roomba 581 problem ze szczotkami

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
malyniak
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2013, 18:30
Lokalizacja: głogów

roomba 581 problem ze szczotkami

Post autor: malyniak » 02 kwie 2013, 19:07

Witam. Mam problem z roombą 581. Podczas prac pojawił się błąd szczotek (wyczyść szczotki i uruchom roomba ponownie :)) i tak też uczyniłem, wyczyściłem wszystko, trochę tam było śmieci i w szczotkach i za łożyskami żółtymi i w całym module, który rozkręciłem. Mam moduł po wymianie na niebiesko zielony, gdzie niby silnik jest lepiej zabezpieczony przed kurzem, ale i tak do silnika trochę się dostało syfu. Rozebrałem też boczek, gdzie są zębatki i też wyczyściłem. Wszystko wyglądało na czyste, szczotki w miarę lekko się obracały. Jak wszystko skręciłem do kupy to się okazało, że szczotki ruszyły na 2 sekundy i dalej się zatrzymały. Jak próbowałem je ruszyć ręką to nawet z raz załapały, ale tylko na chwile. Rozebrałem wszystko jeszcze raz, żeby dostać się do silnika. Wydmuchałem go jeszcze raz. Aby sprawdzić czy działa na krótko podłączyłem go bezpośrednio do zasilacza 9v, silniczek odpala (tak trochę dziwnie bo po jakiejś sekundzie od podłączenia ale odpala i chodzi), złożyłem sam moduł do kupy i też podłączyłem silnik na krótko i też chodzi, szczotki się kręcą. Niestety jak wszystko złożyłem do roomby to szczotki nie działają. Nie wiem jaka może być przyczyna. Pomoże ktoś??

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 02 kwie 2013, 20:21

Zdarza się tak "coniekiedy", że koty zagnieżdżone w silniku blokują dostęp napięcia przekazywanego ze szczotek na komutator i wtedy okresowo silnik się uruchamia, proponuję wyjąć silnik z przekładnią i pokręcić tą metalową ośką (za przekładnią silnika, do przekładni silnika zajrzeć też można) w jedną i drugą stronę jeśli idzie lekko w każdą stronę (powoli jak i szybko) zaświecić latareczką w silnik i jeśli jest niepewność co do czystości to podczas obrotów wirnika wyciągać za pomocą odkurzacza drobinki i kotki z wnętrza silnika. POMAGA.

Jeżeli dmuchałeś w silnik sprężonym powietrzem to uruchom roombę i pomóż mu (silnikowi) ręcznie, nawet kilkanaście razy wystartować, jeśli nie pomoże to inspekcja szczotek poprzez zaświecenie przez szczelinkę w obudowie silniczka, delikatne podniesienie szczotek i wyciągniecie kotka.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

ODPOWIEDZ