Bitwa na głosy: Samsung vs. Roomba

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Bitwa na głosy: Samsung vs. Roomba

Post autor: piokrza » 14 maja 2013, 21:56

Ja tradycyjnie polecę gamę odkurzaczy Samsung Navibot ;-) Na takiej powierzchni sprawdzi się jeden z podstawowych modeli w okolicy 900-1000zł. Nie wymagasz wyjątkowej cichości ani dodatkowych bajerów (stacja opróżniająca, wyświetlacz dotykowy, pilot zdalnego sterowania, wirtualne płoty), nie posiadasz też zwierząt ani dywanów (stacja opróżniająca, funkcja turbo), więc z pewnością model SR8730 będzie tu wystarczający. Przechodząc do zalet nad urządzeniami iRobot - roboty Samsunga są zbudowane ze znacznie LEPSZEJ trwałości materiałów - świadczy o tym ich wysoka jakość wykonania, a także styl (twarde ogumowanie na całej szerokości "roboczej"). Poza tym, urządzenia te produkowane są w Korei Płd., a nie w Chinach jak Roomba. Naviboty nie wymagają też stosowania dodatkowych wirtualnych latarni/ścian do sekwencyjnego sprzątania CAŁEGO mieszkania. Wystarczy znaleźć ustronne miejsce na postawienie ładowarki - nie musisz pamiętać o wymianie/ładowaniu baterii/akumulatorów w latarniach, nie zagracasz sobie nimi mieszkania (takie dodatkowe "czujki" wcale nie dodają mieszkaniu uroku) oraz nie potykasz się o nie w drzwiach (mi się zdarzało... :roll: ). Naviboty posiadają też czujniki zapobiegające zderzeniom z przeszkodami (zatrzymują się ~1-2cm przed przeszkodą) - każda Roomba jest typem "uderzającym". Każdy model Samsunga posiada też filtr HEPA który można PRAĆ. Jest to o tyle ważne (pomijając aspekt alergików/astmatyków...), że tego typu odkurzacze są typami bezworkowymi, a filtra nie będziesz wymieniać na nowy przecież po każdym opróżnieniu.

W Roombach serii 700 co prawda też są filtry HEPA, ale nie nadają się do mycia, a ich konstrukcja uniemożliwia skuteczne oczyszczanie ich z kurzu także na "sucho", co w konsekwencji i przy rzadkiej ich wymianie prowadzi do szybkiego powstawania nieprzyjemnego zapachu (a wywołują go przecież namnażające się roztocza :shock: ). Z kolei seria 600 dysponuje zwykłymi filtrami flizelinowymi - można je prać, ale nie są tak szczelne i wydajne jak HEPA.

Proponowany model Samsunga jest stosunkowo cichy (70dB) i posiada wszystkie podstawowe funkcje. Gdybyś jednak chciała korzystać z opóźnienia startu (do 23 godzin), to weź pod uwagę model SR8825 (ok. 1100zł). Programowanie odkurzania codziennego oferują natomiast modele SR8855/SR8895/SR8950 (cena: 1200-1800zł). Jeśli chodzi o zwiększoną skuteczność odkurzania w miejscach szczególnie narażonych na silne zabrudzenie (wspominany piach), zawsze można wykorzystać w takim przypadku funkcję "Max" (odkurza tak intensywnie jak Roomba; jest dostępna we wszystkich modelach) lub tryb "Turbo" (zwiększa intensywnośc pracy mechanizmów czyszczących; dostępne w wyższych modelach od 1300zł). Można też rozpatrzyć kwestię wyboru modelu SR8950, wyposażonego w czujnik kurzu (urządzenie zwiększa intensywność ruchów i moc czyszczenia w miejscu wykrycia dodatkowego zabrudzenia).
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 22:54 przez piokrza, łącznie zmieniany 4 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

RoboFan
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2011, 15:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: RoboFan » 15 maja 2013, 11:38

