Pierwsze chwile z Roomba I-Robot 560. Używka. 2008 prod.

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Pierwsze chwile z Roomba I-Robot 560. Używka. 2008 prod.

Post autor: Marcin2000 » 08 wrz 2012, 14:33

Odebrałem osobiście od bardzo sympatycznych pierwszych właścicieli Roombę. Odkurzacz wyprodukowano w czerwcu 2008 roku. Stan "na oko" niezły jak na używkę. Powód sprzedaży dzieci i masa drobnych przedmiotów na podłodze. Cena zakupu, baaardzo atrakcyjna :mrgreen:

Pierwsze spostrzeżenia:

1. Szczotka z włosiem nie sama kaseta do wymiany bo wypada z niej ta metalowa ośka ze szczytu na której siedzi łożysko. Spróbuje podkleić ośkę, może lepiej będzie się trzymać i nie odchodzić od poziomu. Szczotka trzepiąca OK.

Ciekaw jestem czy będą do niej pasować zielone szczotki z 531 (zielona kaseta) czy trzeba szukać szczotek od czerwonej kasety :?: Które to są szczotki do 560-tki i czerwonej kasety :?:

3. Bateria ani zipneła :-/ (pewnie pudełko leżało długo w pawlaczu...), Roomba poszła na ładowarkę i pomarańczowa lampka zaczęła szybko mrugać a więc teraz 16h ładowanie. 8-)

http://hostuje.net/file.php?id=485f9ade ... 7990f9b6a9

Jutro zobaczymy czy i ile pojeździ na tej baterii, wiele się nie spodziewam, najwyżej wypożyczę jej na test baterię z mojej 531 no i oczywiście AeroVac też przełożymy.

Jutro rano jak zobaczę, że 560 jeździ i sprząta rozkręcę ją też bardziej bo chyba wymaga dogłębnego czyszczenia.

Jak oszukać skutecznie Roombę by na plecach zaczęła szczotkami kręcić :?:

CDN.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2012, 7:20 przez Marcin2000, łącznie zmieniany 4 razy.
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 wrz 2012, 16:56

moduly zielone i czerwone sa ze soba 100% kompatybilne.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 08 wrz 2012, 17:13

Dzięki za info o kompatybilności szczotek. Rozumiem, że gumowo włosianą czerwoną mogę wymienić na włosianą bez problemu?

Będę wdzięczny za wszelkie oceny tego mojego zakupu oraz wszelkie rady i sugestie :roll:

Na początek czy jest gdzieś info. o tym jak bezpiecznie dobrać się do przekładni (od tyłu :mrgreen: ) w których siedzą szczotki bo widzę, że tam są kłaki i należało by to wyczyścić... :?:
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 08 wrz 2012, 17:27

Wyciągnij cały moduł szczotek, zdejmij boczną ściankę modułu, usuń włosy które się tam dostały pomiędzy koła zebate, nasmaruj wszystko. Cały moduł potraktuj odkurzaczem, szczególnie w okolicach silnika. Wyciągnij szczotkę boczną razem z silnikiem, koła, wszystko poodkurzaj i można używać :)

W mojej 560 jest moduł zielony, moja roomba jest z Francji jak w Polsce jeszcze były po 3000 zł tu widzę czerwony, szkoda że nie można czarnego kupić nigdzie :(
Szczotkę mam 3 ramienną, tu widzę 6 ramion.

Pawel2m

PS. Cena oczywiście bardzo dobra, sprzedasz dwie latarnie po 100 zl sztuka i będziesz miał roombe darmo :) Ewentulanie za cenę nowego akumulatora, w razie biedy dokupisz sobie szary moduł. A 531 bym na twoim miejscu teraz sprzedał, chyba ze chcesz miec dwa roboty.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 08 wrz 2012, 18:12

Chwila prawdy będzie jutro czy 560 ruszy i jak będzie sprzątać oraz w jakim stanie jest bateria. Potem się zastanowię co zrobić z dwoma robotami... :roll:

Plan na dziś/jutro:
1. Ładowanie +16h
2. Przed startem reset + praca do upadłego (jak ruszy).
3. Czyszczenie tu i ówdzie.
4. Ładowanie +16h

W międzyczasie rozmyślanie jak naprawić wypadającą oś w szczotce głównej, pewnie ją stopniowo będę zalewał klejem?

