Roomba zostawia brud

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
clay
Posty: 23
Rejestracja: 29 sie 2011, 11:32
Lokalizacja: Opolskie

Roomba zostawia brud

Post autor: clay » 08 gru 2011, 11:02

Witam,

troche czasu tu nie zaglądałem, jednakże jestem bogatszy o nowe doświadczenia z moją Roombą 581.

Po zakupie, na początku użytkowania roomba czyściła jak trzeba, zapełniała pojemnik, również przez filtr coś tam przechodziło i jego pojemniczek tez usiałem czyścić.

Teraz zauważyłem że roomba nie upycha wgłąb pojemnika zbieranego kurzu (jak to chyba powinna robić), lecz zatrzymuje się on i zbija na jego początku. Czyszcząc dywan z krótkim włosiem i czasami jadąc 'pod włos' wpada w drgania (podskakuje przez kilkanaście cm) i przez to zostawia wałki kurzu. Wnerwia mnie to. Po spojrzeniu na roombę od spodu widać kurz osadzony pomiędzy szczotką a pojemnikiem, na takim gumowym 'fartuchu'. Kieszeń z filtrem, którą się otwiera nie zapełnia sie już, nie wiem czemu. Filtr był myty 1 raz pod bierzącą ciepłą wodą - może dlatego - źle wymyty? Aż tak czystego mieszkania, a nawet dywanu nie mam.
Roombę puszczam nieregularnie; co 2 dni lub jak dzieciaki nasyfią.
Przez to że zostawia te wałki brudu nie potrafi wyczyścić na 1 raz bez opróżniania pojemnika pokoju 20m2 z dywanem.

Aha, rolki, pojemnik, kółka czyszczę przeważnie po każdym sprzątaniu.

Da się coś z tym zrobić, żeby nie zostawiała tych wałków brudu?

PS. Latarnie i wirtualne ściany działają poprawnie
Dzieciaki (1,5 i 5,5lat) włączają ją i wyłączają dla rozrywki - szał normalnie :-?
Ponoć, jak mówi żonka, Najmłodzszy już na niej jeździł (10 kg) ;-)

Pozdrawiam fanów Roomby

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 08 gru 2011, 12:16

Zakładając, że używasz standardowego kosza na śmieci z żółtym filtrem...
Obrazek

Wygląda to na to, że wentylator zasysający nie działa. Puść Roombę i przyłóż rękę do wylotu powietrza w koszu (szczeliny z tyłu). Powinieneś poczuć wyraźny podmuch, jeśli go nie ma - sprawa jest jasna - albo zdechł silnik, albo silnik nie dostaje zasilania, albo brud dostał się do turbinki i jej zaszkodził.
Kwestia podskakiwania - należałoby zacząć od sprawdzenia czy czasem coś nie blokuje szczotek - kiedy szczotki są mocno obciążone, robot "myśli" że się zablokował i mechanizm może unieść kółka żeby się uwolnić z blokującego przedmiotu. Być może opory w zabrudzonym gearboksie w połączeniu z oporem szczotek na dywanie dają taki efekt. Może to też być kwestia zresetowania softu. Jeśli reset tego nie zmieni a sprzęt jest na gwarancji to do serwisu (choć wątpię by coś na to poradzili, skoro usterka pojawia się od czasu do czasu).

clay
Posty: 23
Rejestracja: 29 sie 2011, 11:32
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: clay » 08 gru 2011, 18:23

Dzięki za odpowiedź.

Roomba jest ze standardowym koszem i żółtym filtrem.
No faktycznie, po przyłożeniu dłoni do wylotu z tyłu nie czuję żadnego podmuchu.
Można samemu sprawdzić czy nie jest zabity wentylatorek kurzem (warto się tak bawić, bo potem serwis może zauważyć np. ślady odkręcania śrub i nie uznać gwar.), czy wysłać to do serwisu (gdzie, jaka firma)?
Roomba kupiona na pixmania.com w sierpniu '11.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 08 gru 2011, 19:28

clay najlepiej napisz do nich maila lub zadzwoń i zapytaj gdzie i jak masz oddać do serwisu, być może jest gwarancja "door to door" i wtedy do nich, najlepiej sprawdź u źródła

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 gru 2011, 21:38

barbapuppa pisze:clay najlepiej napisz do nich maila lub zadzwoń i zapytaj gdzie i jak masz oddać do serwisu, być może jest gwarancja "door to door" i wtedy do nich, najlepiej sprawdź u źródła
szkoda zachodu - lepiej rozebrac i przeczyscic bedzie szybciej ;)
a pixmania jest zdajsie za granica, wiecej wyniesie cie wysylka niz np zakup uzywanego kubla na allegro :)

pozdr
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 08 gru 2011, 22:20

jeśli za granicę trzeba wysłać to się nie opłaca, ale jeśli jest możliwość załatwienia serwisu tutaj, to czemu ma grzebać i w razie czego zamykać sobie drogę gwarancyjną w przyszłości

clay
Posty: 23
Rejestracja: 29 sie 2011, 11:32
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: clay » 09 gru 2011, 10:03

To w Polsce nie ma żadnego serwisu?
Jak np. wentylator nie jest zblokowany przez kurz (co sam mogę usunąć) i strzeliło co innego to jak to zidentyfikuję żeby kupić daną część?