piokrza - co to ma być artykuł sponsorowany?
chyba nigdy nie miałeś Samsunga, i na pewno go nie uzywałeś.
Ja mam i uzywam i chetnie podziele się uwagami:
Wykonanie urządzenia - materiały nie są lepsze od zastosowanych np w Roomba (chyba, że w jakiś starych modleach). ogumowanie - tylko po co skoro SR nie dojerzdza do przeszkód? W katach, w zdłuż scian i mebli pozostawia SYF. Zasłony, firmany, narzuty na łożko - wszystkiego tego typu wynalazki trakuje jak przeszkodę. Innymi słowy Samsung nie posprzata za zasłonami, pod łozkiem z które zwisa narzuta itp - tutaj przewaga "obijającej" się Roomby - wjedzie wszędzie.
Duzym minusem Samsunga, wpływająym na skuteczność sprzatania jest jedna szczotka główna. Śmieci nie zawsze trafiają do pojemnika, Samsung poprostu je rozrzuca. A i uwaga praktyczna, broń boże nie podnośnie urzadzenia z podłogi. Jeżeli to zrobicie to wszystkie smieci z pojemika się wysypią na podłogę....
" Naviboty nie wymagają też stosowania dodatkowych wirtualnych latarni/ścian "
kolejne kłamstwo! To po co ma sciany/latarnie w zestawie??? tak dla picu???
Samsung bez latarni Sbedzie jezdził po całym mieszkaniu bez ładu i składu - skuteczność sprzatania = chiński robot za 200 zł. Producent zaleca stosowanie Latarnii do sekwencyjnego sprzątania (po to też je zrobił) - podbne rozwiązania są w Roomba itp.
A na koniec hit - zaobserwoałem w ten weekend:
miałem otwarte okno w pokoju i świeciło słońce na sufit - pełgał po suficie tzw. "zajączek" i co zrobił Samsung - zaczął zasuwać za zajączkiem :-) ubaw po pachy :-)
Kamera skanująca sufit, aby sprzatać podłogę zasługuje na miano wynalzaku XXI w. :-)

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 15 maja 2013, 11:51

PO PIERWSZE widzę że kolega nie ma na tym forum ani JEDNEGO posta nt. Samsungów, jakoby je teraz posiadał. Wypowiada się tylko i wyłącznie na tematy Roomb, Scoob...czy to marna prowokacja uzależnionego sentymentalnie od firmy iRobot? :-) Niektórzy porażają mnie infantylnością...i to nawet będąc już w takim wieku. :-D

Ale do rzeczy...

Osobiśćie posiadam i używam już drugiego Navibota. Mniej żałuję zakupu w przeciwieństwie do Roomby 780 i Neato XV-11, które nie zdały u mnie podstawowych egzaminów - jeden odkurzał wolno, poruszając się przy tym gorzej ode mnie (a po pijaku przecież nie sprzątam... :-> ), a drugi skutecznością...pseudo-"odkurzania" prawdziwą MOCĄ :lol: . I nie, to nie artykuł sponsorowany. Aktualnie jestem na bezrobociu i nigdy nie pracowałem dla Samsunga, ani żadnej z firm produkujących agd. Lubię po prostu podpierać się w swoich wypowiedziach RZECZOWYMI argumentami, bazując TYLKO na własnych doświadczeniach.

Stare modele SR8845 i SR8855 z pierwszego "rzutu" (rocznik 2009/2010) mają "raczkującą" wersję oprogramowania, z typowymi dla "wieku dziecięcego" niedopracowaniami. Mam porównanie, bo posiadałem taki model SR8855, a teraz od 9 miesięcy jestem w posiadaniu poprawionej oprogramowaniowo i sprzętowo wersji SR8895. Uwierz mi - JEST różnica. ;) Co do zasłony, firanek i narzut - zawsze MASZ wybór - użyć trybu "edge" (wyłączenie czujników anty-zderzeniowych). Wtedy Navobot zachowuje się w kontakcie z przeszkodami jak Roomba ;) Nie spotkałem się z tym by Samsung cokolwiek "rozrzucał" szczotkami - co prawda jest tylko jedna szczotka walcowa, ale pełni podwójną rolę. Nie zauważyłem by Navibot zbierał mniej kurzu od Roomby. Jak nie wierzysz, to może najpierw POCZYTAJ forum i moje recenzje (umieściłem dość obszerne do każdego testowanego przeze mnie sprzętu) bo widzę żeś tu nowy, a potem dopiero "kwicz" na innych bo coś Ci się nie podoba w ich wypowiedziach! Ściany/latarnie w zestawie są do ew. odgradzania przestrzeni które nie chcemy sprzątać (nam kącik zabaw dla dziecka) i posiada je też Roomba. Ale Samsung w przeciwieństwie do niej nie wymaga ich stosowania do SEKWENCYJNEGO i w PEŁNI automatycznego sprzątania całego domu. Bez nich obchodzi się tak samo jak i z nimi - odkurza tak samo metodycznie, tyle że CAŁY dom NA RAZ, nie nie po kolei każdą ze stref OSOBNO. Ruchy i manewry niczym się nie różnią. Natomiast dokładność już tak - zapewne zdążyłeś zauważyć że wokół latarnii zarówno iRobota jak i Samsunga występują tzw. "martwe punkty" czyli miejsca chronione wiązką przed uderzeniem w latarnie robota. jest to ok. 30-50 cm w promieniu. Navibot nie musi mieć ich (a w konsekwencji i "martwych punktów"), by odkurzyć DOKŁADNIE cały dom, a Roomba bez latarnii sobie nie poradzi w bardziej skomplikowanym układzie pomieszczeń. Roomba może sobie co najwyżej bez tych latarnii "polatać" i się "przelecieć" wzdłuż i wszerz, a i tak wiele miejsc opuści. Przypomniała mi się sytuacja, jak miałem ją jeszcze u siebie to w pokoju dziennym 4x5 metrów zawsze opuszczała miejsce wydzielone pomiędzy sofami, a wejściem. Z kolei inne miejsca traktowała aż nadto "poważnie". Dlatego jestem przeciwny odkurzaczom nie mających funkcji tworzenia map - weź i Ty spróbuj sobie odkurzyć mieszkanie na oślep, z chustką przewiązaną na oczach - a ja chcę później zobaczyć efekty! :D Z tym pojemnikiem to pojechałeś strasznie! Jeszcze NIGDY mi się nie zdarzyło by coś wyleciało po podniesieniu Navibota z podłogi. Jego pojemnik jest w porównaniu do Roomby serii 700 znacznie GŁĘBSZY i pojemniejszy (Navibot - 0,6L, Roomba 700 - 0,26L) i to właśnie w Roombie łatwiej o taki incydent.

