Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
styku
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2014, 13:16

Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: styku » 26 sty 2014, 14:27

Witam wszystkich
Jestem nowy. Do tej pory byłem pasywnym czytelnikiem tego forum. Teraz z braku innych opcji zarejestrowałem się. Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.
Mam Roombę 625 od kilku lat. "Tylko" raz była w serwisie. Ma drugą baterię. Chyba ta druga też się kończy.
Mam kilka pytań na które nie ma jasnej moim zdaniem odpowiedzi nawet na Google.

1. Czy ktoś wymieniał samo koło? Wymiana modułu to moim zdaniem bez sens. Roomba chyba jest lewo skrętna. Prawy sylikon koła się wyciera szybciej. Logiczne - zamienić koła miejscami. Koła są w miarę łatwe do wymiany. Ale jest zonk w postaci nabijania ośki i może nawet zaklepywania na końcu. Nie chcę zniszczyć dobrej rzeczy. Więc proszę o pomoc. Wymiana całego modułu to jak wymieniać silnik w aucie z zepsutym alternatorem. Specjalnie IRobot robi części w modułach, aby sprzedawać je później w modułach. Widzę utrudnienia w rozkładaniu na części pierwsze.

2. Czy ktoś robił test rozładowania na jakimś dobrym sprzęcie oryginalnych baterii i zamienników? Brałem baterię 3500 z Allegro, ale tylko dlatego, że 3500 jest realne przy tej samej technologii a 4000 już mniej. Wszak akumulatorki AA w tej samej technologii mają pojemność między 1000 a 2700. Pomijając chore pojemności Chińskich dziwnych marek. Możliwe, że istnieje pojemniejsza bateria. Ale jedyne co mnie przekonuje to realny pomiar pojemności. Sam robię pomiary zwykłych akumulatorków ładowarkami z pomiarem pojemności. I to działa. Ale nie mam ładowarki programowalnej.

3. Czy ktoś kupił i sprawdził jakieś akumulatory w technologii litowej? Są dostępne. Powątpiewam jednak w inteligencję zasilania seryjnego. Litowce ładuje się inaczej niż Ni-Mh. Mimo to litowce mają więcej łądowań i na pewno o 30 % większą pojemność. Mogą paradoksalnie wytrzymać złe traktowanie. Zastanawiam się nad czymś takim, wolę zapytać.

4. Jak sprawdzić jaki mam numer oprogramowania? Nie widzę naklejki? Czy i jak da się je zmienić? Ktoś to robił? Czy to ma sens w moim modelu w sensie poprawy zachowania, dokładności, szybkości sprzątania etc?

5. Czy ktoś robił test wyciszenia napędów? Moim zdaniem dobry smar i więcej niż oryginalnie i powinno ciszej jeździć. Moduły są tak zrobione, żeby za parę lat Irobot mógł się pochwalić, że zrobił lepsze - cichsze. W środku technologia klocków Lego. 4 przekładnie i wysokoobrotowy silnik. Jak by nie dało się tego inaczej zrobić. To połowa hałasu a druga to szczotki. Tu już trudniej bo mają kontakt z brudem. Dlatego smary tu nic nie dadzą.

6. Zastanawiam się nad serią 700. Czy jest jakiś postęp jeśli chodzi o czas pracy i baterię? No może też 800 jeśli ceny będą takie jak powinny być, czyli jak spadną do cen z USA. Czy zmienili technologię baterii? Czy zmienili pojemność? Czy zmienili oprogramowanie, aby bardziej zoptymalizować sprzątanie skracając czas czyszczenia?
Czy dodanie czujników spowodowało pozytywny wpływ na czas pracy?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: sondejm » 26 sty 2014, 15:58

20131223_204220.jpg
Ad 1.
Kółka nowe do R625PRO czarne po 50 zł bywają na portalu aukcyjnym.
Można "wyłyżeczkować" samo kółko, włóż w szczelinki po przeciwległych stronach kółka 2 łyżeczki (tę stronę którą trzymasz przy mieszaniu, grubość max 3mm) i metodą równoległego łyżeczkowania zeskoczą, nie ma problemu z włożeniem.


Ad 2. Kupujemy najtańsze po 150zł i działają, jak na razie po około roku i pół pozostaje w nich nadal ponad 66% energii przy codziennym użytkowaniu.

