jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Zablokowany
stachuman
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2014, 9:58

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: stachuman » 20 lis 2014, 12:34

piokrza pisze:
stachuman pisze:1) Czy skóra krótkowłosa (Ikea kiedyś sprzedawała skórę krowy) spowoduje zatkanie robota, czy potraktuje to jako wykładzinę?
Czy ten "dywan" jest wysoki/niski, lekki/ciężki? Robot może go podwijać i się na nim wieszać.
Ciężki, acz zawinięcie się - jak to skóra - niewykluczone. Istotniejsze jest, czy sie 'nie zawiesi' a nie, czy nie sprzątnie jakiegoś kawałka
piokrza pisze:
2) Czy długowłosy dywan należy zabrać z podłogi, czy robot jest w stanie ominąć?
"Długowłosy" - to znaczy jaki?? Roboty mogą zwykle pokonywać do 2cm w wysokości. Jeśli jest więcej to będzie się wieszał na brzegu.
około 5 centymetrowe, 'leżące' sploty - podejżewam, że nie do ogarnięcia przez robot..
piokrza pisze:
3) Jak się zachowa, jeśli napotka rozlaną wodę? Awaria? Ominie? Zignoruje?
Awaria, nawet poważna.
Oj, niedobrze... każdy z robotów odkurzających tak się zachowa? W kuchi bywa różnie...
4) Koszty eksploatacji - jest to pytanie na które najtrudniej znaleźć odpowiedź. Jak często należy kupować filtry? Czy jest możliwość czyszczenia samodzielnie...
piokrza pisze: To zależy od częstotliwości użytkowania i warunków pracy. Filtry najszybciej się zatykają i zużywają pod wpływem pyłu ziemi i kurzu wnoszonego na butach z zewnątrz. Natomiast szczotki szybciej się zużyją na twardym i szorstkim podłożu.
Tu bardziej mnie interesuje, czy filtry trzeba kupować, czy też są to filtry do samodzielnego czyszczenia - tj, koszty eksploatacyjne sporwadzają się tylko do ew. napraw..
Moje poszukiwania sprowadzają się na razie do BotVac 75, aczy z zaciekawieniem przyglądam się też Samsungom.
Roomby odrzuciłem jako potencjalnie złe rozwiązanie do czyszczenia tak dużych powierzchni bez nadzoru
piokrza pisze: Z obecnie dostępnych na polskim rynku: Neato lub Samsung. Neato oczywiście model ze szczotką boczną (Botvac), bo bez niej ani rusz.
Pięknie dziękuję, czytam w takim razie teraz o Samsungach...

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: piokrza » 20 lis 2014, 13:58

stachuman pisze:Ciężki, acz zawinięcie się - jak to skóra - niewykluczone. Istotniejsze jest, czy sie 'nie zawiesi' a nie, czy nie sprzątnie jakiegoś kawałka
Forumową gwarą - miałem na myśli utknięcie na brzegu dywanu z jednym kołem w powietrzu lub dywanem wciągniętym w szczotkę. Najgorsze w tej kwestii są małe, lekkie dywaniki i chodniki bawełniane. Robot zatrzymuje się i czeka aż go odblokujesz. W przypadku Neato można wznowić mu pracę od miejsca w którym przerwał (ma w pamięci mapę; można też go zatrzymywać ręcznie "pauzując" by np. opróżnić zbiornik w trakcie cyklu), natomiast Samsung rozpocznie sprzątanie od początku (traci mapę w chwili przerwania pracy; nie ma opcji "pauzowania" - tylko pełne przerywanie cyklu).
około 5 centymetrowe, 'leżące' sploty - podejżewam, że nie do ogarnięcia przez robot..
Roboty nie nadają się do odkurzania dywanów typu flokati czy shaggy.
Oj, niedobrze... każdy z robotów odkurzających tak się zachowa? W kuchi bywa różnie...
W "najlepszym" przypadku może paść turbina ssąca i moduł szczotek. Ale zwykle idą za tym spięcia w obwodach na płycie głównej (to delikatna elektronika) i do wymiany będzie ona sama.
Tu bardziej mnie interesuje, czy filtry trzeba kupować, czy też są to filtry do samodzielnego czyszczenia - tj, koszty eksploatacyjne sporwadzają się tylko do ew. napraw..
Filtry się czyści, ale jak się zużyją to kupujesz nowe. To samo szczotki.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

stachuman
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2014, 9:58

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: stachuman » 21 lis 2014, 21:05

Czy dobrze zrozumiałem - w innym wątku - że Naviboty Samsunga tylko 'zamiatają', a w ogóle nie zasysają, tak jak na odkurzacz przystało?

