iRobot - czy utrzyma pozycję lidera?

Roomba 760, 770, 780, 790, 776p, 786p
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
stapoz
Posty: 30
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:02
Lokalizacja: Poznań

iRobot - czy utrzyma pozycję lidera?

Post autor: stapoz » 21 maja 2012, 8:47

Ostatnio przeglądałem sobie parę filmów z Neato i Navibot. Wydaje mi się, że iRobot powinien zaniechać programu sprzątającego typu "chaos" na rzecz mapowania powierzchni (żeby wreszcie wiedział co posprzątał i gdzie się znajduje). Jeśli dalej będzie brnął w ulepszanie tego programu plus idiotyczny system latarni, nie wróżę mu utrzymania pozycji lidera...

Nowy Navibot

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 21 maja 2012, 9:31

stapoz poniekąd to co piszesz wydaje się logiczne i sensowne, jak jednak wytłumaczysz fakt, że to sprzątanie chaotyczne daje jednak lepsze efekty niż w przypadku odkurzaczy mapujących powierzchnię?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

stapoz
Posty: 30
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: stapoz » 21 maja 2012, 10:05

Nie wiem czy jest bardziej skuteczne. Na pewno jest znacznie dłuższe i jest nieskuteczne w przypadku kilku pomieszczeń (stąd konieczność stosowania latarni). Zresztą zgodnie z rach prawdop. jeśli będzie bez sensu jeździł przez 50 min po pokoju to w większości przypadków objedzie wszystkie miejsca...

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 21 maja 2012, 10:18

A ja się nie zgadzam z powyższym stwierdzeniem, gdyż dla urządzeń tej mocy jest wręcz WSKAZANE by jeździły po tej samej powierzchni kilkukrotnie w celu zwiększenia skuteczności sprzątania. Wielu producentów się skłania ku temu stwierdzeniu. iRobot nie musi zmieniać taktyki bo i tak ma stałe grono zadowolonych klientów - sprzedali już ponad 7 mln sztuk Roomb na świecie! To o czymś chyba świadczy...poza tym, nie tylko na tym forum, ale również na innych forach jest wielu użytkowników którzy mieli okazję korzystać z obu modeli (Roomby i neato/navibot) i ich konkluzje są jednoznaczne - Roomba bije na łeb "mądrych" ;-)
Roomba 780

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 21 maja 2012, 10:53

myślę, że na razie poniższy link i filmik rozwieją złudzenia
wprawdzie po francusku, ale można dać w tłumacza sam tekst i nawet dosyć zrozumiale wychodzi
co nieco o Navibot S


<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/Xtaw2eJPC-w" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 21 maja 2012, 13:10

No i dlatego roboty tego typu są dobre tylko dla dwóch skrajnych typów ludzkich (bez urazy) - dla tych którzy mają w chacie "czysto jak w laboratorium" oraz tych którzy zaczynają "zarastać"...Tak czy siak i dla jednych i dla drugich wystarczy takie delikatne "przelatywanie", byle zebrać najmniejsze, dopiero co powstałe okruszki (lecz nie pył, bo "by było 'czysto' i tak muszę poodkurzać zwykłym odkurzaczem") lub ogarnąć co się wala pod nogami...choć co do tego ostatniego to mogą być pewne zastrzeżenia: na poniższym filmiku, w chwili 0:59 widać na ścieżce przed robotem olbrzymiego "kota". Wydawać by się mogło że robot go "wciągnie", ale później w 1:26 widać jak to "coś" okręciło się wokół lewej szczotki i ją "małata się" razem z nią. Ciekawe czy Roomba poradziła by sobie z takim czymś :mrgreen: Ale jest gdzieś link do "hardcorowego" testu przeprowadzonego na Roombie 780, Samsungu SR8855 i Neato XV-15. Roomba zbiera w nim prawie wszystko i mało owija się wokół szczotki, Navibot sporo zostawia, a Neato zatyka się "kotami". Link poszukacie na forum :-P

<object width="560" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/GiMqugrkVpU?ve ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/GiMqugrkVpU?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

[ Dodano: 2012-05-21, 14:31 ]
Znalazłem, już nie musicie szukać :mrgreen:

Roomba 780 http://www.reghardware.com/2011/09/13/r ... oomba_780/

Roomba 581 http://www.reghardware.com/2010/07/06/r ... oomba_581/

Navibot SR8855 http://www.reghardware.com/2010/05/06/r ... g_navibot/

Neato XV-15 http://www.reghardware.com/2011/08/22/r ... m_cleaner/

gdybyś ktoś nie wiedział to poniżej strony jest "Page: 1, 2, 3...", przechodzicie do następnej klikając "Next".
Roomba 780

