Roomba 625 - stuka

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
topikpl
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2010, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Roomba 625 - stuka

Post autor: topikpl » 22 paź 2010, 19:22

Witam,

Roomba 625 u mojej rodziny ostatnio zaczęła stukać podczas jazdy. Wyczyściłem szczotki i wózek, potem jeszcze wymieniłem szczotki na te zapasowe z walizki, ale nic nie pomogło. Zauważyłem, że ten zielony wózek ma lekki luz w pionie, tak 2-3mm, ale tylko po stronie tej bliżej centralnego kółka. Nie wiem czy tak było od nowości.

Stukanie zdaje się być związane z obrotem szczotki, w każdym razie ma równomierną częstotliwość.

Roomba jest jeszcze na gwarancji, więc w razie czego może pojechać do serwisu, ale jeśli to jakaś prosta usterka, to wolę ją sam usunąć. Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem robota?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 26 paź 2010, 19:12

hmmm wyglada na biegi.
do rozbiorki jest skrzynka ale nie wiem czy jest sens zebys sie w to bawil - skoro masz gwarancje.

jesli wyczysciles szczotki i wyciagnales wlosy spod zoltych koncowek to nie ma sily, trzeba bardziej inwazyjnie, albo gwarancja.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

topikpl
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2010, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: topikpl » 26 paź 2010, 19:36

MystiC pisze:hmmm wyglada na biegi.
do rozbiorki jest skrzynka ale nie wiem czy jest sens zebys sie w to bawil - skoro masz gwarancje.
To roomba ma kilka biegów? Ponoć kiedyś też stukała, ale po wyczyszczeniu szczotek przestała. Teraz stuka puszczona nawet bez szczotek.

Tak więc pojedzie do serwisu, może jak się skończy gwarancja będę miał okazję poznać wnętrze roomby :-)

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 26 paź 2010, 20:14

hmm tak nazywa sie zebatki ktore pracuja ze soba przenoszac naped, ponizej zdjecie pogladowe:


Obrazek
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

topikpl
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2010, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: topikpl » 27 paź 2010, 8:20

Dzięki za zdjęcie. Niezły brud się tam zbiera, nic dziwnego że się może psuć.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 27 paź 2010, 9:18

to zdjecie to akurat hardkor zalezy w jakich warunkach pracuje robot, nie zawsze tak to wyglada ;)
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

redviking
Posty: 4
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:39

Re: Roomba 625 - stuka

Post autor: redviking » 12 gru 2014, 23:15

Witajcie
Kupilem wlasnie "okazyjnie" uzywana roombe 625 niby 100% sprawna.
Jezdzic jezdzi, ladowac sie laduje, pilot obsluguje ja prawidlowo, ale jak jezdzi to co pewien czas stuka i lekko podskakuje. Zbiera bardzo malo brudu, chociaz wydmuch z tylu jest. Nie wskazuje ze sa wieksze zabrudzenia nawet gdy specjalnie przed nia wysypalem spora garsc ryzu, tak jakby czujnik nie dzialal.
Jak jezdzi to po paru minutach zatrzymuje sie i sygnalizuje blad 2 wyczysc szczotki (nie sa brudne), mozna ja znowu uruchomic i znow przez pare minut jedzie a potem znowu blad 2.
Rozkrecilem, przeczyscilem, wyciagnalem modul szczotek glownych, caly byl zapchany brudem po brzegi, az do twardosci, przeczyscilem bez rozkrecania modulu: bez rezultatu.
Po lekturze tego forum sprawdzilem w zalecony sposob: uruchomilem ja ze zdjetym pojemnikiem na brud i sprawa sie wyjasnila: szczotki sie nie obracaja, albo raczej ten "stuk" oznacza jeden obrot szczotek i potem szczotki znow staja.
Czy to moze byc wina "wypadnietej" linki z modułu?
Przeciw przemawialby brak sygnalizacji czujnika brudu...
Dodatkowo jak jezdzi to tez troche dziwnie, zdarzaja sie jej polsekundowe zatrzymania (rzadko) i potem rusza dalej.
Czy z doswiadczenia ktos moglby mi podac jak duza jest szansa ze to uszkodzenie plyty glownej? A jak duza ze po wymianie modulu szczotek wszystko bedzie ok?
I to rodzi pytanie poczatkujacego: mam 2 komplety szczotek, dodawanych normalnie do 625, czy przy wymianie na szary modul beda pasowac?
I ostatnie: u kogo kupic ewentualny modul na wymiane? :)

redviking
Posty: 4
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:39

Re: Roomba 625 - stuka

Post autor: redviking » 12 gru 2014, 23:52

Aha proba zadokowania zakonczyla sie sukcesem, tak samo jak wyglada ze widzi wirtualne latarnie.
Za calosc dalem 599 i teraz bije sie z myslami: probowac wymiany modulu szczotek, czy jednak odpuscic i oddawac sprzedawcy (niby mowi ze przyjmie zwrot, a jesli jest duza szansa ze cos jeszcze uszkodzone,to proby napraw mijaja sie z celem).
Sprawdzilem, szczotki obie "zielone" to mysle ze beda pasowac do szarego modulu.
Pozdrawiam i prosze o porade.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Re: Roomba 625 - stuka

Post autor: Mystic » 13 gru 2014, 0:26

Wyjmij moduł z obudowy i zobacz jak wyglada zawieszenie silnika. Objawy wskazują na urwana linke.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

redviking
Posty: 4
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:39

Re: Roomba 625 - stuka

Post autor: redviking » 13 gru 2014, 9:03

Linka byla ok, to stukanie bylo podnoszeniem modulu na lince, szczotki ruszaly a potem byly opuszczane i znow sie zatrzymywaly, a potem znowu podnoszone i tak w kolko.
Wyciagnalem znowu modul szczotek i wiedzac ze roomba byla wczesniej strasznie brudna postanowilem jeszcze nie rozbierac calego jak linka cala tylko dobralem sie do przekladni i zdebialem.
W srodku bylo wiecej brudu niz roomba zbierala, wlosy, siersci i cos co chyba iedys bylo smarem, teraz zaschniete, zastygniete i kruszace sie.
Wyczyscilem, nasmarowalem smarem silikonowym,poruszalem szczotkami zeby rownomiernie rozprowadzic smar i... RUSZYLO!
Dziala, jezdzi, kreci szczotkami, sypnalem ryzu przed roomba i zaswiecil czujnik zabrudzen. Wyglada ze sie udalo naprawic. :-)

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba 625 - stuka

Post autor: sondejm » 13 gru 2014, 14:50

Sprawdzaj tam (w przekładni) czystość + wymiana smaru raz na kwartał, a pojedziesz jeszcze na tym wózku ładnych parę latek.
A ze smarem nie przesadzaj, nakrętka smaru (rzadki nie kleisty) od butelki po mineralnej wodzie powinna wystarczyć na 20 regeneracji. Im go w środku więcej tym ciężej ma silnik, choć ciszej jest.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

redviking
Posty: 4
Rejestracja: 12 gru 2014, 22:39

Re: Roomba 625 - stuka

Post autor: redviking » 14 gru 2014, 13:14

No wlasnie dalem chyba za gesty, ale niech troche pochodzi, za miesiac znow rozbiore zeby sprawdzic ile brudu powchodzilo to znow przeczyszcze i zmienie na WD40.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba 625 - stuka

Post autor: sondejm » 14 gru 2014, 14:04

Smaru wd40 nie spotkałem więc nie znam jego konsystencji. Jeśli masz jednak na myśli płyn to odpada.

Post pomagał wysłać Samsung z KitKatem za pomocą Tapatalka.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