Ładowanie baterii 16h

510, 520, 530, 535, 555, 560, 562, 563, 564, 570, 580, 581

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
dgcracker2
Posty: 1
Rejestracja: 04 lut 2011, 10:33
Lokalizacja: Kce

Ładowanie baterii 16h

Post autor: dgcracker2 » 05 lut 2011, 22:52

Witam,
pytanie laika w temacie roomby 560 - dostalem uzywany odkurzacz w spadku od znajomego. Wiem, ze jakis czas lezal w szafie nieuzywany z wlozona bateria.

W instrukcji czytam :

"Jezeli Roomba zostanie na dluzszy czas bez zasilania zainicjuje specjalny
16-godzinny cykl ladowania. Ten wydlulony cykl ladowanie odswiarza baterie
i wydluza jej zycie. W trakcie cyklu przycisk CLEAN pulsuje szybko.
Nie nalezy przerywac cyklu ladowania"

No i pytanie co oznacza "zainicjuje" - tak sama z siebie (mam ja podlaczyc do ladowarki na 16h i zapomniec o niej) czy tez po podpieciu mam nacisnac jakas magiczna kombinacje klawiszy? Nic w tym temacie nie znalazlem w instrukcji.
Pozdrawiam,
D.C.

Awatar użytkownika
anwali
Uświadomiony
Posty: 135
Rejestracja: 17 kwie 2010, 9:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: anwali » 06 lut 2011, 23:30

Podłącz do ładowania na kablu bez stacji dokującej na conajmniej 24h, jeżeli bateia jest padnięta na maxa to wtedy dioda będzie szybko migać tzn. formatowanie. Szybkie miganie wyraźnie widać, jżeli nie będzie wyraźnie szybko migać znaczy że ładuje się nomalnie, ale też ją trzymaj 24h. Generalnie czas ładowania do zielonej diody = czas pracy urządzienia, bynajmniej tak jest u mnie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 11 lut 2011, 15:31

było juz o tym wielokrotnie pisane - przeszukaj forum.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Hrabia
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2011, 15:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia » 26 mar 2011, 15:31

Witam i pozdrawiam na wstępie. Cieszę się, że takie forum powstało :)

Podepnę się pod wątek, bo tematyka podobna:

Seria 5xx, w tej chwili ok. 3 lat stażu. Przeleżała bez zasilania kilka miesięcy.

Po podłączeniu wyrzuca err5, ponowny reset softu nie zmienia sytuacji -> 20 minut ładowania i err5. Podpinana przez bazę i bezpośrednio. Kilkanaście prób w trakcie 3 dni. Zawżdy err5.

Dane z miernika:

wtyczka zasilacza -> nominał 22,6 V

styki pod baterią -> 5,9V-6,1 V (małe), 0,2 V (duże)

styki na bazie -> 2,7-2,9 V

pomiar tuż po wyrzuceniu błędu err5 (żółty aku seryjny NiMh) daje 13,4-13,6 V. Po kilku chwilach ponowny pomiar daje 14,4 - 14,5V, a następnie ca. 17 V.

Robot się nie włącza, trudno więc przeprowadzić testy wg serwisowego manuala.

Jakieś pomysły? Soft padł?

[23:32] Po kolejnym err5 i resecie pojawił się komunikat o czyszczeniu kół. Rozebrałem wszystko do ostatniej śrubki. Jak dla mnie napędy i koła są i były czyste. Jakieś sugestie?

[23:54] Po złożeniu i podpięciu bezpośrednio pod zasilacz mruga na czerwono wymiennie środkowy duży przycisk i obok ten mniejszy z czerwoną kreską. WTF?
Ostatnio zmieniony 26 mar 2011, 23:55 przez Hrabia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 26 mar 2011, 23:44

Moje doświadczenia mówią że to zasilacz ale wydaje mi się dalece nieprawdopodobne aby zasilacz uszkodził się z powodu bezczynności.
Spróbował bym resetu bez baterii choć sam tego nie próbowałem ale jak to mówią tonący…
Solution from iRobot - "Reset the Battery":
1) Turn Roomba over on its back
2) remove battery
3) turn Roomba back over
4) press and hold power button for 5 seconds (no lights will)
5) Turn Roomba over on its back
6) Reinstall battery
7) Allow Roomba to recharge for 16 hours uninterrupted (even if power lights indicate it's charged sooner)
Tak długi okres bez aktywności baterii najprawdopodobniej spowodował śmierć jednej z cel czyli jeden z akumulatorów może mieć wewnętrzne zwarcie a jednocześnie napięcie zerowe ( cały pakiet wtedy powinien mieć około 13,5V może wzrosnąć po obciążeniu ) ale czemu miałby powodować błąd 5 niestety nie wiem . Oczywiście najprostszym była by zamiana baterii a następnie zasilacza i sprawdzenia ale oczywiście trzeba mieć takie możliwości.
Przed wymianą baterii radziłbym zdjęcie izolacji z pakietu i zmierzenie napięcia poszczególnych cel .
Najlepszym rozwiązaniem było byłoby naładowanie baterii inną najlepiej profesjonalną ładowarką i sprawdzenie parametrów ( często przeprowadzenie kilkukrotnego ładowania formującego powoduje przywrócenie akumulatora do życia )

Hrabia
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2011, 15:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia » 27 mar 2011, 0:09

dafi pisze:Moje doświadczenia mówią że to zasilacz ale wydaje mi się dalece nieprawdopodobne aby zasilacz uszkodził się z powodu bezczynności.

