D5: Moje podsumowanie po miesiącu używania

www.4robotics.com.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
cardiamid
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2017, 21:42

D5: Moje podsumowanie po miesiącu używania

Post autor: cardiamid » 23 cze 2017, 8:25

Kupiłem ostatnio tutaj D5, wcześniej miałem iRobota Roombe 886, więc się wypowiem porównując te dwa modele

Plusy:
+ kształt robota D-shape, przez co jest duży wałek, bardzo szybko sprząta
+ fajnie się rozpędza na prostych
+ dzięki laserowi rzeczywiście sprząta "inteligentnie", dociera w miejsca gdzie roomba nie wjeżdżała, małe zakamarki/wnęki
+ wydaje mi się że zbiera więcej brudów (kurz, włosy), domyślnie ma szczotkę mieszaną pół gumowej, pół z włosem (cała podłoga u mnie prawie bez dywanów)
+ potrafi wjechać przez naprawdę dość wysokie przeszkody (progi, szafy wnękowe), raz wjechał na poduszkę i nie potrafił z niej zjechać bo czujnik chyba wykrył za duży spadek
+ bardzo delikatnie traktuje ściany i przeszkody, bardzo rzadko czegoś dotyka
+ prosta aplikacja, D3 i D5 map nie rysują
+ zbiorniczek na brudy, w porównaniu jest prosty bez zbędnych zakamarków, silnik jest wbudowany w odkurzacz a nie tak jak w pojemnik przy roombie
+ filtr hepa z siateczką, bardzo ułatwia "zrzucanie" brudów z niego

Minusy:
- kształt robota (D-shape) przy obecnych algorytmach pomylony pomysł, robot wjeżdża pod krzesło i nie potrafi płynnie zawrócić, wyjechać - wyjedzie ale przy nawrocie zawsze musi walnąć narożnikiem kilka razy, prawie nie używa przy tym wstecznego biegu
- od samego początku miałem problemy z podłączeniem robota do Wi-Fi (router mam na OpenWRT), przez co nie jest tak że plug&play have fun
- nie ma wirtualnych ścian w aplikacji, jak chcesz żeby gdzieś nie wjeżdżał to musisz zamknąć drzwi. Niby jest taśma ale to nie rozwiązuje mi tymczasowych blokad, poza kto by oklejał dębową podłogę jakąś grubą brzydką taśmą
- przez to że jest jedna wałek mieszany (roomba ma dwie gumowe), to okręcają się włosy wokół szczoty. Tutaj raz na tydzień trzeba szczotę wyczyścić, włosy pościnać, itp., ostatnio odkryłem że elementy szczoty można łatwo ściągnąć z wałka, ale nie testowałem (można też kupić cały gumowy wałek)
- połyka, albo się zawiesza. Zjada przewody, tasiemki od plecaków, sznurki, koce. Jak nie zje to się zawiesi
- jak się zawiesi to mimo że nie działa (nie odkurza) to baterie mocno zżera, po tygodniu zmieniłem harmonogram z godzin sprzątania z 9 rano na 15, teraz jak wracam do domu i robot jest zawieszony na jakiejś przeszkodzie to go uwalniam i sprząta dalej, wcześniej musiał wrócić do bazy na doładowanie (o ile jeszcze miał siłę)

