Neato XV-21, XV-25 - pierwsze kroki

www.4robotics.com.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hoaxx
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2013, 2:53
Lokalizacja: Bydzia

Neato XV-21, XV-25 - pierwsze kroki

Post autor: hoaxx » 12 mar 2013, 23:32

Neato przyszedł do mnie dzisiaj w wersji XV-25.
Ma za sobą łącznie 200 minut pracy, więc świeża bułka.

Po rozpakowaniu podłączyłem do ładowania. Po około 90 minutach pierwszy start (teraz czytam, że jedni radzą ładować po 12h, inni 24h, jeszcze inni obstawiają, że najwięcej wyciągnie się z aku ładując 48h przed 1. użyciem... co w tym jest, nie wiem - oficjalni z Neato podają, że więcej niż 90 min nie trzeba).

Obsługa przez LCD bajecznie prosta.

Wygląd Neato mi się podoba (przypomina mi Millennium Falcon...), kolorystyka w XV-15 bardziej mi podpadła do gustu, XV-25 trochę mniej, ale coś za coś.

Akustyka podczas aktywacji faktycznie narzuca każdemu pytanie "on zaraz odleci czy co?" ;) Taki odgłos narastającej turbiny jakby poduszkowca - na moje w miarę miłe dla ucha, ale podczas np. oglądania filmu już by przeszkadzało.
Rano jako budzik za to jak znalazł ;)

Co do wyszukiwania drogi nie mam porównani do zachowania rombów, navów czy mintów - jednak w tej dziedzinie nie mam tu nic do zarzucenia - faktycznie wygląda to inteligentnie i zgrabnie. Najważniejsze, nie obija mebli, nie wjeżdża w zwisające firanki.

Trzeba przygotować nieco pomieszczenia: Zawiesił mi się na kablach (ładowarka komórki) i na dywaniku w łazience (róg się podwinął i wszedł w komorę pod kołem głównym) oraz miskę z wodą kota trochę poprzesuwał (mógłby przewrócić, wówczas pewnie było by nie fajnie).

Z rozpoznawaniem pomieszczeń nie ma problemów, objechał wszystkie powierzchnie.

Trochę namęczył się z progami w drzwiach - mam na wejściu do jednego pokoju około 15-18mm różnicy wysokości (aluminiowy próg 90 stopni), w drugim nawet 23mm. Aby Neato poprawnie wyjechał, musiałem podłożyć dywaniki, aby zmniejszyć dystans.
Jako stałe rozwiązanie będę musiał sobie jeszcze coś wymyślić.

Mieszkanie 63m2, kafle i parkiet, dywanów ogólnie brak.
Czas pracy około 80 minut. Jednak już po 60 minutach zaczyna u mnie wołać o doładowanie i wraca do stacji (którą znajduje bez problemu). Tam spędza ~90 minut i ponownie bierze się do roboty i dokańcza ostatnie pomieszczenie.

Gdyby nie ostatni punkt, czyli konieczność przerwy na naładowanie (w sumie na niewielkim metrażu), wrażenie było by całkowicie idealne.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2013, 0:18 przez hoaxx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 13 mar 2013, 0:28

hoaxx pisze:Mieszkanie 63m2, kafle i parkiet, dywanów ogólnie brak.
Czas pracy około 80 minut. Jednak już po 60 minutach zaczyna u mnie wołać o doładowanie i wraca do stacji (którą znajduje bez problemu). Tam spędza ~90 minut i ponownie bierze się do roboty i dokańcza ostatnie pomieszczenie.
Hmm trochę długo sprząta tak małą powierzchnię.
Poczekamy może coś się zmieni, ale jakoś nie widzę powodu do takiej zmiany... przynajmniej o połowę.
Najbardziej efektywnie sprząta z "końca" domu a nie od środka.
Jak jest u Ciebie i jaką posiadasz wersję softu?
Przy okazji gdybyś sprawdził zasilacz (ładowarkę) - jego parametry techniczne.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
hoaxx
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2013, 2:53
Lokalizacja: Bydzia

