Prośba o pomoc, który model wybrać

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Bartez
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2012, 16:18
Lokalizacja: Olsztyn

Prośba o pomoc, który model wybrać

Post autor: Bartez » 11 lip 2012, 16:40

Witam,

Siedzę na forum od kilku dni czytając posty, oglądając filmiki, jak również zbierając informacje z innych miejsc.
Wiele różnych robotów przez te kilka dni chciałem już kupić i za każdym razem jak zdecyduję się na jakiś, zacznę szczegółowo szukać info na jego temat, to pojawiają się posty odradzające jego zakup, bądź szczerze wskazujące jego wady i zdecydować się nie mogę ;)

Kasa nie gra tutaj roli, bo księgowa lubi dostawać fv kosztowe.

Mieszkanie M3- 46m2. 2 osoby + maltańczyk, który włosów specjalnie nie gubi. Układ prosty, a więc przedpokój w kaflach, łazienka w kaflach, otwarta kuchnia w kaflach, sypialnia (drzwi + próg 1cm + listwa, wysoko łóżko i dwa dywaniki cienkie) duży pokój, dywan na środku bawełniany, krótki włos, 5cm frędzle na dwóch stronach, dookoła parkiet.

Zależy mi na tym aby nie był najgłośniejszy, a 780 czytałem, że jest. Ponadto wiele raz natknąłem się na stwierdzenie, że w porównaniu do 581 wypada nie za specjalnie i zbyt wiele w nim nie zmieniono na + a starszy brat w kilku aspektach jest nawet lepszy.
Czy potrzebuję latarnie ? Czy progi będą problemem dla 581, a 780 poradzi sobie lepiej ? 581 ma jakiś dodatkowy filt bądź pojemnik, który wiele osób chwali, tak ?

W ogóle, to na początku szukałem robota z funkcją sprzątania i mycia, ale szybko mnie rynek sprowadził na ziemię, więc z scoobą poczekam jeszcze zanim nie wypróbuję jednego robota.

Liczę na konstruktywną polemikę i radę bo od Waszych opinii uzależniam zakup całkowicie

kadkarol
Posty: 27
Rejestracja: 29 cze 2012, 5:54
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: kadkarol » 11 lip 2012, 17:48

Posiadam 581 i o nim kilka słów powiem. W mieszkaniu ok 60m2 (M4) wykorzystuję wszystkie 3 wirtualne latarnie. Jedną odgradzam duży pokój od otwartej kuchni i przedpokoju (które sprzątane są razem, drugą stawiam w progu do mniejszego pokoju, a trzecią kombinuję tak by robot sprzątnął mi kolejny pokój. Łazienkę sprzątam na końcu ręcznie przestawiając Roombę, choć oczywiście można by za jednym zamachem z ostatnim pokojem. Początkowo miałem problem z postawieniem wirtualnych latarni, w efekcie Roomba nie chciała wracać do bazy. Wyczytałem, że robot nie może przechodzić do kolejnego pomieszczenia przez pomieszczenie już sprzątnięte wcześniej, np. sprzątane jest pomieszczenie 1, potem 2, potem robot przechodzi do wysprzątanego już pomieszczenia 1 a z niego dostaje się do pomieszczenia 3. Taki układ u mnie nie zadziałał. Ta uwaga spowodowała, że ustawiam latarnie tak, by rejony mieszkania były sprzątane kolejno i robot nie błądził. Wadą latarni o której pewnie już tez przeczytałeś jest to, że w ich rejonie robot nie sprząta. trzeba sobie radzić wygarniając np śmieci ręką lub zmieniając nieco ich położenie po kolejnym sprzątaniu:)
W instrukcji zalecają by stacja dokująca stała na środku pokoju, ale rzeczywistość jest taka, że postawiłem ją tam, gdzie najmniej ją widać, tzn w kącie przy jednej ścianie (wszak to mieszkanie w bloku i wiele miejsca nie ma). Roomba jak na razie zawsze trafia do stacji jednak czasem trochę pobłądzi nim znajdzie drogę.
Ogólnie mieszkanie mam posprzątane w czasie ok 1h45 min. Kosz na śmieci i szczotki opróżniam po każdym sprzątaniu( na ogół co 2 dni), i nie wiem, czy dałoby radę bez opróżniania posprzątać dwa razy. Zwłaszcza filtr od podciśnieniowego sprzątania jest cały zasyfiony.
No i jeszcze jedno. Roomba obija meble. Próbowałem doklejać na zderzak uszczelkę izolacyjną od okien. Było ok. Ale co jakiś czas musiałem wymieniać, bo się niszczyła. W końcu zainwestowałem w dodatek od robotaddons.com i na razie jest ok, a Roomba wyciszyła się przy uderzaniu w przeszkody. Myślę, że w modelu 581 jest to konieczny wydatek. Roomba niestety zdaje się nie widzieć cienkich nóg od krzeseł i wali w nie z impetem.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 11 lip 2012, 18:18