@Mystic: tu nie chodzi chyba o nowy czy uzywany kubeł...
Jak z serwisem u Ciebie, bo widzę w Twojej stopce że się zajmujesz?

clay
Posty: 23
Rejestracja: 29 sie 2011, 11:32
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: clay » 09 gru 2011, 10:14

Właśnie się dowiedziałem że serwis jest we Francji. Czas oczekiwania na naprawę to ok. 1,5m-ca. Wysyłka i odbiór na koszt Pixmanii przez firmę UPS.

Koszmarnie długo, a tu jeszcze okres świąteczny to europa będzie świętować a nie naprawiać Roombę.

Normalnie nie wiem czy się bawić w tą wysyłkę....

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 09 gru 2011, 11:52

clay pisze:Właśnie się dowiedziałem że serwis jest we Francji. Czas oczekiwania na naprawę to ok. 1,5m-ca. Wysyłka i odbiór na koszt Pixmanii przez firmę UPS.

Koszmarnie długo, a tu jeszcze okres świąteczny to europa będzie świętować a nie naprawiać Roombę.

Normalnie nie wiem czy się bawić w tą wysyłkę....
hehe, mowilem. zrob tak:

1. wyjmij kubel z roomby (tak jakbys chcial go wyczyscic)
2. na gorze kubla zobaczysz dwa styki metalowe
3. podlacz do nich baterie 9v i zobacz czy wtedy turbina rusza.
a/ jesli nie rusza - sprawa prosta
b/ jesli rusza msz problem z plyta glowna - skladaj reklamacje

jakby co w sprawach serwisu jestem dostepny na priv

pozdro
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

clay
Posty: 23
Rejestracja: 29 sie 2011, 11:32
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: clay » 09 gru 2011, 12:00

OK. Sprawdzę i się odezwę.
Dzięki.
Nie wiem czemu mi się wydawało że zasysanie jest nie w kuble a w bebechach roomby.
Czyli jeśli nie zadziała, to da się silniczek czy co tam naprawić, czy kupować nowy kubeł?

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 09 gru 2011, 14:18

clay pisze:OK. Sprawdzę i się odezwę.
Dzięki.
Nie wiem czemu mi się wydawało że zasysanie jest nie w kuble a w bebechach roomby.
Czyli jeśli nie zadziała, to da się silniczek czy co tam naprawić, czy kupować nowy kubeł?
will see. daj znac jak poszlo :)
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

clay
Posty: 23
Rejestracja: 29 sie 2011, 11:32
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: clay » 09 gru 2011, 21:02

Witam ponownie.

Generalnie - wszystko działa:)

Po wyjęciu kubła i przyłożeniu baterii do styków wentylator zadziałał. Włożyłem kubeł do roomby i też zadziałał. Potem ponownie wyjąłem kubeł, przyłożyłem baterię i tym razem nie zadziałał. Słychać było jakieś delikatne stuki, jakby coś blokowało. Rozebrałem ustrojstwo do gołego wirnika z silnikiem i przeczyściłem co nieco wilgotną szmatką, ale w zasadzie nie było z czego. Były tylko małe ilości nalotu kurzu.

Po ponownym zmontowaniu roomba działa prawidłowo. Jestem tylko ciekaw czy znowu się wentylator nie zatnie za jakiś niedługi okres czasu. Pożyjemy - zobaczymy.

Dzięki za podpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 09 gru 2011, 21:49

Być może szczotki silnika nie mają styku z rotorem - powodem jest osadzanie się drobnego kurzu na rotorze i jego zapiekanie się. Nie wiem czy do tego silnika można się dobrać by go wyczyścić. Swój standardowy kosz już oczywiście rozbierałem ale nie pamiętam.
Jakąś opcją dla Ciebie będzie:
http://allegro.pl/irobot-roomba-pojemnik-z-filtrem-seria-5xx-i1983324020.html

Jeśli masz sporo tego co się zbiera w koszu, warto się zastanowić nad aerovac http://allegro.pl/irobot-roomba-pojemnik-aerovac-oryginalny-i1983324013.html Tyle, że na ebay można dorwać taniej :mrgreen:

http://www.ebay.pl/itm/Brand-New-iRobot-Roomba-AEROVAC-BIN-500-520-530-531-555-560-580-581-/110790458741?pt=UK_Vacuum_Cleaner_Bags_Parts&hash=item19cba03d75#ht_1322wt_1270 Przy odrobinie szczęścia przed Świętami będzie na miejscu :-D

clay
Posty: 23
Rejestracja: 29 sie 2011, 11:32
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: clay » 09 gru 2011, 22:22

Jutro 581 będzie miała robotę, to zobaczę czy went. chodzi cały czas.

Zaletą AeroVac jest tylko większa pojemność czy coś jeszcze?

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 10 gru 2011, 18:48

Aerovac ma inny filtr - o większej powierzchni czynnej. To daje nieco większa siłę ssania (przynajmniej takie mam wrażenie). U mnie mniej psich włosów zostaje na szczotkach.

ODPOWIEDZ