Post autor: hoaxx » 13 mar 2013, 1:23

Układ wygląda tak:
Obrazek
(dzisiaj wyjątkowo startował w "1.", od jutra stoi w pomieszczeniu "2.", na środku prawej ściany)

Dane z menu Neato:
SW 3.0.17235
LDS V2.6.15295
Board Rev 64
Board SW 17242

Zasilacz:
In 100-240V,
Out 24VDC 1,67A
Określenie na obudowie stacji "910 0097"

Szczotkę mam zamontowaną ciemną z włosiem, ta pomarańczowa z silikonowymi zbieraczkami leży w kartonie (zakładam, że ta druga to to, co ma XV-15?).

[ Dodano: 2013-03-13, 14:26 ]
Aktualizacja oprogramowania pomogła.

Jeszcze rano mieszkanie objechał na 3.0, wyglądało to tak:
60 min pracy -> 60 min ładowania (nie 90) -> 15 min dokończenie sprzątania
Czyli praktycznie identycznie jak przy wczorajszych dwóch testach.

Po aktualizacji do 3.1 pracę skończył po 52 minutach, bez komunikatu o wyczerpaniu baterii.

Na marginesie, zmiany w 3.1 dotyczące sprzątania w narożnikach faktycznie od razu widać, Neato stara się jechać przy nich skosem, aby dotrzeć jak najdalej.

Rozpoznawanie pokoi u mnie jest ciut chaotyczne.
Patrząc na mój powyższy schemat:
- zaczynając w 2., robot wpierw objechał narożniki pomieszczenia nr 2 (kuchnia) wraz z przynależącym korytarzem,
- odkurzył całą dwójkę,
- następnie część korytarza,
- wjechał do 3. (łazienka), odkurzył wejściowy pas (tu po prawej od drzwi stoi wielka kabina prysznicowa/wanna, a zaś po lewej na równi z jej końcem stoi pralka - tak, że dla Neato ta część pewnie wyglądała jak dalszy wąski korytarz),
- pojechał do pokoju nr 4., odkurzył lewą część,
- przejechał się ponownie naprzeciw do 3., dokończył tylną część,
- następnie zasunął jeszcze raz do 4., i wykończył prawą stronę,
- potem już bez wydziwiania do pokoju 1., gdzie objechał całość,
- zasygnalizował finalizację i powrócił do bazy w 4.

Wydajniej by było, gdyby nie śmigał po x razy między 3 a 4, ale w podsumowaniu, dopóki daje radę poniżej godziny, jestem zadowolony. Rezerwa ~8 minut może i nie wiele, ale z drugiej strony to "aż" 10-15%, czyli źle nie jest - przynajmniej dopóki bateria nie straci sprawności. Z uwagi na to trochę zazdroszczę tym, którym jedno doładowanie starcza na 85 minut (tak przynajmniej czytałem).

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 13 mar 2013, 14:56

hoaxx pisze:...pomarańczowa z silikonowymi zbieraczkami leży w kartonie (zakładam, że ta druga to to, co ma XV-15?).
Masz rację. Wszystkie modele poniżej XV-21 mają silikonową trzepaczkę jako typowe wyposażenie.
Aktualizacja oprogramowania pomogła.
:-D Albo też akumulator nabrał pojemności po kolejnym ładowaniu. Ważne że już się sprzątanie nie przeciąga i nie plącze się półtorej godziny po mieszkaniu 8-)

Jesteś kolejnym zadowolonym użytkownikiem po zmianie softu na 3.1. Muszę też się skusić :->

Myślałem, że startując z "1." wysprząta ją i (w zależności od szerokości pokoju z uwagi na zasięg lasera) posprząta 2 i odjedzie w korytarz do pomieszczeń 3/4, lub najpierw uda się do korytarza sprzątając 3/4 i zakończy na 2.
Zaobserwujesz po kilku sprzątaniach jaki ma schemat sprzątania, chodź nie będzie to typową regułą.

