Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Zablokowany
piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: piokrza » 09 lis 2017, 13:08

Wszystkie modele robotów które tworzą mapę domu za pomocą wbudowanej kamery lub lasera, tj. Roomba seria 900, Samsungi, Neato.

Poza tym, w Roombie serii 800 i 700 jest kilka "górnych" modeli które po rozstawieniu wirtualnych latarni w przejściach do kolejnych pomieszczeń odkurzają pokój po pokoju, każdy przez ok. 25 minut. One nie tworzą mapy, tylko pracują jak te "chaotyczne" bez niej, z tym że ręcznie nie trzeba ich przekładać do kolejnych pomieszczeń zamykając za nimi drzwi. Ma to jednak ograniczenie w postaci ilości i wielkości (max. 2 latarnie tj. 3-4 pomieszczenie po max. 20m2 = ~80m2) sprzątanych pomieszczeń. Poza tym, te modele nie doładowują się w przypadku wcześniejszego rozładowania akumulatora jak seria 900 lub Samsung i Neato, tylko jak już im się rozładuje akumulator to wracają do stacji i tam zostają. Czyli jak inne "chaotyczne" modele Roomb serii 600 700 i 800 bez obsługi wirtualnych latarnii.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Skaven
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2017, 22:11

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: Skaven » 09 lis 2017, 23:02

A czemu w takim razie Roomba produkuje tylko roboty z kamerą, która jest ulomna w sytuacji kiedy jest ciemno zamiast zastosować laser? Ciągle mnie to zastanawia.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: piokrza » 09 lis 2017, 23:48

Nie tylko Roomba, Samsung też miał ten problem w Navibotach (nie wiem jak jest z obecnym Powerbotem). Ogólnie, te z kamerami zwykle maja problemy, choć podobno nie wszystkie, np. LG chwalił się swoim czasem w reklamie swoim Hom-Bot Square że w porównaniu do Samsunga Navibota może bez problemów pracować w ciemności. Z pracą po ciemku nie miały natomiast nigdy problemów odkurzacze firmy Neato.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: sondejm » 10 lis 2017, 0:34

Ale Neato ostatnio spadają ze schodów.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
edwardw
Raczkujący z Robotami
Posty: 60
Rejestracja: 02 sie 2016, 14:44
Lokalizacja: Warszawa - tel. 606 854 886.
Kontakt:

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: edwardw » 10 lis 2017, 17:39

Skaven pisze:A czemu w takim razie Roomba produkuje tylko roboty z kamerą, która jest ulomna w sytuacji kiedy jest ciemno zamiast zastosować laser? Ciągle mnie to zastanawia.
A to jest akurat bardzo proste.
Laser wymaga dużo większych nakładów pracy - kosztów. Sam moduł jest droższy a jego "obsługa" tez.
Robot ma po prostu więcej danych do przetworzenia, bo za pomocą lasera nie tylko widzi kształt pokoju, ale też nogi od krzeseł, meble i każdy przedmiot pozostawiony na podłodze (o wysokości powyżej 13-15 cm) i to zanim do niego podjedzie.
Tutaj trzeba mieć dobre algorytmy żeby wykorzystały potencjał lasera. Dlatego Neato Robotics zanim wypuścili robota to stracili ok 2-3 lat na testy. Jak by to była kamera to cały proces można dużo przyspieszyć / mniej kasy wydać, bo robot pracuje na podłodze a patrzy w sufit, a dokładnie w narożniki(iRoboty).
Neato Robotics to jedyna firma która już 10 lat temu produkował roboty z laserem ,które systematycznie jeździły, same się doładowywały itd. Dlatego ja je bardzo lubię i je polecam. Co więcej są tańsze niż iRoboty , mają większe mechanizmy odkurzające i specjalną obudowę żeby wjeżdżały w narożniki. Nawet akumulatory maja dwukrotnie większe niż w iRobotach.
https://www.najlepszeroboty.pl
Specjalistyczny sklep z robotami sprzątającymi (Neato, Ecovacs, iRobot, Hobot, Mamibot...).
Warszawa, Galeria Ursynów, al. KEN 36 lok 20 (obok metra Natolin), tel. 606-854-886

