ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miru5
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2016, 21:05

ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: miru5 » 22 mar 2016, 23:23

Witam,
DZIEŃ 1
O dzisiaj jest posiadaczem tego modelu! Chciałbym na tym forum szczegółowo opisać moją opinię na temat tego urządzenia , zebrać wszystkie zalety i negatywy. Sukcesywnie będę opisywał moje spostrzeżenia.
Wcześnie byłem posiadaczem modelu 880 - także mam mocny punkt oparcia w moich wypocinach.
Oczywiście w razie pytań służę pomocą.
Dzisiaj jest już późno, to dużo nie napiszę. Także kładę się na moje wyrko, gdzie obok ładuje się moja Roomba 980 i abym szybko zasnął, i nie męczyły mnie koszmary ile to kasy wydałem na ten model..... Tragedia 4500 zł - jak nasze realia odrobinę za dużo. Zadacie pierwsze pytanie - kiedy potanieje. Wierzcie mi - w ciągu roku może 100 zł do 150 zł. Także nie liczcie na to że będzie w sklepie super promocja lada dzień.
Jutro ciąg dalszy. Dobrej nocy.
Miru5

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: barbapuppa » 23 mar 2016, 6:38

No to od razu pierwsze pytanie, skoro ładuje się koło Ciebie.
Czy masz dyskotekę na suficie, czy świeci dyskretnie podczas ładowania?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
miru5
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2016, 21:05

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: miru5 » 23 mar 2016, 11:53

barbapuppa pisze:No to od razu pierwsze pytanie, skoro ładuje się koło Ciebie.
Czy masz dyskotekę na suficie, czy świeci dyskretnie podczas ładowania?
Hej,
Roomba 980 po zadokowaniu w stacji dokującej ( zresztą takiej samej jak w modelu 880) świeci się ikonka ładowania - ale w porównaniu z modelem 880 - bardzo krótko ok 30 sekund i gaśnie. Nic więcej się nie świecie - jedynie kontrolka zielona w stacji dokującej - ale to dobrze, aby w nocy przypadkowo nie wpakować się na to.

cześć 2

Zacznę od tego dlaczego kupiłem Roombę 980 chociaż poprzednio miałem w miarę nowy model 880. A to dlatego że model 880 całkowicie nie spisał się u mnie w domu. Robot nie komunikował się z latarniami. Jakieś zewnętrzne zakłócenia radiowe powodowały że raz latarnie się zapalały, raz nie. Sama firma DLF ( dystrybutor IROBOTA na Polskę nie była w stanie mi pomóc.) A urządzenie bez tych latarni jest poprostu " ślepe". Robot jeździł chaotycznie - gdzie chciał. Nie podobał mi się efekt całościowej pracy. W jednym miejscu posprzątał 3 razy, a w innym nie był/pominął. Dlatego oddałem i mam problem z głowy. Nie krytykuję tego modelu - ale on nie spełnił moich oczekiwań. Dlatego mam teraz, to co mam.
Ok. Teraz przechodzimy do rzeczy.
Kupiłem 980-tkę w markecie nie dla idiotów. W zestawie oczywiście robot, stacja dokująca, 2 latarnie z bateriami AA, dodatkowy filtr + szczoteczka zamiatająca. Laternie są piękne w porównaniu z "baniakami" modelu 880. Latarnie te pełnią trochę inną funkcję - mogą byc jako wirtualna ściana, lub tworzą zaporę o średnicy ok 60 cm aby nie poprzesuwały np. miseczki dla kota. Ale sam robot planowania pracy nie potrzebuję tych latarnia - i tutaj mój problem o którym pisałem wcześniej - ZNIKŁ !!!
Dobrze zapakowany. W środku pudełka urządzenia dobrze zabezpieczone ( w pudełku od góry "sztywna poduszka" chroniącą urządzenie przed naciskiem z zewnątrz , folie ochronne na bokach. Super - nic mu się nie stanie w transporcie. Samo urządzenie koloru ciemno brązowego. Mi się podoba. Robi wrażenie swoją elegancją. W porównaniu do Neato D85 ( o takim też myślałem wcześniej) - to przepaść. Porównanie mercedesa do malucha. jest poprostu ładny. Części dobrze spasowane. Podświetlenie/klawiszę dokowania i sprzątania miejscowego - koloru jasnego i bardzo czytelne. Sygnalizacja pozostałych Wi-Fi, łdowanie, zapełnienie zbiornika - są większe niż w 880 - co też jest plusem.
Reszta w budowie od spodu - taka jaka w modelu 880 z jedną różnicą - jest jakiś otwór ( fi 2cm z jakimś dodatkowym czujnikiem.)
Następnie zainstalowałem aplikację IROBOT HOME na telefonie. Połączyłem urządzenie z telefonem ( po skromnych problemach) i już miałem możliwość sterowania urządzeniem zdalnie.
Jest to naprawdę super sprawa. A co więcej - po paru minutach poprzez sieć Wi-Fi - zostało zaktualizowane fimware z wersji 1.2.9 do 1.4.6. ( co widać w apce jaka jest obecnie wersja)
Na zagranicznych forach pozytywnie wypowiadają się na temat kolejnych aktualizacji. To jest naprawdę dobra rzecz - że ktoś myśli o twoim urządzeniu aby go dopieszczać i aby efektywność był coraz większa.
cd. nastąpi. :-)