Zawsze przejeżdżając przez drzwi (zwężenie) rozgląda się wybierając pomieszczenie do sprzątania. Jak zeskanuje pomieszczenie jako zamkniętą przestrzeń (pokój) a drugą jako otwartą (np. długi korytarz) to zabiera się w pierwszej kolejności za pokój (tak przynajmniej mam w FW 2.4)

Co do wydajności baterii to faktycznie mogę potwierdzić że na jednym ładowaniu baterii mogę 3x posprzątać ponad 50m2.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2013, 0:50 przez GRZECH, łącznie zmieniany 1 raz.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
hoaxx
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2013, 2:53
Lokalizacja: Bydzia

Post autor: hoaxx » 13 mar 2013, 17:51

GRZECH pisze:Albo też akumulator nabrał pojemności po kolejnym ładowaniu.
Nie do końca. Akumulator nie wytrzymał dłużej, tylko robot po prostu szybciej wysprzątał.
Tak jakby soft 3.1 dał mu kopa co do optymizacji wyszukiwania drogi.
Poza tym, między cyklem, który zajął ~75 minut (3.0) a tym 52-minutowym (po przejściu na 3.1), robot był w stacji może z dwie godziny.
GRZECH pisze:Co do wydajności baterii to faktycznie mogę potwierdzić że na jednym ładowaniu baterii mogę 3x posprzątać ponad 50m2.
Czyli jak długo maksymalnie twój urzęduje bez powrotu do ładowarki?

Prawie mi się nie chce wierzyć, że różnica może być tak wielka - u mnie teraz po poprawie może by dał radę 70m2/60min, zanim aku wyzionie ducha, a tymczasem twój poradzi sobie z ~150m2. Ciekawi mnie głównie, czy twój szybciej pracuje, czy mu na dłużej wystarcza naładowania.

Może to ogólnie różnica modeli - tj. słabsza bateria lub większe zużycie w XV-25 porównując do XV-15.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 13 mar 2013, 19:09

Najważniejsze, nie obija mebli, nie wjeżdża w zwisające firanki.
Czy to, że nie wjeżdża w zwisające firanki, a raczej nie sprząta za nimi jest dla Ciebie zaletą :shock: . Aż ciężko mi w to uwierzyć, że lubisz poprawki ręczne.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
hoaxx
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2013, 2:53
Lokalizacja: Bydzia

Post autor: hoaxx » 13 mar 2013, 20:00

Mam bardzo delikatne, zwisające do podłogi firanki, gdyby coś je wciągnęło, nie było by fajnie.
Lepiej, że robot tam się na chama nie rzuca, niż by miał się w nich zawiesić.
Więc fakt, że je w ogóle wykrywa, odczuwam jako zaletę, owszem.

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 13 mar 2013, 23:04

Dane z menu Neato:
SW 3.0.17235
LDS V2.6.15295
Board Rev 64
Board SW 17242

Zasilacz:
In 100-240V,
Out 24VDC 1,67A
Firmware 3.0 nie ma pochlebnych opinii. Dobrze że zrobiłeś upgrade (trochę się powtarzam).
Natomiast zasilacz. Spotkałem się kiedyś z informacją że modele poniżej XV-21 mają silniki kół inne tj. inne parametry prądu/napięcia niż masz. Postaram się do tej informacji dotrzeć.
Natomiast w XV-15 parametry zasilacza oraz na robocie są inne od Twoich.
Zasilacz 24V-2,5A:
Obrazek
Tabliczka na robocie:
Obrazek
Może w tym należy upatrywać różnice pomiędzy modelami.
hoaxx pisze:Czyli jak długo maksymalnie twój urzęduje bez powrotu do ładowarki?
Może wysprzątać trzykrotnie całe mieszkanie 50m2 bez potrzeby ładowania.
W ustawieniach Neato jest tryb "Nowych baterii" i pamiętam że na początku go wybrałem.
...a może mają też inne aku? :-/
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
hoaxx
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2013, 2:53
Lokalizacja: Bydzia

Post autor: hoaxx » 14 mar 2013, 2:18

A ile czasu u ciebie potrzebuje na 50m2?