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: piokrza » 22 lis 2014, 17:14

Masz na myśli koncentrację podciśnienia tuż na czyszczonej powierzchni? Odkurzacze-roboty opierają swoje systemy sprzątania głównie o elektroszczotki. W większości z nich to one odgrywają "pierwsze skrzypce", a zasysanie jest tylko po to by przenieść ten najdrobniejszy pył do pojemnika, a nie wzbijać go w powietrze wokół całego mechanizmu. Z tego co mi wiadomo to dotychczasowe Samsungi (linie Navibot np. SR8855, Navibot S np. SR8980, Navibot Light np. SR8730) miały jedną z najniższych mocy ssania wśród obecnych na rynku robotów. Mocniejsze ssanie ma Roomba z pojemnikiem AeroVac 1 (seria 600) i AeroVac 2 (seria 700), co objawia się lepszym zbieraniem drobnego kurzu i włosów ze szczotek i jego "upakowaniem" w pojemniku. Jeszcze lepsza jest ponoć najnowsza Roomba serii 800 z pojemnikiem AeroForce uszczelnionym i połączonym gumowym kołnierzem z modułem wałków. Sam moduł jest podobno tak skonstruowany żeby siłę ssania koncentrować nie tyle na wałkach, co w szczelinie między nimi tuż przy podłodze. Natomiast zdecydowanie najmocniejsze ssanie ma z obecnie dostępnych chyba Neato/Vorwerk (nie tylko zasysanie..) i prawdopodobnie nowy Samsung Powerbot (który dopiero co wszedł na rynek sprzedaży), co objawia się też w niezbyt niskiej głośności pracy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

sategnash
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2014, 20:26

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sategnash » 24 lis 2014, 20:39

Witam,

Możecie doradzić jaki odkurzacz wybrać? Dysponuję takim, a nie innym budżetem, więc proszę nie polecać nic droższego. Odkurzacz ma "biegać" tylko po parkietach, ALE w dwóch miejscach mieszkania mamy 2cm progi. Jeżeli nie przejedzie przez próg to czy zamontowanie pochyłych listew pomoże?
Modele, które rzuciły mi się w oczy, i o których starałam się znaleźć jako-taką wiedzę. Niestety o dwóch ostatnich do czytania jest zdecydowanie mniej, a o dwóch pierwszych tylko w testach niemieckich.

1. Medion Profimaster Robot MD 13202
O dziwo, przy 10 testowanych odkurzaczach uplasował się na 4tym miejscu, zaraz za Roombą.
http://www.testberichte.de/a/staubsauge ... 85595.html
Nie wiem ile warte te testy, bo autor nie raczył zamieścić szerszej recenzji każdego z testowanych modeli.
2. Cleanfriend Klarstein
Szeroki opis z niemieckiego forum da się streścić "dość przyzwoity jak na odkurzacz z dolnej półki cenowej, lepszy od konkurencji"
3. IVO
no za diabła nic na ten temat znaleźć nie mogę, prócz faktu, że był 2xkrotnie droższy od poprzedników. O ile to o czymkolwiek- w tym przypadku- świadczy. Niestety jako żem noob w temacie filimiki z youtube niestety niewiele są mi w stanie powiedzieć.
4. Robojet Aroma
Z grubsza- jak wyżej. Na jakimś babskim forum jest, że "mamy, fajnie się sprawdza".

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sondejm » 24 lis 2014, 20:42

sategnash pisze:Witam,

Możecie doradzić jaki odkurzacz wybrać? Dysponuję takim, a nie innym budżetem, więc proszę nie polecać nic droższego...
Czyli ILE?
Rozumiem że nie dopuszczasz zakupu "używki" w swoich rozważaniach?
Za 600zł możesz trafić w dobrym stanie Roombę.

Te modele to jakaś nisza i problem będzie z materiałami eksploatacyjnymi, lub będą kosmiczne ceny jak dla Moneuala.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

sategnash
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2014, 20:26

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sategnash » 24 lis 2014, 20:49

No coś do tej sumy.

