Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
BoyLer
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2014, 11:43

Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: BoyLer » 26 cze 2014, 12:18

Witam. Do niedawna podchodziłem bardzo sceptycznie do tematu robotów sprzątających, miałem wrażenie że to zbędny gadżet o wątpliwej sprawności. Opinia taka w dużej mierze opierała się na doświadczeniu znajomych z robotem Viledy, który tylko walił we wszystko jak głupi, a jakość sprzątania pozostawiała wiele do życzenia.
Jednak postanowiłem się trochę wczytać w temat i widzę, że może być o wiele lepiej niż sądziłem, a nie ukrywam, że sprzątanie podłóg to nie jest moje ulubione zajęcie ;) Stąd pomysł by zaopatrzyć się w robota. Pozostaje kwestia którego...
Może zacznę od opisu mieszkania i powierzchni, co mam nadzieję, pomoże w dobraniu najlepszej opcji. W załączniku zamieszczam plan mojego 40m2 mieszkania (kolor czarny meble pod które nie można wjechać, kolor szary takie które mają prześwit, muszę jednak jeszcze zmierzyć wysokość prześwitu, ale to pewnie dopiero wieczorem).
W łazience, przedpokoju i kuchni - gres polerowany
Duży pokój i sypialnia - drewniana podłoga olejowana z V fugą
Dużych dywanów brak, jedynie dywanik przed prysznicem i małe lekkie dywaniki, jeden na buty w przedpokoju, drugi przy łóżku.
Pomiędzy kafelkami a podłogą drewnianą wypukła listwa dylatacyjna (około 0,5cm wysokości).
Nie mam zwierząt.
W tej chwili zastanawiam się nad następującymi robotami: Roomba 620, Roomba 650, Braava 380.
Kusi mnie ostatnia opcja, czyli Braava. Na pewno miło było by, jak by poza samym odkurzaniem/zamiataniem robot również przecierał podłogi. Domyślam się, że Roomba doskonale odkurzy mieszkanie, ale być może Braava również nie najgorzej sobie poradzi w trybie suchym z zamieceniem podłóg, a potem dodatkowo na mokro by je przetarła (raczej nie zdarzają się jakieś uporczywe zaschnięte plamy, wszelkie rozlane płyny itp od razu przecieram ręcznie ręcznikiem papierowym). Jak uważacie? Czy oba roboty będą wstanie ogarnąć całe mieszkanie bez dokupywaniu jakichś latarni, dodatkowych kostek nawigacyjnych itp?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: barbapuppa » 26 cze 2014, 20:59

Braava jest świetna, ale jednak nie zastąpi całkowicie odkurzacza, musisz pamiętać, że to jednak robot przecierający, a nie odkurzający. Na bieżące codzienne sprzątanie może być pomocny, jednak nic nie wciągnie, raczej będzie pchał.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

BoyLer
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2014, 11:43

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: BoyLer » 27 cze 2014, 0:09

Przyznam, że mam sporego zgryza. O ile poza Roombą i Braavą raczej niczego wartego uwagi nie ma (Scooba odpada, bo podobno dużo leje wody, a dla drewnianej podłogi było by to zabójcze) to wybór pomiędzy tymi dwoma robotami nie jest łatwy. Za Braavą przemawia dwu funkcyjność, ale jeśli ma się okazać, że ani zamiatanie, ani wycieranie nie będzie zadowalające, to Braava nie ma sensu. W takiej sytuacji wolał bym urządzenie, które dobrze wykonuje chociaż jedno zadanie, czyli być może Roombę. Trochę poczytałem o Braavie i wiem, że nie jest doskonała, jedni są zachwyceni, inni zadowoleni, a jeszcze inni rozczarowani... Do tego dochodzi specyfika mieszkania, czyli mało otwartych powierzchni, zdecydowanie występuje sporo różnych przeszkód dla robotów. Pytanie, który lepiej lawiruje pomiędzy licznymi nogami narożnika, pod stolikami, łóżkiem, szafką, węższymi przejściami itp? Czy np Braava poradzi sobie z listwą dylatacyjną? Czy nie będzie wmiatać brudu w te małe bo małe, ale jednak fugi w deskach podłogowych? Jest tych wątpliwości niestety niemało i im więcej czytam, tym wybór wydaje się trudniejszy.

BoyLer
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2014, 11:43

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: BoyLer » 27 cze 2014, 13:07

No i mam kolejny problem... Wykonałem pomiary prześwitów i wyszło, że problematycznymi meblami mogą być narożnik (8,2cm) i komoda + szafka rtv (7cm)... Z tego co znalazłem w necie to Roomba ma 9cm, więc nie wjedzie pod te meble, a Braava 7,9cm, więc przynajmniej wjechała by pod narożnik o ile nie poplątała by się w gąszczu przeszkód... Trochę mi to pokrzyżowało plany, bo już byłem bliski zdecydowania się jednak na Roombę, ale skoro będzie mieć problem z wjechaniem pod meble, gdzie najwięcej kurzu się zbiera, to zakup trochę traci sens.