Parametry zasilacza nie są miarodajne co do zużycia energii podczas pracy robota, jedynie wpływają na sam cykl ładowania. O ile XV-15 faktycznie wykorzystuje całe 2,5A (czyli 60W), wskazywało by to ewentualnie na szybsze ładowanie lub (gdy czasy są podobne) na większą pojemność baterii - lub zupełnie inną technikę ładowania, tego tak do końca się nie stwierdzi.

Ciekawi mnie pojemność baterii - żeby dobrać się do akumulatorka, muszę od dołu coś rozkręcić?

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 14 mar 2013, 8:42

hoaxx pisze:A ile czasu u ciebie potrzebuje na 50m2?

Parametry zasilacza nie są miarodajne co do zużycia energii podczas pracy robota, jedynie wpływają na sam cykl ładowania. O ile XV-15 faktycznie wykorzystuje całe 2,5A (czyli 60W), wskazywało by to ewentualnie na szybsze ładowanie lub (gdy czasy są podobne) na większą pojemność baterii - lub zupełnie inną technikę ładowania, tego tak do końca się nie stwierdzi.

Ciekawi mnie pojemność baterii - żeby dobrać się do akumulatorka, muszę od dołu coś rozkręcić?
U mnie sprząta 50m2 max 30 minut.
W modelach XV-21 i wyższych zmienili prąd ładowania odkurzacza z 2,5A na 1,67A.
Ma to ponoć spowodować "lepsze parametry pracy" :->

:idea: :arrow: Nie można ładować Neato XV-21, XV-25, które są przystosowane do prądu ładowania 1,67A stacją ładującą pochodzącą z modeli niższych, które mają prąd ładowania 2,5A
Robot po takim podłączeniu jw. odjeżdża od bazy. Prawdopodobnie posiada elektroniczne zabezpieczenie przed pobieraniem zbyt dużego prądu.

Do akumulatorów jest łatwy dostęp. Od spodu odkurzacza odkręcasz podłużne zaślepki co są na dwie śruby przy każdym kole od środka i masz dostęp do akumulatora.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
hoaxx
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2013, 2:53
Lokalizacja: Bydzia

Post autor: hoaxx » 14 mar 2013, 10:35

Dzisiaj mój XV-25 popracował przez 55 minut i praktycznie na ostatnich kilku metrach zdecydował, że musi jednak przerwać na doładowanie.

Aku: Możliwe, że w XV-21/25 konstruktorzy postawili na długą żywotność baterii na koszt jednorazowego czasu pracy (jako, że gdy bateria nie zostanie nigdy wyczerpana poniżej 30%, powinna długo utrzymać swoje właściwości wyjściowe - przynajmniej taka zasada znana jest z samochodów hybrydowych, gdzie akumulatory mają działać do 10 lat) - ale to optymistyczne założenie (i raczej pod względem marketingowym mało prawdopodobne, bo negatywne od zaraz a pozytywne dopiero bardzo długoterminowo), możliwe też, że zaczęli stosować baterie tańszego producenta...

Z tego co czytam na forach, moje ~60 minut na jednym naładowaniu raczej nie jest koszmarnie złym osiągiem, więc co do tego wadliwe raczej nie jest. Jeżeli bateria się z czasem pogorszy, wymienię ją na jakiś pojemniejszy zamiennik, a do tego czasu, no cóż, czasami będzie wyruszał 2x, żeby wysprzątać mieszkanie.

