Problem z napędem szczotek

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Amus
Posty: 25
Rejestracja: 17 mar 2009, 12:32

Problem z napędem szczotek

Post autor: Amus » 30 mar 2009, 21:22

Witam wszystkich fanów ROOMBY,
POMOCY, przestały obracać się szczotki, ROOMBA nie sprząta!!!. W czasie normalnego sprzątania przestała wydawać charakterystyczny dźwięk (jak AK-47 ha..ha..) obracających się szczotek :-(. Nic się nie wkręciło - sprawdziłem, wyczyściłem, mimo to niestety- lipa. Kupiłem ją w USA 3-tygodnie temu I CO TERAZ?.

pozdrawiam
Adam

TomeC
Administrator
Posty: 168
Rejestracja: 26 wrz 2008, 21:13
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

szczotki

Post autor: TomeC » 01 kwie 2009, 7:06

Witam,

Wyjmij szczotki,wyjmij pojemnik na brud, włącz roombe i luknij czy obracają się moduły napędowe szczotek (to w co wkładasz szczotkę).
ROBOTY STAJĄ SIĘ BLIŻSZE...

Amus
Posty: 25
Rejestracja: 17 mar 2009, 12:32

Post autor: Amus » 01 kwie 2009, 10:32

Witam,
Uprzejme dzięki za podpowiedź :-) ale okazało się, że problem był poważniejszy. Mianowicie silnik napędzający przekładnię szczotek jest silnikiem szczotkowym. W trakcie pracy ROOMBY, zbierane przez nią nieczystości z podłogi są lokowane nie tylko do pojemnika. Przedostają się pod obudowę do miejsca mocowania silnika i wpadają przez dwa otwory w jego obudowie. W moim przypadku kołtonki brudu skutecznie odcięły styk szczotek z komutatorem i silnik nie pracował. Po gruntownym wydmuchaniu i oczyszczeniu, sprawdzeniu działania silnika, (bateria 9V) ponownym zamontowaniu modułu czyszczącego ROOMBA ruszyła. Wysprzątała 3 pokoje bezbłędnie :-). Mam wrażenie, że ten problem może wystąpić w każdym egzemplarzu ale naprawa jest stosunkowo prosta.

pozdrawiam
Adam

Amus
Posty: 25
Rejestracja: 17 mar 2009, 12:32

Post autor: Amus » 14 lip 2009, 13:29

Witam,
Ręce mi opadają. Problem z silnikiem szczotek, niestety występuje nadal :oops:
Wspomniałem już wcześniej o tych nieszczęsnych otworach w jego obudowie. Ale są konieczne do odprowadzenia ciepła podczas jego pracy.
Czy ma Ktoś jakiś pomysł?

pozdrawiam
Adam

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 29 sie 2009, 12:43

heh tez to przerabiam, ale znalazlem spoob troche prostacki (ale ttani bo nie trzab zamawiac nowego silnika). jesli szczotki nie dzialaja zatrzymaj roombe, przkrec reka nieco szczotke i silnik zaskoczy, bedzie dzialac ;)

robotica
Posty: 8
Rejestracja: 14 paź 2009, 19:13
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: robotica » 14 paź 2009, 19:34

My zakładamy specjalny filtr, który wypuszcza ciepłe powietrze a nie wpuszcza śmieci.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 14 lis 2009, 19:36

owszem. filtr = zwykly plaster z wlokna, taki jak na rany :)

ot cala filozofia.

roombafan
Posty: 6
Rejestracja: 29 kwie 2010, 10:36
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: roombafan » 10 lis 2010, 13:34

Miałem podobny problem, pomogła wymiana silnika. Znalazłem serwis "krymena" naprawa chwilę trwała ale robot działa jak nowy!!!!