Jak zmusić Roombę do kręcenia szczotkami kiedy leży na na plecach?
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2012, 19:40 przez Marcin2000, łącznie zmieniany 2 razy.
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 08 wrz 2012, 18:33

Marcin2000 pisze:Jak zmusić Roombę do kręcenia szczotkami kiedy leży na na plecach?
Poszukaj "Manual Advance - Built -in-test" strona 42/44 i dalej Tutaj do pobrania. Parę minut testów i masz ją "obcykaną". Jeśli za trudne pozostaje stolik ze szklanym blatem i ktoś do pomocy.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2012, 19:42 przez sondejm, łącznie zmieniany 1 raz.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 08 wrz 2012, 19:33

Marcin2000 pisze: i jak będzie sprzątać
Heh będzie dokładnie tak samo sprzątać jak Twoja 531 jedynie tyle że ma harmonogram i szczotkę 6 ramienną.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 08 wrz 2012, 19:49

Jest starsza od 531 ale oprócz wszystkiego powyższego obsługuje latarnie wirtualne choć po doświadczeniach z nimi Sondejma mam pewne wątpliwości co do ich praktycznej użyteczności a metrów mieszkania mam parę mniej od kolegi (50) :->
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2012, 20:00 przez Marcin2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 08 wrz 2012, 19:53

U mnie pomimo wielkiej chęci ich poznania i przetestowania, wystąpił niedometraż tzn posiadam za mało metrów dla pełnego wykorzystania nawet jednej latarni, puszczona "samopas" zbiera więcej brudu i to mnie przekonuje i jestem zadowolony i zaspokojony (ciekawość).
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 09 wrz 2012, 10:07

Już wiem, że bateria dostarczona z odkurzaczem jest martwa. Po ładowaniu +18h (szybkie miganie diody pomarańczowej po kilkunastu godzinach zielona), Roomba ruszyła by zaraz się zatrzymać. No cóż właściwie spodziewałem się tego, że nie ma garbatych aniołów... :-/

Włożyłem naładowaną baterię z mojej 531 i 560 ruszyła. Sprzątała dzielnie i skutecznie około 2h. Była zatrzymywana, podnoszona, włączana/wyłączana, resetowana więc dziś jeszcze raz pojeździmy do wyładowania jak się naładuje.
Nie jeździ po łuku, daje radę z chodnikami, niskimi progami np. podstawa suszarki do ubrań, objeżdża nogi od stołu jeździ wzdłuż ścian - wnioskuję czujniki działają. Moja 531 mając nowsze kółko zgrabniej wskakuje na chodniki i progi pomiędzy pomieszczeniami ale ta też daje radę.

Niestety nie jest rozmowna, muzyczka raźnie przygrywa ale gadać nie chce. Raz jak przypadkowo zassała kabelek od ładowarki telefonu córki wkręcając go w szczotkę, zatrzymała się, lampka z lewej strony CLEAN mrugała na czerwono i odezwała się do mnie raz i to chyba w dwóch-trzech językach (sic!) ang-niem-i chyba franc. lub hiszp.

To tyle jeśli chodzi o gadanie. Próbowałem z instrukcją w ręku poprzez przytrzymywanie CLEAN by zmusić ją do rozmowy. Raźno przygrywała melodyjka, podobnie jak przy resecie czy wyładowaniu akumulatora ale nie gadała więcej :roll:

Ma ktoś pomysł :?:

Milczy i pracuje czy jak kto woli pracuje milcząc, tylko przy tym przygrywając - TO WŁAŚCIWIE IDEAŁ JEST NIE? :mrgreen:

[ Dodano: 2012-09-09, 13:47 ]
Przekładnia wyczyszczona i na nowo przesmarowana. Po otworzeniu skrzynki przekładni moim oczą ukazało się dość dużo żółtawego smaru pewnie typu "Towot" wymieszanego z włosami (szkoda, że nie zrobiłem foto) :shock:

Oczyściłem z tej "mieszanki" tryby i samą skrzynkę aplikując w zamian profesjonalny smar w aerozolu (przywierający, teflonowo-grafitowy) przeznaczony do siłowników i amortyzatorów oczywiście w rozsądnej ilości. Ciekawe czy taki smar się sprawdzi w przekładni Roomby :?: Może lepszy byłby typowy, gęsty smar do przekładni w "kremie" np. Stihl-a. Co sądzicie, ma ktoś pomysł :?: Na pewno pracuje teraz inaczej zmienił się dzwięk wydawany przez przekładnie.

