Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

www.4robotics.com.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
kadkarol
Posty: 27
Rejestracja: 29 cze 2012, 5:54
Lokalizacja: Siedlce

Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: kadkarol » 27 lip 2015, 21:19

Od 2 tygodni jestem posiadaczem nowego Neato. Zamieniłem na niego wysłużoną Roombę 581. Coś tam o maszynach Neato czytałem, ale obserwując jego pracę jestem pełen podziwu dla zaawansowanej technologii jakiej używa. Roomba w porównaniu z nim to robot zabawka (jeśli rozważać tylko sposób nawigacji).
Oto moje najważniejsze spostrzeżenia.
Zalety:
1. Tańszy w obsłudze niż Roomba: nie potrzeba baterii do latarni.
2. Lepiej niż myślałem wyciąga bród z rogów, ma długą szczotkę, co sprawia, że prawie na całej długości zasysa zanieczyszczenia. Szczotka boczna podmiata przy ścianach i jest tu naprawdę dobrze.
3. Świetnie nawiguje po mieszkaniu (ok 57 m2) i bezbłędnie wraca do bazy
4. Czas odkurzania mieszkania to ok. 45-50 minut (Roomba błąkała się ponad 2 godziny). Po odkurzeniu zostaje jeszcze połowa pojemności akumulatora! Na upartego można puścić Neato jeszcze raz.
5. Podoba mi się oszczędzanie baterii w momencie, gdy chwilowo utknie, albo gdy wraca do bazy. Wtedy moduł odkurzający nie pracuje, a robot podejmuje próbe wydostania się (jak na razie zawsze skuteczną).
6. Tak naprawdę odkurzacz nie przejeżdża jeden raz każdego miejsca, gdyż jego drogi nieco nachodzą na siebie. Można więc przyjąć, że średnio każde miejsce za wyjątkiem obwodów pokoi odkurza 2 razy.
7. Zdarzyło się, że zauważyłem, że w jednym pokoju zostawił niesprzątnięty prostokąt o wymiarach ok 30cm x 70cm. Zaskoczyło mnie, że praktycznie prawie na koniec sprzątania odkurzacz wrócił w to miejsce i je sprzątnął. Dowodzi to, ze dobrze kryje sprzątaną powierzchnię.
8. Efekt sprzątania nie jest wizualnie gorszy od Roomby (czy sprząta lepiej też nie powiem).
9. Nie jest przerażająco głośny, czego obawiałem się z różnych wyczytanych opinii. Hałas jest porównywalny do Roomby, choć inny.
10. Nie trzeba poświęcić wiele czasu na czyszczenie szczotek i pojemnika (w modelu D75 nie ma szczotki z włosia) i można to robić rzadko. W Roombie czyściłem po każdym użyciu i pojemnik i szczotki). Włosy praktycznie się nie nakręcają, choć raz coś tam nawinęło się w okolicy łożyska.

Zauważone wady
1. Nie wjeżdża pod nisko zwisające zasłony. mam takie w jednym pokoju i muszę je podnieść.
2. Podobnie jak Roomba nie radzi sobie ze złożonymi narożami i je omija. Chodzi o naroża jak w załączniku. Przy założeniu, ze robot jedzie z góry, to brązowego fragmentu nie traktuje jako narożnika i do niego nie podjeżdża. Roomba miała ten sam problem.
3. Jeśli domownicy byli w domu, to podobało mi się w Roombie, że najpierw sprzątała jeden pokój, potem drugi, kolejny itd. Wtedy domownicy mieli się gdzie podziać, bo wiadomo było, gdzie robot na daną chwilę nie wjedzie. Tu jest mniej przewidywalnie. Robot sprząta najpierw pokój, łazienkę i korytarz na raz, a potem rusza dalej.
4. Zrobiłem mały test. Uruchomiłem robota przy zamkniętych drzwiach pokoju (chciałem, by odkurzył za drzwiami, bo gdy są otwarte, to za nie nie może wjechać), a potem je otworzyłem. Niestety Neato zdawał się nie zauważyć tego i po sprzątnięciu pokoju wjechał do bazy i nie ruszył sprzątać reszty domu. Trochę mnie to zmartwiło, bo przyzwyczaiłem się, ze jeśli podczas sprzątania Roomby byłem w domu, to udostępniałem jej do sprzątania zakamarki, które były dla niej niedostępne podczas sprzątania bez domowników. Tu chyba będzie to niemożliwe w taki sposób. Pozostaje ręczne przenoszenie Neato między pomieszczeniami.
5. Szkoda, ze nie ma przycisku dokowania. Stację ładująca ma pod łóżkiem i muszę się trochę namęczyć, by wcisnąć tam Neato. No, chyba, że jest na to sposób, którego jeszcze nie odkryłem.