/edit
mod GRZECH/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Miru5

jarek.dtp
Posty: 28
Rejestracja: 21 sty 2016, 10:49

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: jarek.dtp » 23 mar 2016, 12:38

Ja tu się zaczytałem, a akcja zatrzymała się jak w brazylijskim serialu i trzeba czekać :)

Gratuluje zakupu. Pytanie na które pewno i bez jego zadawania padnie odpowiedź. Czy faktycznie on robi tylko jeden przelot przez sprzątane miejsce?

Awatar użytkownika
miru5
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2016, 21:05

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: miru5 » 23 mar 2016, 13:04

Witam,
Tak na szybko aby kolega nie był w stresie,
Aplikacja Irobot HOME
https://play.google.com/store/apps/deta ... home&hl=pl

umożliwia zwiększenie liczby przebiegów sprzątania do dwóch ( czyli prostym językiem z północy na południe - a następnie ze wschodu na zachód), czyli ogólnie robot 2 razy ogarnia dane pomieszczenie! + wszystkie ściany i narożniki, a proces "czyszczenia krawędzi" jest niezwykle skrupulatny. Ta opcja w aplikacji nazywa się: dwa przebiegi sprzątania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Miru5

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: barbapuppa » 23 mar 2016, 21:11

Czekamy na ciąg dalszy.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: piokrza » 23 mar 2016, 22:20

Ależ zrobili swojską "opisówkę"...hehe. Odświeżanie dywanów to nic innego jak Carpet Boost, a bez tego Roomba też odkurza dywany przecież, tylko tak jak twarde podłogi z mocą 8xx. Ciekawi mnie to co napisałeś o dwóch przebiegach, czy możesz potwierdzić: Roomba zmienia kierunek jazdy po wykonaniu 1-szego? A ile razy wtedy objeżdża krawędzie, też dwa?
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
miru5
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2016, 21:05

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: miru5 » 23 mar 2016, 22:59

W tym modelu mamy doczynienia z dwoma prędkościami pracy wirnika który znajduje się w zbioorniku na śmieci. Urządzenie kiedy wykryje dywan wchodzi na wyższe obroty nie potrafię określić w ilu procentach -ale ewidentnie to słychać. Co za tym idzie moc ssąca napewno wzrasta - ale do tego dojedziemy w kolejnych odcinkach.
jest trochę późna - ale pozwolę sobie napisać 2 zdania.
Kiedy uruchamia się roomba - czy to z przycisku CLEAN, czy z aplikacji z telefonu urządzenie oczywiście cofa się ze stacji dokującej iiii wchodzi na parę sekund na wysokie obroty ( nazwę to dywanowe) a po kilku sekundach wraca na tryb ECO.
Stwierdzam jednoznacznie - praca w trybie ECO jest głośniejsza niż w Roombie 880 , nie wspomnę już o trybie dywanowym. jak pierwszy raz uruchomiłem i usłyszałem to ustrojstwo - to się przeraziłem, a po chwili ucichło.
Nie jest to aż taka wielka różnica- ale niewątpliwie jest. Czy mi to przeszkadza - nie, bo moim celem jest uruchamianie robocika z telefonu - kiedy np. jestem w pracy.
Ten dźwięk z 980-tki jest inny - jak turbina z diesla, gdzie w 880 - to był typowy hałas mechanizmów napędzających.
Na dzisiaj tyle. Jutro pierwszy film - test ruchu ( bo widzę bardzo Was to interesuje) w mojej kuchni o powierzchni 2,5 x 2,5 m. Zobaczycie jak się porusza. następne testy będą związane z innymi aspektami. Czekam na Wasz propozycje.
Miru5

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: barbapuppa » 24 mar 2016, 6:41

Nie odpowiedziałeś na pytanie piokrzy, a mnie to również interesuje.
Czy faktycznie Roomba zmienia kierunek przejazdu za drugim razem?
Może jakiś krótki filmik z pierwszego i drugiego przejazdu poprosimy, żeby to zobaczyć.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

jarek.dtp
Posty: 28
Rejestracja: 21 sty 2016, 10:49

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: jarek.dtp » 24 mar 2016, 14:06

Nie wiem czy film coś rozjaśnia bo mam wrażenie, że jest tu tylko jeden przebieg. Widać natomiast, że iRobot wszelkie objazdy krzesełek i czyszczenie przy ścianie zostawił sobie na koniec.

https://www.youtube.com/watch?v=oj3Vawn-kRE

Awatar użytkownika
miru5
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2016, 21:05

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: miru5 » 24 mar 2016, 16:44