Jeśli masz takie problemy jak opisujesz, to oznacza to tylko, że Twój Navibot albo jest jednym z tych pierwszych, nie dopracowanych (ma więcej jak dwa lata?) - modeli SR8845 i SR8855, które jako pierwsze W OGÓLE Samsung pospieszył się i wprowadził do Europy, albo masz wadliwy egzemplarz. Może warto zwrócić się o pomoc do serwisu, obsługi klienta Samsunga na gwarancji, a nie po zaledwie JEDNYM "nieudanym" ich sprzęcie który się posiada, od razu przekreślać całą markę! Nie tylko Samsungowi przydarzają się wady fabryczne i niedopracowania - wystarczy spojrzeć na iRobota lub Neato. Czy ktoś zastanawiał się w ogóle ile oni mieli przez tą dekadę, czy pięć lat jak już są (iRobot/Neato) wpadek u klientów przez swe niedopracowane produkty z wadami fabrycznymi? Z tym zajączkiem...pierwsze słyszę. Nowe modele Navibota (w tym poprawione wersje SR8845 i SR8855 --> rocznik 2011-) mają wyeliminowany problem reakcji na silny strumień światła (czy to słonecznego czy żarowego) poprzez nowy układ optyczny (w tym soczewki i czułość kamery) i mogą już pracować w ciemności. Ale to tylko potwierdza, że masz chyba PECHA i wpuścili Cię na wadliwy egzemplarz. Rozwiązanie - zwrot/wymiana/naprawa. Sprzedawca/gwarancja/producent. Wielu pechowych klientów z tego skorzystało, ale trzeba najpierw CHCIEĆ się POFATYGOWAĆ i walczyć o prawo klienta do "zgodności towaru z opisem". Innego wyjścia nie ma...chyba, że chiński "pijak", ale co i jak on trafi się od początku wadliwy? ;)


Ps. nie rozumiem dlaczego na tym forum tak strasznie gloryfikuje się chińskie zabawki, a wylewa pomyje na urządzenia cieszące się ZNACZNIE lepszą jakością i zastosowaną technologią od wiodących producentów na rynku? czyżby inicjatywę przejmowali domo-okrażcy od firmy DLF? (których serdecznie pozdrawiam :).
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 22:55 przez piokrza, łącznie zmieniany 2 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

RoboFan
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2011, 15:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: RoboFan » 15 maja 2013, 13:06

Gratuluje rozumowania. Nie mam wpisu na forum ze mam Samsunga to znaczy ze go nie mam :-)
Przeproaszam wszystkich forumowiczów, że nie zameldowałem kupno Samsunga model SR8980 S. skusiłem się na stację dokującą :-) Mam go od 3 m-c.
wcześniej kupiłem RO780 i mam porównianie.

Mam swoje zdanie o Samsungu i od tego jest forum.
Zapytam Cie przewrotnie - masz Roombę? Moze jakis stary model???

