Neato Botvac 85 - domowe testy i naprawy

www.4robotics.com.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
grzechoo
Raczkujący z Robotami
Posty: 64
Rejestracja: 09 lip 2014, 8:00
Lokalizacja: Szczecin

Neato Botvac 85 - domowe testy i naprawy

Post autor: grzechoo » 21 wrz 2014, 8:58

Po dłuższych rozważaniach, przeczytaniu całego internetu zakupiłem Botvaca 85.
Robota zakupiłem na ebay'u w sklepie http://www.ebay.pl/usr/cw_shopping?_trk ... 7675.l2559
W paczce znajdował się robot, wałek combo założony na robota, zapasowy wałek blade, filtr HEPA założony na robota i dwa filtry zapasowe, stacja dokująca z dwoma kablami zasilającymi: jeden europejski, drugi z brytyjską wtyczką.
Instrukcja załączona do robota jest dość lakoniczna i brak w niej języka polskiego. Jednakże z menu robota można wybrać język polski.
Robot zasilany jest z pakietu aku 3600mAh w technologii Ni-MH.

Używam go już od tygodnia i mogę się już podzielić kilkoma spostrzeżeniami.

Mam mieszkanie 113m2, jednak nie udało mi się jeszcze go całego sprzątnąć przy pomocy Botvaca (niektóre pomieszczenia były niedostępne do sprzątania). Maksymalna powierzchnia, jaką przejechał jednorazowo, to 75m2, w tym dwa niewielkie dywany. Przejazd wykonał na jednym ładowaniu w około 1h. Postaram się w najbliższym czasie wypuścić na całe mieszkanie.

Nieprawdą jest, że robot utrzymuje sporą odległość od ścian. Na prostych odcinkach utrzymuje około 1cm od ściany. Zdecydowanie za to nie radzi sobie z czyszczeniem odcinków przy ścianie, przy której robot dokonuje nawrotu po prostopadłym dojeździe do ściany:
http://zapodaj.net/5b7021d84e62c.jpg.html

Bezproblemowo również radzi sobie z lustrami do samej podłogi, nie mają one wpływu na pracę robota. Mam stację dokującą postawioną obok lustra - zero problemów z dokowaniem.

Szczotka combo świetnie sobie radzi zarówno na gładkich powierzchniach, jak i dywanach. W końcu mój dywan pozbył się wbitej kociej sierści. Doskonale również w/w szczotka nawija na siebie długie kobiece włosy :)
Długie włosy nawinięte na wałek wchodzą między wałek i łożysko, a na końcu wręcz nawijają się do WNĘTRZA łożyska, pod jego obudowę, co zdecydowanie mi się nie podoba.

Tutaj praca na "otwartej przestrzeni" i jazda wzdłuż ścian (również praca przy lustrze):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oWCBYG16tPI[/youtube]

A tu manewrowanie pod stołem i fotelami:
[youtube]ww.youtube.com/watch?v=1xnrJo5rVD8[/youtube]

Będę uzupełniał post w miarę testów. Jeśli macie jakieś pytania / testy to z chęcią odpowiem / przetestuję :)
Ostatnio zmieniony 19 lip 2015, 12:31 przez grzechoo, łącznie zmieniany 2 razy.

Artixz
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2014, 7:27

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: Artixz » 30 wrz 2014, 15:24

Czesc. Bede mial botvaca za 2 tygodnie. Chcialem spytac czy aktualizowales oprogramowanie? Jesli tak to czy jest to latwa operacja? I czy jestes zadowolony z efektow sprzatania.

grzechoo
Raczkujący z Robotami
Posty: 64
Rejestracja: 09 lip 2014, 8:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: grzechoo » 01 paź 2014, 20:52

Na stronie Neato nie ma aktualizacji do Botvaców.
Ze sprzątania jestem zadowolony :) Nie jest to pełnowymiarowy odkurzacz, ale przy codziennej jeździe w domu jest zdecydowanie czyściej.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: piokrza » 01 paź 2014, 23:04

Dobrze wiedzieć że w końcu Neato ma polskie menu. Fajnie też że ma teraz jeden akumulator zamiast dwóch, ale czy to również przekłada się na jego ewentualnie niższą cenę?

Interesujące jest to że ma on mniejszą pojemność od starych modeli XV. Możesz napisać ile kresek baterii zostało po tym godzinnym odkurzaniu? Dobrze by było gdybyś zrobił ten test na całej powierzchni.