Awatar użytkownika
edwardw
Raczkujący z Robotami
Posty: 60
Rejestracja: 02 sie 2016, 14:44
Lokalizacja: Warszawa - tel. 606 854 886.
Kontakt:

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: edwardw » 10 lis 2017, 17:42

Skaven pisze:A czemu w takim razie Roomba produkuje tylko roboty z kamerą, która jest ulomna w sytuacji kiedy jest ciemno zamiast zastosować laser? Ciągle mnie to zastanawia.
A to jest akurat bardzo proste.
Laser wymaga dużo większych nakładów pracy - kosztów. Sam moduł jest droższy a jego "obsługa" tez.
Robot ma po prostu więcej danych do przetworzenia, bo za pomocą lasera nie tylko widzi kształt pokoju, ale też nogi od krzeseł, meble i każdy przedmiot pozostawiony na podłodze (o wysokości powyżej 13-15 cm) i to zanim do niego podjedzie.
Tutaj trzeba mieć dobre algorytmy żeby wykorzystały potencjał lasera. Dlatego Neato Robotics zanim wypuścili robota to stracili ok 2-3 lat na testy. Jak by to była kamera to cały proces można dużo przyspieszyć / mniej kasy wydać, bo robot pracuje na podłodze a patrzy w sufit, a dokładnie w narożniki(iRoboty).
Neato Robotics to jedyna firma która już 10 lat temu produkował roboty z laserem ,które systematycznie jeździły, same się doładowywały itd. Dlatego ja je bardzo lubię i je polecam. Co więcej są tańsze niż iRoboty , mają większe mechanizmy odkurzające i specjalną obudowę żeby wjeżdżały w narożniki. Nawet akumulatory maja dwukrotnie większe niż w iRobotach.
Dlatego ja się np dziwię dlaczego ludzie kupują iRoboty (reklama?). sorry ale w cenie prawie 300 zł kupić robota, który odbija sie losowo, nie wie gdzie sprzątał a akumulatora wystarcza mu na posprzątanie 60-70 m2 to wg mnie nie ma zbytnio sensu. To ja już wole Mamibota za 1500 zł, który ma wi-Fi, i funkcję mopowania ;)
https://www.najlepszeroboty.pl
Specjalistyczny sklep z robotami sprzątającymi (Neato, Ecovacs, iRobot, Hobot, Mamibot...).
Warszawa, Galeria Ursynów, al. KEN 36 lok 20 (obok metra Natolin), tel. 606-854-886

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: barbapuppa » 10 lis 2017, 20:52

Gdyby było jak mówisz, to ludzie masowo kupowaliby Neato, a tak nie jest. I reklama owszem ma nieco do rzeczy, ale jakość sprzątania bardziej.
Mnie samej osobiście Neato w teorii bardzo odpowiadało i nawet skusiłam się na jego zakup. Szkoda tylko, że w praktyce nie było już tak idealnie i różowo.
Są plusy i minusy każdego sprzętu. Wybieramy to co najbardziej sprawdzi się w naszych warunkach. Nie ma jednego idealnego robota odkurzającego idealnego dla wszystkich. To zależy od wielu parametrów.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Skaven
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2017, 22:11

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: Skaven » 11 lis 2017, 0:04

No i właśnie dlatego zdecydowałem się na takiego Mamibota za plus minus 1500 PLN, a teraz widzę, że nie ma czego żałować. Ma on swoje wady, ale najczęściej jestem w miarę zadowolony z efektu. Jak pojawi się naprawdę dobry robot z mapowaniem mieszkania to będę rozważać wymianę. Póki co różnica w cenie jest chyba nieadekwatna do możliwości droższych robotów.