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 15 lis 2010, 18:05

w najnowszych modelach silnik zostal zmodyfikowany w taki sposob, ze ta usterka nie powinna juz wystepowac.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

tycjanka
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2011, 16:03
Lokalizacja: Myslenice

Re: szczotki

Post autor: tycjanka » 06 wrz 2011, 13:39

TomeC pisze:Witam,

Wyjmij szczotki,wyjmij pojemnik na brud, włącz roombe i luknij czy obracają się moduły napędowe szczotek (to w co wkładasz szczotkę).
Mam podobny problem jak kolega opisal powyzej, tyle, ze moduly szczotek /po wyjeciu szczotek i pojemnika na brud/ nie obracaja sie... Co to moze byc? Jak zaradzic?

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Re: szczotki

Post autor: Mystic » 06 wrz 2011, 14:04

tycjanka pisze:
TomeC pisze:Witam,

Wyjmij szczotki,wyjmij pojemnik na brud, włącz roombe i luknij czy obracają się moduły napędowe szczotek (to w co wkładasz szczotkę).
Mam podobny problem jak kolega opisal powyzej, tyle, ze moduly szczotek /po wyjeciu szczotek i pojemnika na brud/ nie obracaja sie... Co to moze byc? Jak zaradzic?
silnik szczotek glownych - do "regeneracji" albo wymiany.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

tycjanka
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2011, 16:03
Lokalizacja: Myslenice

Post autor: tycjanka » 06 wrz 2011, 16:38

Dziekuje za info - bedziemy coz z mezem kombinowac, by naprawic.
W razie pytan, pozwole sie jeszcze popytac... :)
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 29 lis 2011, 23:17

I stało się! Moja 625 przestała kręcić szczotkami :-|

Ale się trochę przeliczyła, bo właściciel lubi grzebać :lol:

Może poniższa porada się komuś przyda więc w skrócie:

- Rozbebeszyłem wszystko, żeby się dobrać do silniczka - wyjąłem go i z grubsza oczyściłem. Wewnątrz nie było większych niespodzianek, jednak przedmuchałem sprężonym powietrzem (można kupić w puszce).

- Z uwagi na to, że rozbiórka silnika jest bardzo utrudniona odpuściłem sobie tę sztukę i pokombinowałem jak mimo przeczyścić powierzchnię styczną rotora. Jest do niego jako taki dostęp właśnie przez te nieszczęsne otwory (widać na foto).
Obrazek

- Użyłem standardowo baterii 9V, która po podpięciu krokodylkami napędzała silnik i tym samym rotor. Delikatnie, przy użyciu lekko ostruganej zapałki z ciasno nawiniętą watką nasączoną w spirytusie zacząłem czyszczenie powierzchni styku. Trzeba uważać by nie pogiąć zawieszenia szczotek - efekt widać na zdjęciu (kolejna z zapałek)
Obrazek

- Kiedy watki były już dosyć czyste zastąpiłem je twardym papierem - potrafi lekko polerować taką powierzchnię.

- Na koniec kolejne, przedmuchanie.

- Żeby nie zaglądać znów do silnika, postanowiłem zrobić "filtr" :lol:
Użyłem specjalistycznych materiałów, dzięki którym będzie dobrze oddychał, bez kurzu (a może coś mu się jeszcze zagoi) ;-) :
Obrazek

- Efekt końcowy:
Obrazek

Przy okazji zajrzałem do gearboksa, chodził trochę ciężko z powodu zapaskudzenia jednego z łożysk (nowe w drodze) - przeczyściłem, użyłem oleju silikonowego na zębatki (gęstego - nie ze sprau), gearbox zaczął chodzić lżej.

Po tych zabiegach i zmontowaniu, robi co do niej należy (mam nadzieję, że na długo).

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 30 lis 2011, 19:58

ZibiD pisze:I stało się! Moja 625 przestała kręcić szczotkami :-|

Po tych zabiegach i zmontowaniu, robi co do niej należy (mam nadzieję, że na długo).
Ok - fajny manual, a czy pamietales o zabezpieczeniu zawieszenia silnika przy skladaniu?
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 30 lis 2011, 20:20

Mystic pisze: czy pamietales o zabezpieczeniu zawieszenia silnika przy skladaniu?
Masz na myśli ten sznureczek spinający obudowę szczotek i kółko na osi silnika?

ODPOWIEDZ