neato signature pro 3.4

www.4robotics.com.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
bart2510
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2014, 16:44

neato signature pro 3.4

Post autor: bart2510 » 02 paź 2014, 20:40

Witam
wczoraj zaktualizowałem mojego neato do wersji 3.4 z 3.2,.Niestety jeszcze niewidziałem go w akcji ponieważ nie dysponowałem czasem by mu się dokładnie przyjżeć a raczej zobaczyć różnice między oprogramowaniami.W ciągu kilku następnych dni postaram się napisać coś więcej odnośnie nowego softu.Jeżeli ktoś z was ma już jakieś doświadczenia z 3.4 to zapraszam do podzielenia się informacjami na forum :roll:

Moje odczucja po 2-dniowej pracy neato.Zacznę od tego że,moje mieszkanie(miejsce pracy neato) to ok 64m2.Oceniam że robot sprząta ok 45m2-50m2 całej tej powierzhni(reszta to miejsca do których z wiadowych przyczyn robot niejest w stanie wiechać-meble,szafki,itd)Teraz tak:robot startuje z pokoju następnie jest mały przedpokuj,po prawej jest kuchnia,duży przedpokuj,po prawej ubikacja(tam niesprząta-więc to pomieszzenie pomijam),znowu po prawej łazienka,obok łazienki 2-gi pokój,a następnie 3-ci pokój.Teraz dla porównania przedstawię jak to wyglądało na 3.2.Neato sprząta generalnie codziennie,z tą różnicą że załanczam go ręcznie.Czyli ładuje się "cały"dzień.Czas który potrzebował na posprzątanie całego obszaru jest w przedziale 48min-55min(liczę od wciśnięcia przycisku start do momentu zadokowania się na bazie)Generalnie całe sprzątanie odbywało się na jednym ładowaniu,zdarzyło się że raz na dwa tygodnie wracał do bazy żeby naładować akumulator,ładowanie trwało ok 1,5 h,potem wracał skończyć pracę(bywało tak że potrzebował 1min pracy w drugim podejściu)Moja opinia o sprzątaniu wzdłóż ścian oraz przy nogach stołu tudzież innych sprzętów domowych w wykonaniu neato jest raczej kiepska.Przy nodze od stołu robot robi 3 okręgi po czym jedzie dalej sprzątac.Algorytm sprzątania jest trochę chaotyczny(często dzieli sobie tak strefy że jedzie z końca mieszkania prawie na początek żeby posprzątać "kawałek" kuchni,lub dzieli dwa ostatnie pokoje po 1/2 a w konsekwencji wyjeżdża z jednego by skończyć pierwszy i znowu wrócić do tego drugiego.Nadmienię że sprzęt mam nowy ok 3 miesięcy,regularnie czyszczę i używam sprężonego powietrz do konserwacji.Tak to wyglądało u mnie na 3.2
Teraz 3.4(jeden ze sprzedawców odradzał mi aktualizację bo ponoć w usa powodowało to w niektórych przypadkach uszkodzenie baterii-moja ma jeszcze 3 mc gwarancji więc zaryzykowałem)
Hmmmmm niby lepiej ale niedokońca.Ale pokolei:
-cały dzień ładowania,robot rusza z bazy jest ok.Sprząta 1-szy pokój(dzieli sobie go na swie strefy)Można zauważyć że jazda wzdłóż ścian jest jakby mieco szybsza.Lepiej również robot radzi sobie z nawrotami po określeniu strefy sprzątania tj jazdy wzdłóż lub w poprzek pomieszczenia.Lepiej również dobiera sobie trajektorję jazdy względem przeszkud rozmieszczonych po strefie.Teraz odnośnie "nóg" w 3.2 trzy okrążenia w 3.4 -powiedzmy że 2 okrążenia.Jest jeszcze parę drobnych różnic które generalnie nic nie wnoszą.1-szy pokój posprzątany(przypominam że u mnie dzieli sobie go na dwie strefy) czas 19minut(czyli 1 minuty szybciej niż na 3.2)Jest supe.Wjeżdża na przedpokuj-mapuje sobie następną strefę.I tu stwierdza że następna strefa to cała reszta mieszkanie,zaczyna jechać wzdłóż ściany poczynając od przedpokoju.....jedzie sobie i w ostatnim pokoju w połowie sygnalizuje ,że jedzie się doładować.Wraca na bazę,ładuje się 30 minut(dioda cały czas miga na czerwono).Rusza ale po doładowaniu wjeżdżając na przedpokuj i od nowa skanuje teren.W tym przypadku wyszło mu to na dobre.Podzielił sobie dobrze strefy.Mały przedpokuj z kuchnią,duży przedpokuj z łazienką,2-gi pokuj i 3-ci pokój.Czas pracy ok 28 minut,ładowanie 30 min,praca ok 30 minut-całkowity czas sprzątania 1,5h gdzie wcześniej w moim przypadku byo max 55 minut.Jeszcze jeden minus.W trakcie dodatkowego ładowania(a przecież producent skrócił czas pracy na jednym ładowaniu po to by wydłóżyc żywotność baterii)jest to że robot wyłancza szczotkę oraz odkurzacz podczas przejazdu z końca mieszkania do bazy,powoduje to że przeciąga śmieci gómową szczotką znajdującą sie na osłonie szczotki .Wjeżdżając na listwę lub dywan śmieci zostają.Tak mniej więcej wyglądał pierwszy przejazd na 3.4
-2gi przejazd to co najważniejsze:praca 35 minut,ładowanie ok 40 minut,praca ok 30 minut-łącznie 1,45 h.Co do radzenia sobie z planowaniem stref to niebyło już tak dobrze.Na pierwszym ładowaniu-1szy pokuj(podzielony na dwie strefy)mały przedpokuj z 1/3 kuchni,zaczął wyznaczać kolejną strefę dóży przedpokuj,łazienka i po kawałku każdego z dwóch pokoi.Posprzątał trochę dóżego przedpokuj i tą wyznaczoną część 3-ciego pokoju.Powrót na ładowanie.Praca ale tu już według chaotycznego podziału przed ładowaniem tj:dóży przedpokuj ,łazienka,następnie 2-gi pokój,reszta 3-ciego pokoju,powrót do 2-giego pokoju i na końcu wrócił do kuchni.
Kończąc,podkreślam że jest to tylko moja opinia na podstawie obserwacji i informacji jakie udało mi się zdobyć.Jedno co jest pewne to fakt że niestety czas pracy na jednym ładowaniu został bardzo skrócony.Osobą które maja ustawione sprzątanie wg harmonogramu(niema ich w domu podczas sprzątania)może to nieprzeszkadzac.Dla mnie nie jest to najlepsze rozwiązanie.Pozostałe zmiany co do 3.2są ale nie wnoszą one aż na tyle by zrekompensować przymusowe ładowanie w trakcie sprzątania.Jedyna moja nadzieja to to że może algorytm sprzątania tj podziału na strefy po kolejnych sprzątaniach zacznie być mniej chaotyczny.Jestem pewien że to podsumowanie po dwóch cyklach sprzątania może być niedokońca miarodajne.Jeżeli coś się zmieni postaram się to skorygować :?:

