Roomba 620 z perspektywy uzytkownika roomby 560

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 20 paź 2013, 18:55

barbapuppa pisze:Jednak gdybyś zpuścił ją w tym samym pomieszczeniu kilka razy to i tak uzyskasz kilka różnych czasów sprzątania.
Dlaczego, skoro wielkość pomieszczenia niby potrafi sobie określić?
Pytanie retoryczne...
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
anwali
Uświadomiony
Posty: 135
Rejestracja: 17 kwie 2010, 9:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: anwali » 20 paź 2013, 19:21

Moja stara 560-tka po ręcznym sprzątaniu sobotnim z myciem podłogi na kolanach w poniedziałek jest pełna :-)

tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: tejot » 20 paź 2013, 20:29

dziekuje za opinie!
oczywiscie nie chcialem dyskutowac z tym, czy roomba sprzata dobrze czy nie - jestem o to spokojny, podobnie jak rowniez rozumiem jasno jak slonce zasade, ze dobrze sprzatac regularnie, systematycznie itp...

Bardziej chcialem zrozumiec to, czym roomba kieruje sie "nawigujac" po pomieszczeniach oraz jak dobiera dlugosc czasu sprzatania (o co chodzi z tymi enkoderami?) - to wszystko pod katem tego, zebym jak najbardziej optymalnie uzywal jej u siebie - zwlaszcza w tych polaczonych pomieszczeniach salon-kuchnia-korytarz.
Jesli macie tu jeszcze jakies podpowiedzi to bede zobowiazany.

Tak jak piszecie wyzej mialem wlasnie troche takie wrazenie, ze ten sam pokoj roomba sprzatajac kilkukrotnie za kazdym razem posprzata z roznym czasem. Zblizonym, ale roznym. Szczegolnie wyraznie jednak te roznice moga wystapic w przypadku pomieszczen zlozonych - czyli akurat tego co bedzie u mnie przedmiotem najczestszego sprzatania...
pawel2m pisze:Uzupełniając posty kolegów chciałbym nadmienić iż zaraz na początku misji sprzątającej - robot próbuje wykryć gabaryty pomieszczenia - ruch spiralny i potem jedzie najdłuższa prostą by określić mniej więcej rozmiar pokoju.
Co do tej spirali na starcie to zauwazylem te zachowanie, ale mam wrazenie, ze nie zawsze roomba od tego zaczyna. Rowniez nie zawsze takie badanie bedzie miarodajne, bo o ile w przypadku pokojow zamknietych i prostych to rozumiem, ale na bardziej otwartych, zlozonych przstrzeniach, albo w przypadkach gdy cos roombie przeszkodzi (stoly, krzesla) to juz troche niebardzo - czy wiec roomba jeszcze w trakcie sprzatania jakos sobie sprawdza/koryguje ten parametr okreslajacy wielkosc pomieszczenia? Podobnie zastanawiam sie co sie dzieje w trakcie sprzatania gdy np. sie ja akurat traci noga czy np. dostawi krzeslo - tj. najpierw roomba pomysli, ze jest na duzej przestrzeni a pozniej to skoryguje bo otrzyma inne dane? Rowniez jak to jest - roomba wie kiedy ja przenosze - kazde takie przeniesienie powoduje reset ustawien i badanie pomieszczenia od zera (to chyba proste akurat bo inaczej sie chyba nie da)? Albo np. co w sytuacji, gdy roomba wjedzie mi pod stol, albo za fotel i tam oceni te odleglosci jako b.krotkie obijajac sie o nogi, czy pozniej jak wyjezdza z tamtad to jakos jeszcze pozyskuje te dane dot. wiekszych przestrzeni? Tak, zeby mi sie nie zgubila na dlugo za fotelem a pozniej juz skrotowo potraktowala caly salon itp. Albo co jesli pomieszczenie bylo by dlugie i chude? raz odczyta, ze sa krotkie odleglosci (w poprzek) i wcale nie wiadomo czy akurat sie tak ustawi, ze przejedzie tym wzdluz dlugiej odlegosci i skoryguje, czy tak? I jeszcze czy np. roomba jest taka madra, ze jesli posprzatala pomieszczenia i wrocila do stacji dokujacej to nastepnym razem jak bedzie wyjezdzala to juz wie jakie duze te pomieszczenie bylo?
Moze te pytania troche b.dociekliwe :) ale tez chcialbym jak najlepiej zrozumiec czym roomba kieruje sie w czasie sprzatania abym wiedzial na co szczegolnie zwrocic uwage, czy nawet jak ustawic np. meble itp. (ciagle mam tu na mysli glownie ten uklad salon-kuchnia-korytarz, bo w mniejszych pomieszczeniach gdzie bede puszczal odkurzacz z reki przy zamknietych drzwiach sprawa jest raczej prosta) gdzie dac wirtualna sciane itp - tak, aby wykorzystywac roombe w jak najbardziej optymalny sposob aby sluzyla mi skutecznie jak najdluzej :)