1. nówka, Medion - przynajmniej w sferze komputerów to jest Lenovo pod inną flagą (ok 450zł)
2. używka, sprawna
3. używka, wg słów właścicielki ma rok, miesiąc jeździła, resztę leży w kartonie (nowy ok 900zł)
4. model poekspozycyjny, ponoć uruchomiony tylko kilkanaście razy, nigdy w pełnym cyklu (nowy ok 1200zł)

Co do Roomby patrzyłam- w podobnym zakresie cenowym znalazłam tylko model SE, który datuje się, zdaje się, na rok 2007. Trochę się tego wieku boję. No i części, jakby nie było, też tanie nie są. A przynajmniej na stronie dystrybutora.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sondejm » 24 lis 2014, 21:07

Jakbyś miała 999zł to poleciłbym: http://olx.pl/oferta/irobot-roomba-760- ... 71fd4d28f4
Ale na Alledro są za 500-600 tylko zapytaj o stan AKU.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

sategnash
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2014, 20:26

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sategnash » 24 lis 2014, 21:13

Boję się sumy jak na "pierwszą zabawkę", która nie wiadomo czy zda egzamin, biorąc choćby pod uwagę fakt, że tu i ówdzie leżą u mnie w dużych rolach skóry.
Znając życie 90% pytanych odpowie, że aku świetny, nic mu nie dolega.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sondejm » 24 lis 2014, 21:19

Jakie skóry w rolach? Dziki? Niedźwiedzie? Lamparty? Ale na metry tego masz?
Jeśli tak, to będzie problem z każdym robotem.
Nówka bateria zamiennik do Roomby 150zł więc kup taką Roombę serii 5xx lub 6xx za max 450zł i masz rezerwę na nowe AKU.
Chcesz harmonogram czy jest on zbędny?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

sategnash
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2014, 20:26

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sategnash » 24 lis 2014, 21:25

Skóry- na metry, niewłochate, pozwijane w role, ale końcówki są zawsze"wystające" :) Psie obroże i inne rzeczy hobbystycznie szyję ;)


Harmoco? :D

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sondejm » 24 lis 2014, 21:30

Harmonogram czyli planowanie wyjazdu robota do pracy pod nieobecność Twoją. Wracasz do domu i TaDaM- czysto.
Skóry w takim razie w dużych zwojach nie stanowią problemu ale ich skrawki mogą blokować szczotki.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

sategnash
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2014, 20:26

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: sategnash » 24 lis 2014, 21:34

Zdecydowanie by się przydało takie coś.

Mykee
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2014, 18:33

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: Mykee » 26 lis 2014, 17:40

Witam,

jak większość poprzedników od jakiegoś czasu śledzę forum / przeglądam / porównuję itd itp ale chyba nie obędzie się bez Waszego wsparcia. Chciałabym zakupić Roombę - pytanie, jaki model. Początkowo myślałam o serii 7xx, ale wszyscy wypowiadają się pozytywnie również o 6xx. Mieszkanie do sprzątania niewielkie - ok 54mkw, dosyć zagracone. Załączam dosyć prymitywny ;) szkic rozkładu - na czerwono starałam się odzwierciedlić sprzęty. Podłogi drewniane / kafle / niewielkie: chodniczek łazienkowy i dywan w pokoju 1.
Po mieszkaniu nie biegają żadne koty/psy/dzieci ale mieszka "umiarkowany" alergik.
Zdaję sobie sprawę, że przy takiej ilości gratów robot nie dotrze do wielu zakamarków.
Nie będzie stanowiło problemu "ręczne" przenoszenie robota w przypadku, kiedy odradzicie latarnie.
Generalnie chodzi o to, żeby co większe powierzchnie ogarniał robot.
Rozważam oprócz robota odkurzającego dodatkowo zakupić i mopujący. Dlatego będę wdzięczna za pomoc - jaki model odkurzającego a jaki mopującego.

Dziękuję i pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2014

Post autor: barbapuppa » 26 lis 2014, 20:06

Moim zdaniem nie ma co przepłacać. Powierzchnia niezbyt duża, układ nie jest jakoś specjalnie skomplikowany, zwykła Roomba 620 wystarczy. Chyba, że chcesz bajery czy harmonogram.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Zablokowany