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: neato signature pro 3.4

Post autor: barbapuppa » 10 paź 2014, 20:31

A czy zmiana softu spowodowała lepsze sprzątanie przy ścianach lub wokół przeszkód?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

bart2510
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2014, 16:44

Re: neato signature pro 3.4

Post autor: bart2510 » 15 paź 2014, 13:57

W mojej opini sposób sprzątania przy ścianach i wokół przeszkód zmienił się tylko wizualnie tj:jazda jest nieco inna,cięźko mi to opisać(jest nieco zwinniej i płynniej)ale jeźeli chodzi o efekty to nic się niezmieniło.Postaram sie dzisiaj napisać dalszy ciąg pracy neato

Jacek.K
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2014, 18:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: neato signature pro 3.4

Post autor: Jacek.K » 18 paź 2014, 21:49

Na początek chciałem się przywitać :)

Ja rownież wykonałem upgrade w Neato signature pro do wer. 3.4. Algorytm działa troszkę inaczej, robot porusza się troszkę wolniej wdłuż ścian, co jest dobre i jak na razie kończy jedno pomieszczenie i przenosi się do następnego (w 3.2 tak nie było) to też mi się podoba :)

Jacek

Motonick
Posty: 36
Rejestracja: 11 lip 2010, 8:26
Lokalizacja: Śląsk

Re: neato signature pro 3.4

Post autor: Motonick » 09 lis 2014, 11:30

Ja jeszcze nie aktualizowałem mojego Neato, ale z bieżącej pracy jestem zadowolony. Sprawuje się lepiej (efektywniej sprząta) niż jego poprzednik Navibot RS8845. Czy jazda wzdłuż ścian, mebli może być jeszcze bardziej zoptymalizowana? Mój jeździ około 1cm przy ścianie. Fakt że nie sprząta strefy około 5cm przy ścianie wynika z jego konstrukcji - przydałaby się boczna obrotowa szczotka lub główna o szerokości całego pojazdu. Nowe modele są na pewno lepiej dopracowane pod tym względem. Cóż, tak to już jest, że kupujesz jakąś nowość a za dwa miesiące okazuje się, że wychodzi coś jeszcze lepszego.

ODPOWIEDZ