Dzięki. Nawet jeśli wg pomiarów podaje nominał z etykiety? 22,5-22,6V?

Spróbował bym resetu bez baterii choć sam tego nie próbowałem ale jak to mówią tonący…
Solution from iRobot - "Reset the Battery":
1) Turn Roomba over on its back
2) remove battery
3) turn Roomba back over
4) press and hold power button for 5 seconds (no lights will)
5) Turn Roomba over on its back
6) Reinstall battery
7) Allow Roomba to recharge for 16 hours uninterrupted (even if power lights indicate it's charged sooner)

Nie bardzo działa reset bez baterii. Po prostu cały czas świeci na czerwono przycisk ogólny on off i ten czerwony wskaźnik obok.

Tak długi okres bez aktywności baterii najprawdopodobniej spowodował śmierć jednej z cel czyli jeden z akumulatorów może mieć wewnętrzne zwarcie a jednocześnie napięcie zerowe ( cały pakiet wtedy powinien mieć około 13,5V może wzrosnąć po obciążeniu )

Cały pakiet ma też nominalną wartość :/

Nic to, zrobiłem ponowny reset i podłączyłem pod prund, za 20 minut będę wiedział czy poszła, czy też nie...

Dzięki za pomoc. Obawiam się, że się serwisem to zakończy... :/


Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 27 mar 2011, 0:30

Otóż zamiana oryginalnego zasilacza na inny ( zaznaczam że nie jakieś gówno ale przemysłowy 5A z regulowanym napięciem wyjściowym) impulsowy z ustawionym napięciem nominalnym 22,5V u mnie zawsze kończyło się wywaleniem komunikatu error 5 , jak mówiłem na tym forum roomba jest bardzo uczulona na parametry zasilacza.
Zasilacz za mocny prądowo komunikat eror 5 prawie ze natychmiastowo, zasilacz za słaby eror 5 po dłuższym czasie 15- 30 minut
Nominalna wartość pakietu w pełni naładowanego to około 18V bez obciążenia , 14,4 to nominał na pakiet nie naładowany a nie 13,5v

Hrabia
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2011, 15:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia » 27 mar 2011, 0:40

OK, czyli faktycznie może to jednak kwestia padniętego aku. Pomiary wykazują nawet 17V po naładowaniu, ale tak jak pisałem tuż po wywaleniu błędu aku ma niespełna 14, po kilku minutach ten sam aku bez obciążenia, pozostawiony sam sobie pokazuje > 17V.

Tak, czy inaczej, ogniwa do wymiany zapewne.

Ale czemu pojawia się błąd 5 to nie wiem. Może to kwestia i padniętego aku i jednocześnie zasilacza? Nie mam jak sprawdzić, bo nikt w okolicy z roomby nie korzysta. Ani innej ładowarki bardziej profesnej też nie mam.

Jeśli pojawią się jakieś pomysły - chętnie wprowadzę je w życie, a póki co wielkie dzięki :)

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 27 mar 2011, 0:56

Jeśli napięcie na pakiecie zmienia się tak szybko ( kilka minut ) jest to raczej kwestia bardzo słabej kondycji albo zwykłego nie naładowania wszystkich a nie jednej celi , obstawiał bym raczej zwykłe bardzo głębokie rozładowanie niż uszkodzenie – jak to interpretuje roomba to już inna rzecz-może interpretować jak słaby kontakt albo brak baterii.
Wszystkie ogniwa wykazują aktywność skoro wykazują napięcie rzędu 17V , ale czy są do wymiany to już inna kwesta , na razie nie wyrokował bym konieczność wymiany
Jak chcesz mogę je wrzucić na ładowarkę z kontrolą pojemności i sprawdzić czy się obudzi.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 04 kwie 2011, 21:04

no i znowu dafi mial racje...hehe... bateria nadaje sie do wymiany...
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Hrabia
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2011, 15:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia » 04 kwie 2011, 21:30

Ogromne dzięki za pomoc. Mam jeszcze wątpliwości odnośnie jednego napędu. Zagubiłem blaszkę rozłączającą napęd po podniesieniu roomby. Jak myślicie? Co się będzie działo? Odpali? ;)

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 04 kwie 2011, 22:01

ktora blaszke? z koła?
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Hrabia
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2011, 15:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia » 04 kwie 2011, 22:10

Tak, z koła

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 05 kwie 2011, 7:57

zalezy jaka to blaszka ;) jesli nie odpali to na allegro juz pojawily sie kolka w cenie ok 90pln jesli sie nie myle.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Hrabia
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2011, 15:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia » 05 kwie 2011, 8:52

Tak, zauważyłem. 99 PLN. Oby nie trzeba było. tak jak pisałem - wypadła ta blaszka, która rozłącza napęd w przypadku podniesienia urządzenia. Żeby dojść do miejsca pobytu stałego tej blaszki musiałbym drugie koło rozebrać ;) Sprawdzę i dam znać - może bez blaszki pojedzie.

ODPOWIEDZ