Według mnie piszesz głupoty, które nijak sie mają do stanu faktycznego. Mój model (moze według Ciebie stary, z archaicznym softem), nie sprzata metodycznie cZy jak to nazywasz. jezdzi bez składu i ładu. Wariuje jak sie zapala/ gasi swiatlo i przestawia przedmioty. Jako uzytkow ik nie zaobserwoałes tego?
Co z tego, że mozna go pusic bez latarnii po całym mieszkaniu jak skuteczność sprzatania jest wtedy słaba. Jedyny plus (w odrozeniu do irobot) to ze znajdzie droge do stacji.

Pojemik w SR jest mniejszy niz w serii 700. Moim zdaniem przez latająco w nim klapke smieci wypadają przy podnoszeniu/ oraz smieci zostają w drodze do pojemnika w obrebie szczotek. Wszak założenie Samsunga jest takie aby urządzenie nie było ruszane - to tłumaczy brak rączki... Z Roomby smieci wypadaja tylko jak sie wezmie ja do góry nogami.
Ogólnie Samsung ma plusy, ale Ty kolego poruszyłeś aspkty które są minusami tego urządzenia.

", a wylewa pomyje na urządzenia cieszące się ZNACZNIE lepszą jakością i zastosowaną technologią od wiodących producentów na rynku?"
To obrazuje Twoją naiwność. Jest logo Samsung to znaczy super sprzęt! Gratuluje! Jeżeli w ten sposób podejmujesz wszystkie swoje decyzje zakupowe.
Tylko oszołomy wybieraja produkt kierując się logo.
Nie powiem mam lodówke szajsunga sprawuje sie bardzo dobrze. Zachwycony tym faktem kupiłem tez pralkę... i d..pa blada. Padaka straszna. I co mam wychwalać na sile pralkę która nie spełnia oczekiwań?
podobnie jest z Navibotem, nie spełnia moich oczekiwań i nie mam zamiaru sie z tym kryć.
Jaka to technologia jest w Navibocie? Kamera skanująca sufit? Poroniony pomysł. bawili się w to inni producenci i dawno dali sobie z tym spokój.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 15 maja 2013, 13:36

No widzisz, a wg mnie to Ty piszesz tu głupoty, bo porównujesz serię Navibot SR89XX z omawianą tu przeze mnie SR87XX/SR88XX, które DRASTYCZNIE się od siebie różnią. Gdybyś od razu powiedział że masz Navibota S, to inaczej ta rozmowa by się zapewne potoczyła. ;-) Ja nie mam żadnych doświadczeń z tą "płaską" serią, a jedynie z tradycyjną - wcześniejszą.

Co prawda, zaobserwowane przez Ciebie zachowania obserwowałem pod koniec mojego miesięcznego testowania modelu SR8855. Jak już wspominałem - był to model z "chorobami wieku dziecięcego" i został później dopracowany. No i różnica między nim, a SR8895 jest fasktycznie kolosalna. Jego ruchy po pomieszczeniu są całkiem inne - jakby inny software. Ma np. możliwość wykonywania trasy po krzywej (zaokrąglonej), a nie tylko po prostej jak było w przypadku SR8855. Stąd też dojeżdża do ścian na 1cm wymiatając kurz z LISTW przypodłogowych za pomocą szczotek. Nie wiem jak model SR8980 miałby zostawiać, jak to nazwałeś "syf", przy nich skoro ma system Visionary Mapping Plus (jeszcze nowszy od tego obecnego w SR8895), więcej czujników i również przynajmniej wg opisu producenta powinien podjeżdżać do przeszkód na odległość nie większą jak 1cm. Co prawda wcale nie dziwią mnie Twoje komentarze, bo podobne widziałem już na niemieckim Amazonie. Ciekawe tylko, że nie wszystkie takie były. ;) Czyżby wadliwy od nowości egzemplarz? Nie wiem, dla mnie dziwne i nienormalne jest to co piszesz - ja właśnie zaobserwowałem że z latarniami Navibot - czy to SR8855, czy SR8895 sprzątały gorzej, bo pozostawiały mnóstwo nie dosprzątanych przestrzeni wzdłuż promieni prostych i dookolnych wychodzących od latarni (podczerwień).

Pojemnik w serii Navibot SR89XX jest nieznacznie większy lub identyczny jak ten w Roombie serii 700. Oba są natomiast mniejsze od tego w modelach SR87XX i SR88XX.