Wydajność / Czas pracy: możliwe, że po części to kwestia układu mieszkania i mebli. U mnie jest ogólnie dość dużo całkowicie wolnej przestrzeni. A raczej trudno mi sobie wyobrazić, żeby XV-15 po prostu szybciej jeździł (na 3.1 mój XV-25 też raczej nie wydaje się, żeby gdzieś wielce tracił czas na podwójne czy potrójne objeżdżanie jakiegoś obszaru).

Jednak jak by nie patrzeć, twoje ~150m2 w 80-90 minut czasu pracy na jednym naładowaniu zdecydowanie bije moje warunki (~60m2 w 50-70 minut) zarówno co do czasu jak i wykonanej pracy.

[ Dodano: 2013-03-14, 15:17 ]
Zasilacz: zmierzyłem podczas ładowania zużycie 45,9W. Przy 24V odpowiadało by to 1,92A, natomiast zasilacz ma według oznakowania jedynie 1,67A. Dziwne.

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 14 mar 2013, 23:20

hoaxx pisze:Zasilacz: zmierzyłem podczas ładowania zużycie 45,9W. Przy 24V odpowiadało by to 1,92A, natomiast zasilacz ma według oznakowania jedynie 1,67A. Dziwne.
Miarodajny byłby prąd ładowania. Przyjmujesz że napięcie jest stałe niezależnie od obciążenia co nie musi odpowiadać rzeczywistości.
Jakim urządzeniem mierzyłeś?
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
hoaxx
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2013, 2:53
Lokalizacja: Bydzia

Post autor: hoaxx » 15 mar 2013, 0:30

Licznik zużycia energii, zwykły watomierz.

zdzislaw wiec
Posty: 7
Rejestracja: 10 cze 2012, 10:33
Lokalizacja: wieliczka

Re: Różnice m-dzy NEATO XV SIGNATURE a Signature PRO

Post autor: zdzislaw wiec » 23 gru 2013, 16:43

To mam jeszce pytanie czym się różni Neato XV-21 od XV-25
http://www.neatorobotics.com/eur_en/product/xv-25/
http://www.neatorobotics.com/product/ro ... ums/xv-21/
Czy to ten sam model tylko na USA i EU różne oznaczenia?

Czy warto kupować XV-25 czy też XV-15 by wystarczył do normalnego użytkowania?
Mam małego psa z bardzo krótką sierścią i jak dotąd roboty typu Carneo 610 i jego klony dawały rady z taką sierścią (gorzej z ich trwałością...)

Pozdrawiam i Wesołych Świąt

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Różnice m-dzy NEATO XV SIGNATURE a Signature PRO

Post autor: GRZECH » 23 gru 2013, 18:06

zdzislaw wiec pisze:To mam jeszce pytanie czym się różni Neato XV-21 od XV-25
http://www.neatorobotics.com/eur_en/product/xv-25/
http://www.neatorobotics.com/product/ro ... ums/xv-21/
Czy to ten sam model tylko na USA i EU różne oznaczenia?

Czy warto kupować XV-25 czy też XV-15 by wystarczył do normalnego użytkowania?
Mam małego psa z bardzo krótką sierścią i jak dotąd roboty typu Carneo 610 i jego klony dawały rady z taką sierścią (gorzej z ich trwałością...)

Pozdrawiam i Wesołych Świąt
Tak. To dokładnie ten sam model skierowany na różne rynki.
XV-15, 25 wystarczą do normalnego użytkowania. XV-25 ma szczotkę z włosia. Natomiast wstrzymał bym się z decyzją.
XV-25 z boczną szczotką to Kobold VR100, i być może będzie wkrótce dostępny w PL. Boczna szczotka pewnie się przyda.
Tylko... jeżeli masz włosy to pomimo wszystko nawiną się łatwiej na szczotkę z włosia niż na silikonowy trzepak.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

ODPOWIEDZ