Roomba - jaka różnica w narzędziach do czyszczenia?

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
wil3
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2013, 21:00
Lokalizacja: Kielce

Roomba - jaka różnica w narzędziach do czyszczenia?

Post autor: wil3 » 22 lip 2013, 13:22

Witam,

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy warto dokupić pierścieniowe narzędzie do czyszczenia szczotek "włochatych" w Roombie? Wiem, że chodzi o drobne, ale z zasady nie lubię wyrzucać pieniędzy (jakichkolwiek) w błoto. Z zestawem dostałem tylko to płaskie, uniwersalne i nie powiem - spełnia swoją rolę, jednak wymaga trochę zabawy. Zastanawiam się, czy pierścieniówka będzie wygodniejsza.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Roomba - jaka różnica w narzędziach do czyszczenia?

Post autor: pawel2m » 22 lip 2013, 15:05

wil3 pisze:Witam,

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy warto dokupić pierścieniowe narzędzie do czyszczenia szczotek "włochatych" w Roombie? Wiem, że chodzi o drobne, ale z zasady nie lubię wyrzucać pieniędzy (jakichkolwiek) w błoto. Z zestawem dostałem tylko to płaskie, uniwersalne i nie powiem - spełnia swoją rolę, jednak wymaga trochę zabawy. Zastanawiam się, czy pierścieniówka będzie wygodniejsza.
Pierścień jest bardzo wygodny. Oczywiście zależy to od tego gdzie się go nałoży :)
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 22 lip 2013, 16:43

Jeśli masz sporo "włochatych" domowników to pierścień jest bardzo przydatny.
Zdecydowanie szybciej idzie usunięcie włosów ze szczotki, jeśli najpierw natniesz płaskim, a potem ściągniesz okrągłym narzędziem.
Nie wyobrażam sobie zabawy jedynie z płaskim, które w zupełności można zastąpić nożyczkami, ale okrągłe jest po prostu niezbędne, chyba że lubisz to robić dla ukojenia nerwów :-P
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

wil3
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2013, 21:00
Lokalizacja: Kielce

Post autor: wil3 » 22 lip 2013, 16:56

@pawel2m, zgodnie z przeznaczeniem oczywiście ;)

@barbapuppa, z włochatych domowników to tylko żona ;) więc nie ma tragedii, ale dla mnie każde kilka minut zysku to dużo :)

Przekonaliście mnie, lecę do sklepu. Dzięki za odpowiedzi :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 30 lip 2013, 14:14

I jak z wygodą ;-) po zakupie pierścienia?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

wil3
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2013, 21:00
Lokalizacja: Kielce

Post autor: wil3 » 20 sie 2013, 13:04

@up, wróciłem z urlopu :) zgodnie z zaleceniami najpierw przecinam płaskim narzędziem włosy, potem kilka razy przeciągam okrągłym i... hmm, mam mieszane uczucia. Narzędzie okrągłe nie wyciąga wszystkich włosów ze szczotki, część tylko uwydatnia, potem i tak muszę je ręcznie wyciągać (chociaż rozcięte i wyciągnięte na wierzch są łatwym celem). Chyba, że coś źle robię.

Generalnie nie jest źle, na pewno wolę te parę minut czyścić szczotkę, niż odkurzać mieszkanie, a ponad miesiąc użytkowania Roomby sprawił tylko tyle, że coraz mocniej walę się w głowę, czemu wcześniej jej nie kupiłem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 20 sie 2013, 13:45

Okrągły pierścień ma też na krawędzi mini grzebyk (na 1/2 obwodu) i tym czesz, po rozcięciu i pierścieniowaniu oczywiście. U mnie na szarej szczotce rewelacja, czyszczenie szczotki co 2 wyjazdy zajmuje max 2 minutki.

A pierścień na szczotkę nakładaj też od drugiej strony (po obróceniu pierścienia), tam w kolcach takie szczeliny na gumki które są są w szczotce włosianej.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

wil3
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2013, 21:00
Lokalizacja: Kielce

Post autor: wil3 » 21 sie 2013, 9:38

Przydałoby się, żeby ktoś przygotował filmik i wrzucił na Youtube, bo te filmy iRobotPolska są strasznie ubogie, jeśli chodzi o opis czyszczenia narzędziami :)

Podsumujmy kilka rzeczy, aby ustalić fakty.

Po pierwsze, na pierścieniu jest strzałka, która teoretycznie wskazuje kierunek, w jakim powinien posuwać się pierścień po szczotce. W praktyce widać na filmach, że szczotkę należy przesuwać w kierunku odwrotnym, tj. w tym, w który skierowane są wewnętrzne ząbki, co jest logiczne (ząbki wewnętrzne zbierają włoski).

Po drugie, jak używać "grzebyka" po wstępnym, ww. czyszczeniu? Przesuwać pierścień po szczotce zgodnie z narysowaną strzałką (szczotka przechodzi przez pierścień), czy używać go jak tradycyjnego grzebienia - z zewnątrz?

Ja czyszczę szczotki i pojemnik po każdym sprzątaniu, może i przesadzam, ale jakoś tak mam, że dbam o swoją elektronikę :) Zmniejszyłem natomiast częstotliwość sprzątania na dwa razy w tygodniu, ponieważ u mnie to w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 21 sie 2013, 10:32

wil3 pisze:Po pierwsze, na pierścieniu jest strzałka, która teoretycznie wskazuje kierunek, w jakim powinien posuwać się pierścień po szczotce. W praktyce widać na filmach, że szczotkę należy przesuwać w kierunku odwrotnym, tj. w tym, w który skierowane są wewnętrzne ząbki, co jest logiczne (ząbki wewnętrzne zbierają włoski).
Ta "strzałka" to de facto trójkącik kierunkowy, pod nim piktogram szczotki, obrazuje w którą stronę przesuwać szczotkę a nie kierunek przesuwania pierścienia.

Mówisz i masz:
<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/uxCZ0h66lV ... detailpage" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

wil3
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2013, 21:00
Lokalizacja: Kielce

Post autor: wil3 » 23 sie 2013, 14:00

@sondejm, dzięki :mrgreen: nie ma to jak czyszczenie w warunkach bojowych, a nie udawanie na czystych szczotkach.

Już wiem, gdzie popełniałem błąd: za bardzo się cackałem z pierścieniem. Jeden powolny ruch po szczotce od jednego końca do drugiego, wyciąganie włosków z pierścienia, potem ewentualnie drugi i zbieranie reszty ręcznie ze szczotki, a tu widzę że trzeba bez ceregieli po tej szczotce jeździć, przepraszam za wyrażenie, jak po łysej kobyle. Dodatkowo widzę, że grzebienia w ogóle nie używałem (tzn. używałem źle).

Dzisiaj zgodnie z harmonogramem robot zasuwał, jak wrócę do domu zabieram się do czyszczenia po nowemu :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 23 sie 2013, 14:08

wil3 pisze:Dodatkowo widzę, że grzebienia w ogóle nie używałem (tzn. używałem źle).
Na filmowej szczotce może niewiele włosów było (utarg z jednej doby), taka metoda oczyszcza nawet bardzo zapchane szczotki z 99% włosów w 1,5 minutki.

Jeśli by w pierścieniu wygospodarować troszkę miejsca na nożyk to grzebyk, u mnie ten niebieski, byłby zbędny, ale marketing i kolejne akcesorium trzeba nabyć lub z nożyczkami siadać.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