kupiłem roombe 555

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 16 maja 2011, 8:15

hmmm.... jestem po weekendowych testach robota scierajacego (nie odkurzajacego) ang. sweep - EVO ktorego produkuje DirtDevil. I tutaj mile zaskoczenie! jest kostka nawigacji - niezalezna od robota - ktora pozwala mu orientowac sie w przestrzeni. Robot w istocie bardzo fajanie i precyzyjnie (nie losowo) przeciera pokoj, na sucho i na mokro. poki co jestem bardzo milo zaskoczony. Zamierzam napisac o nim cos wiecej w odpowiednim dziale.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2011, 9:47 przez Mystic, łącznie zmieniany 1 raz.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

mrluck
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mrluck » 16 maja 2011, 8:24

barbapuppa pisze:wierz mi (lub nie!) roomba wcale nie jest dokładna przy sprzątaniu dużego terytorium
Myślę, że to wynika z zastosowanego algorytmu. Roomba jeździ prawie całkiem losowo po mieszkaniu / pokoju (gdzieś czytałem, że algorytmy naśladują zachowania owadów latających - much czy innych takich). Oczywiście im dłuższy czas sprzątania tym większe prawdopodobieństwo, że Roomba dotrze wszędzie. Jak zatem dobierany jest czas sprzątania?
W starszych modelach wybierało się go pośrednio poprzez określenie wielkości pokoju odpowiednim przyciskiem. W nowych nie ma już takiego przycisku. Roomba ocenia wielkość pokoju na podstawie długości maksymalnego niezakłóconego przejazdu. I tu jest właśnie haczyk. Jeśli puścimy Roombe bez radiolatarni to żeby dokładnie sprzątnęła całe mieszkanie musiałaby choćby raz przejechać całą jego długość bez przeszkód po drodze. O ile dla pojedynczego pokoju jest to możliwe, o tyle dla całego mieszkania już raczej mało prawdopodobne (choćby dlatego, że w większości mieszkań wymaga to skrętów). W efekcie podczas działania w mieszkaniu bez radiolatarni Roomba z reguły myśli, że sprząta o wiele mniejszą powierzchnię niż w rzeczywistości i kończy za szybko.
Bardzo podobną sytuację zaobserwowałem kiedyś gdy wystawiłem wszystkie graty w pokoju na środek - zostawiając jednak Roombie mały przesmyk na drugą stronę. Pojedynczy przejazd bez zakłóceń objął tylko połowę pokoju i mimo iż robot w końcu (pełzając przy krawędzi ściany) znalazł przejazd na drugą stronę to skończył sprzątanie bardzo szybko nawet nie zauważając, że dalej stoi jeszcze radiolatarnia wskazująca kolejny pokój!

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 16 maja 2011, 9:39

mrluck fajnie, że to napisałeś, bo ja też zauważyłam to
dlatego zawężam mu latarniami/ścianami pole do sprzątania i wtedy efekty są znacznie lepsze
MystiC napisz coś więcej (w odpowiednim dziale) o tym Evo

ODPOWIEDZ