Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

870, 880, 865, 886
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
mari123
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2016, 15:50

Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: mari123 » 02 sty 2016, 15:58

Witam.
Dwa tygodnie temu zakupilem Roombe 880. Posiadam mieszkanie ok. 100m2, daltego zalezalo mi na latarniach. Zamieszczam rzut mieszkania wraz z umieszczeniem stacji dokujacej oraz dwoch standardowych latarni. Chcialbym, aby robot odkurzal 3 sypialnie + salon z kuchnia, wiec docelowo planuje dokupic jeszcze jedna latarnie. Poki co jeden z pokoi celowo ma zamkniete drzwi, aby robot o nim "nie wiedzial". Przy samych progach do dwoch pozostalych pokoi umiescilem latarnie ustawione oczywiscie w tryb latarni. Stacja dokujaca jest ustawiona w salonie.

Romba niestety spedza w salonie jakies 75% czasu, reszte czasu sprdza na odkurzaniu holu. Potem zaczyna migac DOCK i romba sobie jedzie na zasluzony odpoczynek (po. ok godzinie). Niestety zupelnie olewa dwa pokoje. Co mam zrobic, aby zmusic ja dosprzatania pozostalych pokoi? Licze na Wasza pomoc, bo juz mnie lekko wnerwia ten robot. Pewnie lepiej bym zrobil kupujac Neato :evil:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: GRZECH » 02 sty 2016, 17:39

Trzeba by przemyśleć czy położenie bazy w tym układzie jest poprawne i czy nie przenieść jej do któregoś z pokoi np nr 2.

Można też spróbować zmienić położenie latarni.
Tę z pokoju 2 umieść przy wejściu na hol z salonu z prawej strony.
Tę z pokoju 1 obróć by świeciła z dołu do góry.
Zabraknie latarni...
Ale to możesz na początek sprawdzić.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: sondejm » 02 sty 2016, 22:41

Promień blokujący rozchodzi się i na 2metrach (czyli najmniejszym zakresie gdy nowe baterie są włożone) ma szerokość pewnie około 70cm, ustaw latarnie tak aby po przeciwnej stronie była ściana (nie drzwi ani lustro)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: barbapuppa » 02 sty 2016, 22:55

Spróbuj układ Sondejma, to powinno pomóc.
Nie ma jakiegoś mega skomplikowanego układu i 2 latarnie spokojnie powinny sobie dać radę.
Stacja aż się prosi, żeby ją przestawić, ale z drugiej strony to największy pokój, więc jest szansa, że wracając do bazy jeszcze go dopieści, więc na razie bym jej nie ruszała, chyba, że ustawienie latarni nie spełni oczekiwań (w co wątpię).
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

mari123
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2016, 15:50

Re: Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: mari123 » 03 sty 2016, 0:49

Dziekuje za odpowiedzi. Poki co wole pozostawic stacje dokujaca w salonie, ale za to zamknalem drzwi do pokoju nr 1 i przenioslem latarnie w przejscie pomiedzy salonem a holem. Robot przez 25 min sprzatal salon (30 m2) i pojechal do holu. Po kolejnych 50 (sic!) minutach (niby w jedej strefie moze pracowac maks. 25 min) wnerwiajacego odbijania sie od drzwi i scian w holu (18 m2) jakims cudem zostal wreszcie wpuszczony przez latarnie do jedynego pokoju z otwartymi drzwiami, gdzie po 4 minutach zaczal migac napis DOCK mowiacy o tym, ze sprzatanko skonczone pora wracac do bazy. Oczywiscie robot pokryl mniej wiecej 20% powierzchni podlogi pokoju. Nastepnie wyjechal z pokoju na hol i jeszcze ze dwa razy wjechal ponownie do tego samego pokoju (moim zdaniem latarnia nie powinna go ponownie wpuscic do pokoju, gdzie juz byl). Moja irytacja siegnela wlasnie zenitu i mam ochote rozwalic tego "robota". Specjalnie przewertowalem cala instrukcje jeszcze przed zakupem, by mnie nic nie zaskoczylo. Poczytalem teraz w internecie wiecej nt. latarni i okazuje sie, ze Roomba 880 ma jakies dziwne ograniczenia np. co do maksymalnej wielkosci powierzchni do posparzatania, maksymalnej powierzchni pokoi, czasu spedzanego w jednym pokoju (25 min) oraz ilosci latarni (maks. 5). Jesli chodzi o samo sprzatanie to jest ok, nie mam sie do czego przyczepic, ale czego sie spodziewac po 20 wjazdach pod ten sam stol. Odnosze wrazenie, ze po 2 latach ubedzie mi 2 mm gresu ;) . Kilku znajomych polecalo mi ten model, ale oni maja mniejsze mieszkania i u nich robot spelnia swoje zadanie (jezdzi bez latarni). Jezeli nie uda mi sie wymusic na tym sprzecie sprzatania kazdego z pokoi, to bede go zwyczajnie reklamowac, poniewaz obecnie to jest jakas parodia odkurzacza. Wczesniej widzialem porownania Neato i Roomby i cos mi mowilo, zeby wybrac ten pierwszy. Mysle, ze model 980 bedzie pod tym wzgledem przelomowy. Na pewnym zagranicznym forum ktos trafnie to ujal, ze Roomba to taki iPhone od Appla - drogie, kazdy chce to miec, a technicznie sprzet nie powala.

Jutro jeszcze przetestuje propozycje sondejm'a i zdam relacje :)

Awatar użytkownika
monti24
Posty: 20
Rejestracja: 03 lis 2015, 22:49

Re: Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: monti24 » 08 sty 2016, 21:26

Jak tam testy??

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: sondejm » 08 sty 2016, 23:32

Udało się chyba, sądząc po braku aktywności ;)
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

mari123
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2016, 15:50

Re: Dlaczego moja roomba nie sprzata innych pokoi?

Post autor: mari123 » 11 sty 2016, 0:56

Bardzo przepraszam za brak odzewu z mojej strony. Chcialem go jeszcze potestowac przez weekend, bo na tygodniu nie mialem czasu. Propozycja ustawienia wirtualnych latarni kolegi sondejm okazala sie strzalem w 10, za co szczerze dziekuje :) Roomba odwiedza wszystkie pokoje. W tej strefie z dwoma pokojami potrafi w jednym z pokoi sprzatac np. 7 minut, a w drugim 15, ale to juz nie jest problem, gdyz innym razem moze sie zdarzyc odwrotny stosunek :) W kazdej z trzech stref wyznaczonych przez dwie latarnie Roomba spedza okolo 25 minut, wiec lacznie zajmuje jej to 75 min. Jak widc, trzeba sie dobrze zastanowic gdzie umiescic latarnie. Producent poleca ustawiac latarnie w progach drzwi poszczegolnych pokoi, ale jak widac wcale nie musi sie to sprawdzac. Nalezy pamietac o tym, ze strefa powinna miec maksymalnie ok. 25-30 m2, a Roomba pozostanie w niej maks. 25 min. Jeszcze raz dziekuje :) Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