Problem - Roomba porusza sie tylko powoli..

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 16 wrz 2010, 22:40

zalaczam zdjecia baterii
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 16 wrz 2010, 23:56

zrobilem reset, podlaczylem do ladowania i mam blad ladowania numer 5

czyli jestesmy w punkcie wyjscia.. :-/

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 17 wrz 2010, 20:27

Myślę że powinieneś wykonać testy poszczególnych elementów według Instrukcji serwisowej . Użyj funkcji Built-in-Test i sprawdź wszystkie podzespoły .Instrukcja niestety niedostępna w wersji polskojęzycznej.
http://choisirsonaspirateur.info/wp-con ... Manual.pdf
na 47 stronie masz opis poszczególnych kroków , kilka stron wcześniej jak wejść w tryby serwisowe.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2010, 21:38 przez dafi, łącznie zmieniany 2 razy.

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 17 wrz 2010, 20:48

dzieki, sprawdze to. nie wiedzialem nawet ze cos takiego istnieje..

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 17 wrz 2010, 21:35

podmiana baterii...

a service manuale mamy w dziale DOWLOAD
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2010, 14:49 przez Mystic, łącznie zmieniany 1 raz.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 17 wrz 2010, 22:10

Według mnie mamy do czynienia z dwoma problemami .Jeden z nich to problem zasilacza .
Rommba jest bardzo czuła na parametry zasilacza np. podłączałem zasilacz przemysłowy impulsowy 22V do romby zamiast oryginalnego. Po podłączeniu do odkurzacza napięcie jak drut 22V( mierzone miernikiem firmy fluke) jako ze zasilacz miał obciążalność 5A. Rezultat roomba zgłasza błąd ładowania numer 5 . Jeśli napięcie było wyregulowane na 20 V roomba nie zgłaszała błędów ale były problemy z naładowaniem baterii . Oryginalny zasilacz brak błędów i ładowanie bez problemów .Nie chciało mi się więcej testować więc nie były przeprowadzane inne próby i rombę ładuje przerobiony zasilacz 110V bez żadnych problemów.
Problem drugi wydaje mi się nie związany do końca z ładowaniem , jeśli bateria była by rozładowana, roomba powinna zmienić kolor na czerwony i się wyłączyć a nie na siłę szukać bazy czy w jakiś inny tryb powodujący spowolnienie jazdy .
Ja zaczął bym od podmiany zasilacza a nie baterii.

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 17 wrz 2010, 22:24

Dzieki Mystic, ale nie bede co pare tygodni kupowal nowej baterii. Od czasu zakupu uzywalem Roomby w sumie tylko pare tygodni. Czytalem wczesniej jak sa awaryjne, ale pomyslalem ze warto zaryzykowac. Jezeli mi siada po tak krotkim czasie to dla mnie znaczy ze nie warto na nia wiecej wydawac kasy i ja sie ze sprzetem zegnam

Tak czy inaczej, dzieki za pomoc, Panowie

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 17 wrz 2010, 22:47

Są na pewno awaryjne ale maja super diagnostykę zawartą w oprogramowaniu wystarczy przeczytać service manual i może nas serwis autoryzowany zapomnieć . Moje zabawki jeżdżą codziennie roomba sprząta na zmianę połówki domu a scooba sprząta na zmianę kuchnie i łazienkę . roomba jezdzi prawie rok i wystarczył zwykły reset dwa razy a scooba po teście powiedziała co jej dolega i wystarczyło wysuszyć i zabezpieczyć specjalnym smarem i jeżdzi dalej - żona odpoczywa – no a dla mnie żona najważniejsza.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 18 wrz 2010, 21:19

to co napisal Dafi - moze byc rozwiazaniem - dobra uwaga :)

to co boje dostrzegamy to problem z zasilaniem robota.
skoro baterie wymieniales niedawno - mozna ja praktycznie wykluczyc.

zatem faktycznie moze byc to zasilacz.

troche cierpliwosci hehe... a nie od razu zegnaj sie z roomba.

co do error 5 cytuje za robotshop:

"Error 5 is a charging error. This error can happen if the Roomba is not placed correctly on its home base. The robot should dock itself on the home base and should not be manually set on the home base. This will help prevent error 5.

If this error occurs, please try resetting your robot by pressing the Dock and the Spot buttons at the same time for at least 15 seconds. Once you release the buttons you should hear a tune stating that the robot has been reset. Then you must plug the charger directly in the Roomba and not use the home base. Fully charge the robot for at least 16 hours and see if the error goes away and the Roomba is able to charge.

It is also possible that the yellow battery pull tab has not been released properly from the battery compartment. If the error does not go away after the reset and charging directly in the Roomba you may try unscrewing the side brush and the four screws on the bottom of the Roomba in order to remove the bottom plate. You may then take out the battery and verify if a part of the yellow battery pull tab remained in the Roomba battery compartment."
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 26 wrz 2010, 14:30

no moze jeszcze powalcze jak bede mial troche wiecej czasu ;)

co do anglojezycznych forow i artykulow o roombie to przeczytalem i obejrzalem chyba wszystko co sie dalo i bylo zwiazane z zasilaniem w 5xx

musze zrobic te testy diagnostyczne na spokojnie jak bede mial czas, to moze czegos sie dowiem..

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 26 wrz 2010, 16:15

napisz gdzie mieszkasz moze mamy kogos na forum kto moze pozyczyc zasilacz i mieszka w okolicy - podmiana zasilacza pozwoli go wyluczyc.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 26 wrz 2010, 18:10

Olsztyn..

ale z tego co pamietam napiecie na zasilaczu bylo ok?

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 15 paź 2010, 15:24

witam ponownie. postanowilem wczoraj powalczyc znowu z roomba i oto wyniki:

po rozladowaniu roomba nie laduje sie juz w ogole, tzn po podlaczeniu do pradu na zasilaczu przez ok pol godziny przycisk 'clean' miga szybko (co oznacza chyba pusta baterie) a potem wyskakuje blad nr 5

bateria pozostaje nienaladowana, a wiec nie mozna roomby wlaczyc, zrobic resetu softu ani diagnostyki..

zmierzylem napiecie:

zasilacz: 22,7 V
bateria: 3,27 V
styki male 4,91 V
styki duze 0,1 - 0,3 V

Czyzby padla bateria?

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 15 paź 2010, 15:49

szybkie miganie to formowanie baterii.
wynika z tego ze roomba nie byla pod stalym napieciem przze dluzszy czas.

formowanie baterii powino trwac 16h i nie mozna go przerywac.

czyli pokrotce mowimy o padzie baterii ktorej nie mozesz naladowac z powodu obwodu ladowania. skoro bateria jest nowa ja bym wykluczyl.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

marekw
Posty: 35
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: marekw » 15 paź 2010, 17:06

MystiC pisze:
czyli pokrotce mowimy o padzie baterii ktorej nie mozesz naladowac z powodu obwodu ladowania. skoro bateria jest nowa ja bym wykluczyl.
caly sprzet byl uzywany tylko przez pare tygodni, mimo ze kupilem go chyba w marcu a wiec bateria, zasilacz i roomba maja taki sam przebieg

Zablokowany