Awatar użytkownika
edwardw
Raczkujący z Robotami
Posty: 60
Rejestracja: 02 sie 2016, 14:44
Lokalizacja: Warszawa - tel. 606 854 886.
Kontakt:

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: edwardw » 13 lis 2017, 11:34

Zgadzam się z kolegą w sprawie Mamibota. Ten sprzęt pod względem stosunku ceny do mozliwości bije wszystko na głowę. "Odkurza bardzo fajnie, funkcja mopowania to dodatek, ale się przydaje. Z pewnością jest to bardzo dobra alternatywa dla iRobotów z rodziny 600, 700, 800. Mam na myśli Mamibota PREVAC-a. Teraz jest jeszcze fajna promocja na Ecovacs M88 (przecenili go do 1299 zł z 1699 zł), ten robot też odkurza i mopuje, ma Wi-Fi.

Jak dla mnie jednak przyszłość należy do robotów, które uczą się rozkładu mieszkania, jeżdżą systematycznie. A jak się okazuje takie roboty nie muszą kosztować 4000 zł. Wystarczy ok 2000 zł (Neato D3+), 2400 zł (Ecovacs DR95MKII - odkurza i mopuje), a jak ktoś ma domek jednorodzinny i potrzebuje wydajnego robota (np tak jak ja, mam 3 koty maine coon i używam robotów Neato ) to polecam Neato D5 -2849zł (potężny akumulator litowo jonowy - 4200 mAh, duży mechanizm odkurzający, mocna turbina, specjalna obudowa do wjeżdżania w narożniki).

Nie twierdzę, że iRobot jest złym robotem. Mają bardzo rozbudowane algorytmy zachowań, dobrze przemyślane czujniki zabrudzeń. Tyle, że nie widzę żadnego uzasadnienia dla tak wysokiej ceny.
Sorry ale wydać ok 2500 zł za robota, który odbija się we wszystkich kierunkach, nie ma funkcji dokończenia sprzątania, kończy sprzątanie po rozładowaniu akumulatora a nie po sprzątnięciu całej powierzchni podłogi, ma starej generacji akumulator NiMH to jest teraz jakiś absurd.
Roboty odkurzające z takimi możliwościami i to produkowane przez firmy, które od lat produkują roboty odkurzające kosztują ok 1000 - 1500 zł i często mają akumulatory litowo-jonowe, Wi-Fi.

Jak dla mnie iRobot ma po prostu dużo szczęścia, że Neato, czy Ecovacs nie reklamują się. Pomijam tutaj celowo firmy jakie jak Samsung, Electrolux, Xiaomi, itd, bo najlepsze roboty robią firmy, które się po prostu tylko tym zajmują.

iRobot - tutaj chyba każdy wie o co chodzi. Modele z rodziny Roomba 600 -700, 800 - jeżdżą w losowo wybranych kierunkach, odkurzają do momentu rozładowania akumulatora. Od ok 2 lat dostępne są Roomby 900 - Roboty z tej rodziny skanują pokoje za pomocą kamery (trochę ten system szwankuje jak jest ciemno), sprzątają systematycznie.

Neato Robotics - amerykańska firma, jest chyba jedyną firmą na świecie, która od ponad 10 lat produkuje TYLKO roboty systematycznie odkurzające. Co ważne oni od zawsze produkowali roboty, który skanowały pokoje za pomocą lasera, jeździły systematycznie, miały funkcję dokończenia sprzątania po rozładowaniu akumulatora. To podstawowe możliwości każdego robota Neato. Nieważne czy kosztuje 2000 zł czy 3500 zł.

Ecovacs - mało osób zdaje sobie sprawę, że ta firma jest chyba większa niż iRobot (choć tutaj mogę się mylić). Produkują roboty sprzątające od kilkunastu lat. Jako jedni z pierwszych wyprodukowali robota hybrydowego (odkurza i mopuje), roboty do mycia okien. Teraz zaprezentowali robota hybrydowego skanującego pokoje laserem (DR95MKII - ok 2400 zł), który uczy się rozkładu mieszkania, sprząta systematycznie.

Mamibot - stosunkowo młoda firma, ale oferująca bardzo fajne roboty hybrydowe za rozsądne pieniądze. Cały czas poszerzają ofertę, o roboty do mycia okien, do mycia podłogi itd. W korelacji ceny do możliwości są często najlepszym wyborem.