Nie napisałem że logo marki świadczy o tym, że jej produkty są "super". Do tego najlepiej przekonywać się w sposób praktyczny, a nie ze zasłyszanych opinii. Każdemu zdarzają się wtopy, także firmie iRobot (przykład: nienaprawialna i łatwo psująca się, a przy tym ultra-droga jak na swoje kiepskie możliwości Scooba 230).

Nie powiedziałem, że mamy wychwalać to co nie spełnia naszych oczekiwać. To ty błędnie odczytujesz moje wnioski dotyczące Twoich spostrzeżeń. Jak uważasz że pomysły danych inżynierów są "poronione", to może sam coś wymyśl, opatentuj - panie GENIUSZU! :-) Łatwo się gada, jak samemu nie ma się tak naprawdę bladego pojęcia o temacie, a wymagania królewny...a ciekawe skąd masz takie informacje jakoby jakiś producent zrezygnował z systemu nawigacji wykorzystującego m.in. kamerę? Poza tym...kamera nie służy do "robienia zdjęć sufitowi", a do zapamiętywania punktów "zaczepienia" w przestrzeni płaskiej, geometryczno-niejednorodnej. To wyższa inżyniera komputerowa połączona z tworzeniem topografii terenu za pomocą graficznego obrazowania przestrzeni. "Słit-fotografie" rodzinne to możesz sobie zrobić "bardziej" do tego przystosowanymi technicznie urządzeniami. iRobot nie ma natomiast ŻADNEJ technologii, więc nie ma się czym pochwalić, co? :lol: Ale tak to już jest jak za "business" biorą się niedoszli inżynierowie NASA. Ich produkty muszą być przecież "głupie", by nie dorównać "inteligencjom" ich wynalazcowi. :-P

Nigdy niczego nie wychwalałem na siłę - cały czas mówię tu o Navibocie, a nie Navibocie S. ;) Oceniam tylko to co udało mi się przetestować. Czy kiedykolwiek wypowiadałem się na temat modelu SR8980? Nie! więc nie przypisuj mi fałszu i zakłamania, bo to Ty okazałeś się nierzetelny w przekazywaniu informacji na forum i jeszcze głupio tłumaczysz się że "skoro nie pisałeś o nim nic, to nie znaczy że go nie masz". A spytam tak samo głupio jak Ty gadasz od początku - czy SR8980 to to samo co choćby SR8895? Polecam poczytać choćby informacje prasowe na stronie Samsunga. Może coś się rozjaśni. A ubóstwiania odpustowej lipy i-China zachować sobie dla siebie.

Podsumowując: nic nie jest "idealne", drogi kolego. Robot Neato, bazujący na technologii mapowania z wykorzystaniem lasera na podczerwień, także ma spore problemy z nawigacją i rzetelnym sprzątaniem. Ileż już oni tam wersji oprogramowania wprowadzili??? Ile było z powodu każdego nowego problemów??? ("wieszanie się" softu w trakcie pracy, gubienie się, zmiana ścieżki ruchu bądź powtarzanie danej wielokrotnie, nie odnajdywanie ładowarki, brak sukcesywnego dokowania, topienie się elementów, przegrzewanie baterii...lista się nie kończy). A mimo to jest na tym forum np. taki GRZECH :mrgreen: który będzie bronił dziada wszelkimi możliwymi argumentami - nie ważne czy logicznymi i prawdziwymi. Obecnie na rynku nie widzę idealnego robota dla kogokolwiek - wszystko zależy raczej od tego jaki się komu trafi. Myślę że trzeba próbować/testować i metodą prób/błędów wybrać dla siebie "idealne" rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 22:55 przez piokrza, łącznie zmieniany 2 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

RoboFan
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2011, 15:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: RoboFan » 15 maja 2013, 15:09

"A ubóstwiania odpustowej lipy i-China zachować sobie dla siebie"

co przez to rozumiesz?
pokaż mi w którym miejscu ubóstwiam - irobota? Bo moze czytasz inne forum???