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 21 maja 2012, 20:07

Tak piejecie z zachwytu nad roombą a neato jest według was be, a z testów wychodzi skuteczność roomby 75% a neato 70%, A ZA TE 5% dostaje się nieobijanie mebli oraz sprzątanie wielu pokoi bez kupowania baterii do latarń, ścian i rozstawiania ich.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 21 maja 2012, 20:21

krzywy ja póki co nie pieję z zachwytu nad żadnym odkurzaczem
uważam, że idealny jeszcze nie powstał, może kiedyś ktoś wymyśli
póki co mogę coś powiedzieć wyłącznie na podstawie modeli, które miałam okazję testować
i na razie u mnie (co nie znaczy, że u innych jest tak samo!) króluje Roomba 581 (bynajmniej nie wolna od wad)
ale jak już wielokrotnie pisałam, każdy musi znaleźć to co mu najbardziej będzie odpowiadało i najlepiej sprawdzi się w tych konkretnych warunkach oczywiście już po okresie pierwszych zachwytów nad możliwością robienia innych rzeczy w tym czasie
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 21 maja 2012, 20:32

No to można tak napisać, że każdy ma wady i zalety. A tu tylko roomba i roomba. Dajcie klientom troche wyboru 8-)

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 21 maja 2012, 20:47

wiesz tak sobie oglądałam przed chwilą ten filmik co Glanz wstawił i doszłam do wniosku, że to wyższość Roomby o której wszyscy piszą biorąca się z tego chaotycznego jeżdżenia właśnie ma sens, ale wyjaśnienie jest banalne
bo popatrz na Neato czy Samsunga, one jadą wyłącznie raz przez daną powierzchnię, tak?!
a teraz wyobraź sobie siebie z tradycyjnym odkurzaczem, zwykle wykonujesz posuwiste ruchy w tył i w przód kilka razy (czyli wielokrotnie traktujesz daną powierzchnię), a nie jedziesz przez całe mieszkanie krokiem spacerowym jednostajnym i zadowolony odstawiasz sprzęt
tak sobie teraz myślę, że może optymalny sposób sprzątania dla takich odkurzaczy powinien być zbliżony do tego tradycyjnego, czyli mniej więcej jak tył/przód w Mint/Evo czy Roombie 780, gdy wykrywa brud, tyle że nie okazjonalnie, a cały czas
oczywiście wciąż mam nadzieję, że w końcu ktoś wymyśli odkurzacz bliski ideału, który spełniałby wszelkie wymagania i faktycznie w 100% zdeklasowałby Roombę
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 21 maja 2012, 21:18

krzywy1 pisze:Tak piejecie z zachwytu nad roombą a neato jest według was be, a z testów wychodzi skuteczność roomby 75% a neato 70%, A ZA TE 5% dostaje się nieobijanie mebli oraz sprzątanie wielu pokoi bez kupowania baterii do latarń, ścian i rozstawiania ich.
to kup sobie neato i zobacz roznice miedzy nim a roomba.
mialem oba, zostalem przy roombie po poczatkowym zachwycie neato,
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 21 maja 2012, 21:47

Mystic pisze:
krzywy1 pisze:Tak piejecie z zachwytu nad roombą a neato jest według was be, a z testów wychodzi skuteczność roomby 75% a neato 70%, A ZA TE 5% dostaje się nieobijanie mebli oraz sprzątanie wielu pokoi bez kupowania baterii do latarń, ścian i rozstawiania ich.
to kup sobie neato i zobacz roznice miedzy nim a roomba.
mialem oba, zostalem przy roombie po poczatkowym zachwycie neato,
He he akurat mam i jestem z niego bardzo zadowolony. A mam z softem 2.01 ktory ma o wiele lepszy algorytm sprzatania niż soft 2.6. U mnie np. wjeżdża pod niskie wąskie szafki, poza tym nie sprząta raz przy razie tylko troszke na zakładkę, dzieki czemu wcale aż tak szybko nie sprzata, ale za to dokładniej. A roombe też mam :mrgreen: , więc mam porównanie. Ale jeśli odkurzacz sprzata codziennie to te 5% to żadna różnica.

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 21 maja 2012, 21:58

krzywy1 pisze:Tak piejecie z zachwytu nad roombą a neato jest według was be, a z testów wychodzi skuteczność roomby 75% a neato 70%, A ZA TE 5% dostaje się nieobijanie mebli oraz sprzątanie wielu pokoi bez kupowania baterii do latarń, ścian i rozstawiania ich.
A że tak zapytam...
A które to testy tak pokazują? Bo jak mam być szczery, to testy są różne.
Chciałbym zobaczyć jak zostało wyliczone te 5% różnicy. Zwłaszcza na dywanach ze zwierzęcą sierścią? :lol:
Obrazek

krzywy1

Post autor: krzywy1 » 21 maja 2012, 22:37

Przeczytaj najpierw ten wątek uważnie, parę postów wyżej są linki do filmów, chyba po oglądnieciu zrozumiesz jak są robione testy, mam nadzieje :lol:
Na forum jest tez link do testu, gdzie neato zdobył I miejsce a roomba II, muszę tylko poszukać.
O proszę
Obrazek
w tym watku

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 22 maja 2012, 10:10

Ja wcale nie gloryfikuję Roomby. Piszę jak jest. A że Roomba ma kilka wad...ale i tak więcej zalet niż te na pozór "inteligentne" :mrgreen:

Testy dużych firm czy witryn internetowych nie są wcale takie wiarygodne. Tu wygrał Neato, tam znowu Roomba...kto da więcej ten wygrywa! :mrgreen:
Roomba 780

ODPOWIEDZ