Co więcej te firmy są dostępne w Polsce - polska gwarancja itd. Dlatego wg mnie warto je też wziąć pod uwagę, wybierając robota odkurzającego.

A przed kupnem robota polecam odwiedzić takie sklepy jak nasze, czyli zajmujące się tylko robotami sprzątającymi. Wiele osób, jak nas odwiedza przychodząc po odkurzacz, to wychodzi z całkowicie innym modelem. Bo tu zgodzę się z kolegą, co innego teoria a co innego zobaczyć robota na żywo i go porównać do innych modeli :)
Pozdrawiam
https://www.najlepszeroboty.pl
Specjalistyczny sklep z robotami sprzątającymi (Neato, Ecovacs, iRobot, Hobot, Mamibot...).
Warszawa, Galeria Ursynów, al. KEN 36 lok 20 (obok metra Natolin), tel. 606-854-886

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: barbapuppa » 13 lis 2017, 16:56

A ja śmiem jednak twierdzić, że sprzedawcy często wypychają modele na które mają słaby zbyt lub dostają dodatkowe gratisy od producentów. Nie twierdzę, że Ty tak robisz, ale to nader częsta praktyka, aby być mniej ufnym do porad sprzedawców.

Ja osobiście uważam, że najlepiej jak mamy możliwość przetestowania robota u siebie. Wtedy widać wszystkie plusy i minusy.

I owszem odkurzacze są zdecydowanie za drogie. Myślę, że każdy z najprostszych nie powinien kosztować więcej jak 1000zł, a te co mają więcej bajerów góra 2000. Ale jak widać popyt jest to i ceny się trzymają.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: sondejm » 13 lis 2017, 17:27

iRobot to nie tylko odkurzacze.
Wielu ludzi o tym nie wie ale specjalizują się w robotach dla armii i wyposażają również różne łaziki w swoje algorytmy poszukiwawcze i technologie dla NASA.
Wspomnieć należy o: Science, Technology, Engineering and Math (STEM),
nie można zapomnieć o przeszukiwaniu gruzów World Trade Center, pomiarach skażenia promieniotwórczego w Fukushimie czy poszukiwaniu i rozbrajaniu min w Iraku. To one szły na pierwszy ogień i z powodzeniem kończyły misje :)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/PackBot

Obrazek
Obrazek
Obrazek
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

aro-lwo
Posty: 4
Rejestracja: 03 wrz 2016, 11:00

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: aro-lwo » 19 lis 2017, 11:50

witam. czy xiaomi ma problem z odkurzaniem czarnych dywanow tak jak roomba. obecnie mam 780 i zacina sie robot jak wjedzie na czarny kolor

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: sondejm » 19 lis 2017, 11:55

Ja śledzę forum Xiaomi i niestety on ma tę samą przypadłość nie jeździ po czarnym a nawet po ciemnym szarym.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

pafnucy7
Posty: 7
Rejestracja: 27 lis 2017, 12:41

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: pafnucy7 » 27 lis 2017, 14:33

Witam,
Szukam robota do 2500 zl fajnie jakby udalo zamknac sie w 2000zl, ale:
- mieszkanie 68m2 do sprzatania ok 50m2
- 3 pokoje, kuchnia, korytarz,
- brak dywanow same panele i plytki
- brak zwierzat
- 3 osoby w domu 2+1, Dziecko ma alergie na roztocza
Zalezy mi nadokladnym sprzataniu gdyz nie ma mnie w domu chcialbym odciazyc zone, jak jestem odkurzam codziennie.

Prosze o dobra propozycje i z gory dzieki za pomoc

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Jaki odkurzacz wybrać??? - 2017

Post autor: sondejm » 27 lis 2017, 21:12

Neato ze szczotką boczną i HEPA.
Np: https://www.najlepszeroboty.pl/automaty ... Botvac-D85 ale może znajdziesz taniej, poszukaj to pierwszy link jaki mi wpadł.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Zablokowany