Problemy z Neato

www.4robotics.com.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
szmulik
Posty: 34
Rejestracja: 02 sie 2012, 16:42
Lokalizacja: niewazne

Post autor: szmulik » 22 sty 2013, 14:01

Witam
Mały update po paru miesiącach używania.
Im dłużnej używam robota tym jego praca jest coraz gorsza. Pozostawia coraz więcej śmieci. Nie wiem czy już czas na wymianę Filtra i szczotek ale chyba tak bo czyszczenie nie zbyt pomaga a w porównaniu to czasu kiedy był nowy zostawia coraz więcej śmieci.

Na razie jednak sobie odpuściłem bo od czasu gdy kupiłem sobie nowy dywan nie używam robota wcale, gdyż nie chce po nim jeździć zrobi jedno kółko i stoi jak głupi bo nie może znaleźć drogi.
Dywan jest czarny w kwiatki i ma krótki włos. Zastanawiam się czy nie oddać go do reklamacji bo nigdzie nie znalazłem zastrzeżeń odnośnie koloru dywanu.

Z perspektywy czasu mogę stwierdzić ze robot nie jest wart swojej ceny, dopóki miałem stary dywan było ok, teraz jest bezużyteczny.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 22 sty 2013, 14:07

Witaj ponownie.
Nie odpuszczaj szukaj rozwiązania. Skontaktuj się z dostawcą/producentem.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 22 sty 2013, 14:13

To dziwne, że masz kłopot z dywanem, nie spotkałam się z opisem problemu z czarnymi powierzchniami w przypadku Neato, tego typu problemu były z Roombą serii 5xx
Możesz nagrać filmik z tym dziwnym zachowaniem Neato?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 22 sty 2013, 15:04

szmulik pisze:Pozostawia coraz więcej śmieci.
Zostawia śmieci jak ma pełny pojemnik i więcej się nie mieści :-)
Kiedy ostatni raz wymieniałeś filtr? Popatrz przez niego na źródło światła. Jak go nie zobaczysz to filtr jest zatkany. Więc albo wytrzepać, albo nowy.
Sprawdź też silikonowe łopatki czy czasem nie są za krótkie bo się starły oraz sprawdź czy w ogóle szczotka się kręci.

[ Dodano: 2013-01-22, 20:21 ]
Poniżej filtry oryginały (nie prane). Jeden wyeksploatowany, drugi nowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

szmulik
Posty: 34
Rejestracja: 02 sie 2012, 16:42
Lokalizacja: niewazne

Post autor: szmulik » 24 sty 2013, 13:54

Filtru nie wymieniłem . Za każdym opróźnieniem pojemnika filtr trzepie wiec jest praktycznie biały. Trzepaki słychać na panelach wiec wystają.


https://www.youtube.com/watch?v=XUYNbRo ... ata_player

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 24 sty 2013, 18:25

Jak dla mnie to Neato ma ewidentny problem z dywanem, ale nie przez kolor, a jego gęstość, po prostu sobie nie radzi i wg mnie jest bardzo duży opór, który powoduje, że szczotki z trudem się obracają i dlatego w końcu się zatrzymuje sygnalizując błąd, żeby nie spowodować większych strat w sprzęcie.

Jest jeszcze jedno pytanie: czy zaczął zostawiać więcej śmieci po tym jak zakupiłeś dywan (bo że z niego nie sprząta to na filmie oczywiste) czy już wcześniej wykazywał taki problem?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

szmulik
Posty: 34
Rejestracja: 02 sie 2012, 16:42
Lokalizacja: niewazne

Post autor: szmulik » 24 sty 2013, 20:34

Problem jest taki że dywan ma rzadszy i krótszy włos niż poprzedni . Potem dodam jeszcze inny film.
Zaczął zostawiać śmieci trochę przed tym jak zmieniłem dywan.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2013, 22:51 przez szmulik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 24 sty 2013, 20:38

Jeśli wcześniej, to może coś się popsuło i dlatego ma teraz problem i z dywanem i ogólnym sprzątaniem. Może mógłbyś go dać do przeglądu/naprawy na gwarancji (jeśli posiadasz).