Ta szczotka boczna wygląda właśnie na taką niepozorną, jest chyba zbyt malutka i ma krótkie ramiona, przez co nie sięga zbyt daleko i ma słaby kontakt z podłogą.

Włosy będą się nawijały na wałek ze szczotką. W każdym robocie z takim wałkiem się nawijają (Roomba, Neato, Samsung, LG itd.). Jedyne rozwiązanie to stosować wałek blade, ale skuteczność na dywanach gorsza. Na końce szczotki i do łożysk wchodzą włosy, ale to i tak jest wersja poprawiona (podobna do tej z Roomby 800). Wystarczy spojrzeć na rozwiązanie zastosowane w poprzedniej generacji XV i przyjrzeć się efektom po dłuższej pracy, zwłaszcza w środowisku długiej sierści zwierząt.

Szkoda że chyba nikt więcej nie ma dywanów w całym domu tak jak ja, bo aku przynajmniej w XV-11 wysiadał już po jednorazowym odkurzeniu 2-3 pokoi. Nie wspominając nawet jak "skuteczne" było to odkurzanie dywanów ze szczotką blade raz w tygodniu.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

grzechoo
Raczkujący z Robotami
Posty: 64
Rejestracja: 09 lip 2014, 8:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: grzechoo » 06 paź 2014, 21:04

Po godzinnym odkurzaniu zostaje około 1/4 - 1/5 pojemności wg. wskazań wyświetlacza. Nie ma kresek, tylko "powierzchnia" wskaźnika wypełnia się kolorem, stąd takie niezbyt dokładne wskazanie.
Zrobiłem test na całej powierzchni, czyli 102m2 (nie wpuszczałem robota do łazienki i toalet). Niestety jedno ładowanie nie wystaczyło, robot pojechał się doładować. Dużo mu nie zostało, około 25m2.
I tu objawia się pierwszy problem - przy dużych powierzchniach robot potrafi się zgubić w drodze do stacji. Kończy zazwyczaj gdzieś w narożniku z informacją "oczyść trasę".
Drugi problem - mój robocik stoi w kącie i zdarza mu się nie zaparkować w stacji. Nie wiem, czy bliskość ścian z boku powoduje problemy, na razie jestem w fazie testowania. Robot trafia do stacji, ale w ostatniej fazie najazdu jedno z tylnych rolek wjeżdża na podstawę stacji, ponieważ dojazd do stacji robot wykonuje po lekkim łuku. Tył robota wówczas idzie zbyt wysoko do góry i styki ładujące robota nie trafiają w styki stacji. Robot wówczas wyjeżdża do przodu i zatrzymuje się. Nie próbuje ponownie parkować i przerywa wznowienie sprzątania. Zauważyłem, że czasami dojeżdża bliżej do stacji i wtedy udaje mu się zaparkować. Czasami jednak zaczyna parkowanie zbyt daleko i jest problem.
Doszło też pierwsze samoistne uszkodzenie:
http://zapodaj.net/19fc6d713dcf4.png.html
Pewnie jakiś twardszy śmieć (podejrzewam jakiś papierek) zawiesił się przy wałku, co spowodowało wytarcie i przedziurawienie silikonowych listków podczas sprzątania.

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: GRZECH » 06 paź 2014, 21:19

Pewnie jakiś twardszy śmieć (podejrzewam jakiś papierek) zawiesił się przy wałku, co spowodowało wytarcie i przedziurawienie silikonowych listków podczas sprzątania.
Myślał bym że jakaś wystająca śrubka lub coś podobnego. Coś co wystawało punktowo i wytarło silikonowe płetwy :)
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

grzechoo
Raczkujący z Robotami
Posty: 64
Rejestracja: 09 lip 2014, 8:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: grzechoo » 07 paź 2014, 19:06

Niestety nie wiem, co wytarło dziury w silikonowych listkach - opróżniłem zbiornik ze śmieci, zanim zauważyłem przetarcie.

