Czy Roomba 555 współpracuje z wirtualnymi latarniami?

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Awatar użytkownika
Pancer
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pancer » 09 sty 2013, 17:45

Decyzja podjęta, już zamówiłem baterię podróba teoretycznie 3500mAh. Zobaczymy jak będzie chodzić po formatowaniu.

Ciekawostka, dzisiaj chciałem sformatować obecną baterię, ale nie Roomba nie chce wejść w tryb formatowania (CLEAN miga wolno na pomarańczowo, zamiast szybko jak to jest opisane w poniższej procedurze).

Procedura podana przez kolegę Mystic:

1. robimy reset ukladu ladowania: na wlczonym robocie wciskamy SPOT+DOCK naraz i trzymamy przez 10s. Robot wylaczy przycisk CLEAN i zagra muzyczke. Reset zrobiony.

2. wyladowywujemy baterie do 0 (az robot odmowi wspolpracy) - w moim przypadku robot nie zaczyna sprzątać i prosi aby go naładować więc chyba OK

3. wyjmujemy baterie i mierzymy multimetrem napiecie (gdy spadnie do 10,8V bateria bedzie gotowa do odswiezenia). jesli bateria ma wieksze napiecie nalezy ja spokojnie pozostawic az uzyska nieco ponizej 10,8V. - tutaj wyjąłem baterię na pół godziny ale nie mierzyłem napięcia

4. po wlozeniu baterii (napiecie ponizej 10,8V) do robota i podpieciu do ladowarki bezposrednio (pomijamy stacje dokujaca!) roomba powinna automatycznie wlaczyc tryb odswiezania 16h - CLEAN miga na bursztynowo bardzo szybko).

5. cykl trwa 16h - jesli zostanie przerwany cale zabiegi na nic.

5. po 16h nalezy zmierzyc czas pracy - jesli nie ulegl poprawie - bateria nadaje sie do wymiany.
Roomba 555, pRoomba 555, może by tak kupić używaną Scoobę?

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 09 sty 2013, 17:53

Pancer pisze:Decyzja podjęta, już zamówiłem baterię podróba teoretycznie 3500mAh. Zobaczymy jak będzie chodzić po formatowaniu.

Ciekawostka, dzisiaj chciałem sformatować obecną baterię, ale nie Roomba nie chce wejść w tryb formatowania (CLEAN miga wolno na pomarańczowo, zamiast szybko jak to jest opisane w poniższej procedurze).

Procedura podana przez kolegę Mystic:

1. robimy reset ukladu ladowania: na wlczonym robocie wciskamy SPOT+DOCK naraz i trzymamy przez 10s. Robot wylaczy przycisk CLEAN i zagra muzyczke. Reset zrobiony.

2. wyladowywujemy baterie do 0 (az robot odmowi wspolpracy) - w moim przypadku robot nie zaczyna sprzątać i prosi aby go naładować więc chyba OK

3. wyjmujemy baterie i mierzymy multimetrem napiecie (gdy spadnie do 10,8V bateria bedzie gotowa do odswiezenia). jesli bateria ma wieksze napiecie nalezy ja spokojnie pozostawic az uzyska nieco ponizej 10,8V. - tutaj wyjąłem baterię na pół godziny ale nie mierzyłem napięcia

4. po wlozeniu baterii (napiecie ponizej 10,8V) do robota i podpieciu do ladowarki bezposrednio (pomijamy stacje dokujaca!) roomba powinna automatycznie wlaczyc tryb odswiezania 16h - CLEAN miga na bursztynowo bardzo szybko).

5. cykl trwa 16h - jesli zostanie przerwany cale zabiegi na nic.

5. po 16h nalezy zmierzyc czas pracy - jesli nie ulegl poprawie - bateria nadaje sie do wymiany.

Bardziej rozładuj. Podepnij zarówkę i już.

Awatar użytkownika
Pancer
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pancer » 09 sty 2013, 18:12

Dzięki, nie pomyślałem o żarówce!!!

A jeszcze jedno pytanie o latarnie,

Czasami widzę w sprzedaży produkty opisane jako wirtualne ściany - białe.
Problem w tym, że widzę na nich przełącznik trybu pracy latarnia/ściana. Jak to w końcu jest, czy możliwe, aby w takiej obudowie były wyłącznie ściany bez funkcji latarni?
Roomba 555, pRoomba 555, może by tak kupić używaną Scoobę?

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 09 sty 2013, 18:24

Pancer pisze:Dzięki, nie pomyślałem o żarówce!!!

A jeszcze jedno pytanie o latarnie,

Czasami widzę w sprzedaży produkty opisane jako wirtualne ściany - białe.
Problem w tym, że widzę na nich przełącznik trybu pracy latarnia/ściana. Jak to w końcu jest, czy możliwe, aby w takiej obudowie były wyłącznie ściany bez funkcji latarni?
Ściany nie maja przełaczników latarnia /sciana. Co gorsza latarnie w trybie sciany nie beda chodzic z robotem bez wifi.

Przykładowo 531 nie działa w trybie sciany z latarnią białą.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 sty 2013, 18:29

Pancer pisze:Czasami widzę w sprzedaży produkty opisane jako wirtualne ściany - białe.