Mało istotne minusy:
- małe plastikowe kółeczka, na fugach stranie wali/hałasuje jak pociąg za prl-u (boje się że jak się zetrą na fugach to zacznie rysować podłogę, planuje dorobić sobie kauczukowe)
- filtr hepa z siateczką (w plusach też jest), fajna rzecz ale minus taki że pod tą siatkę dostają się drobiny kurzu, nie idzie tego usunąć (coś za coś)
- brak czujników brudu, przy większej ilości brudu na podłodze zawsze sobie radził dobrze, roomba męczyła to miejsce aż brud przestał wydawać hałas
- brak czujnika zapełnienia zbiornika, jest tylko w aplikacji czas roboczo godzin po których pewnie wyskoczy powiadomienie o planowanym czyszczeniu zbiornika, ja i tak prawie dzień w dzień opróżniam
- brak rączki do przenoszenia, głupia rzecz a cieszy, musisz mieć dwie ręcze wolne aby go przenieść
- strasznie się brudzi, robot D5 ma karbowany plastik, ale co się tam przejmować, raz na jakiś czas trzeba przetrzeć
- lampka led baterii, świeci przez cały czas, w nocy przeszkadza
- aplikacja ma tylko dwa tryby: sprzątanie normalne i spot, gdzie spot jest bez sensu bo i tak musisz robota ręcznie przenieść, nie ma z poziomu aplikacji ustawienia gdzie ma coś posprzątać
- niby support jest (po angielsku) ale mało pomagają, miały być aktualizacje firmware i tak już od miesiąca czekam.

podsumowanie:
Te wifi to jest nad wyraz wciśnięte, nic to za dużo nie daje, mimo że jestem fanem smart devices. Chciałem się pochwalić zakupem u rodziców i znajomych w mieszkaniach, i wszędzie ponownie trzeba było konfigurować ustawienie (czyt. reset robota). Ponadto przy którymś resecie coś mu się powaliło i w statystykach zaczął pokazywać łączny czas sprzątania -11h
Niby dostajesz powiadomienia, ale co Ci po tym, że robot się zawiesił albo skończył sprzątać jak i tak jesteś poza domem.
Możesz włączyć zdalnie rozpoczęcie odkurzania, ale nie oszukujmy się, użyłem tego tylko raz. Jak potrzebuję posprzątać mieszkania na teraz, to wciskam guzik i wychodzę z domu. Według mnie wystarczyło by zwykłe połączenie po bluetooth.
Trochę mnie boli że muszę mu posprzątać, po układać przedmioty w domu (poduszki, plecaki), poustawiać ławę, krzesła - przy roombie nie pamiętam żebym tak się starał.
Generalnie, przy moim skomplikowanym układzie pomieszczeń roomba wysiada mimo ustawiania latarni, ten daje radę i robi co do niego należy. Jak go pożyczyłem na dwa dni, to szybko zatęskniłem za czystą podłogą. Cicho liczę że przy którejś aktualizacji włączą mapy :(

Awatar użytkownika
edwardw
Raczkujący z Robotami
Posty: 60
Rejestracja: 02 sie 2016, 14:44
Lokalizacja: Warszawa - tel. 606 854 886.
Kontakt:

Re: D5: Moje podsumowanie po miesiącu używania

Post autor: edwardw » 06 lut 2018, 11:52

Witam
Od jakiegoś czasu pokazał się nowa wersja Neato DC02 Connected z nową szczotką boczną.
Poniżej zamieściłem link naszego opisu, w którym sfotografowałem różnice (widać pod zdjęciem robota:
https://www.najlepszeroboty.pl/promocja ... -connected

Robot ma też parę innych rzeczy poprawionych (w tym np. oprogramowanie).
https://www.najlepszeroboty.pl
Specjalistyczny sklep z robotami sprzątającymi (Neato, Ecovacs, iRobot, Hobot, Mamibot...).
Warszawa, Galeria Ursynów, al. KEN 36 lok 20 (obok metra Natolin), tel. 606-854-886

Awatar użytkownika
Shinor
Posty: 4
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:27

Re: D5: Moje podsumowanie po miesiącu używania

Post autor: Shinor » 15 lut 2018, 17:19

Od grudnia D3 i D5 mają już mapy. Wystarczy zaktualizować oprogramowanie. Więcej tutaj > https://onoffsklep.pl/pl/p/Neato-D5-connected/41
Co do rączki do noszenia to ja zawsze używam uchwytu przy pojemniku bo jest dwustronny, z jednej otwiera pojemnik a z drugiej jest jako rączka.
Sklep z robotami sprzątającymi we Wrocławiu
Galeria Wnętrz DOMAR
ul. Braniborska 14
tel. 793106633

http://www.onoffsklep.pl

ODPOWIEDZ