Ad 3. Tylko NIMH

Ad 4. Naklejka pod koszem, przepisz odczytamy. aktualizacja-softu-w-roombach-serii-5xx ... -t921.html R625 dotyczy również.

Ad 5. Robimy z powodzeniem konserwację i wymianę smaru, poszukaj w dziale R5xx i R6xx. Dużo smaru to wcale nie lepiej a ciężej. Może ciszej.
test-roomba-630-t831-45.html 4 strona. Tam szary moduł ale do zielonego i czerwonego wkładam tyle samo.
Czarny łożyskowany:
Obrazek
A tutaj przegląd dostępnych: post10902.html#p10902

Ad 6. Poczytaj o różnicach w baterii i mechanizmu czyszczącego w dziale R8xx
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: pawel2m » 26 sty 2014, 17:27

AD1. Marek już przedstawił opcje. Możesz kupić też koło nowe lub dwa za 60 zł jeśli bieżnik jest starty.
AD2. Większość akumulatorów 3500-4500 na Allegro to akumulatory 2700-3000 i jest dobrze jak sa NiMh a nie NiCD z napisem NiMH. Pojemności 4000-4500 to jedynie naklejka i tyle. Akumulatorki AA a wysokoprądowe ogniwa w akumulatorze do Roomby to zupełnie inna para kaloszy. Po co chcesz robić test rozładowania? Żeby zmierzyć pojemność? Niestety dokładnie nie zmierzysz a możesz uszkodzić ogniwo jak zbyt głęboko rozładujesz. Akumulatory żyją do 2 lat i nic więcej. Jeżeli bawisz się w mierzenie AA ładowarką typu bc700 lub mhc9000 to dobrze wiesz że i one pokazują często bzdury (np 4500 na akumulatorze 2700 - fizycznie niemożliwe.

Ad3. Chińczycy zrobili już ogniwo Litowo Jonowe do Roomby, ponoć nawet działa, cena ok 100 $, w Europie jeszcze się nie pojawiły, nikt nie zaryzykował importu.

AD4. Na naklejce pod koszem 5 cyfra od prawej lub wciszkasz sobie SPoT+clean + 6x DOCK. Aktualnie jest soft 08, jak masz 05 to warto zrobić UPG.

Ad5. Wyciszyć się nie da, można delikatnie zmniejszyć hałas, ale to raczej kosmetyka.

Ad6. 700 to już nowa technologia, płyta pobiera mniej prądu, akumulator lata do 4 godzin, a nie 2,2 jak w 5xx.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

styku
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2014, 13:16

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: styku » 27 sty 2014, 11:33

Dzięki za odpowiedzi. Muszę to po kolei przetrawić.

Dobrze ustawiona ładowarka z pomiarem, może i się myli czasem, choć moje dość nawet realnie pokazują, ale potrafi jedną rzecz na pewno - pokaże który akumulator ma większą pojemność od innego. I jeśli kupiłem na internecie mam 10 dni na zwrot bez podania przyczyny. A przyczyną będzie ściemnianie co do pojemności.

Miałem 3 różne smary do modułu napędu - sylikonowy - do łożysk i wazelinę techniczną. Oryginalny smar najbardziej przypomina to trzecie. Dałem trochę więcej przy składaniu. Dźwięk koła zmienił się. Mianowicie ubyło wysokich częstotliwości, których Roomba wydaje dość dużo. Zgadzam się, że jeśli tam tego dać dużo będzie stawiało opór bo to są gęste smary.
Aby moim zdaniem było wyraźnie ciszej trzeba to zrobić kompleksowo. Czyli oba napędy i moduł czyszczący. Jest spora szansa lekkiej poprawy przy wymianie na taki z łożyskami. Tam też jednak jest sporo zębatek.
Wtedy jest szansa usłyszenia tego wyciszenia.

Największy problem to nie smar ani nie łożyska, tylko wysokoobrotowe silniki i duża ilość przykładni. Jakby nie istniały silniki modelarskie z dużym momentem. Ale coś trzeba wprowadzić za parę lat i się pochwalić, że jest postęp.

Zacznę od podania softu i zobaczymy co dalej.

Z tego co piszecie 780 jest całkiem fajną opcją a 880 już nie koniecznie. Ale przede wszystkim dlatego, że 880 ma problemy z włosami. Coś jeszcze?