Dzień 3

Zanim przejdziemy do pierwszego testu parę ważnych informacji.
Średnica IROBOTA 35,1 cm i wysokość zaledwie 9,2 cm, waga 4 kg. Uchwyt w przedniej części robota – trochę mało wygodny przy podnoszeniu, ponieważ zawsze tyłem trzeba uderzyć w podłogę. Może się czepiam….
Panel sterowania składa się tylko z trzech przycisków: jeden do powrotu do bazy (mały dom), środkowy przycisk CLEAN (aby rozpocząć czyszczenie), oraz przycisk do czyszczenia punktowego. Przyciski są na szczęście wciąż mechaniczne a nie dotykowe (jest to o wiele bardziej wygodne w użyciu )
W porównaniu z Roomba 800 oczywistym jest brak przycisków do programowania i ustawiania czasu, teraz te funkcje są teraz dostępne za pośrednictwem aplikacji. Czy to dobrze – dla tych co mają telefon  to na pewno. Ale – mam pretensje do IROBOTA o jedną rzecz – aplikacja jest możliwa do zainstalowani na androidzie od wersji 4.3 ( a nie wszyscy takową mają)
Obok ikonek:
 Wskaźnik Wi-Fi
 Awaria LED
 wskaźnik baterii
 Dioda LED ( wskazuje, że pojemnik na kurz jest pełny)
 wskaźnik czujnik brudu (Dirt Detect)

Mamy zamontowaną kamerę ( pod pewnym kątem) do mapowania mieszkania w czasie rzeczywistym . NOWOŚĆ 2016 !
I tutaj pokładam całą nadzieje że to będzie przełomowe rozwiązanie w dziedzinie tego producenta. Czyli postawili na „inteligencję” iAdept 2.0 a nie na losowe kręcenie się po tych samych już wcześniej posprzątanych miejscach.
Na zagranicznych forach wyczytałem, że IROBOT bardzo mocno kładzie nacisk – właśnie na ten system. I każda aktualizacji oprogramowania – a widać że co miesiąc jest coś nowego – dążą do perfekcji.
Poniżej przesyłam link do filmiku który dzisiaj nakręciłem aparatem. Ograniczyłem się tylko do kuchni – aby pokazać Wam jak nawiguje 980-tka.
DLA WSZYSTKICH NIEDOWAIRKÓW
PIERWSZY LINK TO MOJEJ ROBOTY ( SORRY ZA JAKOŚĆ ALE TAKI MAM APARAT)
https://youtu.be/snjpP5KaSgk

DRUGI LINK - SCIĄGNIĘTY Z YOUTBUE ( TUTAJ ŁADNIE WIDAĆ JAK URZĄDZENIE PRACUJE NA DWA PRZEBIEGI)
https://www.youtube.com/watch?v=eKy2ayinN4k

Ciąg dalszy nastąpi.
Miru5

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: barbapuppa » 24 mar 2016, 16:50

Hmm... a jednak, nie wierzyłam, że to możliwe.
Miło, że wyciągają wnioski z uwag użytkowników.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

daniell4
Posty: 21
Rejestracja: 19 sty 2016, 17:52

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: daniell4 » 24 mar 2016, 17:09

miru5 pisze:
DRUGI LINK - SCIĄGNIĘTY Z YOUTBUE ( TUTAJ ŁADNIE WIDAĆ JAK URZĄDZENIE PRACUJE NA DWA PRZEBIEGI)
https://www.youtube.com/watch?v=eKy2ayinN4k

Ten film robi wrażenie, chociaż ostateczny wynik 36g. zebrane z 50g rozsypanych jest słaby. Neato signature u tego samego użytkownika osiągnął wynik 30g/50g. przy pojedynczym przejeździe. Do tego biorąc pod uwagę cenę (1000zł vs 4500zł) mamy bezkonkurencyjnego zwycięzce.

Tak czy inaczej uznanie dla Irobota za zmianę kierunku drugiego przejazdu. Wg. mnie jest to bardzo istotne a jednak nikt do tej pory się tego nie podjął.

Awatar użytkownika
miru5
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2016, 21:05

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: miru5 » 24 mar 2016, 17:20

Danielu44

Rozpocząłem ten wątek na temat Roomby 980 - nie po to aby porównywać ile granów zbierze dane urządzenie. Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia na tym etapie - to są suche testy nie dające żadnego obrazu sytuacji.
Pisze tutaj na tym forum o tym urządzeniu aby przyszli użytkownicy wiedzieli na co mogą liczyć.
Daje im obraz jakie są wady a jakie zalety. Dlatego to co piszesz kto jest zwycięzcą - wybacz są to dla mnie bzdety. Ja nie krytykuje Neato - ale ta zabawka nie jest dla mnie. Nie spełnia moich ostrych wymogów i tyle.
A co do kasy - widocznie stać mnie na to.
Miru5

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: ROOMBA 980 - dążenie do doskonałości

Post autor: piokrza » 24 mar 2016, 17:23

W Neato Connected też jest opcja dwóch przejazdów i regulacji mocy ("cichy"/"turbo"), ale chyba żaden użytkownik się nie wypowiadał czy następuje zmiana kierunku jazdy. Tak jak w przypadku Samsung Powerbot VR20H9050UW vs. Neato Signature ten również za połowę ceny sprzątał lepiej.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

ODPOWIEDZ