[ Dodano: 2013-01-24, 20:38 ]
P.S.
Popraw ortografię w swoim poście.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 24 sty 2013, 21:11

barb, pozwolę się z Tobą niezgodzić, gdyż jak zauważysz neato stara się jechać i uderza w kanapę zderzakiem.
Błąd szczotki sygnalizuje wypisując wyraz "BRUSH".
szmulik to może być czujnik w przednim zderzaku, a przede wszystkim myślę że to problem z nawigowaniem.
Robot zgłasza by umożliwić mu przejazd, wyczyścić drogę odkurzania.
Dziwne że robot się nie wycofuje z powrotem po drodze jak przyjechał, by wyjechać inny na "czysty teren".
Czyżby materiał, z którego zrobiony jest spód kanapy wprowadzał go w błąd?
Spróbuj coś tam wstawić innego jako ścianę. Zobaczymy czy robot nadal będzie błądzić.
Z czego zrobiony jest spód kanapy, jak duży jest prześwit pod kanapą?
Robot podobnie zachowuje się na początku filmiku (0:50 do 1:22) uderza w kanapę...
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 24 sty 2013, 21:38

Grzech skoro szmulik pisze, że wcześniej miał inny dywan i nie było problemu, również z kanapą (bo nic nie wspomniał), to ja nie szukałabym problemu tutaj, co innego gdyby takie objawy były od początku użytkowania.
"Wyczyść drogę odkurzania" czy to może oznaczać kwestię dywanu?
Bo przecież do przeszkody (kanapy) jest jeszcze kawał drogi i ona jest do podłogi w czarnym kolorze z którym uprzednio Neato sobie radził, więc raczej nie odwidziałoby mu się nagle. A pod tą co jest na dole na filmie nie wjeżdża przecież (przypuszczam, że to jest narożnik).
Zastanawiam się też nad dziwną trasą jaką robi na filmie. U mnie tak nie jeździł chaotycznie.

Choć oczywiście idę metodą dedukcji, bardziej na "chłopski rozum", bo ekspertem od Neato nie jestem.

Żeby wykluczyć kwestię kanapy o której pisze Grzech zwinęłabym dywan i zapuściła po podłodze, żeby zobaczyć jak się zachowa.
Ja obstawiam problem techniczny w Neato, albo nieprzyjazną fakturę dywanu. Choć ten drugi przypadek wydaje się nieprawdopodobny.

Czy te wzory na dywanie (kwiaty) są bardziej wypuszczone w górę niż pozostała część dywanu?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

szmulik
Posty: 34
Rejestracja: 02 sie 2012, 16:42
Lokalizacja: niewazne

Post autor: szmulik » 24 sty 2013, 23:47

Witam . Nie wspomniałem o tym zmieniłem też kanapę . Prześwit w kanapie to jakieś 2 cm. W starej było identycznie tylko stara miała brązowe obicie a ta czarne.

Ja mam wrażenie ze robot nie radzi sobie z niczym ani z dywanem ani z kanapą ani z panelami.
dołączam kilka filmików:
6 minut pokazuje cały proces odkurzania.
http://www.youtube.com/watch?v=CzItCVgjjaE
Polecam się przyjrzeć w minucie 2:15 gdzie widać ze robot definitywnie zostawia paprochy.

Ma kompletnie problem z nawigacją obija się o kanapę, momentami jeździ w drugą stronę. momentami jest wrażenie ze nie chce jechać bo myśli ze jest przestrzeń dół.



http://www.youtube.com/watch?v=YXMoOMjcFKo
Tu drugie podejście . Nie wiem co ta maszyna robi ale na pewno nie odkurza.

Jutro spróbuje go przeczyścić, wymienić filtr i włączyć na górze , tam nic nie było zmieniane, a zawsze byłem zadowolony z odkurzania. Sprawdzę czy tam będzie dobrze nawigował. Jeśli będzie ok to przetestuje dół ze starym dywanem.

