenie jednej latarni:
Obrazek

Może ten środkowy obszar będzie mniej pokręcony i lepiej jej pójdzie sprzątanie?

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 16 kwie 2012, 23:08

a nie możesz po prostu zamknąć drzwi do kuchni i wykorzystać trzeciej latarni tak jak pisałem?
Roomba 780

Awatar użytkownika
pixel70
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pixel70 » 16 kwie 2012, 23:11

Tam są miski kota z wodą i jedzeniem - nie chcę żeby robot uderzając w miskę z wodą rozlał ją...
Chyba że kupię sobie nowość firmy - Virtual Halo. O ile współpracuje z 581...

ODPOWIEDZ