Odsunąłem też o około 10cm stację dokującą od narożnika i na razie robot nie ma problemu z parkowaniem. Nadal jednak obserwuję gałgana :)

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: barbapuppa » 10 paź 2014, 20:25

Ciekawe "oczyść trasę" to chyba dosyć popularny komunikat w Neato. XV-25 potrafi się zgubić na 60m2 i wskazywać ten komunikat.
Jak maksymalnie długo sprząta na 1 ładowaniu?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: GRZECH » 11 paź 2014, 19:00

barb nie jest to popularny komunikat w Neato, niestety.
A czy się gubi... teoretycznie algorytm na to nie pozwala :-) , nawet jak mu zastawisz częściowo drogę np. stawiając buty, krzesła itd
Popularnym komunikatem jest: opróżnij pojemnik na brud :mrgreen:

XV-25 od niższej numeracji fizycznie się niczym nie różni. Laser i czujniki są te same.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

grzechoo
Raczkujący z Robotami
Posty: 64
Rejestracja: 09 lip 2014, 8:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: grzechoo » 12 paź 2014, 19:02

Barbapuppa, na jednym ładowaniu robocik pracuje około 1:15-1:20h, ale u mnie mało dywanów, w większości parkiet.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: barbapuppa » 12 paź 2014, 20:42

Czy jest coś byś zmienił lub ulepszył?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Artixz
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2014, 7:27

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: Artixz » 13 paź 2014, 8:23

Mój sprzęt już dotarł. Powiem że jestem bardzo zadowolony z efektów sprzątania, ładnie wszystko wciąga. Banalnie prosty do czyszczenia. Plus za zdejmowane łożysko. Ja osobiście zmieniłbym jedno w konstrukcji. Wylot powietrza z tyłu robota mógłby być skierowany do góry. Jak puściłem go w gąszcz kocich kłębków to troche przy nawrotach je przedmuchiwał. W efekcie końcowym i tak większość zebrał. Mam pytanko ws ładowania. Zauważyłem że gdy robot siedzi na stacji to co jakiś czas doładowuje baterie. Czy to przypadkiem nie zmniejszy żywotności aku? Czemu służy funkcja wyłącz z menu serwis? I jeszcze jedno pytanko. W zestawie była taśma magnetyczna 2 metry, czy taką dają do wszystkich zestawów. Miałem nadzieje że będzie 4m. - czy są jakieś zamienniki owych taśm magnetycznych? Przydało by się jeszcze dodatkowe 4 m. Mam flokati na podłodze które chciałbym odgraniczyć.

grzechoo
Raczkujący z Robotami
Posty: 64
Rejestracja: 09 lip 2014, 8:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: grzechoo » 15 paź 2014, 9:49

Barbapuppa, oto lista rzeczy do poprawki moim zdaniem:
- obniżony najazd na stację dokującą,
- lepszy algorytm odnajdywania drogi powrotnej,
- wylot powietrza skierowany do góry, dokładnie tak jak pisze kolega Artixz.

Więcej grzechów nie pamiętam :)

Postawiłem stację dokującą w inne miejsce, nadal zdarzają się akcje nieudanego najazdu robota na stację. Nie wiem jak to ugryźć, chyba wezmę brzeszczota i uchlastam tą wysoką podstawę... Może porobię parę filmików z tych najazdów i wyślę do Neato, żeby mieli nad czym myśleć :)

Artixz, u mnie też jest jeden pasek magnetyczny o długości 2m. Poszukaj na necie "Taśma magnetyczna NEATO ROBOTICS do serii XV 945-0009".

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: barbapuppa » 15 paź 2014, 21:13

Tak standardowo 2m w każdym pudełku.
Większość ludzi nie wykorzystuje w ogóle tych pasków. Spytaj na forum w odpowiednim dziale może ktoś odsprzeda.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

grzechoo
Raczkujący z Robotami
Posty: 64
Rejestracja: 09 lip 2014, 8:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Neato Botvac 85 - domowe testy

Post autor: grzechoo » 10 lis 2014, 11:39

W końcu udało mi się znaleźć dobre miejsce na stację dokującą (zdjęcie z załączniku do posta). MUSI być zachowane minimum 100cm odległości od najbliższej bocznej ściany, inaczej robotowi zdarzało się nie trafić z najazdem na stację. Jak widać lustro za stacją zupełnie nie przeszkadza w parkowaniu.

Akumulator "ułożył" się, robocik objeżdża 102m2 (w tym 8m2 dywanów) na jednym ładowaniu i zostaje jeszcze jedna kreseczka na wskaźniku naładowania. Zrobiłem też pomiar zużycia mocy: cały tydzień pracy (5 dni sprzątania całego mieszkania wg. harmonogramu i 2 dni na "oczekiwaniu" w stacji) to 0,6kWh.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