System kamery, moze i zaawansowany i co z tego - nie sztuka zrobić coś zaawansowanego dla sztuki. W praktyce to rozwiązanie nie zdaję egzaminu. Ten system sprawdzi się tylko gdy: - sufit jest jednolity (brak skosów, fasad ito)
- brak oświetlenia - zarandlowe, swiecace lampy, podwieszane sufity z lampami itp
- brak przedmiotów pod które SR wjedzie (łóżka, stoły itp)
wszystko wyzej wymienione sprawia, że ten mega hiper system wariuje i urzadzenie nie sprzata skutecznie
Co do roomby to nie wiem jaki ma system lub jakiego nie ma. Sprzata i tyle. jest głosa to fakt nieraz przywali w mebel to fakt, ma latarnie - ok mi one nie przeszkadzają. Na pewno mogłaby byc lepsza (zwłaszcza cichsza) i wygodniejszy multiroom - tu liczę ze stworzą coś z systemem z Minta.
A i w odróżnienie od Samsunga S - moja RO780 bardzo dobrze radzi sobie z wykładzinami i dywanami. Pewnie Twojego modelu to nie dotyczy, jest z innej galaktyki zwanej Koreą :-)
Nie wiem kolego co ty z tymi chinami masz jakis kompleks? Nie uwierze że nie masz nic chinskiego w domu. Kraj jak kazdy inny. Tania siła robocza = produkcja.

Jeszcze 10 lat temu samsung był w europie kmiotem. Wstyd było kupic samsunga z korei, a teraz pianie z zachwytu.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 15 maja 2013, 16:57

W przypadku posiadania kamery lub lasera robot przynajmniej "wie" jak najszybciej wrócić do ładowarki z najodleglejszego miejsca w domu - zwłaszcza gdy układ jego pomieszczeń jest bardziej rozbudowany. I to oczywiście bez pomocy latarnii (Samsung/LG/Neato). Roomba bez latarnii będzie miotała się po pokoju w którym zakończy sprzątanie, aż przez przypadek z niego wyjedzie. Taka prawda. Dlatego tak często zdarza się, że iRoboty bez latarnii puszczone nawet w niewielkim mieszkaniu, po zakończonym sprzątaniu po prostu gubią się i "zdychają" gdzieś pod łóżkiem lub szafą, gdzie trudno je odnaleźć i spod których trudno je potem wyciągnąć. Różnica jest bowiem taka, że Navibot/Neato/LG ZAWSZE wrócą do ładowarki i się nie zgubią po drodze. A Roomba...cóż można wymagać od robota bez "oczu". :roll:

I proszę Cię - nie wrzucaj całej gamy Navibotów do jednego "wora", bo nie masz podstaw. Pisałem już czym poszczególne serie się od siebie różnią i nie mam zamiaru się powtarzać. Testowałeś jeden model - w porządku. U Ciebie się nie sprawdził - trudno. Ale dalej nie masz np. pojęcia jak w tym samym środowisku zachowałby się np. model SR8895 albo SR8730, które pochodzą z INNEJ linii i posiadają INNE oprogramowanie oraz charakterystykę SPRZĘTOWĄ.

Mi Roomba 780 nie spasowała - nierzetelność w trakcie sprzątania (omija mnóstwo miejsc, niby wąskie ale w "szczelinę" 1m szerokości to chyba powinna ona wjechać? :roll: ), za długi czas sprzątania (ponad 1 godzina na 1 pokój o pow. 10m2 z dywanem ~3m2), zbyt krótki czas pracy na baterii (ok. 1-1,5 godziny na dywanach co daje 1-2 pokoje... :!: a ja mam ich 6 + kuchnia, wiatrołap i 2 łazienki...wniosek: sprzątanie domu z ładowaniami pomiędzy zajmuje cały dzień :!: :evil: - taki sposobem ,t o ja wolę tradycyjny odkurzacz i 40 minut pracy --> nie dość że mam poodkurzane dokładniej i bez omijania "specyficznych" dla Roomby miejsc, to jeszcze szybciej...i bez myślenia: "Znowu muszę ją ręcznie zanieść do ładowarki?") i brak nawigacji pomiędzy pokojami - ustawianie latarni w progach jest dla mnie delikatnie mówiąc "archaicznym" rozwiązaniem, dlatego nie stosowałem tego ustrojstwa. Nie mam zamiaru co tydzień kupować nowych baterii, ani też bawić się z ładowaniem akumulatorków doń. Zwłaszcza że w całym domu potrzeba było 6szt. latarni. Nie, dziękuję. Wolę Navibota i będę go polecał każdemu. :-P A to że nie ma uchwytu - po co mu? To tylko Roombie potrzebne, bo ją ciągle trzeba ręcznie przenosić do ładowarki. :lol: Navibot zostawiasz na podłodze i zapominasz...a Roomba? ręczna obsługa co godzinę w przypadku braku latarnii....bez nich - cotygodniowa modlitwa by akurat dziś nie nastał ten dzień, w którym rozładuje się choćby jedna para baterii w latarnii...bo po przyjściu z pracy do domu okaże się że dom "wysprzątany" (celowo w cudzysłowie) zaledwie w 1/4....ale kogo to obchodzi? Bo chyba nie mnie :-P

