Roomba 625 i error 5

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
kwis2
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:59
Lokalizacja: wrocław

Roomba 625 i error 5

Post autor: kwis2 » 23 maja 2011, 20:21

Witam

Moja roomba nagle zaczęła mrugać na pomarańczowo, jakby robiła długie ładowanie, jednak niezależnie od tego czy podłączę zasilanie, czy nie, po pewnym czasie wyświetla err5, miga na czerwono i krzyczy błąd ładowania. Próbowałem resetu przytrzymując dwa klawisze, tak samo nie podziałał opisany na forum reset baterii. Naładowałem zewnętrznie akumulator, roomba także zignorowała jego stan. Cały czas zaraz po włożeniu baterii miga i już. Ponieważ kupiłem roombę od niemców i jest na gwarancji, wysłałem odkurzacz do naprawy, odpowiedzieli że roomba jest ok, a bateria zdechała (już po gwarancji) i tylko z grzeczności nie wezmą pieniędzy za sprawdzenie. Tak więc kupiłem nową baterię (allegro nie DLF) no i na nowej baterii roomba dokładnie tak samo miga na pomarańczowo. Na dokładkę zostawiłem ją na noc na zasilaczu i rano roomba zimna, a aku ma 3.9V!!
Coś mi mówi, że niemiecki serwis wart jest serwisu DLF.
Na mojego nosa coś się roombie pomieszało i wymaga twardszego resetu. Pytanie czy jest szansa sobie z tym poradzić? A jeśli nie to co niemcom napisać ??

Pozdrawiam
Kamil

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 24 maja 2011, 13:49

Witaj na forum ! :)

Blad 5 swiadczy o problemie z ladowaniem.

Sprawdz ile daje V ladowarka i podaj dokladnie.

Jaki model ladowarki masz? Uzywasz jakichs przejsciowek?

Roomba po resecie ukladu ladowania (potwierdzonego dzwiekiem) powinna byc wpieta bezposrednio do zasilacza (pomin baze) przez 16h.

Czy jestes pewny 3,9V? To masakrycznie malo nie wiem czy taka bateria ma szanse sie podniesc...

Dafi? jakies uwagi co do baterii?
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kwis2
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:59
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kwis2 » 24 maja 2011, 14:29

Witam
mam roombę 625 w wersji na europę z tzw nowszą bazą - przynajmniej tak twierdził człoweik z DLF. Mam już w niej język polski. Co do numerów wersji - niestety nie wiem - wieczorem mogę odkopać.
Ładowarka na kablu daje dokładnie 22.5V, styki roomby bez baterii ciut ponad 1V. Styki do czujnika temperaury ~5V.
W międzyczasie zrobiłem jeszcze kilka testów. Załadowałem nową (moim zdaniem zatłuczoną przez roombę 3.9V na 12 ogniw NiMH to prawie śmierć) baterię. Tym razem nie pokazała err5! i dała się naładować (na kablu). jechała 16 godzin, potem roomba zaświeciła na zielono. Jednak pomimo zielonego koloru diody roomba na nic nie reagowała. Reset (dwa klawisze) spowodował że znowu zaczęła migać pomarańczowo, jakby chciała ruszyć z długim ładowaniem. Bateria rozgrzana do ~50 stopni (na palec) miała 16.6V (po chwili od ładowania).
Jednocześnie starą baterię doładowałem poza roombą, prądem 2A (0.6C) przez ciut ponad 2 godziny. max napięcie (w metodzie -deltaV) 19.1V - czyli 1.59V na ogniwo. Ciut za dużo, ale dla NiMH do przyjęcia. Co więcej po naładowaniu i lekkiej zabawie każde!! ogniwo miało 1.36V czyli wedle mego widzimisię aku sprawne.
Także teraz już jestem pewien, że moja roomba zdechła.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 24 maja 2011, 14:42

to wloz stara baterie do roomby i pohulaj, potem zalacz ladowanie.
i daj znac co wyszlo. 19V to za duzo...
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kwis2
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:59
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kwis2 » 24 maja 2011, 14:53