Mała wiedza sprzedającego lub nieprecyzyjne nazewnictwo
pawel2m pisze:Co gorsza latarnie w trybie sciany nie beda chodzic z robotem bez wifi
Święte słowa.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Pancer
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pancer » 09 sty 2013, 18:33

A to dobrze że napisaliście że latarnia w trybie ściany nie będzie działać z moją R555, bo już chciałem takie kupować!!! To bym się przejechał.

Swoją drogą to dziwne, przecież wirtualna ściana działa na zasadzie wiązki podczerwieni, którą poszcza np w progu drzwi.
Roomba 555, pRoomba 555, może by tak kupić używaną Scoobę?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 sty 2013, 18:38

Pancer pisze:Swoją drogą to dziwne, przecież wirtualna ściana działa na zasadzie wiązki podczerwieni, którą poszcza np w progu drzwi.
Ale latarnio/ściana automatyczna jak nazwa wskazuje NIMA włącznika hardwarowego, jest tylko softwarowy i jest to sygnał wywołujący WiFi nadawany z włączonej Roomby.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Pancer
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pancer » 09 sty 2013, 19:02

W takim razie jak działa manualna wirtualna ściana, a automatyczna wirtualna ściana? bo te chyba też dzielą się na man/aut?
Roomba 555, pRoomba 555, może by tak kupić używaną Scoobę?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 sty 2013, 19:18

Manualną się włącza recznie :) ma przycisk on/off, automatyczna ma suwak off/auto.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Pancer
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pancer » 09 sty 2013, 19:28

OK ale dla ścisłości, czy to znaczy że ściana automatyczna z suwakiem off/auto nie będzie też działać z moją R555, która nie ma wifi?
Roomba 555, pRoomba 555, może by tak kupić używaną Scoobę?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 sty 2013, 22:37

No wręcz przeciwnie, będzie działać, jest ona przeznaczona dla sprzątania z Harmonogramem (jest ciągle w stanie czuwania) i w trybie Auto jak "zobaczy" Roombę będzie blokowała promieniem iR przejazd za każdym razem gdy Roomba zechce przejechać, i będzie to robić Automatycznie za każdym razem do wyczerpania baterii w ścianie, kilkadziesiąt cykli czyli kilka miesięcy pracy producent na działanie przewidział chyba.
To automat:
Obrazek
a to ręczna:
Obrazek
Różnią się małym suwakiem i sposobem załączania.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Pancer
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pancer » 10 sty 2013, 23:10

Ciekawi mnie w jaki sposób taka Automatyczna Wirtualna Ściana rozpoznaje, że zbliża się do niej Roomba i dopiero wtedy puszcza wiązkę światła? Musi cały czas działać w trybie czuwania. Tylko co czuwa? Jakiś receptopr fotoczuły, który oczekuje naświetlenia przez fale o konkretnej barwie?

Zna ktoś na tyle budowę tych ścian, aby móc na to pytanie odpowiedzieć?
Roomba 555, pRoomba 555, może by tak kupić używaną Scoobę?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 11 sty 2013, 8:51

Roomba komunikuje się z peryferiami: Stacja dokująca, ściany, latarnie, jak również Pilot iR za pomocą soczewki (a pod nią diód iR) umieszczonej na górnej części zderzaka przedniego, jeżeli dwie soczewki ta w odkurzaczu i w urządzeniu peryferyjnym zobaczą się w prostej linii przedstawiają się: "dzień dobry jestem odkurzacz a ty? ja jestem ściana ręcznie włączana i nie przepuszczę Ciebie do końca energii w bateriach lub jeśli mnie szef nie wyłączy, lub: ja jestem stacja i jeśli będziesz potrzebowała się naładować to zapraszam, lub: Uwaga polecenie od szefa (pilot iR) mam jechać prosto tak długo jak szef każe (trzyma przycisk na pilocie UP".

Tutaj manual strona 10

Pilot wifi i latarnie to inna bajka, nie muszą się widzieć, wystarczy zasięg fal radiowych w ograniczonej odległości, Latarnie są ciągle w trybie czuwania i muszą być "sparowane", gdy Roomba startuje z harmonogramu sprawdza po wifi ile latarni jest aktywnych i każe im się załączyć, na tej podstawie wybiera odpowiedni program sprzątania uzależniony w jakimś stopniu od powierzchni stref czyli ilości latarni.

[ Dodano: 2013-01-11, 09:20 ]
Latarnie to wyższy poziom techniki i załączane są przez wifi jak również dostają po wifi od roomby meldunek o wysprzątaniu danej strefy aby ta wyłączyła na chwilkę promień iR by roomba mogła przejechać, po czym włącza promień ponownie.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Czy Roomba 555 współpracuje z wirtualnymi latarniami?

Post autor: piokrza » 23 kwie 2014, 17:46

Gwoli ścisłości:

ręczna/manualna wirtualna ściana puszcza stałą wiązkę podczerwieni, a automatyczna wirtualna ściana puszcza przerywaną wiązkę podczerwieni. W pierwszej dioda kontrolna stale świeci na zielono, a w drugiej miga co 10 sek w trakcie działania. Ta druga zużywa mniej prądu (alkaliczne C/R14 mają starczyć na 6 mies.). Manualną wirtualną ścianę można włączać i wyłączać "on/off" lub zostawić i wyłączy się sama po 120 minutach. Automatyczną wirtualną ścianę można włączać i wyłączać "auto/off" lub zostawić i nie wyłączy się sama.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

ODPOWIEDZ