Dalej czyszcząc Roombę i sprawdzając ją wiem że zegar i programator działają natomiast... pojawił się nowy problem :-/

Roomba nie ładuje ani nie widzi stacji dokującej - sprawdzałem na dwóch aktualnie posiadanych. Stawiana na nich nie włącza się a przy włączonym DOCK namierza je wjeżdża na nie i niestety jeździ po nich tak jak by je widziała ale nie mogła się ustawić tak by zacząć ładowanie.
To ciekawe bo ściany wirtualne i latarnie widzi. :shock: Coś nie styka w podstawie Roomby :?:

Ma ktoś pomysł w czym problem :?: Bezpośrednio z ładowarki ładuje się bez problemów ale to inne wejście... :roll:
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 wrz 2012, 13:21

Marcin2000 pisze:Ma ktoś pomysł w czym problem :?: Bezpośrednio z ładowarki ładuje się bez problemów ale to inne wejście... :roll:

Styk w gnieździe ładowarki lub zakłócenie z latarni Zobacz tutaj
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 09 wrz 2012, 15:43

Zakłócenie latarnią dokowania odpada, wszelkie styki wyczyszczę, spróbuje jak w polecanym przez Sondejma temacie wszystko po kolei do zakraplania WD-40 do gniazda w odkurzaczu włącznie.

Swoją drogą bym nie wpadł na to, że za ładowanie ze stacji dokującej jest odpowiedzialne gniazdo w Roombe. Jeszcze, że w stacji dokującej ale w Roombie? No ale cóż skoro tak jest to trzeba tam pogmerać... 8-)

Zastanawia mnie cały czas osiągnięcie prawidłowego smarowanie plastikowych trybów przekładni w Roombie. Zastosowałem jak powyżej napisałem smar w sprayu teflonowo-grafitowy do siłowników i amortyzatorów.

Nie wiem czy jednak nie powinno się wrócić do smarowania typowym smarem do przekładni typu "towot" i na kitować go tam aby jak było po pierwszym otwarciu :?:

Może ten smar w sprayu po prostu wyleci po pewnym czasie z przekładni zostawiając suche tryby mimo, że ponoć jest przywierający? Siłowniki kurcze to jednak nie przekładnie...

Pomysły, sugestie :?:
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 wrz 2012, 16:11

Marcin2000 pisze:Może ten smar w sprayu po prostu wyleci po pewnym czasie z przekładni zostawiając suche tryby mimo, że ponoć jest przywierający? Siłowniki kurcze to jednak nie przekładnie...
Obrazek Taki gęsty najlepiej wazelinowy lub do przekładni plastikowych, inny.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
Marcin2000
Uświadomiony
Posty: 195
Rejestracja: 14 sie 2012, 6:44
Lokalizacja: Okolice stolycy...

Post autor: Marcin2000 » 09 wrz 2012, 17:11

Problem z ładowaniem przez stację dokującą w 560 został rozwiązany.

Dzięki Sondejm! :mrgreen:

Pomogło intensywne czyszczenie gniazda zasilającego w Roombie, sprężone powietrze + WD-40.

Pozostaje kwestia upartego milczenia w 560 gra ale nie mówi...Pomysły?

Oraz nowy temat:

560 szybciej zużywa baterię (tą samą) niż 531. Ta pierwsza sprzątała na niej 1:15-1:30h a 531 osiąga bez problemu 2h w tych samych warunkach. Co ciekawe przekładałem teraz baterię z 560 do 531 i ta pierwsza stanęła na czerwono świecąc. 531 po przełożeniu baterii z 560 i resecie zaświeciła na zielono i ruszyła odkurzać co czyniła jeszcze 15-20 minut do wyczerpania.

Pomysły :?:
Roomba to coś więcej niż odkurzacz...

531 i 560 działają z nowymi akumulatorami.

Odpowiednio 1:30 / 2:45h

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 wrz 2012, 19:10

A demo głosowe przez przytrzymanie dock jest?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