Aktualizacja:
Stwierdziłem, że wymiana nóg w narożniku na wyższe nie będzie problemem, szafkę rtv i tak miałem w planie podnieść by zmieścić pod nią głośnik, więc pozostaje tylko za niska komoda. Ale być może też się ją lekko dźwignie. Dodatkowo znalazłem ofertę na całkiem nową, z pełną gwarancją Roombę 650 z odbiorem osobistym w moim mieście za 1099zł, więc się długo nie zastanawiałem :) Mam nadzieję, że będę zadowolony ;)

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: piokrza » 27 cze 2014, 19:20

BoyLer pisze:Dodatkowo znalazłem ofertę na całkiem nową, z pełną gwarancją Roombę 650 z odbiorem osobistym w moim mieście za 1099zł, więc się długo nie zastanawiałem :)
gdzie tak tanio???
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

BoyLer
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2014, 11:43

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: BoyLer » 27 cze 2014, 19:32

na allegro znalazłem

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: barbapuppa » 28 cze 2014, 7:41

Jak się u Ciebie zadomowi i dokładnie przetestujesz to napisz kilka słów jak się sprawdza, jakie widzisz wady i zalety.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

BoyLer
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2014, 11:43

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: BoyLer » 28 cze 2014, 12:36

Na pewno podzielę się swoimi spostrzeżeniami :)
Mam przy okazji pytanie odnośnie pierwszych użyć Roomby, bo spotykam się ze sprzecznymi informacjami. Chodzi konkretnie o formowanie baterii. Rozumiem, że na początku najlepiej rozładować robota (tryb dock z wyłączoną stacją dokującą?), a następnie jak długo ładować? Tak jak radzi producent kilkanaście godzin? A może tylko do momentu zapalenia się zielonej lampki? I czy konieczna jest 3 krotna procedura całkowitego rozładowania i przedłużonego ładowania?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: sondejm » 28 cze 2014, 17:47

Na początku rozładuj w normalnym cyklu i podłącz dla "świętego spokoju" na te 16h. Ani się waż głęboko rozładowywać aku żeby weszła w tryb odświeżania (szybkie miganie diody na bursztynowo) gdy napięcie poniżej 10,5V

Wysłane w locie -Tapatalkiem z telefonu Samsung.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

BoyLer
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2014, 11:43

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: BoyLer » 28 cze 2014, 17:59

W normalnym cyklu? Czyli nie poprzez funkcję dock z odłączoną stacją dokującą?
I czy te czynności powtarzać trzykrotnie?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: sondejm » 28 cze 2014, 19:37

Normalny cykl czyli niech sprząta do wyładowania, czy to przez wielokrotne wciskanie Clean czy jednorazowo Dock, podłącz po prostu gdy powie "proszę naładować Roomba". Jeden taki zabieg wystarczy. A później to włączaj nawet co 3h czyli po naładowaniu do pełna. I zasada: jak nie sprząta to się ładuję jest "przyjazna" dla aku.

Wysłane w locie -Tapatalkiem z telefonu Samsung.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

BoyLer
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2014, 11:43

Re: Pomoc w wyborze robota odkurzającego lub mopującego

Post autor: BoyLer » 19 lip 2014, 16:11

Od zakupu robota minęły prawie 3 tygodnie, więc mogę się pokusić o krótką ocenę :)
Pomimo bardzo atrakcyjnej ceny za którą udało mi się kupić Roombę, okazała się całkowicie nowym, nieużywanym produktem, jest podbita karta gwarancyjna, więc wszystko jest w należytym porządku.
Pierwsze uruchomienie i od razu nie małe zaskoczenie. Po pierwsze na nieładowanej baterii Roomba dała radę wykonać cały cykl sprzątania. Musiałem ponownie zmusić ją do pracy by wyładować baterię. Kolejne zaskoczenie, to pomimo licznych przeszkód w mieszkaniu Roomba nie miała problemów by wszędzie dotrzeć, łącznie z łazienką i sypialnią. A największym plusem okazała się dokładność sprzątania. Pomimo, że myślałem, że mam dobrze wysprzątane mieszkanie, łącznie z odkurzaniem pod meblami, to Roomba uzbierała praktycznie cały pojemnik... Tak więc jestem pod ogromnym wrażeniem.
Ale żeby nie było tak całkiem różowo, to ma swoje malutkie wady. Mianowicie nie radzi sobie z małymi chodniczkami (albo je podwija, albo ciągnie za sobą po całym mieszkaniu) i dywanikiem łazienkowym (często go podwija itp). Dlatego przed sprzątaniem lekko wytrzepuję dywaniki i odkładam poza zasięg Roomby.
Podsumowując, zakup mogę uznać za bardzo udany.

ODPOWIEDZ