D85 - formatowanie baterii

www.4robotics.com.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
bans0
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2015, 15:21

D85 - formatowanie baterii

Post autor: bans0 » 17 gru 2015, 15:28

Witam wszystkich.
Jako że tak w instrukcji napisali, postanowiłem sformatować baterię, coby wystarczała na sprzątanie mieszkania.
I tu wynikł pewien problem - o ile pierwszy cykl był OK - robot stwierdził że wraca, bo bateria się rozładowała - zostało mu ze 3m2 - to przy drugim cyklu stwierdził, że posprzątał i wraca. Anulowałem mu dokowanie i próbowałem zmusić do sprzątania od nowa, ale odmówił, pisząc że musi się podładować - mimo że wskaźnik pokazywał jeszcze ok. 1/4 naładowanej baterii.
Czyli nie udało się rozładować baterii do końca.
Ma ktoś pomysł, jak rozładować baterię do końca, skoro wystarcza z zapasem na całe mieszkanie? Przerywanie mu w połowie sprzątania i sprzątanie od nowa pewnie by pomogło ...

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: piokrza » 17 gru 2015, 21:34

Nie da się rozładować baterii "do końca". To jest ustawione w oprogramowaniu Neato by zachować zapas na drogę powrotną do bazy i nic z tym nie zrobisz. A ile czasu aktualnie pozwala sprzątać?
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: GRZECH » 17 gru 2015, 22:00

Puść do sprzątania na ~15-20min.
Przerwij, umieść w bazie i od razu rozpocznij odkurzanie.
Robot po pewnym czasie wróci do doładowania.
Warunek: nie mała powierzchnia do sprzątania np. kawalerka.

Tak jak pisał piokrza, robot nie pozwala na całkowite rozładowanie akumulatora.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

bans0
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2015, 15:21

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: bans0 » 18 gru 2015, 8:54

Oczywiście chodzi mi o takie rozładowanie, żeby chciał podjechać do bazy. A nie takie, że skończył sprzątać, jeszcze mu sporo baterii zostało ale i tak do bazy wraca.

Wczoraj postąpiłem zgodnie z waszą sugestią, ale nie wyszło to najlepiej, więc opiszę ku przestrodze.

Po ok. 30-40 minutach wyłączyłem mu sprzątanie (całkowicie, to nie było wstrzymanie), gdy wskaźnik baterii wskazywał ok. połowy i był jeszcze zielony. Włączyłem mu nowe sprzątanie. Trochę się jednak zaczął gubić - zamiast jechać przy ścianie równolegle, co jakiś czas próbował ją przeforsować (delikatnie, ale jednak).

I wtedy zrobiłem największy błąd - przeniosłem go w inne miejsce. Oczywiście wykrył fakt podniesienia, wstrzymał odkurzanie, postawiłem go, wznowiłem odkurzanie .... zachowywał się jak pijany - próbował usilnie przejechać przez ścianę.
Rozumiem, że przez przeniesienie zaburzyło mu orientację, ale powinien to przewidzieć i zresetować mapowanie pomieszczeń - tymczasem robi to tylko wtedy, gdy włączy mu się nowe odkurzanie, przy wstrzymaniu i wznowieniu to nie działa. Z kolei nie chce odkurzać od nowa, gdy ma mało baterii, ale ze wznowieniem nie ma problemu.
Najgorsze jest to, że nie chce odkurzać nawet "punktowo" małego obszaru, bo baterii za mało, gdy tymczasem spokojnie by mu wystarczyło.

Jak widać, nawet anulowanie odkurzania przy zielonym wskaźniku i nowe odkurzanie bez przenoszenia go w inne miejsce niewiele daje - jednak się obija o ściany. Jedynie rozwiązanie to najwyraźniej - jak zasugerowano - przeniesienie go do bazy i tam włączenie od nowa.

P.S. Teraz sprząta spokojnie ponad godzinę 86-metrowe mieszkanie z wieloma zakamarkami i trzema dywanami.

adnim
Uświadomiony
Posty: 124
Rejestracja: 30 sty 2015, 12:45

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: adnim » 18 gru 2015, 10:19

Tak czy inaczej twój neato zachowuje się dziwnie. W moim zwykłym botvacu nigdy nie zauważyłem takiego zjawiska jak próba forsowania czegokolwiek czy też zaburzenie orientacji. Wręcz przeciwnie w stosunku do roomby omijanie przeszkód odbywa się wręcz wzorcowo, zawsze zwalnia przed przeszkodą i omija bez muśnięcia w większości przypadków ;)
Roomba 785, Braava 380T, Scooba 450, botvac 75

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: piokrza » 18 gru 2015, 11:10