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 25 sty 2013, 10:28

szmulik pisze:Nie wspomniałem o tym zmieniłem też kanapę. Prześwit w kanapie to jakieś 2 cm.
Też mam podobny prześwit i problemu nie mam.
Na pierwszym filmiku (1:55) widać że kanapa ma czarną glazurę na obiciu. Czyżby ona wprowadzała robota w błąd?
Robot jeździ po czarnym dywanie i z niego nie zjeżdża więc za bardzo nie obstawiał bym aby problem był w dywanie.

Po zobaczeniu kolejnych dwóch filmików zgadzam się z Tobą że nawigacja (laser?) nie funkcjonuje prawidłowo.
Na panelach się traci, na dywanie również, ścieżka odkurzania nieadekwatna do przestrzeni, która jest wolna.
Pierwszy filmik:
zauważ że robot nie zauważa kanapy (błąd laseru) a potem zachował się jakby napotkał przeszkodę (błąd czujników lub lasera), a jej nie ma (1:50-2:10).
Obija się, cofa, objeżdża.
Podobnie w 3:55-4:10 nie widzi drzwi. 5:00-5:30 cofa się do tyłu pomimo iż z przodu brak przeszkody (czujniki/laser).
Czasem jak neato ma problem z nawigacją wyłącza tylko szczotkę i stara się wydostać - stąd te pozostawione śmieci?

Co do drugiego filmu:
Zauważ że robot prawie identycznie objeżdża dywan (2:40-3:05) tak jak w powyższym filmie (2:00-2:40).
Może masz tam pole magnetyczne :-> ? i działa jak wirtualna ściana?

Robot nie radzi sobie z nawigacją. Coś się zepsuło albo pora przedmuchać/wyczyścić czujniki zarówno IR jak i wieży lasera.
Sprawdził bym działanie w innym pomieszczeniu - czytaj "z dala od tego".
Powiedz mi czy robot jeżeli zakończy odkurzanie to zatrzymuje się w tym samym miejscu co rozpoczął?

Pomimo wszystko mam nadzieję że to tylko... dywan lub "odblaskowe" wykończenie kanapy.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 25 sty 2013, 11:33

A może promienia lasera jak IR są pochłaniane przez czarną barwę i tu leży problem.
Czarny dywan i czarne obicie kanapy.
GRZECH pisze:Sprawdził bym działanie w innym pomieszczeniu - czytaj "z dala od tego".
W sensie - inne pomieszczenia - popieram.

Grzech zrób Ty test z czarną kartką papieru/kartonu może farbki plakatowe? Postaw jemu na drodze i zaobserwuj :)
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 25 sty 2013, 11:35

Grzech zauważ, że Neato jeździ po czarnym dywanie, ale go nie odkurza w ogóle, czy to oznacza że na dywanie bez przerwy wyłącza szczotkę?!
Na filmie widać, że często wpada na meble, nie zauważa nóg stolika, a są przecież szerokie, z wąskimi u mnie miewał kłopoty, ale nigdy z taką szerokością.
Nadal dziwnie nawiguje, zupełnie nie jak Neato, chaotycznie.
Jak dla mnie coś jest ewidentnie uszkodzone w robocie.

[ Dodano: 2013-01-25, 11:36 ]
sondejm w przypadku Neato czarny kolor nigdy nie miał znaczenia, myślisz że jego nadmiar mógł spowodować takie zachowanie?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 25 sty 2013, 14:00

Wstępnie zakładam, poza uszkodzeniem lasera, iż może być istnieć brak odczytu z uwagi na materiał do którego dociera wiązka lasera. Brak odbicia wiązki od przeszkody...
Tak wygląda laser z soczewką odbiorczą:
Obrazek
Obrazek

Chcę to wyeliminować, jak pisałem wczoraj.
barbapuppa pisze:Grzech zauważ, że Neato jeździ po czarnym dywanie, ale go nie odkurza w ogóle, czy to oznacza że na dywanie bez przerwy wyłącza szczotkę?!
To pytanie nie do mnie. Jednak faktem jest, że jak robot ma problem, to wyłącza szczotkę.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

ODPOWIEDZ