Bardzo dziwny problem z roombą

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
arhiman
Posty: 12
Rejestracja: 14 lip 2011, 13:53
Lokalizacja: Kraków

Bardzo dziwny problem z roombą

Post autor: arhiman » 14 lip 2011, 14:41

Witam!
Może ktoś z Waś coś poradzi / doradzi / skojarzy problem.

Roombę posiadam od półtora roku. Model 625. Działał bezproblemowo. W pewnym momencie pojawił się problem z ładowaniem w stacji dokującej. W serwisie okazało się, że winna jest płyta główna więc wymienili mi sprzęt na nowy. Została mi jedynie stara bateria.

Z baterią miałem lekkie problemy wydajnościowe - skrócił się czas odkurzania do około 45 minut. W serwisie wgrali mi nowy soft, który podobno ma lepiej zarządzać pobieraniem prądu z baterii itd. W połączeniu z 3-krotnym formatowaniem baterii czas odkurzania wzrósł do sporo ponad godziny, więc zadowalająco.

Po 2 dniach pojawił się problem - Roomba podczas odkurzania zignorowała latarnię i zaczęła się dziwnie zachowywać. Zaczęła stukać i jeździć bardzo nierówno. Nie dało się jej wyłączyć przyciskiem CLEAN. Przytrzymanie dłużej tego przycisku spowodowało dopiero wstrzymanie pracy, ale dalej robot nie reagował na jednokrotne przyciśnięcie przycisku. Po przytrzymaniu przycisku CLEAN przez kilka sekund Roomba wydała dziwny modulowany dźwięk nie podobny do żadnego ze standardowych dźwięków po czym uruchomiła silniczek zasysający kurz w pojemniku na kurz i tyle...

Wróciła oczywiście do serwisu. W serwisie chodziła bez zarzutu i to podobno odkurzając przez 3h non stop. Zresetowali ją i wspólnie stwierdziliśmy, że może coś się zawiesiło. Dzisiaj wróciła do mnie z powrotem i sytuacja się powtórzyła ;) Generalnie jest lepiej bo w pewnym momencie Roomba (po pierwszym "ataku" podobnym do opisanego powyżej) zaczęła sprzątać, ale strasznie wolno. praca i wydawane dźwięki zostały spowolnione tak na oko 4-krotnie. Jeździła bardzo wolno, a wydawane dźwięki były też mocno spowolnione.

Teraz zaczynam się zastanawiać czy nie ma to coś wspólnego z baterią. Wszystkie problemy zaczynają się w momencie gdy bateria jest już słaba. Być może połączenie nowego softu i słabej baterii dają taki efekt?

Czekam na cenne wskazówki i pozdrawiam!

A oto linki do filmików:
Roomba 625 powolne działanie i dziwne dźwięki

Spowolnienie Roomby i problemy z dokowaniem

Ten filmik pokazuje efekt po wyjęciu i włożeniu baterii - na końcu jest ten dziwny dźwięk, którego nawet w serwisie nie rozpoznali :)

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 15 lip 2011, 11:44

hmmm filmikom przyjze sie pozniej... nasuwa mi sie tylko jedno pytanie... co to za serwis ? ;)

jezeli masz gwarancje - zadaj wymiany na nowa sztuke, skoro to juz ktoras naprawa i nie przynosi rezultatu.


EDIT:

obejrzalem filmiki. zaczalbym od sprawdzenia sensorow ktora sprawdzaja przeszkody (nie cliff sensory). trzeba zdjac zderzak zeby je obejrzec... jezeli szybki sa mocno zakurzone moze jechac wolno.

jesli chodzi o "tluczenie sie-stuki" robota wymontuj z modulu szczotek - szczotki i zobacz czy jest ok.

dzwieki - coz plyta do przegladniecia - najpierw sprawdz czy komunikaty ktore wydaje sa rowniez dziwne i przeywane... np sproboj przyblokowac szczotke badz niech wjedzie na czarne tlo - powinien wtedy wydac komunikat glosowy - nagraj go. to bedziemy kminic dalej :)
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

ODPOWIEDZ