To normalne zachowanie. Jeśli chcesz zatrzymać odkurzanie w danym punkcie i przenieść do innego, to nie wystarczy wstrzymanie ("pauza") z poziomu wyświetlacza. Po co w ogóle coś takiego robić? Tu zaczął tworzyć mapę, a Ty mu przerywasz i przenosisz do "innego" środowiska pracy. Nonsens. Jeśli już to trzeba mu całkiem zatrzymać sprzątanie ("stop"), żeby zresetował pamięć i dopiero zaczynać od innego pomieszczenia. Ręczne wstrzymywanie/wznawianie ("pauza") z poziomu wyświetlacza jest po to by opróżnić kosz, odblokować szczotkę lub koła gdy gdzieś przypadkiem ugrzęźnie, ale to jest dalej to samo środowisko pracy. Nie wynosi się go do innego pomieszczenia, jeśli nie zakończył mapowania, a wciskając tylko "pauza" - a potem "wznów". Jasne że zgłupieje. To nie człowiek i nie widzi jak Ty zmiany otoczenia, którego w trakcie dotychczasowej pracy mógł nawet nie zdążyć zeskanować.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

bans0
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2015, 15:21

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: bans0 » 20 gru 2015, 8:51

@piokrza

Wg mnie jednak to nie jest normalne zachowanie. Generalnie działa to tak jak piszesz, tzn. po zakończeniu odkurzania nic mu się nie miesza. Problem jest w tym, że jeżeli chcę baterię rozładować a jest jej mniej niż połowa (wskaźnik pomarańczowy), to po zatrzymaniu i wznowieniu odkurza dalej, a po zakończeniu odkurzania twierdzi że od nowa to on odkurzał nie będzie (a ma połowę baterii !!!).

Powinien jednak wykryć, że:
- za dużo tych nieścisłości w położeniu ścian się pojawia i należy mapę zresetować.
- ew. powinna być opcja resetowania mapy,
- ew. powinien jednak odkurzać od nowa niezależnie od poziomu baterii (chyba że jest jej tak mało, że i tak by wracał do bazy) - tym bardziej, że wcześnie wybrałem z menu "nowa bateria".

Możliwości jest wiele, a tymczasem wybrano najgorsze, najmniej przemyślane rozwiązanie.

Trochę z innej beczki - robot i tak się gubi. Wczoraj wystartowałem go z innego miejsca (z bazy), ominął jedno pomieszczenie, pozostałe zaczął sprzątać, doszedł do salonu, gdzie zawrócił do poprzednio ominiętego pomieszczenia (chwała mu za to), ale po jego posprzątaniu stwierdził że zakończył sprzątanie i wraca do pobliskiej bazy. Baterii miał ponad połowę (na zielono).
Nie umie też wycofać się z ciasnych miejsc - jest takie jedno, gdzie zawsze się klinuje. Zamiast wyjść na wstecznym, próbuje się obracać. Mimo podnoszenia tyłka, w końcu i tak zawisa w jednej pozycji i nie może nic zrobić.
Nie zawsze też może podnieść tyłek, bo jest tam akurat np. kanapa lub kaloryfer. Widać, że mało kombinuje bokiem i tyłem, za wszelką cenę chce się obracać i jechać przodem.

Nie podoba mi się też to, że po podniesieniu tyłka klapie nim bezwładnie o podłogę, zamiast delikatnie opuścić.
Pomija narożniki, jeżeli po skręcie w prawo ma od razu (np. 30 cm) skręt w lewo.
Potrafi się klinować wieżyczką laserową - nie wykrywa że nią zawadza.

Nie wiem jak to wypada na tle innych produkcji (podobno nie najgorzej), ale jestem rozczarowany. Brakuje prostych algorytmów, które by znacznie poprawiły jego pracę.
Napiszę do Neato i wyślę im filmik - może zrobią upgrade'a :)

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: piokrza » 20 gru 2015, 12:16

Moim zdaniem jeśli nie sprząta całości domu, zostawia jakiś pokój niesprzątnięty i uznaje że "jest posprzątane" to masz wadliwy egzemplarz po prostu. Jaką powierzchnię ma dom/mieszkanie? Wrzuć rzut/y najlepiej.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: barbapuppa » 20 gru 2015, 19:31

A moim zdaniem nie jest wadliwy, tylko taka jego niedoskonała uroda.
Oczywiście tylko w przypadku jeśli nie jest to każdorazowe działanie, a sporadyczne wybryki.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

bans0
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2015, 15:21

Re: D85 - formatowanie baterii

Post autor: bans0 » 20 gru 2015, 20:05

Raz mu się to zdarzyło. Dzisiaj posprzątał wszystko.

Opiszę nieco topologię mieszkania. Startował z sypialni, po lewej miał garderobę, na górze lekko z prawej korytarz prowadzący w górę.
Po lewej i po prawej stronie korytarza po 2 pomieszczenia. Na końcu korytarza przejście do salonu i przedpokoju. I na tym przejściu zawrócił do garderoby, po czym stwierdził, że to na tyle.

Żeby nie było zbyt różowo - nie udało mu się zadokować. Do stacji podjechał, ale nie podłączył się do ładowania.
Być może przeszkadzał mu pobliski kabel zasilający, który lekko stację przesłaniał.

ODPOWIEDZ