Mint ma beznadziejny system "mapowania". Do odkurzania sekwencyjnego w kilku pokojach (a może ich robić chyba tylko 2 lub 3 na raz, co jest nie do przejścia), dalej wymaga kostek/latarnii. Bez sensu. Robot - z definicji - to urządzenie autonomiczne, a nie zależne od innych urządzeń. To w obudowie tej Roomby powinien być cały system, a nie że trzeba nim "obstawiać/okablowywać" cały dom. Tu latarnia, tam latarnia...ehh to ma być automatyka pracy? Wystarczy pomyśleć co sie stanie gdy podczas pracy robota, niespodziewanie rozładuje się bateria w jednej z latarnii...iRobot delikatnie mówiąc "głupieje". :roll:

Dalej nie rozumiem dlaczego na siłę starasz się mnie przekonać, że moja pozytywna opinia nt. Navibotów jest nieprawdziwa :!: :roll: Powiedz mi CZŁOWIEKU czy Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, że dla niektórych te roboty Samsunga się po prostu sprawdzają? Czy może tak zżera Cię zazdrość że Tobie się z nim nie udało? Dziwny jesteś i chyba za bardzo oszołomiony od nadmiaru tych robotów w swojej chałupie...może wróć się do tradycyjnej rury i będzie wreszcie git! :mrgreen: zresztą nie moja sprawa...proszę tylko byś mnie nie OCZERNIAŁ na forum publicznym i nie podawał tu fałszywych informacji o mnie. Nie znasz mnie, więc nie oceniaj!

Poza tym, mam takie samo prawo wyrażać tu swoje opinie nt. używanych produktów jak Ty, ale mimo to nie podoba Ci się to i starasz się na siłę przekonać mnie do tego że nie mam racji, tylko Ty ja masz. Bo tak jak jest u Ciebie musi być i u mnie... :roll: Tobie ten robot nie działa prawidłowo, ale mi jak najbardziej. Wolę go 100x od miotającej się i nie dokładnie sprzątającej Roomby. ;-) :!: :!:

Ja nie rozumiem co kolega ma z tą Koreą? czyżby produkty Chińskie były lepsze od Polskich? Jeszcze 10 lat iRobot był bzdetem na skalę co najwyżej swojego rodzimego kraju,a dziś trochu klienteli nabrał, to od razu pianie z zachwytu. Zgadza się Panie? :-> Nie wiem kogo było wstyd kupić Samsunga, ale wiem kogo może być wstyd kupić Roombę w takim zaściankowym, zazdrosnym i niedoinformowanym społeczeństwie jakie niestety w większości mamy w Polsce - ludzi którzy boją się opinii innych, że pokusili się na drogą "zabawkę", a tak naprawdę sami (nie tylko przez innych) są odbierani przez siebie jako snoby. :-?

[ Dodano: 2013-05-15, 18:38 ]
Do autora wątku: Warto śledzić aukcje, bo często zdarzają się okazje że za ok. 500-700zł można nabyć w dobrym stanie wizualnym i technicznym, używane modele z wyższej półki - jak SR8895 (polecam!) czy SR8950.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 22:55 przez piokrza, łącznie zmieniany 2 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 15 maja 2013, 18:44

piokrza pisze: A mimo to jest na tym forum np. taki GRZECH :mrgreen: który będzie bronił dziada wszelkimi możliwymi argumentami - nie ważne czy logicznymi i prawdziwymi.
:mrgreen: Jak nie masz pojęcia to się nie wypowiadaj i nie zarzucaj drugiemu kłamstwa. A dziada miałem... 625 i się go z chęcią pozbyłem. Ale oczywiście twierdzisz że nie mogę mieć swojego zdania :lol: i muszę "śpiewać" tak jak inni. To trochę samolubne.
To tyle OT
Ostatnio zmieniony 18 maja 2013, 20:02 przez GRZECH, łącznie zmieniany 2 razy.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 15 maja 2013, 18:53

GRZECH, spodziewałem się że odczytasz w tym zdaniu moją parafrazę jako sarkazm - bo tak chciałem żeby to zabrzmiało. Przykro mi że wyszło inaczej. Na pewno nie chciałem Cię urazić. :-/

Ale i tak bardzo mi jest miło, że choć jedna osoba zgadza się ze mną co do "dziadownia" jakim niewątpliwie jest Roomba! :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 22:55 przez piokrza, łącznie zmieniany 2 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 15 maja 2013, 20:59