Ja mam większość domu z samych płytek - podłogówka. Jest jeszcze podłoga pływająca i miejscami niskie dywany. W teorii więc 880 by mogła u mnie działać dobrze. Nie mam zwierzaków.

Do tej pory uzyskiwałem dość dobre czasy sprzątania. Potrafiła na nowej baterii wysprzątać jeden poziom - to jest jakieś 60-70 metrów. Ale nie ma czegoś takiego jak za duża pojemność akumulatora.
Prosta prawa. Dłużej trzyma - mniej ładowań. Mniej ładowań - rzadka wymiana akumulatora.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: pawel2m » 27 sty 2014, 11:41

Nie bardzo rozumiem po co chcesz to wyciszać? To ma sprzątać, sprzątać jak nikogo nie ma w domu. Więc mam w nosie ten hałas bo i tak jest mniejszy niż każdy odkurzacz. Moneual jest c ichy, szkoda tylko że przez to że jest cichy to tylko jeździ, gorzej z odkurzaniem.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: pawel2m » 27 sty 2014, 11:48

styku pisze:Dzięki za odpowiedzi. Muszę to po kolei przetrawić.

Dobrze ustawiona ładowarka z pomiarem, może i się myli czasem, choć moje dość nawet realnie pokazują, ale potrafi jedną rzecz na pewno - pokaże który akumulator ma większą pojemność od innego. I jeśli kupiłem na internecie mam 10 dni na zwrot bez podania przyczyny. A przyczyną będzie ściemnianie co do pojemności.
Kupując markowe akumulatory AA nie ma żadnego ściemniania, jeżeli jesteś zwolennikiem wynalazków typu AA 3800mAh i potrzebujesz ładowarki tylko po to żeby sprawdzić że faktycznie mają 1800 mAh to nie mam pytań.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: Mystic » 31 sty 2014, 15:21

Jesli chodzi o kolka, uzupełnię: skoro starl sie bieżnik z jednej strony to znaczy ze drugie kółko pracuje z dużymi oporami. Należy rozebrać dwa - lyzeczkowanie jest najszybsze - i zdjąć włosy/inne zanieczyszczenia.

Sama metoda jest bardzo prosta i zajmie Ci minutę na jedno koło.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

styku
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2014, 13:16

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: styku » 02 lut 2014, 13:39

Rozebrałem oba moduły napędowe. W środku czysto. Po przesmarowaniu Roomba jest słyszalnie cichsza.
Dzięki za rady z łyżeczkami. W sumie to nie muszą być łyżeczki. Ale kółka zamienione.

Może nierówne starcie kółek jest wynikiem oporów. Ale nie zarejestrowałem tego. Mało tego kółko jest starte tylko w połowie. Myślę, że gdyby był opór na mechaniźmie kółko by było starte całe. A to wygląda tak jakby coś o gumę ocierało. Wszystko u mnie pracowało dobrze - zero włosów.

Rozebrałem mechanizm sprzątania - dramat. Czy faktycznie łożyskowany mechanizm jest bardziej szczelny?

@pawel2m Ma sprzątać ale :
1. Nie da się sprzątać przy włączonym alarmie.
2. Po co ma być głośne jak może być ciche? To zagadnienie akademickie. Równie dobrze każdy z nas może sprzątać zwykłym odkurzaczem a jednak ma robota od tego. U mnie Roomba jedzie dół 3 h. Zwykłym odkurzaczem raczej idzie szybciej i robisz to sam. Ja jestem zwolennikiem ułatwiania sobie życia. Roombę słyszę nawet jak sprząta za drzwiami. A to zakłóca mi odbiór muzyki czy filmu.
Roomba jak już napisałem wcześniej ma źle rozwiązane przeniesienie napędu. Szybki silnik - bardzo duża redukcja obrotów. Najlepiej działał by napęd bezpośredni - ciszej i mniej strat.

Co do AA. Może tak. Mam ładowarkę, żeby przekonać się, że 2700 markowe może być prawdą a nie markowe często jest ściemą. Nie lubię być oszukiwany. Efektem ubocznym tych badań jest znalezienie idealnego akumulatora do danego zastosowania. Dzięki temu najlepiej wykorzystuję chemię baterii i jej możliwości prądowe i samo rozładowania.
Mierzyć akumulator do Roomby chciałbym z tego pierwszego powodu.


Zastanawia mnie pakietowanie akumulatorów. Firma BTO na pewno jest w stanie stworzyć takie coś z litowców. Pewnie nikt nie przerabiał. Może spróbuję.

