Poprosze o porade w sprawie odkurzacza

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
irontom
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2013, 13:44
Lokalizacja: Poznan

Poprosze o porade w sprawie odkurzacza

Post autor: irontom » 18 maja 2013, 14:02

Witam i pozdrawiam wszystkich uzytkownikow forum. Zagladam tutaj juz dluzszy czas, ale dzisiaj postanowilem sie zarejestrowac.

Wybor robotow jest w tym momencie dosc znaczacy, zarowno na rynku wtornym jak i nowym.

Szukam odkurzacza ktory obsluzy mi domek jednorodzinny, plan pomieszczen:

Parter
Obrazek
Pietro
Obrazek

Podlogi raczej jednolite (same kafelki), bez progow. Powierzchnia na parterze posiada drzwi tylko do lazienki (nie ma drzwi w wiatrolapach). Przestrzen jest wiec duza. Malo mebli (mniej niz na schemacie), nie ma mebli pod ktore trzeba wjezdzac.
Pietro jest chyba dosc standardowe, odkurzacz bedzie trzeba przenosic pomiedzy pomieszczeniami. Material na podlogach to panele + dywaniki.

Brud to piasek/ziemia wnoszona przez dziecko male i duze (mnie) z zewnatrz. Siersc kota i owczarka niemieckiego dlugowlosego. Zima wszystko co leci z drewna kominkowego.

Zdaje sobie sprawe, ze latarnia ulatwi mocno prace urzadzenia, chociaz nie jestem pewien czy w moim przypadku jest potrzebna? W tym wypadku najdrozszy model 780 wydaje sie wlasciwy. A moze jednak jakis konkretny uzywany model + "refurbishing" w wlasnym zakresie? Jako czlowiek na dorobku nie mam duzo kasy, ale uwazam ze kupuje sie rzeczy porzadne bo wychodza taniej na dluzsza mete.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 18 maja 2013, 21:48

Po 1. ŻADEN dostępny model Roomby nie posiada obecnie PRAWDZIWEGO ułożyskowania gniazda napędowego szczotki. Efekt - włosy i sierść przedostają się do wnętrza przekładni i po pewnym czasie uszkadzają odkurzacz. Koszt naprawy po upływie gwarancji - 200zł. Jeśli miałbym już ładować się w to ustrojstwo, to wybrałbym na Twoim miejscu najtańszy model np. 630. Przynajmniej później nie będziesz żałować, że za połowę ceny 780 mogłeś mieć nie wiele "gorszą" (a właściwie to"w ogóle"...) Roombę 630. Ja tak miałem. Wszystkie Roomby korzystają z tej samej baterii, więc nie wierzę że czas pracy w poszczególnych modelach się jakoś różni. No bo jakim cudem? Przecież magicznej "cewki Tesli" zwiększającej moc prądu tam nie zastosowali. U mnie 780 kupiona w DLF, była zdolna do odkurzenia 1 pokój + 1 przedpokój (1,5 godziny) - łącznie jakieś 20 metrów kwadratowych. Praktycznie 90% pokryte cienkim 1cm starym dywanem (przestrzeń otwarta, brak przeszkód, pusto, nie odkurzane przez tydzień, z zastrzeżeniem że obuwie dodatkowo przed wejściem do domu zdejmujemy, a i specjalnie brudno przez ten czas nie jest - powiedziałbym nawet że "czysto", bo większość na przedpokój i do pokoju dziennego nosi się z kuchni, tj. okruchy, kurz, włosy). Po zakończeniu cyklu w pokoju, wstawiałem ja na przedpokój - ale tylko 15 minut bo tyle starczało jej jeszcze aku. A gdybym wstawił ją tam z w pełni naładowanym aku, to kręciła by się z 40 minut. Dziwne, nie? U mnie z jednym pokojem 10m2 (przestrzeń otwarta = pusto, 1cm dywan o pow. 6m2) "zabawiała" ponad godzinę. Na piętrze mam pokój 15m2 (przestrzeń otwarta = pusto, cienki 1cm dywanik o pow. 1m2) i tam było to samo. Jedynie w mniejszych pokojach (~5m2) było to ~25 minut. Efekt taki, że aby odkurzyć cały dom (2x 50m2) musiałem ładować Roombę 3x, czyli prawie 8 godzin czuwać nad tym kiedy skończy jeden pokój by móc ją RĘCZNIE przenieść do ładowarki, naładować przez kolejne 2 godziny, a potem znowu wstawić RĘCZNIE do kolejnego. Bo odkurzanie z latarniami to jakieś nieporozumienie...cóż z tego że Roomba sama przechodzi do kolejnych pokoi, skoro nie odkurza ich wtedy tak dokładnie, jak gdyby włączało się ją ręcznie po zamknięciu drzwi w każdym z nich. Bo nie ma się co oszukiwać - krótszy czas pracy w każdym z pokoi (z użyciem latarni) = gorsze i mniej dokładne czyszczenie. Taka technologia - sprzątanie na oślep - "po pijaku", na "łabas cabas". Poza tym, wokół latarni wytwarza się dość duże pole promieniowania, które uniemożliwia dojechanie Roombie do latarni na odległość mniejszą jak ~40cm wokół i ~30cm w lini prostej od progu. W efekcie przestrzeń wokół futryny drzwi i samego progu nie jest W OGÓLE sprzątana. Dla mnie to duża ujma, bo jest to powierzchnia AŻ 40 x 80cm x ilość latarnii - syfu . U mnie tak było za każdym razem - jestem bardzo uczulony na wszelkie "niedoróbki" (zboczenie zawodowe) i od razu widzę gdzie jest czysto, a gdzie zostało pominięte. Z latarniami pokoje były ZAWSZE tylko z grubsza "przelecone". Ze względu na bardzo giętką i "lichą" szczotkę boczną (w przeciwieństwie do obecnie posiadanego robota) Roomba nie odkurzała dokładnie powierzchni dywanów przysuniętych maksymalnie do ściany. Wszelkie okruchy pozostawały tam, prawie jak przed odkurzeniem. Jeśli zamiast pośmigać rurą 20 minut, wolisz zabawę z "łinteligętną" Roombą - to SZCZERZE (NIE)polecam.