Jak sam powiedziałeś piokrza każdy wybiera co się u niego sprawdza i mu odpowiada.
Mnie np. pasuje Roomba, a Tobie Samsung. Czy jest w tym coś złego?
Dobrze, że jest wybór, a nie jedna firma i jeden model.
I tak jak wspomniałeś nie wynaleziono jeszcze idealnego modelu, więc zanim to nastąpi "każda pliszka będzie swój ogonek chwalić" :-P
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 15 maja 2013, 21:20

piokrza pisze:GRZECH, spodziewałem się że odczytasz w tym zdaniu moją parafrazę jako sarkazm - bo tak chciałem żeby to zabrzmiało. Przykro mi że wyszło inaczej. Na pewno nie chciałem Cię urazić. :-/
Parafrazę trudno tu zauważyć...

Na tym forum staramy się nikogo nie obrażać mieć szacunek do innych forumowiczów.
Proszę więc o likwidację tekstów niezgodnych z regulaminem i wygaszenie postów OT.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2013, 20:03 przez GRZECH, łącznie zmieniany 1 raz.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

RoboFan
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2011, 15:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: RoboFan » 16 maja 2013, 8:04

piokrza - wychodzi na to, że Samsung nowa seria S robi krok w tył. Skoro Twój model jest taki super - mój wygląda jak ułomny brat.
Zadnej z dostepnych robotów nie ma idealnego systemu nawigacji. Z tych co są dostepnę, dla mnie najlepiej sprawdza się i działa ten z Minta (oczywiście, że super bybyło gdyby kostka była zintegorana z urzadzeniem).
Samsung (przynajmniej mój S) mają bardzo słaby system nawigacji - kamery. Nie sądze, aby starsze modele Samsunga miały lepszy system mapowania. Poprostu ten system nie może działać dobrze w mieszkaniu. Może się sprawadzać w pustych pomieszczeniach o regularnym suficie (pisałem dokładnie o co chodzi wcześniej i nie bede sie powtarzal).
piokrza aby było jasne. Uważasz, że Twój model Samsunga nie ma zadnych wad, ma same zalety? Piszesz swojego posty rozplywając się nad Samsungiem jak byś go sam stworzył...
Ja staram się podejsc do tego obiektywnie. Pisze o wadach, ale jak widze nie jestes w stanie zaakceptować ze Twój ulubiony Samsung ma jakies wady. Jestes zaslepiony koreanska mysla techniczna. Tym samym dla mnie jestes całkowicie nie obiektywny.
Najbardziej cie boli Roomba. Chociaz wcale jej nie wychwalam, wrecz wskazje jej wady. Bo jak kazde urzadzenie je posiada.
Jezeli decydujesz sie komus cos polecić to wypadałoby poinformować potencjalnego klienta o zaletach i wadach, a nie jechać ze sloganami z ulotki reklamowej.

Zencooler
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2013, 15:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zencooler » 12 lis 2013, 19:08

Uuu-uuu! Ale tu było gorąco i jaka ożywiona dyskusja! :-)
No to ja mam pytanko bo właśnie się zastanawiam nad tą "koreańską myślą techniczną"... ;-)
Z tego co wyczytałem Samsung jest w miarę cichy. Zdaję sobie sprawę, że nawigacja i mapping kuleją w każdym modelu więc cudów nie oczekuję.
Podobno mimo tej dyskusji na rynku chwali się model SR8980. Ciekaw jestem jeszcze o co chodzi z tym automatycznym opróżnianiem pojemnika na kurz.
Czy konkurencja też ma taką opcję i czy pod względem głośności też nie odbiega od tego co prezentuje "koreańska myśl techniczna" :-)

Z góry dzięki za info.
-----------
Zencooler

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 12 lis 2013, 19:48

Ja modeli z serii SR89XX nie testowalem, a podobno ta seria jest gorsza od SR87XX/SR88XX.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Zencooler
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2013, 15:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zencooler » 13 lis 2013, 10:39

piokrza pisze:Ja modeli z serii SR89XX nie testowalem, a podobno ta seria jest gorsza od SR87XX/SR88XX.
Jakoś się wierzyć nie chce, że tak poważna firma jak Samsung zrobiła kolejną, bardziej zaawansowaną serię, która jest gorsza niż niższe modele...
No, ale wszystko możliwe ;-)
A czy ktoś słyszał/testował/wie o tym automatycznym opróżnianiu pojemnika na kurz?
Jak to działa? Sprawdza się?

Z góry dziękuję za informacje. Pozdrawiam.
-----------
Zencooler

ODPOWIEDZ