Podsumowując jestem bardzo zadowolony z dokonanego zakupu, mam nadzieję, że odkurzacz będzie tak niezawodny i nieawaryjny jak Roomba.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2015, 11:35 przez kadkarol, łącznie zmieniany 1 raz.

mobzd
Raczkujący z Robotami
Posty: 97
Rejestracja: 22 paź 2014, 10:45

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: mobzd » 27 lip 2015, 22:29

kadkarol pisze: 4. Zrobiłem mały test. Uruchomiłem robota przy zamkniętych drzwiach pokoju (chciałem, by odkurzył za drzwiami, bo gdy są otwarte, to za nie nie może wjechać), a potem je otworzyłem. Niestety Neato zdawał się nie zauważyć tego i po sprzątnięciu pokoju wjechał do bazy i nie ruszył sprzątać reszty domu. Trochę mnie to zmartwiło, bo przyzwyczaiłem się, ze jeśli podczas sprzątania Roomby byłem w domu, to udostępniałem jej do sprzątania zakamarki, które były dla niej niedostępne podczas sprzątania bez domowników. Tu chyba będzie to niemożliwe w taki sposób. Pozostaje ręczne przenoszenie Neato między pomieszczeniami..
Neato rozpoznają pomieszczenia podczas wędrówki po obwodzie - jeśli pomieszczenie jest wtedy niedostępne to więcej tam nie wrócą mimo późniejszego otwarcia drzwi. Ja po prostu otwieram wszystko gdzie chce aby odkurzył na piętrze. Jak skończy to identycznie na parterze - tam podczas sprzątania zauważy że jest stacja więc po skończeniu się dokuje i ładuje.

c5180
Uświadomiony
Posty: 130
Rejestracja: 16 lip 2015, 13:51

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: c5180 » 28 lip 2015, 8:02

3. Jeśli domownicy byli w domu, to podobało mi się w Roombie, że najpierw sprzątała jeden pokój, potem drugi, kolejny itd. Wtedy domownicy mieli się gdzie podziać, bo wiadomo było, gdzie robot na daną chwilę nie wjedzie. Tu jest mniej przewidywalnie. Robot sprząta najpierw pokój, łazienkę i korytarz na raz, a potem rusza dalej.
U mnie tak odkurzacz zachowal sie po pierwszym wlaczeniu. Przy nastepnych sprzataniach juz nauczyl sie pomieszczen i jezdzi zawsze tak samo nawet zaczyna sprzatac od tego samego miejsca. Co do firan to w jednym pokoju mam bardzo nisko zawieszone firany i robot nie ma problemu z przejechaniem pod nimi.

Mam do Ciebie pytanie. Czy w wersji D szczotka boczna jest rowniez przeczepiana na magnes?

kadkarol
Posty: 27
Rejestracja: 29 cze 2012, 5:54
Lokalizacja: Siedlce

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: kadkarol » 28 lip 2015, 11:36

Tak, szczotka mocowana jest na magnes.

mcc
Posty: 40
Rejestracja: 09 kwie 2015, 14:51

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: mcc » 12 paź 2015, 11:56

Kilka spostrzezen:

1. Odnosnie firanek - nie zauwazylem - bez problemu jezdzi pod ubraniami w garderobie - niemalze dotykaja ziemi
2. Uczy sie pomieszczen wykonujac przejazd po obwodzie - do tych zamknietych juz nie wraca - dla mnie to zaleta - np jak nie chce zeby do pokoju corki wjechal (bo ma akurat sajgon na podlodze) to tylko na czas objazdu zamykam drzwi
3. Mam wersje E70 + dokupiona szczotka z wlosiem i filtry hepa oraz kilka szczotek bocznych. Polecam szczotke z wlosiem. Ta silikonowa jest masakrycznie glosna. Jej zaleta jest to, ze czyscic nie trzeba. Trzeba czyscic natomiast lozyska szczotki - konstruktor tego nie przemyslal. Czyszczenie filtra hepa jest prostsze/latwiejsze niz tego standardowego - uzywam do tego klasycznego otkurzacza i nie musze walczyc z wytrzasaniem zasobnika na kurz. Boczne szczotki potrafia sie szybko zniszczyc zaplatujac we rozne tasiemki.niteczki etc.
4. Robot ma problem z waskimi przejsciami (za lozkiem, miedzy szafkami etc) - miesci sie w takie przejscie, ale zamiast przejechac je ciagiem albo sie wycofac, ten z uporem maniaka probuje zawracac - zawieszajac sie niestety dosc czesto. Wydaje sie, ze producent powienien to w miare latwo poprawic.
5. Robot "nie lubi" chromow. U mnie na hokerach nie moze dojechac do nozki zeby sensorem udezyc i uznac, ze jest przeszkoda, jakos nie "widzi" ze ona tam stoi. Ogolnie musze je zdejmowac z podlogi.
6. Jedyny problem z odkurzaniem jaki zauwazylem to piasek na pluykach - potrafi nie podniesc wszystkiego
7. U mnie robot ulegl awarii po ok 1mc od zakupu - ciagle wywala zablokowane kolo prawe. nic w nim nie utknelo, wiec musze odwiezc do serwisu. Musze powiedziec, ze bardzo mi brakuje, ze nie sprzata sobie codziennie. Robi to super - sprzatanie wykladziny odkurzaczem wodnym raz na 2 tyg pokazuje jak na dloni, ze Neato robi swoja robote super.
8. Robot da rade na 1 ladowaniu zrobic ok 100m powierzchni jesli gdzies nie utknie (w znaczeniu kilkukrotnie probuje sie przedostac lub wydostac) . Poniewaz zdaza sie, ze zabraknie u energii mysle o zakupie dodatkowej stacji, tak aby mial jedna na dole a druga na gorze, aby w razie potrzeby mogl sie doladowac i powrocic do sprzatania. od miesca w ktorym zakoczyl.