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 21 paź 2013, 9:35

Nie wiem co Ci odpisać, myślę że za bardzo się tym wszystkim przejmujesz. Po co? Wciskasz Clean Roomba sprząta i tyle.

Osobiście mnie to nie interesuje co ona tam sobie pomierzy, dziś zmierzy źle to jutro zmierzy lepiej mam to w nosie, dziś tu ominie to jutro tam pojedzie. I tak nie mam na to wielkiego wpływu.

Obejrzyj sobie filmiki z pokryciem sprzątania na youtube to zobaczysz jak działa. Niby chaotycznie a jednak w każde miejsce 3 razy wjedzie.

Mam bardzo podobny układ do Twojego i bez problemu jest wysprzątane i to jest najważniejsze, a w jaki sposób to wyliczy jej sprawa, ma być czysto.


Jeżeli chodzi o te różne czasy, to zlawisko to może to wystąpić jedynie w przypadku gdy Roomba nie startuje zawsze z miejsca dokowania.

Dla przykładu dokuje się tak jak u mnie za kominkiem, ale czasem wezmę ją i z ręki puszczę na środku kuchni, lub na środku salonu, czy też przedpokoju, to tu mogą wystąpić jakieś tam zaburzenia pomiaru. Ale niewielkie bo i tak zlicza jadąc przy krawędzi ściany przebytą drogę. I jakoś to działa skoro w wiatrołapie jeździ 10 minut a nie 60.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 21 paź 2013, 13:03

pawel2m pisze: Osobiście mnie to nie interesuje co ona tam sobie pomierzy, dziś zmierzy źle to jutro zmierzy lepiej mam to w nosie, dziś tu ominie to jutro tam pojedzie. I tak nie mam na to wielkiego wpływu.
Ja mam, bo mam pilota ;-)
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: tejot » 21 paź 2013, 16:44

b.dziekuje!
przy Waszym wsparciu stalem sie wiec szczesliwym posadaczem roomby 630 :-)
sondejm pisze:mam pilota ;-)
jeszcze w tym temacie sie zastanawiam, bo prawdopodobnie bede dockowal roombe pod szafka - rozumiem, ze taki pilot:
http://allegro.pl/pilot-zdalnego-sterow ... 84761.html
bedzie mi jak najbardziej dzialal z 630-stka (jesli nie prosze o info).
Widzialem gdzies jednak filmik, na ktorym pilota fabrycznego roomby skutecznie zastepuje uniwersalny pilot logitech harmony. Takie piloty, przyklad nizej, sa w cenach porownywalnych (lub godnych doplaty) do powyzszego pilota z roomby, a pilocik przydalby sie jeszcze do innych zastosowan
http://logitech.strefamarek.allegro.pl/ ... y-300.html
http://allegro.pl/pilot-uniwersalny-log ... 63444.html
http://allegro.pl/pilot-uniwersalny-log ... 15043.html
pytanie czy takie piloty mozna "przysposobic" do uzytkowania z rooba oraz jak to zrobic nie majac oryginalnego pilota (nie mogac wiec skorzystac z opcji "uczenia" sie pilota czy "kopiowania" sygnalu).
To co mnie interesuje to max podstawowe uzytkowanie w stosunku do roomby - czyli mozliwosc wystartowania zeby roomba wyjechala spod szafy - doslownie 1 przycisk.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2013, 0:01 przez tejot, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 21 paź 2013, 18:59