ALE...zaraz rzucą się na mnie OBROŃCY Roomby i będą skaltować, że nie przestrzegam reguł forum --> nie polecam wszystkim nowym członkom forum "łajrobota". Bo przecież taki WYMÓG by móc tu funkcjonować. ;-)
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 22:23 przez piokrza, łącznie zmieniany 2 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

irontom
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2013, 13:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: irontom » 18 maja 2013, 23:31

piokrza,

Dziekuje za opinie. Czytalem poprzednie Twoje posty. Ze wzgledu na opinie wspomnialem Roombe 780. Biore tez inne odkurzacze pod uwage.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 19 maja 2013, 20:16

Witaj, jeśli chcesz obsługę latarni to najłatwiej zmodyfikować używkę 560 lub 580. Czyli zmienić kosz na AV, wózek na nowy i zapewne akumulator, tuning takiego modelu powienien zamknąć się w ok 950 zł, a w zasadzie masz wszystko nowe, oczywiscie pomijając używaną porysowaną obudowę, ale to nie ma wpływu na sprzątanie a zawsze to pół ceny 780.

Wózek szary czyli ten sam co w 780, kosz AV bez hepy bo to tańsze w eksploatacji.

Całość należy dopieścić najnowszym softem i do roboty.

Wózek nie zawsze jest do wymiany, ale biorąc pod uwagę że uzywane roomby miały czerwony lub zielony należy brac to pod uwagę i cieszyc się jesli bedzie ok.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 19 maja 2013, 22:09

Ponieważ posiadam 581 i 780 muszę obalić pewien argument piokrzy, nie znam się może na technice, ale na zegarku doskonale, 581 zasuwała jako nowa 2 godziny, a 780 - 4 godziny. Niby ta sama bateria, więc widać u mnie jakiś cud się zdarza przy każdym sprzątaniu.
Przepraszam za małą złośliwość.

irontom nie jestem pewna czy w Twoim układzie szczególnie jeśli chodzi o parter sprawdziłaby się Roomba, duże otwarte przestrzenie nie są jej mocną stroną. Z piętrem-poddaszem nie widzę przeszkód.
Gdybyś myślał o Roombie, to jednak sugerowałabym przetestowanie sprzętu na żywo.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

ODPOWIEDZ