Uwaga ogolna - robot porusza sie dosc szybko i na poczatku mialem watpliwosci czy on na pewno zahamuje zanim spadnie pod barierka na parter - ale daje rady. Nie wiem natomiast, czy jakby mial niski prog i za nim uskok dalby rade sie zatrzymac. Wynika to z obserwacji jak sie probuje dostac na tego typu przeszkody (czesto tylem). Sprawa do sprawdzenia...

Pzw,
MCC

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: barbapuppa » 12 paź 2015, 17:18

To może już rozwiązali problem ze zwisającymi materiałami :-)

Jednak z tym piaskiem, wąskimi gardłami i zawieszaniem się nic nie poprawili, szkoda :-(
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: GRZECH » 12 paź 2015, 20:11

U mnie też nie ma problemu z firanami :)
Być może to zależy od materiału...
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: barbapuppa » 12 paź 2015, 20:13

U mnie długie do samej ziemi i zasłony również i niestety omija, niezależnie od materiału i koloru :-(
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

MRQ
Posty: 12
Rejestracja: 26 paź 2015, 9:13

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: MRQ » 27 paź 2015, 21:30

Witam, dołączyłem dziś do posiadaczy Botvac 75. Po pierwszym przejeździe efekt wow zaliczony. Patent z chusteczką na filtr potwierdzony ale i niestety doniesienia o silikonowej trzepaczce również, głośna jest bo 95% powierzchni roboczej nitki to panele i terakota. Trzeba będzie zapłacić za combo i może będzie znośniej.

Wysłane w locie z mojego...

c5180
Uświadomiony
Posty: 130
Rejestracja: 16 lip 2015, 13:51

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: c5180 » 28 paź 2015, 0:17

Szczotka się ułoży i bedzie znacznie cichsza. U mnie po 2ch tyg jeżdzenia codziennie juz tak nie hałasuje;) Na plus dla trzepaczki jest to ze włosy sie w nią nie zawijają.

wysłane z lodówki przez aplikacje tupfrozen

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: GRZECH » 28 paź 2015, 7:33

Szczotka sie troche ułoży, ale na cuda ciszy nie licz. Będziesz słyszał jak pracuje odkurzacz.
U mnie sprząta pod nieobecność. Po to mam harmonogram!
Czasem z ręki ale to tylko przez paredziesiąt minut.

Ja bym sie w życiu nie zamienił na coś co długo sprząta i to po pare godzin sie wije pod nogami.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

adnim
Uświadomiony
Posty: 124
Rejestracja: 30 sty 2015, 12:45

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: adnim » 28 paź 2015, 10:47

Z tą cichszą pracą szczotki to fakt. Dziś po włączneniu neato usłyszałem ciszę :D, wpierw pomyślałem że to awaria napędu szczotki. Ale po połżeniu się na ziemi ujrzałem wirującą :D
Śmiem stwierdzić że teraz moja roomba 780 pracuje głośniej ... :?:
Roomba 785, Braava 380T, Scooba 450, botvac 75

RoboFan
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2011, 15:30
Lokalizacja: Polska

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: RoboFan » 28 paź 2015, 13:38

Panowie, testowałem to urządzenie gdyż powoli rozgladam się za czymś nowym. Moje spostrzeżenia są takie:
1. szczotka boczna to jakaś kpina. magnez nie trzyma odpada podczas pracy. Średnica kilka centymetrów ledwo wystaje za obrys urządzenia. O sprzątaniu w rogach nie ma mowy. Nie wiem o jakim produkcie pisał poprzednik mówiąc że szczotka ma długie włosie ale na pewno nie o NEATO. Poza tym szczotka cały brud kieruje pod koło napędowe. Jakiś magik umieścił ją za szczotką główną?? Absurd totalny.
2. Słabe jakość materiałów. Niestety producent chciał przyoszczędzić na materiałach. Plastiki są słabej jakości. Pojemnik na brud uszkodziłem przy drugim podejściu.
3. Plastikowe kółeczka -małe obracają się tylko do przodu. pozostawiły ślady/ zarysowania na drewnianych panelach.
4. Bardzo głośny. Zdecydowanie trzeba byc poza domem.
5. Mój egzemplarz nie miał pilota. Nie wiem czy w innych jest taka opcja, ale obsługa na podłodze na kolanach jest uciążliwa + mały słabo czytelny wyświetlacz...

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: barbapuppa » 28 paź 2015, 17:13

Grzech, większość tak jak Ty wychodzi z domu, więc nic nie słyszy i nic się nie pląta ;-)
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Neato BotVac D75 -zauważone wady i zalety

Post autor: GRZECH » 28 paź 2015, 22:56

Z tym, że ja nie musze wychodzić...
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

ODPOWIEDZ