Gdy roombie padnie aku pod łóżkiem to pilot jedynie jako przedłużenie ręki.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 22 paź 2013, 8:39

Pilot jest po IR więc zapomnij. Nadajnik i odbiornik muszą się widzieć.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: tejot » 27 paź 2013, 21:03

pawel2m pisze:Pilot jest po IR więc zapomnij. Nadajnik i odbiornik muszą się widzieć.
w takim razie zastanawiam sie w ogole czy jest zasadnosc posiadania pilota....
Rozumiem, ze odbiornik IR w roombie znajduje sie w tej okraglej "wypustce" na przodzie roomby wystajacej do gory, czy tak?

Mysle nad dookowaniem roomby pod szafka rtv tak na wysokosci kilkunastu cm - wlasie specjalnie zeby roomba tam swobodnie wjezdzala ale jednoczesnie, zeby nie byla zbytnio widoczna - i wlasnie tu mialem nadzieje na mozliwosc sterowania rooba z pilota chociaz na tyle, zeby dac jej sygnal "start" - tj. zeby nie bylo trzeba sie schylac i wyciagac ja recznie spod szafki kazdorazowo zaczynajac sprzatanie - czy macie tu jakies doswiadczenia? moze jednak roomba chwyci sygnal z pilota? chocbym mial sie troche nachylic z pilotem czy jakos celowac w dol pod katem czy cos w tym stylu, ale zeby nie bylo trzeba wyciagac jej jednak recznie..... Slyszalem, ze te uniwersalne piloty logitecha maja kilka mocnych diod nadawczych - moze jednak jakos da rade - w koncu chodzi doslownie o jedno klikniecie...

pytanie glownie do praktykow korzystajacych z pilotow - czy rooba latwo "lapie" wysylane z pilota polecenia, czy tez przeciwnie i np. ma trudnosci, musi byc b.blisko pilota, jakos w liniii prostej/z gory itp?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 paź 2013, 21:29

tejot pisze:ytanie glownie do praktykow korzystajacych z pilotow - czy rooba latwo "lapie" wysylane z pilota polecenia, czy tez przeciwnie i np. ma trudnosci, musi byc b.blisko pilota, jakos w liniii prostej/z gory itp?
Jeśli nowe baterie to z kanapy w salonie oddalonej o 10m strzelając w TV zagonisz Roombę do pracy, jeśli masz nietypowy układ pomieszczeń lub słabe baterie to na pewno bez schylania strzelisz w "norkę" Roomby i ruszy. Nie wiem jak ten nowy smukły pilot - nie testowałem ale ten "banan" stary czarny takie pole rażenia ma.

[ Dodano: 2013-10-27, 21:30 ]
Strzelając na nowych bateriach uważaj na wazony i lustra ;-)
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 28 paź 2013, 19:22

Pilot słabo działa musisz kierować bezpośrednio na czujnik, lepiej się sprawdza centrum bezprzewodowe (tylko 560,580,581 i PRO).
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 28 paź 2013, 19:28

pawel2m pisze:Pilot słabo działa musisz kierować bezpośrednio na czujnik
Który polot? Długi płaski czy banan? Banan ma zasięg z 10m i byle gdzie strzelisz to Roomba pomyka. Sprawne baterie do takiego działania potrzebne.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 28 paź 2013, 19:52

Hej, ten stary, ale być może słabe aku mam, a czujnik na roombie jest również mega zryty od grzejników. Generalnie słabo mi się nim steruje w trybie autka zdalnie sterowanego.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 28 paź 2013, 20:52

pawel2m pisze:ale być może słabe aku mam
Słabe i aku wykluczają 10m. Nowe, baterie!
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