Napięcie które podałem przy ładowaniu -deltaV to jest napięcie w piku ładowania przy którym wyłącza się łądowarka. Z tego co wiem 1.59 to mniej wiecej OK. Po odłączeniu i ostygnięciu ogniw mam 16.63V czyli 1.385V na ogniwo. Dla naładowanych, ogniw NiMH to prawie ideał.
MystiC pisze:to wloz stara baterie do roomby i pohulaj,
Mnie się właśnie marzy pohulać. Ale roomba nawet nie warknie żadnym z silników. Tylko dioda pod claen miga na pomarańczowo :cry:

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 24 maja 2011, 14:55

kwis2 pisze:Napięcie które podałem przy ładowaniu -deltaV to jest napięcie w piku ładowania przy którym wyłącza się łądowarka. Z tego co wiem 1.59 to mniej wiecej OK. Po odłączeniu i ostygnięciu ogniw mam 16.63V czyli 1.385V na ogniwo. Dla naładowanych, ogniw NiMH to prawie ideał.
MystiC pisze:to wloz stara baterie do roomby i pohulaj,
Mnie się właśnie marzy pohulać. Ale roomba nawet nie warknie żadnym z silników. Tylko dioda pod claen miga na pomarańczowo :cry:
hmmm po wlozeniu baterii naladowanej zewnetrznie ktora ma ponad 16V robot powinen ruszyc. chcesz powiedziec ze po wlozeniu do roomby CLEAN jest czerwony?
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kwis2
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:59
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kwis2 » 24 maja 2011, 14:56

migający pomarańcz. z tego co zaobserwowałem tylko szybkość migania zmienia się w zależności od napiecia na aku. Ale może mi sie zdawało

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 24 maja 2011, 14:58

kwis2 pisze:migający pomarańcz. z tego co zaobserwowałem tylko szybkość migania zmienia się w zależności od napiecia na aku. Ale może mi sie zdawało
to nie rozumiem. chcesz powiedziec ze po wlozeniu naladowanej starej baterii, ktora ma poand 16V do roomby, CLEAN miga?!?! bez podpiecia do ladowarki?
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kwis2
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:59
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kwis2 » 24 maja 2011, 15:01

dokładnie. Nawet odpięcie kabla nie powoduje zmian w sposobie migania

kwis2
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:59
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kwis2 » 24 maja 2011, 15:03

jedne co mam wrażenie to nowa bateria (naładowana fabrycznie czyli jakoś mało) dioda miga trochę wolniej niż jak włożyłem baterię rozładowaną całkowicie

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 24 maja 2011, 15:04

kwis2 pisze:dokładnie. Nawet odpięcie kabla nie powoduje zmian w sposobie migania
hmm ciekawe... z praktyki wiem ze plyty rzadko padaja, z reguly sa to baterie.
mialem juz takie ktore powodowaly swiecenie CLEAN na czerwono - takie lekkie tlenie...

Jak chcesz to odezwij sie na priv dam Ci namiary na mnie.
Podeslesz mi bateryjki, a ja sproboje je naladowac w sprawnej roombie - w ten sposob niewielkim kosztem bedziemy mogli je wykluczyc ;) lub skazac.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2011, 15:07 przez Mystic, łącznie zmieniany 2 razy.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

kwis2
Posty: 7
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:59
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kwis2 » 24 maja 2011, 15:05

tak się zastanawiam, że mógł paść układ kontroli napięcia aku. 16 godzinne ładowanie skończła ładować dopiero gdy zadziałało zabezpieczenie termiczne...

EDIT: Wczoraj 22:51 wykonałem próbę z bliźniaczą roombą. Baterie żyją, roomba nie
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez kwis2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 25 maja 2011, 7:44

kwis2 pisze:tak się zastanawiam, że mógł paść układ kontroli napięcia aku. 16 godzinne ładowanie skończła ładować dopiero gdy zadziałało zabezpieczenie termiczne...

EDIT: Wczoraj 22:51 wykonałem próbę z bliźniaczą roombą. Baterie żyją, roomba nie
Hmm no to przykra sprawa - no ale masz przynajmniej konkret. Jest gwarancja jest dobrze :) odsylaj.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

ODPOWIEDZ