na Twoją powierzchnię mieszkania i ilość pomieszczeń - 581
zainwestuj w kosz z AeroVac 1 generacji (poszukaj na aukcjach, często są oferty w połączeniu z AeroVac od razu, możesz też zapytać w sklepie którego reklama jest na forum, daje rabaty dla forumowiczów i idzie się dogadać)
kup coś na zderzak co nie przysporzy problemu z obijaniem (ja kupiłam czarną taśmę samoprzylepną z miękkim rzepem w Praktikerze i przykleiłam do całego zderzaka, póki co się sprawdza lub idź za radą kodkarola i zainwestuj w pasek dedykowany Roombie)
ewentualnie jak masz czarne powierzchnie to trzeba będzie przy pomocy chłopców coś tam pomajstrować, aby go "ubezwłasnowolnić"
cienkie dywaniki raczej będziesz musiał zbierać przed sprzątaniem, z resztą da radę
jak minie Ci fascynacja patrzenia na nią, to ustawisz jej harmonogram pracy i nie będziesz słyszał jak hałasuje, bo będziesz w pracy

oczywiście przemyśl wszystko bardzo dokładnie i postaraj się sam zdecydować, bo nie ma to jak podejmowanie męskich decyzji ;-)
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Bartez
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2012, 16:18
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bartez » 12 lip 2012, 11:24

Dziękuję za odp. Dlaczego dywaniki należy pousuwać i to w dodatku z naciskiem na "cienkie" ? Jeśli o frędzle chodzi to mogę je schować, ewentualnie uciąć, ale czy 581 ma problem z najazdem na dywan normalnej wysokości ? Jeśli miałbym go zwijać bądź przestawiać ręcznie roombę to wolałbym model który pod krawędź podjedzie.
Czy 581 jest cichsza od 780?

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 12 lip 2012, 13:14

cienkie dywaniki o małej powierzchni, wycieraczki potrafi ciągać za sobą, ale jeśli to sporej wielkości takie cięższe to nie będzie problemu
z najazdami nie ma żadnych problemów (chyba że Ci cienki zawinie i zrobi wybrzuszenie no to wtedy to miejsce już nie będzie załatwione, ale jakby co to można taśmą dwustronną popodklejać, żeby się nie przesuwał, ale nie wiem dokładnie jakie masz te dywaniki, to ciężko mi coś doradzić), choć naturalne jest, że na styku dywanów i podłogi bywa zostawiony brudek, czyli brutalnie wmiata zołza pod niego co nieco
z frędzlami spokojnie daje radę i co najważniejsze ich nie wyrywa
oba modele są równie głośne
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Bartez
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2012, 16:18
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bartez » 12 lip 2012, 13:38

Czemu więc w takim razie 581 a nie 780 ?

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 12 lip 2012, 15:17

po pierwsze na 46m2 nie potrzebujesz 4 godzin baterii
780 bardzo często się wiesza (przy schodach to już notorycznie)
niestety trzeba się nią więcej zajmować jeśli chodzi o czyszczenie czujników, które strasznie często się zabrudzają
...
możesz poczytać w testowni moją opinię na temat 780

581 (z AeroVac!) działa trochę jak czołg, jedzie, sprząta i nie musisz się o nią zbytnio troszczyć, nie denerwujesz się, że wydałeś sporo kasy i musisz nad nią stać lub wysłuchiwać czy już wzywa pomocy
jak dla mnie cena do jakości przemawia zdecydowanie na korzyść 581 z AeroVac
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 12 lip 2012, 22:07

Jeszcze jedno przemawia za 581 - nie ma pomylonego pomysłu z filtrami HEPA :mrgreen:
Aerovac to jak dla mnie nieodzowne akcesorium, każdy kto spróbował jest z niego zadowolony. Kupisz go w tej chwili bez żadnego kłopotu - ja sprowadzałem z Wielkiej Brytanii i nadal twierdzę, że było warto.
Jak zauważyła Barb - 780 z 4 h pracy na ładowaniu to u Ciebie za dużo. Nierozładowana bateria doładowana na nowo zużywa się w szybszym tempie.
Obrazek

Bartez
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2012, 16:18
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bartez » 13 lip 2012, 14:45

581 z koszem AeroVac kupione...na dniach sprawdzę na co stać tą Roombę ;) dziękuję za pomoc!

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 25 lip 2012, 7:03

i jak się spisuje, jesteś zadowolony?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

ODPOWIEDZ