Co do firmware. Piąta cyfra od prawej to u mnie 0.

62504 090805 06 01040

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: sondejm » 02 lut 2014, 13:44

62504 to model 09 rok, 08 mies, 05 dzień, 06 ver softu, reszta nr seryjny

Wysłane w locie -Tapatalkiem z telefonu Samsung.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: pawel2m » 02 lut 2014, 14:02

styku pisze: 1. Nie da się sprzątać przy włączonym alarmie.
Da się, ale to kwestia odpowiedniego skonfigurowania czujek PIR. Najlepiej przestawić zworkę w opcję PET czyli >15kg . Tak jest u mnie i u znajomych i alarm pozostaje niezwbudzony. Problem mogą stwarzać czujki "lustrzanki".
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

styku
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2014, 13:16

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: styku » 08 cze 2014, 20:39

Witam ponownie,
Przygody mojej Esmeraldy ciąg dalszy.

Dostała nową baterię Litową z Allegro. Drogo, ale możliwe że się to opłaci pomyślałem.
Na razie działa dobrze. Pojemność nominalna ma być 4400 mAh. Do tego większa ilość cykli ładowań i mniejsze samorozładowanie - przynajmniej w teorii.
Test bez bazy czyli sprzątanie aż stwierdzi, że posprzątała pokazał że potrafi sprzątać 3 h 15 m i posprzątała 6 pomieszczeń. Z tego co pamiętam na oryginalnej baterii a potem na aftermarketowej 3300 mAh nigdy nie potrafiła posprzątać więcej niż 3-4 pomieszczenia. Nie wiem skąd tak dobry wynik. Możliwe, że przez to że Roomba waży mniej bo bateria jest lżejsza, na poruszanie się traci mniej energii.

Moje pytanie jest takie, czy to dobry czas czy normalny? Bo nie robiłem dokładnych pomiarów na poprzednich bateriach.

Przed zakupem dzwoniłem do firmy która handluje tymi akumulatorami i oni twierdzili, że 3 h to absolutne maksimum, a ponad 3 h to wynik nie możliwy.

Więc wytłumaczcie mi proszę, czy ja mam wyjątkowy odkurzacz, baterię czy może firma nie wie co deklaruje?

Nie mam zastrzeżeń do jakości akumulatora, ale mam wrażenie słysząc wielokrotne zarzekanie się sprzedawcy że nie do końca wiedział co mówił.

Natomiast jak na razie muszę przyznać że jestem zadowolony z produktu. Chciałem większy czas sprzątania i on mi to zapewnia. Na razie bez oceny ilości ładowań czy awaryjności, mogę polecić.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: sondejm » 08 cze 2014, 21:02

Podaj cenę i namiary, jeśli nie chcesz na forum daj na PRIV.
A ile lżejsze to ogniwo jest od oryginału? Bo jeśli z 30dag to trzeba dociążyć gdyż szczotki w powietrzu się kręcą.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

styku
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2014, 13:16

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: styku » 10 cze 2014, 16:58

Wagi:
- oryginał - 674
- zamiennik 3500mAh - 636
- litowy - 446

Nie odnotowałem podnoszenia się przedniego kółka, ani gorszego sprzątania.

Na Allegro jest tylko jeden akumulator litowy do Roomby, nie trudno znaleźć.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: sondejm » 12 cze 2014, 15:24

Przednie się nie uniesie ale boczne mogą się "nie ugiąć" do końca, pomimo tego że aku między przednim kółkiem a GearBoxem to różnica 230g może powodować słabszy docisk szczotek.

Wysłane w locie -Tapatalkiem z telefonu Samsung.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

styku
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2014, 13:16

Re: Roomba 625 problem z kółkiem i nie tylko.

Post autor: styku » 27 cze 2014, 18:53

Hmm
Nie ma widocznej różnicy w jakości sprzątania.
Na plus bym zaliczył, że teraz chętniej i sprawniej wspina się na przeszkody.

Poszperałem na forum i znalazłem najdłuższy czas sprzątania dla serii 6xx około 2:45. Czy to znaczy, że moja bateria działa i faktycznie mam większą pojemność, czy jest możliwe uzyskanie moich czasów sprzątania na mniejszych bateriach, jeśli sprzątane są w 90% płytki?

ODPOWIEDZ